Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

amouramour
12. jan 2012

inak kocky materska sa vypocita ak som neplatila DNP z mojho hrubeho prijmu 65 percent?a je tam nejaky strop, kolko je max?dakujem🙂

emogeon
12. jan 2012

@amouramour ak mas v hrubom tych 1165 tusim tam dostanes max. matersku 🙂

amouramour
12. jan 2012

@emogeon ...sa mi mari, ze to bolo kedysi 660?lebo tych 65 percent z tohto zakladu by vychadzalo myslim nejak 750

emogeon
12. jan 2012

@amouramour ano tak ako pises... ale podla svojho hrubeh prijmu vies ci budes mat max. matersku

oskvarka
12. jan 2012

@svirky no neviem presne ako je to s tym nastupom hned na PN to sa ale prakticky nastupi ako ze aj do prace hned nie ..?... len si PN.. fakt neviem mna sa ukoncovanie RD este tak skoro netika ...:(... no ale ten balicek by si mala dost drahy (teda ak si ho nechces platit z minima - ale aj ten je drahy...) - a zase ak nechces cerpat PN ku aj z DNP tak neviem ci si aj v tom pripade oslobodena od platenia... (podla mna iba ked cerpas...) a ak si chces platit balicek z minima tak je jedno ci sa odhlasis a prihlasis lebo narok budes preca mat kedze splnas podmienku 270 za posledne dva roky...
ale inak s tou davkou si niesom ista ale sa mi nieco mari ze zo zamestnania neviem ci nemas narok az po nejakej dobe lebo to obdobie RD sa ti sice naratava do dni nem. poistenia zakonneho ale len ku materskej a ku PNke nie.. neviem presne ako to je moc sa v tom nevyznam mozno by ti pomohli niektore temi z porada HN ... (hlavne preto ze ja sa v tejto konkretnej veci fakt neviznam a pisem ti len co si myslim ja ale istotu v tom nemam.. mna sa to totiz netika tak si to tak celkom neviem predstavit) ... http://moje.hnonline.sk/poradna/tema/21

oskvarka
12. jan 2012

@amouramour strop je ak je tvoj hruby prijem vecsi ako 1153,50... vtedy dosatavas len z 1153,50 tj ako pises max. materska cca 750

elise
12. jan 2012

babulky kto ešte nedal odhlášku a prihlášku tak šup šup do sociálnej poisťovne, dnes som sa bola odhlásiť a prihlásiť a tetula mi naznačila že od 15.01. budu odhovárať a presviedčať že už ten zákon plati z balička, alebo že sa neoplati prihlásiť a odhlásiť, su to iba reči nedajte sa zmiesť. viem že topolčany a piešťany - totl ignorácia a nezáujem s tým že nechcu zobrať prihlášky podla starého (kopi sa im to tam riadne) ak vás vypoklonkuju tak pošlite doporučeným listom.

annanatalia
12. jan 2012

@gapa Ahoj prave som sa docitala ze mas male babo takze blahozelam 🙂 Prosim este o radu, totiz ma zmiatla moja znama ,samozrejme ze sa to tyka DNP. Ja som momentalne na RD do novembra 2013, planujeme babo tak som dnes bola na SP odhlasit sa A prihlasit od 13,januar 2012 Ak sa podari tak na MD by som nastupila NIekedy marec,april 2013 Vymer. zaklad som si dala s maxima. Potrebujem vediet ci mozem cerpat PN-ky pripadne OCR do tych 270 dni co si budem platit? Aby mi vznikol narok na materske.Pripadne tie PN-ky neohrozia matersku? Myslim tym ze ci budem mat narok na nu ak by som pnkovala? Caka ma operacia, tak ci sa mam dat vobec vypisat? Dakujem

oskvarka
12. jan 2012

@elise ty koky nestras ja este musim pockat do buduceho tyzdna asopn do stredy bo neviem ci niesom tehu.. 😠 nech ma neseru...

danuska111
12. jan 2012

@elise to platí pre tie, ktoré sú tehotné, či ktoré chcú pokračovať?

anittka
12. jan 2012

Baby potrebujem radu, ak by som sa šla zajtra nahlásiť na nemocenské tak si môžem dať ako začiatok DNP iba 13.1 alebo môžem aj 31.1? Lebo ja si chcem dať ako začiatok dátum 31.1 tak či to môžem urobiť aj zajtra ma zaujíma, takto v predstihu.

