Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alla
21. feb 2011

Škoda 😖 , chcela som jej trošku pomôcť. ...Ale hlavne aby bábo bolo zdravé 😉

ivcak333
21. feb 2011

@deninka14 ahoj skusala som volat na tu call linku, ale pise mi telefonne cislo neplatne

tinoka
21. feb 2011

@tinara23 dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. cize to znamena ze ak by sa mi nepodarilo zamestnat tak aj napriek tomu mi vyrataju taku matersku. takze zmenim si to na maximum. dakujem.

deninka14
21. feb 2011

@ivcak333 skús ešte raz 02 59248969... aj ja som tam teraz volala... chvílu som čakala, ale dovolala som sa....

tehulka14
21. feb 2011

Ahojte chcem poprosiť o info,príklad som platca dbpo z maxima splnila som 270 dni som na PN 2 mesiace a potom ešte dalšich 8mesiacov počas rizikovej tehu chcem sa spýtat z či budem mať nárok na matersku z maxima keďže som vyčerpala dokopy 10 mesiacov PN,ďakujem veľmi pekne

sniezka
21. feb 2011

dakujem ti gapa velmi pekne, si poklad, medzitym som sa dostala aj na stranku Jozef Mihála, ktory tuto problematiku celkom detailne a aj zrozumitelne vysvetluje, tak sa mi to zacalo uz nejako ozrejmovat. A tvoja odpoved mi to len potvrdila, takze este raz dakujem. Uz tomu rozumime aj s tou PN-kou, ze pokial mi to DNP netrvalo min. 270 dni, tak PN-ku mi z toho vyplacat nemozu a ja si musim platit DPN aj pocas PN-ky. A uz som pochopila aj to, ze aby mi z DNP vysla materska (aby sa to bralo ako VZ), tak musim byt min. 26 tyzdnom pred nastupom na MD dobrovolne poistena. No a v tejto suvislosti sa mi vynara este jedna otazka: ak sa dobrovolne poistim samozrejme s predstihom, aby to bolo tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD, povedzme ze este aj pred samotnym otehotnenim a v priebehu tohoto DNP si budem chciet zmenit VZ formou odhlaska-prihlaska. Tak to sa povazuje za prerusenie? Teda ak by mi po tej druhej prihlaske, pri ktorej by som len zvysila / znizila VZ uz neostavalo tych 26 tyzdnov do nastupu na MD, bol by to problem? Ratali by mi potom matersku len z tej minimalenej mzdy, ci ako to je, ze len z predpokladaneho VZ? Alebo by sa ta zmena VZ na registracnom liste FO vobec nebrala ako nejake prerusenie toho obdobia?

vopred dakujem za odpoved

timea777
21. feb 2011

Dobrý deň, chcem si overiť pár veci, nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí. Som DNP od 15.12.2010, na PN by som mohla ísť až po 270 dňoch,(aby som využila dnp) čiže v mojom prípade najskôr 15.9.2011, ale súvisle na PN môžem byť maximálne 52 týždňov. Ak som to zle pochopila, prosím opravte ma 🙂 Moja otázka znie: ak by som bola na PN, musím platiť v tom čase dnp alebo sa odhlásiť,...? Ako postupovať v prípade ak by som rovno z PN išla na materskú ? Čo by sa stalo ak by som šla na PN už teraz ? Ďakujem veľmi pekne.

ivcak333
21. feb 2011

@sniezka ahoj, to kde si sla na tu stranku jozefa mihala? tu niekto na fore, ci inde?

sniezka
21. feb 2011

ahoj Ivcak, pripajam tu stranku:

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dob...

prave si to citam, je tam toho vela popisane, ale velmi zrozumitelne aj s uvedenymi prikladmi. Je to ale platne asi len na rok 2010, neviem, zatial som sa k zmenam z tohto roku nejako nedostala, mozno aj to tam bude. Ale na pochopenie podstaty toho nemocenskeho poistenia je dobre si to precitat. Len si na to vyhrad tak par hodin.

