Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sasena033
9. feb 2011

@tinara23 tak teda by som mohla pockat a platit si to maximum aj ked otehotniem teda do 8tt.aby som to dstihla..a ak by som to chcela poistit skor nedaj boze by sa nieco stalo...tak hned mesiac ktory sa odhlasima zase prihlasim mi budu vypocitavat z toho maxdima a nie spatne z 2 rokov z minima???

barbarka
9. feb 2011

ja sa skusim opytat este raz a lepsie to sformulovat

takze mam mesacne babo. po nastupe na matersku som si DNP zrusila. Teraz zaciname uvazovat nad druhym. Chcem sa znova prihlasit na DNP ale neviem z akeho zakladu by som sa mala ci musim si dat najvysie alebo mi staci min. a potom to zvysit ked sa uz budeme o babo snazit alebo pripadne otehu? a este viem ze sa to vypocitava nejak z min. roka takze ak by sme mali babo az buduci rok- 2012 tak by som si to teraz mala platit z maxima? alebo to staci zvysit koncom roka? neviem ci mi rozumiete, som v tejto oblasti ako tatar. 😅 dakujem vsetkym ochotnym 🙂

kucminka
9. feb 2011

Tak dnes som si konecne zalozila DNP,a teraz uz len cakat na zazrak 🙂

katka888
9. feb 2011

@kucminka
drzime palceky 🙂

katka888
9. feb 2011

@barbarka
rozumiem, len mi napis ci mas aj nejaky existujuci prac pomer

barbarka
9. feb 2011

@katka888 nemam, skoncil mi v juni 2009 - mala som na dobu urcitu .
a dakujem 😉

katka888
9. feb 2011

@barbarka
neviem, ci sa mozes prihlasit pocas materskej, ci nie az po nej.
a zavisi to od toho, kedy chcete babo, musis sa poistit tak, aby si splnila podmienky, viac osm ich rozpisala o stranku spat.

a ak kojis, je otazne, kedy vobec budes moct znova otehotniet ☹ ..... takze ja by som sa prihlasila, ked zistim, ze som tehu a to z maxima, s tym ze si ale musis odkontrolovat, ci toto zrusene poistenie, co si mala doteraz , by sa ti zmestilo do obdobia dvoch rokov spatne od terminu porodu. viac info , co som radila o stranku spat

mima595
9. feb 2011

@barbarka - možes sa prihlasit aj teraz, ak nepoberas maerske z DNP.. ale ty si sa len pomylila, tvoje dieta nema 1 mesiac ale 1 rok a 1 mesiac, nie 😉
takže sa prihlas na DNP z minima a hned, ako zistis, že si tehotna... musis to stihnut do 6-8tt, sa odhlasit a znova prihlasit z maxima

alebo ak sa zacnete snazit trebars o mesiac, tak si zaloz DNP z minima a po 3 mesiacoch platenia z minima sa odhlas a znova prihlas z maxima.... tak by si mala stihnut splnit obe podmienky aj 270 dni trvania, aj 26t platenia z maxima

lalia21
9. feb 2011

AHojte,poradíte mi???
Platím si DNP-v polovici decembra mi uplynulo 270 dní platenia....teraz v polovici februara nastupujem na matersku....vrátia mi preplatok od polovice decembra do polovice februara-ked si on požiadam?alebo to sa nevracia? 😕

tinara23
9. feb 2011

@lalia21 poistné sa nevracia, preplatok vznikne iba vtedy, ak by si si platila vyšší VZ ako je maximum, vtedy sa dá požiadať o vrátenie preplatku. Každopádne poistenie neruš pred materskou, nedostala by si ju vyplatenú a cez materskú neplatíš, takže je zbytočné rušiť.

lalia21
9. feb 2011

@tinara23 dakujem-planujem si znižiť na minimum-poprípade zrušiť DNP až ked mi skončí materska-viem že cez matersku sa platiť nemusí 😉

aaddeell
9. feb 2011

@katka888 co robila od 13.10.2009? bola zamestnana? ano bola zamestnana a stale je zamestnana , zamestnavatel jej plati minimum
,,ako to mala s platenim nemocenskeho poistenia v tomto obdobi? / tj cca 2 roky spatne od terminu porodu? / bez viac informacii tazko poradit. ,, poistenie mala iba to co jej platil zamestnavatel
@tinara23 ma ukončené nemocenské poistenie za posledné dva roky do pôrodu ? vtedy by jej stačilo byť poistenia 26tt. (270 dní by musela splniť nové+staré poistenie). - neviem co presne tym myslim myslis nejake komercne poistenie?
co to znamena mat stale aktivne DNP?

