Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
7. jan 2011

@effie81 ahoj, samozrejme už sa neodhlasuj a ani neprihlasuj to by si musela dodržať podmienku 26 týždňov poistenia do materskej, ale môžeš urobiť zmenu od 1.1.2011 na minimum. materská resp. PN sa ti bude rátať z poistenia z roku 2010, keďže ju budeš čerpať v roku 2011. Keď zmeníš, tak minimum tých 14,xx platiť musiš. Hlavne poistenie nezruš, však počas PN a materskej platiť nemusiš a poistenie bude stále trvať ako keby si platila a potom sa rozhodneš čo ďalej.

dadikka
7. jan 2011

@tinara23 Ďakujem Ti pekne...tvoja odpoveď mi úúúplne stačí 🙂

beruska113
7. jan 2011

Ahojte. Chcem sa spýtat, po akej dobe si možem spravit zmenu vymeriavacieho základu. Ja budem brat RP v r. 2001, čo sa mi bude rátat z r 2010. Po pol roku, alebo kedykolvek? A ešte OČR ked som na MD možem čerpat až po 270dnoch platenia DNP, alebo hned? Lebo kamoska mi dnes vravela, ze hned. Dakujem moc za odpoved.

nana85
7. jan 2011

OCR predtym to bolo hned a teraz od januara az po tych 270 dnoch,zmena vym.zak.sa moze spravit po siestich mesiacoch

mariro
7. jan 2011

@gapa dakujem za odpoved,jedna sa o to ,ze ja momentalne som na PN,ale minuly rok som pracovala a som vlastne stale zamestnana.Ide mi o to, ci mam povinnost to do danoveho priznania udat, ze som platila DNP a aj zaroven cerpala od 8.10. davky DNP ako PN.Ci je to nutne, resp. ci sa to oplati.Ale skor ci je to treba,nechcem sa dostat do sporu s uradmi.Danove by mi mala robit uctovnicka u zamestnavatela.Pn budem az do konca tehotenstva.
Este raz dakujem.

adikad
7. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať odkedy by som si mala začať platiť DNP, keď plánujem otehnotnieť v najbližšej dobe. Pracovný pomer bol u mňa na dobu určitú od 15.12. 2009 až do 31.08.2010. Od 01. 09. 2010 som na PN v dôsledku úrazu až doposiaľ. Keby som otehotnela niekedy koncom marca,tak odkedy by som si už mala začat platiť poistné?Chcela by som dostávať najvyššiu materskú, tak si musím platiť cely čas z maxima, alebo ako to je? Môžem si začať platiť aj počas PN?

beruska113
7. jan 2011

@nana85 díky moc. Aj to mi hovorila, že sa dalo hned, ale od januara je to tak ako si písala, len že ked si to platím od 2010, tak možem nadalej hned, aj ked nemám splnene tie dni. Je to tak? Tak som vlastne prisla o dávky za malého tri choroby. no nevadí, radšej nech je zdravý.

nana85
7. jan 2011

@beruska113 myslim ze to tak nie je,ale pre istotu sa opytaj,ja som bola v decembri zaniest OCR a pani mi hovorila ze od januara aj OCR musi splnat tych 270 dni,ale kedze toto bolo v decembri mam narok,co keby som mala maleho teraz choreho nemala by som narok,lebo 270 dni mi uplynie niekedy vo februari,ale ak budete chory informuj sa na to aby si zbytocne neprisla o peniaze

nana85
7. jan 2011

baby a mne neviete niekto poradit?

beruska113
7. jan 2011

@nana85 dakujem. no ja splnim 270 až 10.6., tak dovteyd bude Luki predpokladám chorý, tak zistím. A ja ti neporadím, ja v tomto neviem, kde je sever.

beruska113
7. jan 2011

PRáve som zaplatila platbu za december a špecifický symbol som zabudla prepísat a mám ho novembrový. NEstalo sa to už niekomu? Neviete, či tam mám zavolat, alebo čo dalej. Dakujem.

bambi9
7. jan 2011

@beruska113 s tym si nelam hlavu.... ja som si dala trvaly prikaz takze ziadne symboli som nemenila 😀

lulka78
7. jan 2011

@tinara23
tinara vdaka,termin porodu podla mojich vypoctov 🙂 je okolo 25.8. podla posl.menz. este uvidim,co na to gynekolog 🙂 ale myslim,dufam,ze sa zhodneme, a 6 tyzdnov pred terminom by malo byt cca 7.7. 2011-cize vtedy by ma mal vypisat na matersku, a tych 26 tyzdnov alebo 183 dni platenia - to som nepocitala este,ale tusim by som mala mat este tyzden k dobru...to znamena,ze akonahle ma vypise na matersku, uz k tomu 7.7. musim mat splnenych tych 183 dni platenia? a znamena, ze tym padom mozem porodit aj skor ako k datumu porodu?

adikad
7. jan 2011

nikto mi nevie poradit???