elise
12. jan 2012

@danuska111 ktore chcu pokračovať a získať čas na otehotnenie

oskvarka
12. jan 2012

@annanatalia mozes cerpat PN aj OCR aj MD cely cas (ak mas splnenu podmienku 270 dni za posledne dva roky) s tym ze od toho posledneho prihlasenia 13.1 mas zatial narok na toto vsetko len z minima... az kym neprejde od tohoto prihlasenia 26 tyzdnou (cca 6 mesiacou) az potom mas narok na davky z vymeriavacieho zakladu z akeho si sa prihlasila

elise
12. jan 2012

@anittka môžeš to dať zajtra s dátumom 31.01

danuska111
12. jan 2012

@elise a budú platiť koľko neiveš? lebo ja som na tom podobne, v auguste mi končí RD a chceli by sme druhé, platím si od 6/2011 a neviem čo ďalej, dík

amouramour
12. jan 2012

@emogeon
@oskvarka

dakujem za rady🙂

anittka
12. jan 2012

@elise - isto iste? 🙂

dada2007
12. jan 2012

@elise som z TO,....a ja že ked som šla minule platiť a zabudla som si doma číselko, tak som si ho bola vypýtať, som sa čudovala, čo na mňa boli všetky také zlé 😀 😀 😀 😀 takže sú zavalené robotou......faíííííííííín 😝 😝 😝 😝 😝

elise
12. jan 2012

@anittka na miloin percent iste nezabudni si z toho spraviť kopiu a daj si to že ti to prevzala potvrdiť.

janulap
12. jan 2012

kočky,ale zamysleli ste sa,kolko sa detureniec narodi do maja 2013?? 😀 😀 😀 😀

dada2007
12. jan 2012

@elise a z kadial vieš, že TO a PN sú na tom tak?

elise
12. jan 2012

@dada2007 ja som osobne v PN bola a kamarátka v TO a ešte mám špiclov (spolužiačku) v TO v sociálnej poisťovni a v tt tiež tam som vybavila lebo som sa nedala odbiť a zistila som že moja známa tam robi tak mi referovala🙂

dada2007
12. jan 2012

@elise ok.....dík za info 😉

annanatalia
12. jan 2012

@oskvarka Tak preco mi ta moja "ZNAMA" TVRDILA ZE NEMOYEM pnKOVAT?ja SOM SI MYSLELA ZE TIE DNI POCAS PNKY SA NEPOCITAJU DO TYCH 270TYCH DNI ABY MI VZNIKOL NAROK NA TU MATERSKU.jA SOM UZ S TOHO JELEN A INC TA ZNAMA PRACUJE NA SOC. POIST.ZE BY MI TO POVEDALA ZAMERNE? dik ZA ODPOVED

tinara23
12. jan 2012

@elise
@oskvarka inak baby, včera som sa bola príhlásiť, som na PN a dnes som už mala kontrolu 😠 našťastie som bola doma 😀 😀 😀 som doma šesť mesiacov a až dodnes neboli, žeby iba náhoda ? 😅 😅 😅 som to tam asi pošteklila

zasha
12. jan 2012

@elise waaaa nestras , ja sa chystam tiez ukoncit a zacat nove na buduci tyzden v BA. inak nepoznate tam na pobocke niekoho? nejaku spojku? 🙂

nyc
12. jan 2012

prosim Vas o radu ako je to so mnou a DNP, nestiham to tu vsetko precitat ani sa uz nevyznam v tych zmenach kedze ten navrh zmeny DNP povodny kadejako upravovali a uz som to potom nesledovala... som na RD a stale som vedena ako zamestnanec v mojej praci. takze MD ked otehotniem by som dostavala aj z toho titulu. potom od 09/2011 si platim DNP. tehotna este nie som, ak tak tento mesiac a este o tom neviem. teda co by som mala urobit ja? tu citam:

"Ak ešte nie ste tehotná a platíte si DNP alebo s jeho platením chcete začať a využiť tak možnosť zvýšiť si materskú, odporúčame vám nasledovné.

Odhláste sa z DNP a opäť sa prihláste ešte do 31.1.2012, máte na to ešte pár dní. Budete tak platiť po starom 4,4% z vymeriavacieho základu po dobu, kým nebudete nemocensky poistená 270 dní. Počas tejto doby intenzívne pracujte na bábätku :o)" (zdroj http://baby-web.topky.sk/Clanky/a3697-Pozor-Dob...).

tyka sa to aj mna ked som zaroven poistena aj od zamestnavatela? a tych 270 dni co mozem pokracovat plati pri nepretrzitom poisteni alebo sa zratavaju viacere obdobia (v lehote do 2 rokov)?

elise
12. jan 2012

@tinara23 o kolkej ti prišla kontrola?

tinara23
12. jan 2012

@elise po 14,00, ale aj keby ma nenašli, tak mám od 14,00 vychádzky

elise
12. jan 2012

@tinara23 ja mám tiež vyhádzky🙂