ivcak333
21. feb 2011

@sniezka dakujem ti velmi pekne, urcite sa nato pozriem,ale asi az zajtra.
Dik. 😉

sniezka
21. feb 2011

Ivcak, davam pre istotu este jeden link, lebo ten prvy asi neotvori presne to, co si chcela. Takze tento by mal byt ok:
http://jozefmihal.blogspot.com/2009_09_01_archi...

peha81
21. feb 2011

baby potrebujem poradit,,dnes mi prislo zo socialky, ze nemam zaplatene DNP za okt.nov. dec,,a pritom od oktobra som na materskej,,mi na socialke tvrdili, ze ked som na materskej tak sa to nemusi platit ze to plati stat a ja az ked mi skonci materska a pri nastupe na rodicovský,,hmm,neviete ako to je presne,,,bo sa mi to teda nechce platit, teraz zbytocne 😕

standa82
21. feb 2011

@peha81 ...aj mne. Volala som tam, mala som výzvu roztrhať. Počítač im spravil kiks 😒

tehulka14
21. feb 2011

@standa82 ahoj vieš mi prosim ta dat info ohladom tohto?moc dik chcem poprosiť o info,príklad som platca dnpo z maxima splnila som 270 dni som na PN 2 mesiace a potom ešte dalšich 8mesiacov počas rizikovej tehu chcem sa spýtat či budem mať nárok na matersku z maxima keďže som vyčerpala dokopy 10 mesiacov PN a čitala som,že maximum sa može 52 týždnov rata sa tam aj poberanie materskej do tych 52 alebo len PN mooc dik ešte raz,

standa82
21. feb 2011

@tehulka14 ...toto neviem, prepáč

tehulka14
21. feb 2011

@standa82 to neva aj tak dakujem za info 🙂

peha81
21. feb 2011

@standa82 hej takze to nemusim platit, hej,správne som to pochopila,,bo som nasratá, no musím zavolat na socialku nech si urobia poriadok 😕

standa82
21. feb 2011

@peha81 ...nie, neplať

peha81
21. feb 2011

@standa82 dakujem 🙂

danielta999
22. feb 2011

@gapa Čiže jednoducho doplatím tých 6 centov nedoplatok v pri ďalšej platbe a peniaze z DNP dostanem ?

Samozrejme ak splním 270 dní. Pretože ja som sa bola prihlásiť pravdepodobne v deň počatia, t.j. 24.9.2010 a predbežný termín mám 18.6.2011.
Čo poradíš ? Na nemocenské asi nárok nebude, lebo zo zamestnania mám materskú istú.

sevzuz
22. feb 2011

@tinara23 vidim ze sa vyznas v problematike DNP ja mam par otazok, ak by si bola taka dobra a vedela mi odpovedat budem Ti velmi vdacna 😉

Som DNP od 4.1.2011, som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe babatko (zatial tehu niesom)
DNP si platim len z nieco vyse minima (rozdiel medzi hrubou mzdou od zamestnavatela, este pred tehu a maximom) doplacam 15,50€.
Zaujimam ma keby som otehu az v lete a chcela by som sa nechat vypisat na PN-ku od 1.10.2011 vtedy splnim podmienku 270dni poistenia,aku sumu by mi vyplacali? Maximalnu tak ako matersku, alebo sa to vyplaca maximalne len v pripade, ze si platim DNP z maxima?
A druha vec, ake asi zmeny sa chystaju pri DNP od buduceho roku, nebude to cele zrusene alebo nejako vazne stopnute?
Ja by som rada vyuzila aj vyplacanie PN-ky (ja viem som nenazrana) a potom aj maximalnu matersku.