lulka78
7. jan 2011

@gapa
velmi pekne dakujem za uistenie...nie ine nemocen.nemam,tak snad to vyda ako ma.... snad keby ma chcel gyn, vypisat co ja viem 5.7. tak ho ukvakam aby mi dva dni posunul....ale tych 6 tyzdnov pred porodom vychadza okolo 13.7. ak pocitam,ze PTP bude okolo 25.8.len je este otazne,ci napr. podla sona nebude termin davat hore-dole...
mozem este velmi pekne poprosit potvrdit alebo vyvratit,ci premyslam spravne?teraz v januari zaplatim za december este tu ciastku okolo 13eur-z minima.
do 8.2. 2011 zaplatim januar, a to ASI alikvotnu cast do toho 8.1. z minima a potom zvysnych 23 dni z januara uz z max.VZ ?
a potom do 8.3. uz zaplatim celu ciastku tych 49,13eur.
dufam,aspon ze moj predpoklad je spravny...v soc.poistovni nie vzdy clovek natrafi na tetu v tej spravnej nalade,cize veci si musi vycucat z prsta,alebo sa ozvat na Modry konik 🙂 dakujem este raz za rady kocky,co ste v tom profíčky 🙂

daniela1974
7. jan 2011

@adikad uplne najlepsie bude ked napises na adresu soc poistovne a spytas sa priamo ich, my tu sice nieco vieme ale takto to mas cierne na bielom priamo zo soc poistovne. Tu mas mail: [mailto:poradna@socpoist.sk] a odpovedala mi tato pani Ďurišová Mária [Maria.Durisova@socpoist.sk]. drzim palceky. Presne to tam popis, u mna si dokonca vytiahli aj moj spis a povedali mi na 100% ako je to u mna. Preto sa nesnaz byt anonymna. Mne nasli vsetkych zamestnavatelov a platby.

adikad
7. jan 2011

@daniela1974 dakujem pekne, urcite im napisem 🙂

gapa
7. jan 2011

@mariro
nepamätám si už, aká je suma zdan. príjmu, od ktorého je nutné dávať DP alebo roč.zúčtovanie, ale teda predpokladám, že ho musíš spraviť. No nikto ťa nemôže prinúťiť, že si neuplatníš výdaje na platenie poisteného (ved nemocenské nie sú zdan. príjem, predpokladám, som to spomínala, takže to mzdárku nebude zaujímať, kolko si dostala zo SP, ale musíš jej preukázať, že si si platila poistné na DNP za rok 2010 a to už si teraz nespomínam, ako to radili preukazovať, či prefotenými kopiami o zaplatení (bank.výpis, príjmový pokl. doklad) alebo myslím niekde sa dá získať aj doklad o výške zaplateného poistného, aj ked ja som s tým mala problém a dali mi len zostavu, kde boli uvedené platby poistného. Takže vdaka plateniu poistného by si mala mať preplatok na dani, aj ked v prípade, že si pn, tak aj tak budeš mať. Takže záleží aký preddavok dane si zaplatila, či to ovplynví sumu vrátenej dane.

gapa
7. jan 2011

@lulka78
teraz som trochu na pochybách. Ty si sa odhlásila z minima dnom 5.1. a prihlásila z maxima od 6.1., s týmito dátumami som ja rátala tvojich 26týž.
za dec, si zaplatila 14eur (nie 13eur) do 8.1. a za obdobie 1.1.-5.1.2011 z minima + 6.1.-31.1.2011 z maxima treba zaplatiť do 8.2.2011, môžeš samozrejme naraz, netreba na dvakrát.

emka0
7. jan 2011

Ahojte, prosim vas, ked uz pojdem na matersku, tak treba vypisat nejake papiere ked si platim DNP, alebo stači ked mi to vypise doktor a ten papier potom zanesiem na socialku? Dakujem

standa82
7. jan 2011

@emka0 ..presne tak, stačí keď lekár vypíše žiadosť a ty ju zanesieš do SP

emka0
7. jan 2011

A este sa chcem spytat: Začala som si plati DNP v novembri 2009 do mája 2010. Potom som prestala a začala som si platit v máji 2010 doteraz. Platim si z maxima. Prosim vás chcem sa len uistit či mi to vychadza aj ked je to s prestavkou. Termin mam 21.06.2011. Dakujem pekne.
@standa82 dakujem ti za odpoved

standa82
7. jan 2011

@emka0 ..áno, je to OK

emka0
7. jan 2011

@standa82 jej, si ma potešila diky moc!!! 🙂 🙂

standa82
7. jan 2011

@emka0 😵

emka0
7. jan 2011

@standa82 trochu som sa pomylila! Ten druhy krat som si začala platit v novembri 2010 nie v maji, dufam že je to aj takto OK 😒

standa82
7. jan 2011

@emka0 ...áno je

emka0
7. jan 2011

@standa82 fuuuuha, dik moc 😉 😉

andreaspilova
7. jan 2011

Nevie mi niekto poradiť? DNP si platím z minima od polovice novembra 2010. Odkedy mám nárok na PN a na OČR a v akej výške? Ďakujem.

tehulka14
7. jan 2011

@andreaspilova narok máš po uplynuti a zaplateni 270 dní či už na pn alebo očr a z minima ti to vyjde asi 5€ na den