Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka preco si sa neodhlasila z poistovne ked si isla do zahranicia? zbytocne platis tolko penazi...ano som sa UP a ten plati za mna odvody...podla mna to nie je treba dat vediet ked otehu, vsak tam sa chodi iba na podpis raz do mesiaca...jedine ze by si mala v tehu nejake problemy a musela by si byt na PN a vtedy by si nemohla ist na ten podpis tak vtedy to treba oznamit aby vedeli

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka ja viem moja,ze vlasnte je to nelegalne som sa to dozvedela ale teraz neviem co mam robit,ci sa odhlasit teraz alebo az ked prideme natrvalo na svk co je asi v takom sept. alebo janu. ked uz si to platim 4 roky nech to uz dokoncim a potom budem ziadat peniaze spat,sama ta uradnicka tam mi to povedala,ze mam prist so zmluvamy a,ze mi peniaze vratia spat 😉 😉 😉 😉

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka lebo od juna som bez prace cize za mna aj tak nebude nik poistku platit aj tak takze zbytocne sa budem v juni (vtedy ideme na svk na dovolenku) odhlasovat ked za mna aj tak nebude nik platit,cize potom by mi prisli aj tak nedoplatky za tie mesiace co nebudem robit a takto ked prideme uz na stalo na svk budem v tom mat jasno hned pojdem na urad sa zahlasit a od toho dna neplatim zdravotnu poistovnu a vlastne dam im zmluvy a nech mi to vsetko vratia a odpocitaju co je treba 😉 😉 😉 😉

katie.2906
3. apr 2011

Prosím o radu, Ako zistím koľko si mám doplácať do najvyššieho DNP? Som normálne zamestnaná a mám cca 600 Eur v hrubom. Ďakujem.

adikad
3. apr 2011

@katie.2906 si odpocitaj 1116,75 - 600

adikad
3. apr 2011

mala by si si platit 22,73 mesacne,ale este si to pre istotu over.

kisska
3. apr 2011

@cipsinka da sa aj cez ucet, ja tak platim. Po 270 dnoch mozes aj zrusit, ale je dobre si to nechat, aspon mozes ist na pripadnu Pnku, keby bolo treba...

kata13
3. apr 2011

ahojte, zbezne som si precitala vasu diskusiu a len si chcem overit par informacii, ci tomu dobre rozumiem. zamestnana som od jula 2009, momentalne je moj hruby mesacny prijem 790, DNP si zatial neplatim, ak teraz zacnem, musim si ho platit min. 270dni, aby som mala narok na vyssiu matersku.(tehotna este nie som)
DNP si budem platit len z rozdielu 1116,75-790? kolko mi v tomto pripade vyde pripoistenie, spravne pocitam 4,4%, cize cca14,40 €? ak tomu spravne rozumiem, tak v tomto pripade by som mala dostat tu najvyssiu matersku co je cca 670€, tato suma je v cistom, alebo sa z nej este nieco odvadza?
DNP si musim vybavit sama na socialke alebo staci ak poviem zamestnavatelovi a oni mi to zacnu odvadzat?
tych 270dni, to sa pocitaju vsetky dni alebo len pracovne?
je mozne si neskor takymto nejakym sposobom zvysit aj rodicovsky prispevok?
vopred dakujem za odpovede, dufam, ze mi poradite, lebo z tych vsetkych diskusii co som precitala mam trosku gulas

kisska
3. apr 2011

@anjelaa v tomto pripade si to musis poriadne prepocitat. Ak mas viacero nemocenskych poisteni naraz (subezne poistenie), musi kazde poistenie trvat 270 dni. Zalezi od toho, kedy si otehotnela. Tehotenstvo trva priblizne 280 dni tak si to musis poriadne spocitat, aby si dnp neplatila zbytocne... Jedine, ze by si dala tesne pred nastupom na matersku vypoved... ale to sa nie vzdy oplati 😉

megan999
3. apr 2011

ahojte, prosim poradte mi niekto ak viete, DNP som poistena od 14.1.11, vtedy bol moj hruby prijem cca 440 eur, a dnp som si dala len zo sumy 600 eur. teraz mam hruby prijem cca 490 eur. dnp sa doplaca 1116-aktualny hruby prijem, alebo 1116-hruby prijem v rozhodujucom obdobi?? cize u mna by to bol rok 2010 a tam som mala este nizsi hruby prijem 😒 ☹ lenze to som nevedela, ze sa pocita rok dozadu. ak sa mi podari otehotniet uz tento mesiac a na matersku by som isla uz v novembri toho roku, ako sa mi bude pocitat materska? asi by som si mala zvysit ten VZ aby som mala najvyssiu matersku, vsak? dakujem za akukolvek odpoved. ahojte

katie.2906
3. apr 2011

@adikad Veľmi pekne ďakujem. 😉 😵

cipsinka
3. apr 2011

@kisska a ako myslis PN ked budem tehotna alebo ked uz budem mat mimi alebo ???? 😕 😕 😕 😕

kisska
3. apr 2011

@cipsinka aj ked uz budes tehu, aj ked este nebudes. Uz ked budes mat babo, tak uz urcite budes mat 270 dni, cez matersku sa Pnka neda, ale cez rodicovsku zase ano, aj OCRka.