Dakuem velmi pekne za tvoj cas 😵

sevzuz
22. feb 2011

oo a este jednavec "akekolvek ine nemocenke poistenie" to je aj to ze som bola zamestnana pred nastupom na matersku este v roku 2009 a zamestnavatel a aj ja som odvadzala nemocenske poistenie?
DAKUJEM

tinara23
22. feb 2011

@sevzuz po podmienke 270 dní môžeš DNP využiť samozrejme aj na PN ja na materské (nie si nenažratá, aj ja to tak plánujem 😉 ) . Pn-ka by sa ti však rátala iba z DNP a to z toho VZ, ktorý si si určila, cca 350 eur a z toho prvé tri dni 25% a ďalšie 55%. . Zo zamestnania by si PN vyplatenú nemala, keďže si na RD. Materské by si však už mala vyplatené aj zo zamestnania, tam by ti mzdárka určila tzv. pravdopodobný vymeriavací základ + by si dostavála materské 60% z VZ z DNP. Aké zmeny sa chystajú neviem, zatiaľ som o ničom nepočula. Akékoľvek ukončené je, napr.keď ukončíš PP, v tvojom prípade ukončený nie je, stále trvá aj keď si na RD.

mirka251
22. feb 2011

ahojte potrebujem radu ,od 1.7.2010 si platim DNP 😉 kedy budem mat splnenych 270 dni? 😕 ak som dobre ratala,tak by to bolo 28 marca,cize od 1 aprila by som uz mohla nastupit na PN?a potom koncom aprila na matersku?dakujem za radu

tinara23
22. feb 2011

@mirka251 ahoj dobre rátaš, kľudne od 1.4.2011 PN a potom pekne na materskú 😉

mirka251
22. feb 2011

@tinara23 dakujem pekne za odpoved 😉 😉

ivcak333
22. feb 2011

@tinara23 ahoj, mozem ta poprosit o jednu radu. Som na PN, v juni ked budem mat 270 dni, tak by som si mohla dat vyplacat z DNP PNku, ale dasa to ked ja som na PN uz od februara? A ako by sa mi to ratalo 55% z 329?
A keby som poberala 3 mes. PN z DNP, tak materska by mi vysla normalne, jakeby som nepoberala PN, nema to ziadny suvis? A materska by sa mi ratala 60% z 329?
Dakujem Ti velmi pekne.

sniezka
22. feb 2011

ahojte, mam jednu otazku ohladom DNP. Ked počas platenia DNP si chcem zmenit VZ povedzme z minima na maximum, tak sa to robi formou odhlaska-prihlaska, ze? Povazuje sa tento ukon za ukoncenie DNP a zacatie noveho? Teda musi od tejto zmeny uplynut do nasupu na matersku 26 tyzdnov, alebo nie (ak chcem aby mi matersku vyratali z VZ a nie z pravdepodobneho VZ)? Poprosim gapu, tinaru, alebo ine, v tejto oblasti zbehle žienky, či by ste mi mohli vysvetlit este toto. Dakujem krasne a prajem pekny dnik 🙂

stanka79
22. feb 2011

ahojte, našla som si túto tému, lebo tiež mám v niektorých veciach chaos, len by som si ich chcela potvrdiť alebo vyvrátiť
od 23.8.2010 si platím DNP do maxima do vtedy to bolo 1116 eur, môj gynekológ ma chce dať na PN, lenže keď dobre rátam tak na PN by som mohla ísť až od 20.5.2011 aby som splnila tých 270 dní, s babami ešte v inej téme sme tieto veci rozoberali, a ešte mi písali, že keď som na PN, tak neplatím DNP, takže potom by mi to chýbalo aj do materskej, aby som dostávala najvyššiu možnú materskú, ako to je? ďakujem za odpoveď

sniezka
22. feb 2011

ahoj stanka, som v tejto oblasti zaciatocnik, takze ti napisem len moj nazor, snad ti ho skusenejsie potvrdia, alebo uvedu na pravu mieru. podla mna, ked nemas splnenych tych 270 dni platenia DNP, tak ziadna PN-ka ti z DNP nemoze byt vyplacana, prave naopak ti si aj pocas PN-ky musis DNP platit dalej. Az do doby kym nedosiahnes tych 270 dni, potom uz mozes vyuzit to, ze ti aj z DNP moze byt vyplacana PN-ka. Ak ti tych 270 dni uplynie toho 20.5., tak dovtedy si normalne asi plať DNP aj ked budes na PN-ke. No a po tomto datume by si uz nemusela platit, naopak zacala by si poberat nemocenske pocas PN. Akurat neviem, ci by si musela tu prebiehajucu PN-ku ukoncit a vypisat sa nanovo, ale to asi nie.