Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

inuska29
7. feb 2011

-baby213,tinara23...ale predsa mám dotaz ako čítam....ja mám termín pôrodu 27.3.....viem,že už mi materskú z tej navýšenej sumy nevyrátajú.
Ale píšete,že stačí 6mes.od evidovaných zmien?
Nie 270dní?
AKo som vyššie uvádzala...platím si bez zrušenia dobrovoľné od r.2006.
dikes 😀

kucminka
7. feb 2011

@tinara23 moja uctovnicka mi povedala,ze teraz ked som zamestnana este nemusim platit DNP,az ked budem tehotna a to najneskor do 6tyzdna tehotenstva si to zacat platit,ja som jej vysvetlovala,ze nie,ze si to musim zacat platit este pred otehotnenim,a ona ze nie,tak ja som z toho jelen,kto to ma lepsie vediet ako uctovnici.poradte teda,ako to je.

tinara23
7. feb 2011

@inuska29 49,13 sa platí strop z VZ 1116,75, menilo sa len zaokrúhlovanie 🙂
Keď si platíš DNP od roku 2006 a medzitým si ho nerušila, tak tvojim rozhod. obdobím pre výpočet materskej je rok 2010. Podmienku 270 dná máš dávno splnenú. Čo sa týka tých 26tt čo som spomínala, robia to kočky napr. keď si platia z minima DNP a chcú aby sa im iba DNP rátalo z maxima a sú už tehu, tak najneskôr do 8tt sa odhlásia, prihlásia z maxima, ale musia spniť podmienku 26tt do nástupu na materské, ale zároveň 270 dní do pôrodu musí trvať poistenie.

tinara23
7. feb 2011

@kucminka, zle ti radí účtovníčka, pokiaľ máš PP, tak z obidvoch poistení aj zo zamestnania aj z DNP musí uplynúť 270 dní poistenia. viď článok (posledná veta) :

Často sa ľudia mýlia v tom, že interpretujú zákon 461/2003 nesprávnym spôsobom a myslia si, že ak pracujú a platia dobrovoľné nemocenské poistenie stačí,a ak získajú 270 dní nemocenského poistenia z povinného nemocenského poistenia a ich nárok na materské sa bude odvodzovať zo súčtu zaplateného poistného z povinného a dobrovoľného poistenia. To tak nie je a treba poriadne čítať zákon. Totiž, ak ste povinne nemocensky poistená a paralelne aj dobrovoľne poistená vyhodnocuje sa nárok na materské osobitne z každého poistenia( §58 ods.1 zákona 461/2003). To znamená, že musí byť splnená podmienka získaných 270 dní nemocenského poistenia v osobitne v oboch poisteniach

gabi306
7. feb 2011

@tinara23 a kedy hned ked ma vypise na matersku ci az ked porodim? 🙂

tinara23
7. feb 2011

@gabi306 nemás s tým skúsenosť, ale ja by som išla keď ťa vypíše na materskú, aby ti ju začali vyplácať 🙂

katka888
7. feb 2011

dievcata, ktore vyuzivate DNP, viete mi prosim poradit?
platim si DNP od konca jula 2010 a to cca 20 eur. teraz, po 6 mes, by som ho mohla znizit na minimum, v maji mam ist na matersku.
DNP si ponecham pocas materskej, ak dobre tomu rozumiem, pocas poberania materskej neplatim DNP, ale poistenie mi bezi.

a teraz mam dilemu co s tym dnp, ci ho znizit, ci to nechat tak, ci si ho ponechat po ukonceni materskej a ak ponechat, na co ho vyuzijem / tretia materska uz planovane nehrozi / a ak ponechat, ci by malo zmysel mono pred nastupom na matersku zvysenie dnp / kedze ho platit nebudem / a na buduci rok, ak by som nieco cerpala , tak z vysieho vymeriavacieho zakladu. len neviem co by som cerpala , ak budem na rodicovskej nabuduci rok. ....

tak baby, viete mi poradit co s tym dalej, popripade ako ste to riesili vy?

veeeeeeelmi pekne vopred dakujem za info, napady, objasnenie a tak.