tinara23
9. feb 2011

@aaddeell ak je momentálne zamestnaná, tak potrebuje byť DNP poistenia 270 dní. Tým ukončeným poistením som myslela nemocenské poistenie, ktoré platí zamestnávateľ. Čiže ak by ukončila PP, tak to znamená, že má nejaké ukončené nemocenské poistenie, a vtedy by jej stačilo sa poistiť najneskôr do 8tt. Aktívne DNP znamená, že ho neukončí.

aaddeell
9. feb 2011

@tinara23 takze ak je v PP a bola aj predtym a plati si DNP od 3tt staci jej to? moc tomu nerozumiem , teraz sa snazim pochopit ako toje s tym poistenim 26tt

tinara23
9. feb 2011

@aaddeell nejdem ťa mýliť a teda jednou vetou, nie nestačí, musí splniť 270 dní do pôrodu z DNP.

tinara23
9. feb 2011

@aaddeell napadlo ma a nemá možnosť ukončiť pracovný pomer ? vtedy by jej stačilo 26tt do nástupu na materské.

aaddeell
9. feb 2011

@tinara23 cize keby sa dohodla so zamestnavatelom a bola by iba brigadne?

barbarka
9. feb 2011

@mima595 hej rok a mesacne 😀 to rok mi tam nejak vypadlo 😀
@katka888

barbarka
9. feb 2011

@mima595
@katka888 dakujem vam. tak sa prihlasim z minima a potom sa odhlasim a prihlasim z maxima 😉

barbarka
9. feb 2011

@mima595 uz mi to doslo - nemala som zapnuty numlock - 14 mesacne tam malo byt 😎

katka888
9. feb 2011

@barbarka
tak potom sorac za moje info, ja som vychadzala z toho, ze si na materskej, nie rodicovskej s 1 mes babom :D :D ...
nekukala som ti do profilu, preto som si to nevsimla 😉

eda28
9. feb 2011

Ahojte, chcem Vas poprosit o radu. Som tehotna a na PN od septembra. Platila som si aj dobrovolne nemoc. poist. a kedze som splnala podmienky, tak PNku mi vyplacaju aj z toho. Bolo mi povedane, ze pokial som na Pn, tak to dobrovolne poist. nemam platit, tak to neplatim, len som to nikde nenahlasovala, ani nezrusila, len to jednoducho neplatim. A teraz neviem, ci mi nevznikne nedoplatok a koli tomu nebudu mi vyplacat matersku z DNPO. Prosim poradte, dakujem.

deninka14
9. feb 2011

dievčatá, ktoré si platíte a platili ste si v roku 2010 DNP. a pokial ste boli zamestnané... môžete si ho dať aj do daňového priznania!!! Stačí ísť na sociálku a vypýtať si potvrdenie u uhrádzaní...

ivana899
9. feb 2011

@eda28 ak poberas nemocenske s dnp, nemusis platit, kedze mas splnanu podmienku 270 dni. treba len nosit prechodky z mesiaca na mesiac do socialky, to nosievas, nie? takze sa nemusis bat, matersku budes mat aj z dnp;)

eda28
9. feb 2011

@deninka14 Mne robia danove priznanie v praci a nic take mi nehovorili, takze dakujem, zanesiem to tam, len neviem co to presne znamena.

eda28
9. feb 2011

@ivana899 dakujem, ano tie prechodky tam nosievam, som kludnejsia, dik.

deninka14
9. feb 2011

@eda28, že ti dajú úlavu na dani a budeš mať preplatok. ani ja som nevedela, ale dočítala som sa a potvrdili mi to aj u môjho zamestnávateľa. ..a myslím, že málokto o tom vie... tak som to sem zavesila... ved nech z toho niečo máme aj my bežný ľudia...

nasta197
9. feb 2011

@deninka14 Chcem sa opýtať či to plati aj ked som nebola v roku 2010 zamestnana iba v roku 2009 a platím si DNP od júla 2010

andy.v
9. feb 2011

Tiež by som sa rada niečo spýtala.
Možno sa moja otázka už niekde vyskytla, ale nečítala som všetky príspevky a veľmi tomu ani nerozumiem, tak prosím o jednoduché vysvetlenie 🙂
DNP z maxima si platím od augusta 2010, teraz som v 6 tt, Treba spraviť nejakú zmenu, alebo niečo aby som dostávala maximum materskej? REsp. dokedy si to mám platiť? A koľko je vlastne maximálna materská?

barbarka
9. feb 2011

@katka888 ja sa ospravedlnujem za chybne info- som si to vobec nevsimla ze tam cislo nemam 😉