Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

saurik
28. jan 2014

@zalka ďakujem zalka 🙂

zalka
28. jan 2014

@saurik rado sa stalo

apena
28. jan 2014

Zalka ešte mám jednu otázku, ale netýka sa DNP. Pokiaľ vieš odpovedať, poprosím o odpoveď. Momentálne som evideovaná v sociálnej poisťovni ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov, bez nároku na príspevok. Mám vo výhľade zamestnanie /písala som v predchádzajúcej otázke/ - ako mám postupovať, môžem vlastne pracovať na dohodu a zároveň byť osoba starajúca sa o dieťa? Predpokladám, že nie, čo je potom finančne výhodnejšie - pracovať na dohodu alebo normálny pracovný pomer?

zalka
28. jan 2014

@apena no dobre predpokladáš ...
a na dohodu máš obmedzený počet hodín čo môžeš pracovať ... a nemáš nárok na dovolenku, na stravné lískty
pri TPP máš nárok na dovolenku aj na stravné lístky to len tak aké sú rozdiely

hruveop
28. jan 2014

@zalka, opäť ďakujem.... Keby som išla na PN skôr, ako budem mať splnených 270 dní, budem si musieť DNP platiť aj tak nie? 🙂

zalka
28. jan 2014

@hruveop áno presne tak ako píšeš , ak nemáš PN vyplácanú z DNP , tak si DNP platiť musíš aj počas PN

tanjja
28. jan 2014

@zalka ďakujem. A ked príde papier asi z max. VZ by bolo najlepšie sa prihlásiť, či ? Veď počas MD nebudem platiť, že?

zalka
29. jan 2014

@tanjja no môžeš ... počas MD sa neplatí .. ale kým neuplynie 26t poistenia tak nemôžeš využiť to maximum, a tiež po MD potrebuješ v takom prípade aspon 1 den zaplatiť aby si mala nárok na vyššiu PN ... ako na maximum DNP počas MD sa oplatí len ak plánuješ PN po MD.

timka112
29. jan 2014

@zalka a keby som si našla dohodu na 270 dní, to nevadí, že aj keď som na rodičovskej stále som zamestnaná. potom koľko musím platiť DNP 270 dní a stačí z minima. Ďakujem

zalka
29. jan 2014

@timka112 nie nevadí že si na RD, a ked ti skončí dohoda po 270 dnoch teda bude výpoved z dohody, tak potom ked sa prihlásiš na DNP hned vieš ísť na PN alebo na MD aj ked hned len z minima.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
29. jan 2014

@radkovadanka dajú na počkanie, len požiadaš vytlačia a dajú ti

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
29. jan 2014

@radkovadanka v pondelok som sama žiadala a tlačivá mám už doma ... 🙂 hned som si ich vzala

horlenka
29. jan 2014

Ahojte, prosim o radu, resp. vasu skusenost s udanim dovodu lekarovi, ked chcem aby ma vypisal na PN, ked som tehotna, platim DNP. Na PN by som chcela ist prave preto, aby som to DNP nemusela platit este do konca maja. Moja gyn. ma nevypisala, mam ist vraj k obvodakovi, ma vraj Dg., ktore mi moze stanovit. Ake mate skusenosti? V pohode vypise dr., ked poviem pravdu,a lebo to treba nejak skatulkovat a "skraslovat"? 😝

timka112
29. jan 2014

@zalka dakujem 🙂

dankariska
30. jan 2014

@zalka Ahoj Zalka, chcem sa uistit, ci od r. 2014 je mesacna platba 133,42eur ak som poistena z minima?

A este taka podotazka - ak uz budem s babatkom na materskej a bol by nejaky zdravotny problem, je mozne tiez uplatnovat to osetrovne - OCR?

Vopred dakujem 🙂

tanjja
30. jan 2014

@zalka ďakujem 🙂 Ked som dobre čítala, MD je 34 týždňov, takze tých 26 mi uplynie počas MD a potom na druhý deň po skončení MD znizim VZ, čiže zaplatím jeden deň z vysokého VZ ? Mala býva často chorá a ja nemám doriešeny úraz ešte spred tehotenstva, takze neviem, co bude ďalej, tak sa chcem pripraviť... Co myslíš ? Ako by si to urobila ty? Ešte raz ďakujem 🙂

zalka
30. jan 2014

@dankariska áno platba za minimum je tak ako píšeš 133,42 eur za 2 poistenia ( nemocenské, dôchodkové), počas MD si nemôžeš uplatniť OCR, počas RD áno.
@tanjja nie je to také jednoduché, VZ si nemôžeš znížiť kedy chceš ... to sa dá zmena urobiť len k prvému v mesiaci ... no a ked plánuješ ísť na PN tak potom áno prihlásiť sa treba z maxima ... den po MD zaplatiť a ísť na Pn