marikac
7. feb 2011

@tinara23 ten clanok mi je povedomy 😉

katka888
7. feb 2011

@kucminka
dni, teda cas nemocenskeho poistenia sa ti rata zvlast, ak obe poistenia su aktivne, tzn ak ti stale este bezi nemocenke poistenie z prace a aj z dnp.
ina vec je, ak si robila, uz nerobis, tzn ze nemocenske poistenie z prace ti uz zaniklo a ty si spravis dnp, tak k tomu dnp sa ti prirata aj obdobie nemocenskeho z prace, ktore uz ale v case zriadenia dnp uz neexistuje / nepracujes uz tam / ale iba ta cast, ktora spada do obdobia dvoch rokov spatne od terminu porodu.
vtedy plati, ze ak by si sa nahodou poistila dnp v 6 tt, k tomu sa ti prirata uz zaniknute nem poistenie z prace ale dokopy musis splnit dve podmienky:
1. byt nemocensky poistena min 270 dni za posledne dva roky spatne od terminu porodu pricom k existujucemu dnp sa ti prirata aj cas uz neexistujuceho nem poist. z prace
a zaroven (!!!)
2. byt dnp vkuse bez prerusenia min 26 tyzdnov do nastupu na matersku, preto, ak si to preratas, vychadza, ze najneskor sa treba v takomto pripade poistit do tusim 8 tt. tu ale bacha, ak by si mala predcasny porod a nesplnis jednu z tychto 2 podmienok , smola. preto netreba nechavat take veci na poslednu chvilu

ale ak nemats ziadne uz ukoncene nemocenske poistenie / ci uz z inej prace, alebo dnp co si mala a zrusila / alebo ine nem poistenie, ktore si mala, uz zaniklo a spadalo by do obdobia dva roky spatne od terminu porodu, tak sa ti k dnp co si planujes zriadit nema co priratat a tym padom ak sa poistis uz ako tehu, nesplnis podmienku dnp 270 dni.

laicky, sedliacky, akokolvek ... a napriklad mas nemoc poistenie z prace a zaroven aj dnp dna 21.5.2011 aktivne, nemoze sa ti zaratat den 21.5.2011 dvakrat do casu 270 dni, lebo ten den je len 1x v kalendari...... 😉

tinara23
7. feb 2011

@marikac jojo bodol mi dnes akurát 🙂

michellina
7. feb 2011

baby, pocula som, ze sa zvysvalo poistenie z DNP, ze sa plati viac, ako to je, co je nove, neviete? Ja si platim do maxima, resp. mam nieco aj od zamestnavatela a zvysok si doplacam sama do maxima, mesacne platim 14€, je potrebne nieco doplatit, zmenit od 1.1.2011 ? Dakujem 😉

macac17
7. feb 2011

@gapa Dakujem za odpoved velmi pekne 🙂

miriam_x
7. feb 2011

@tinara23 Ďakujem, už v tom mám konečne jasno 😉

smejula
7. feb 2011

@michellina čiže mesačne platíš asi z minimálneho vymeriavacieho základu a z toho išlo teraz poistné na 14,47 eur.

xpetka1x
7. feb 2011

@katka888 zvysit aj znizit si ho mozes kedy chces nemusis cakat pol roka!!
a ponechat si ho mozes ale ak neces dalsie uz ho inak nevyuzijes len na tu materku

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 ja prave o dnp uvazujem, ze si ho zacnem platit tak, aby mi 270 dni nabehlo prave ku skonceniu materskej.... pretoze ide o to , ze ked si na rodicaku, tak si mozes poberat ocrku, ci tvoju pnku... a to zrovna z dnp 😉 a som to pocitala, nech mas vymeriavaci zaklad akykolvek, pri pnke 23 dnovej (ono nehovorim ze naraz 23 dni) ale uz proste ten 23ti den sa ti vrati na tejto davke to, co ta stoji tych 270 dni poistenia... takze od 24-dna ides do plusu 😉

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
ja si platim tych cca 19,9 eura, cize nemam vysoky vz... a takze neviem ci by to po materskej malo pre mna nejaky vyznam.... nemam skusenosti s tou ocrkou. 😒
tazka dilema ... 😉

katka888
7. feb 2011

@xpetka1x
no ja viem, ze zmenit mozem po 6 mes. zrusit a zriadit kedykolvek, ale zmena po 6 mes... idem si to este overit na straanke soc pois.