kisska
3. apr 2011

@megan999 dnp sa plati z rozdielu 1116 a aktualnej HM. Kedze nemozes dopredu vediet, ake bude tvoje RO 😉 . Aj teraz mas len 2 mesiace na otehotnenie, aby si mala RO (z povinneho np) minuly rok. Ak otehotnies neskor, budes mat z oboch np RO tento rok. Najjednoduchsie je asi pockat na // a do 8tt urobit zmeny, ktore chces. Drzim palce a prajem prijemne snazilkovanie 😉

maslarova
3. apr 2011

@mima595 dakujem za odpoved

tinara23
4. apr 2011

@kata13 poistenie si budeš platiť z rozdielu max. materskej a tvojho hrubého príjmu. Minimálne sa však dá platitť z vymeriavacieho záhladu (VZ) 329,xx eur a z toho 4,4%, čiže cca 14,47 eur. Podmienkou je trvanie poistenia min. 270 dní a pri takomto poistení (tvoj plat+DNP) dostaneš max. materskú 670 eur, z tejto sumy sa nič neodvádza. DNP si musíš vybaviť sama, treba ísť na sociálku a vypísať prihlášku na DNP, kde uvedieš od kedy chceš platiť a z akého VZ, zametnávateľ z DNP nič nemá. Do DNP sa započítavajú všetky dni, nielen pracovné. Rodičovský príspevok sa takto nedá zvýšiť, ten je momentálne pre všetkých 190 eur.

megan999
4. apr 2011

@kisska joooooooj, dakujem Ti veeeeeeeelmi krasne. takze ked zistim ze som tehotna, a PTP mi stanovi lekar na december, cize na matersku pojdem uz toho roku, RO bude rok 2010, tak pojdem na SP, tam si podam odhlasku z VZ 600eur a na druhy den sa prihlasim 1116-440=676 eur. snad som to spravne pochopila 😉 kisska, este ak smiem jednu otazocku, ked si na rizikom PN, je to ako na obycajnej PN, ze ta mozu prist skontrolovat? dakujem krasne, snad sa nam podari, lebo uz raz som bola tehotna, lenze som cakala siamske dvojicky a prestali im bit srdiecka, tak som musela ist na potrat ☹ pekny den

cukricek_a
4. apr 2011

Dobry den, chcem sa spytat, vypocitala som si DVZ. Ten je 34,7 eur. Oplati sa mi v tomto pripade vobec dobrovolne pripoistit pred nastupenim na matersku dovolenku? Som zamestnana viac rokov. V pripade, ze sa rozhodnem dobrovolne pripoistit, socialna poistovna mi urci vysku poistneho? Dakujem za odpoved 🙂.

kata13
4. apr 2011

@tinara23 dakujem 😉

dadulka20
4. apr 2011

ahojte vie mi niekto poradit?platim si od marca 2010 DNP,od konca januara 2011 som na PNa 21.5.2011 mam nastupit na matersku dovolenku,pocas pn neplatim DNP a ako dalej pri nastupe na matersku?ďakujem za kazdu odpoved

nadenka8
4. apr 2011

Ahojte dievčence, som asi slepa, lebo to tu nevidim. Môžte mi prosim napisať aky je aktuálny maximalny vymeriavaci základ, a sumu čo sa plati mesačne. Pre pripad že to tety na socialke nebudu vedieť. Ďakujem.

lazika1
4. apr 2011

@nadenka8 max. VZ je momentálne 1116,75 eur, pričom mesačná platba je 49,13 eur.

nadenka8
4. apr 2011

Našla som to na nete. Je to 1116,75 a plati sa z toho 49,13. Je to správne?

lazika1
4. apr 2011

@cukricek_a 34,70 eur je mesačná platba, ktorú za teba odvádza zamestnávateľ? alebo toľko by ti trebalo mesačne platit? nerozumiem.
Pokiaľ si už tehotná tak sa pripoistiť myslím, že nestihneš, aby si splnila podmienku. Sociálka ti neurčí tvoj VZ, určíš si ho sama podla sumy ktorú si ochotná platit. Maximum mínus tvoj VZ z práce, by mal byt VZ z DNP. Pokial by si chcela mat maxinálnu materskú.

nadenka8
4. apr 2011

@lazika1 Ďakujem 🙂

cukricek_a
4. apr 2011

@lazika1
Ahoj, nie som tehotna. Vypocitala som vymeriavaci zaklad ako hruba mzda v r. 2011 * 12 mesiacov. Vydelenim 365 dni som dostala denny vymeriavaci zaklad, co bolo 34.7 eur. Docitala som sa, ze max. denny vymeriavaci zaklad je 36,7 eur (nie som si ista, ci tato informacia je aktualna pre tento rok). Rozdiel medzi max. vymeriavacim zakladom a tym mojim nie je velky. Dakujem za odpoved.

cukricek_a
4. apr 2011

@lazika1
Inymi slovami: platila by som mesacne 4,4% z rozdielu mojej hrubej mzdy za rok 2011 a max. VZ (1116,75 e)? A potom vznikne narok na max. matersky prispevok. 🙂

bubinko83
4. apr 2011

baby špecificky symbol pri platbe DNPO cez IBj e datum za mesiac ktory idem platit? Ako sa to tam piše?

lazika1
4. apr 2011

@cukricek_a presne tak ako si to napísala. No potom ti tam chýba už len pár eur do maxima, čo si myslím je fakt super mzda. 🙂

cukricek_a
4. apr 2011

@lazika1
Dakujem za odpovede. 😉