tanjja
30. jan 2014

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne 🙂

zalka
30. jan 2014

@tanjja rado sa stalo

tommy83
30. jan 2014

@zalka ahoj, chcela by som sa niečo spýtať. Platila som si este v roku 2012 dnpo z maxima, to bolo vtedy cca 50 EUR po dobu tuším 10 mesiacov. Necerpala som z toho nikdy nič ani PN. Otehotnela som az teraz, chcem sa spýtať či sa to este dá nejakým spôsobom využiť ze by som niečo doplatia alebo tak? Zamestnaná nie som už 3 roky, predtým som 9'rokov robila. Ďakujem za odpoved 🙂

hvorkakvorka
30. jan 2014

Zdravim vo spolok. Cim viac toho tu citam, tym vacsi jelen z toho som. Ak by ste mi vedeli niektora odpovedat, budem vam velmi vdacna. Ja som sa dobrovolne pripoistila teraz v januari, presnejsie 8.1. Dala som si vymeriavaci zaklad 500€, cize by som mala platit mesacne cca 175€ dobrovolne poistne. Som zamestnana. Platna paske mam 500€ v hrubom. Zistila som, ze som tehotna a lekarka ma dala na rizikove 20.1. Ked som sa poistila, bola som v 10tyzdni tehotenstva. Termin porodu mam stanoveny 10.8. Chcem sa spytat, budem mat teraz narok na nemocensku davku vyssiu vdaka dobrovolnemu poisteniu a ak ano, ako si ju vypocitam. A budem mat narok na vyssiu matersku? Ak ano, z coho mi bude vypocitana. Nerozumiem tomu odratavamiu mzdy od zamestnavatela. Viem, ze teraz si musim poistne uhradit za januar a potom by mi ro uz mala platit poistovna ci sa mylim? A prva materska sa vyplaca kedy? A posledna otazka 🙂, ako je to presne s tymi 26 tyzdnami. Kto mi na toto zvladne odpovedat, ma u mna pivo :D. Dakujem :*

zalka
31. jan 2014

@tommy83 je neskoro ... už si viac ako 15 mesiacov bez poistenia ... :( ako sú ešte možnosti ale drahšie
@hvorkakvorka a mala si niekedy DNP? ak áno kedy ti končilo ..

petina5001
31. jan 2014

@hvorkakvorka Na to, aby vznikol narok na nemocensku davku z DP (ci uz na nemocenske z dovodu PN alebo takisto aj na matersku) je potrebne splnit podmienku trvania poistenia 270 dni. T. z., ze ak si si dala poistenie len teraz, tak ti narok na davku z DP nevznikne. Ina situacia by bola, kebyze si v blizkej minulosti mala nejake uz poistenie, napr. ukoncene dobrovolne alebo ukonceny pracovny pomer ... tak ako sa pytala aj @zalka, to by sa pripocitalo k terajsiemu DNP a ak by to bolo spolu 270 dni, tak by si mala narok na PN a aj matersku. Tam je tych teoretickych moznosti ci budes mat narok alebo nie viac, ale najdolezitejsie je, ci si mala nejake poistenie predtym

petina5001
31. jan 2014

@hvorkakvorka a s tymi 26 tyzdnami to je tak, ze pokial aktualne DP, z ktoreho sa nastupuje na Pn alebo matersku trvalo aspon 26 tyzdnov, tak ti davku budu vyplacat z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho si sa poistila. Ak by poistenie tych 26 tyzdnov netrvalo, tak z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, co je z minima

zabka79
31. jan 2014

Ahojte, čítam si Vaše príspevky ale tuším každý prípad je špecifický. Som tehotná, rodiť by som mala v sept. 2014, som nezamestnaná ale za posledné dva roky mám odrobených viac ako 270 dni. Keďže som nezamestnaná už od sept.2013 nemám nárok na materské. Koľko musím byť dobrovoľne poistená aby som materské dostala? A budú mi materskú rátať z toho dobrovoľného, alebo z toho čo som pracovala v roku 2013? Ďakujem. 🙂

zalka
31. jan 2014

@zabka79 ak si v 8 t tehu a prihlásiš sa na DNP z maxima ... 1207,50 eur dnes odvody sú vo výške 424,43 eur mesačne ... a na MD nastúpiš tak aby uplynulo 26t od poistenia .. tak MD bude maximálna.
Na Pn môžeš ísť kedykoľvek .. počas PN sa odvody na DNP neplatia ...

bubulka722
31. jan 2014

@zalka Nechcem ti oponovať, ale ona písala, že bola zamestnaná za posledné 2 roky 270 dní, nebola ale pravdepodobne DP, takže tých 26 týždňov poistenia jej stačiť nebude... Musí mať splnených 270 dní DP, nie?

zalka
31. jan 2014

@bubulka722 k DNP sa pripočíta ukončené poistenie, a zamestnanie skončilo takže toto sa pripočíta k DNp a tým pádom je splnená podmienka 270 dní poistenia.