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 dobre vies... s tou zmenou a zrusenim a zvysenim a znizenim 😀 😀 😀
no ide o to, ze po materskej by si mohla cerpat tu ocrku z tohto vymeriavacieho zakladu... je to 55%... plati sa len max. 10 dni.... a pnka je myslim identicky ako v zamestnaneckom pomere, prve tri dni 25% a potom 55%...
a ako som pisala, nech mas vymeriavaci zaklad akykolvek, je to len matematika... a %...
pripadne si to zmen na vyssi, ono znizit sa ti to neoplati a zrusit, kedze aby si mala 26tyzdnov uhradene tak by si si to potom musela hradit, alebo si to prepocitaj.. vychadzam z toho ze ak poberas davku z tohto dnp tak si oslobodena od platenia 😉 ale kedze materska je 34t, tak sa ti to oplati zvysit az nejako tak tesnejsie pred nastupom, ale to si este over v socpoist.... kvoli tym 26tyzdnom co musis mat zaplatene a tomu, ze tych 34tyzdnov kedze z toho budes poberat materske vlastne budes oslobodena od platenia 😉 ale malo by to takto asi byt....

katka888
7. feb 2011

@xpetka1x

zo stranky soc poist:
4) Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich; pokiaľ platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou, pričom poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

michellina
7. feb 2011

@smejula Dakujem 🙂

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 a vyhody to ma... ja sa teraz uz 2 tyzdne trapim s chorobou a za normalnych okolnosti by som bola pn, ale takto... naco.... a to neratam ani ako casto je maly chory.... uz som mohla mat kopeeec ocerieek... ale ano, dolezitejsie je aby deti boli zdrave, a nie peniaze zo socialnej poistovne na osetrovanie.... ☹ 😉

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
no rusit a znovuzriadit nemozem, lebo by som nesplnila tych 26 tyzd. chcela som povodne znizit, ale asi kvoli tym dvom trom mesiacom sa mi neoplati, kedze mi to urobi rozdiel len 5,45 eura na mesiac.

ale napadlo ma prave to zvysit pred nastupom na matersku, sice ak by somn cerpala nejaku davku na buduci rok, tak sa mi to prerata aj s tymto nizsim VZ co mam teraz, ale zase dat si maximum kym som na materskej, kedy by som poistne neplatila, materska mi skonci niekedy 4.1.2012 a potom mozno vyuzijem ako ocr, alebo pnku pre mna. a tak by som mala vyse pol roka maxim VZ, cize by sa mi to celkom dobre zpriemerovalo k rodicaku......

asi to fakt nema zmysel znizovat.... tych 15 eur ma nespasi... zvazim zvysenie pred materskou..... a po materskej bude uz rok 2012 cize tam mozem znizit na minimum, aby mi t trvalo a pri dvoch detoch mozno vyuzijem, aj ked dolezitejsie bude , aby boli zdravucke ....

/ alebo ukecam manzela na tretie babo 🙂 /

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 spravny pristup 😉 😉 😉 mas to schvalene.... ja akurat cakam ked budem na matesrkej a dovtedy sa rozhodnem, aky vymeriavaci zaklad si zvolim.... ja teraz dnp nemam, materska pojde iba z prace 😉

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
ved to, ja hlava derava, mala som si dat dnp pri nastupe na prvu matersku, aj tak som vedela, ze hned chcem druhe..... takto som cakala, aby mi potom vysli podmienky materskej aj z dnp..... 😖

joj a nevies mi poradit? ak by som sa dala teraz ako tehu na PNku. sice nedostanem ani gros, ale rodicak budem dostavat, nie? mne ide o to, ze ked som na PN, tak mi poistovna uhradza za kazdy mesiac 5000 sk a plus dalsia poistovna splaca za mna uver. to som vyuzila pri prvej PNke.

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
joj a uz si zistila ako je to s tym prispevkom na prve dieta´, kym druhe dovrsi 6 tyzdnov?

mima595
7. feb 2011

@katka888 - no velmi ti to zvysenie nepomože, lebo obdobie, kedy neplatis na DNP, tak sa z vypoctu VZ vynima...

katka888
7. feb 2011

@mima595
dakujem za postreh 🙂 🙂 ... takze sa na to mozem..... 🙂 🙂 🙂
ale asi to ma zmysel si ponechat, ze.... pocas materskej

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 no ano, ako pises, rodicak dostavat budes, je mozny subeh... ale ak nebudes poberat pn z dnp, tak potom si to dnp platit budes musiet... ak mas 270 dni, tak mas pn aj z tohto.. ale to isto vies 😉

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
mne nevadi to platenie, skor ssa zamyslam nad vyuzitim poistky... tych 5000 sk mesacne a zaplatenie uveru. urcite na mesiac dva by to pomohlo.
ide len o to, ci mozem byt PN aj ked nemam narok na davku zo soc poist. a ci budem poberat rodicak. rodicak by som mala, ved uz nie je to obmedzenie a do poistovne potvrdzuje lekar PNku.