Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
8. dec 2009

hainy ale nezabudni,že DNP musíš splniť podmienku 270 dní 😉

lubica69
8. dec 2009

standa a nedá sa náhodou výška DNP meniť až po pol roku???
aby nemusela hainy platiť pol roka z minima Potom jej maximum nevydá

standa82
8. dec 2009

Zmeniť len po pol roku. Lenže môže sa odhlásiť a na druhý deň prihlásiť z nového VZ. Toto je možne kedykoľvek, nie je to považované za zmenu. No musí to stihnúť najneskôr do 8 t.t., lebo od posledného prihlásenia musí uplybúť 26 týždňov, aby mala nárok na materskú z výšky posledného VZ.

marianinka
8. dec 2009

standa82.

ja som si teda bola vcera dat odhlasku a hned mi zobrala aj novu prihlasku od dnes.

chcem sa opytat ,kedze som do vcera platila cca necelých 270 tie sa mi zapocitaju aj do noveho poistenia ako tie dni myslim, alebo musim opat splnit 270dni z tohto noveho alebo staci len tých 26týždnov????

a ako to je potom, ked zena teda otehotnie, samozrejme plati si DNP ma uz 270dni splnených a aj tých 26týždnov a je trebars v 5mesiaci moze ist na PN a tym padom bude poberat PN z DNP a v akej vyske? ak si teda plati z maxima. dakujem za upresnenie, lebo toto mi este neni jasne.

lubica69
8. dec 2009

Marianka na Pn môže ísť ale až po uplynutí 26 týždňov
Ale či sa to zrátava to neviem...Ale asi hej
Takže ak sa od začiatku platí maximum po 26 týždňoch môžeš ísť na PN Ak si však v 8 týždni zmeníš na PN ísť nemôžeš lebo nemáš 26 týždňov vkuse?Z tohto som jeleň Nie že by som chcela ísť na PN ale každopádne ak je taká možnosť po 26 týždňoch je to dobre

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Joj baby znova ste ma poplietli ... 🙂
standa Takze este raz: 600€ budem dostavat uz 6-8 t. pred porodom a potom este dalsich 6 mesiacov po porode? Dobre tomu rozumiem? A po tych 6. mesiacoch budem dostavat 256€ az do 2 rokoch dietata?

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Baby a ked sa zamestnam a budem mat plat nizsi ako 1084,55 € tak ako sa to potom vypocita? Ked budem mat napriklad plat 500 €. Aj tak mi vyjde ta vysoka materska?

zajacik...
8. dec 2009

Marianinka na PN mozes ist aj skor, narok na PN budes mat po splneni podmienky 270 dni (v tom su uz aj dni ukonceneho nem. poistenia). Pokial pojdes na PN pred uplynutim 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, tak vyska PN bude minimalna, ak po uplynuti 26 tyzdnov od posl. prihlasenia, tak z aktualneho VZ z ktoreho si platis DNP 🙂

standa82
8. dec 2009

Hainy, cca.600 eur budeš dostávať 6 - 8 t.pred pôrodom po dobu 6 mesiacov, potom RP 256 eur do dvoch rokov.

bashka
8. dec 2009

toto by ma zaujimalo, moze sa ist na PN pocas materskej dovolenky? Teda pocas poberania rodicovskeho prispevku? Len mi to tak napadlo 😕

kisska
8. dec 2009

bashka - jasne, ze mozes. Zalezi od toho, ci ti bezi nemocenske poistenie, aby ti vyplacali aspon nejaku sumu. 😉

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Prosim mozete mi niekto vysvetlit to co napisala standa? 6-8 tyzdnov pred porodom po dobu 6 mesiacov? Ved to nedava zmysel .... Prosim kto viete poradte. Dakujem

kisska
8. dec 2009

hainy - zaciatok doby vyplacania je 6-8 tyzdnov pred porodom (podla toho, kedy ta doki posle na matersku) a budes ju dostavat celkovo 28 tyzdnov (ak si vydata), co je cca 6 mesiacov 😉

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂 kisska a od coho to zavisi kedy ma doki posle na matersku? Zvycajne to je az v 8. mesiaci ze?

kisska
8. dec 2009

hainy hlavne od tvojho zdravotneho stavu - ak si bola na rizikovom, tak je zvykom poslat maminu skor (8tt pred porodom), inak je to tych 6 tyzdnov... Alebo aj od toho, aku mas pracu, ako sa citis a tak. Ale stale sa berie PREDPOKLADANY datum porodu, takze stale je to par dni hore-dolu.

tretulka
8. dec 2009

babulky, neviete mi poradit, ako sa pocita materska, teda ci mi "vyda" na maximum, platim si DNP od oktobra 2008, najprv som platila z maxima, v maji 2009 som si znizila VZ na minimum...ak by som isla na matersku v lete 2010, RO by bol rok 2009 a teda by mi vysla max.materska? som z toho jelen... 😕

jozefmihal
8. dec 2009

tretulka:
.
ak pôjdete na materskú v lete 2010, RO bude rok 2009.
.
Keďže ste si od mája 2009 znížili VZ na minimum, maximálna materská nebude ani zďaleka.

Vo Vašom prípade bude materská na 1 deň daná ako 55% zo súčtu VZ za január - december 2009, deleno 365.

romy01
9. dec 2009

ahojte babule

ja mam dotaz - bola som zamestnana 9 rokov no 31.8 mi skoncil kvoli krachu firmy pracovny pomer. Kedze som ale mala gyn zakrok v septembri, do novej prace som nenastupila a od 1.9 som ostala na PN. Teraz som stale na PNke na rizikovom a je predpoklad, ze tak bude az do porodu. V oktobri som si zacala platit DNP - takze budem mat splnenych tych 270dni zo zamestnania a aj minimalne 26 tyzdnov z DNP - teda ak nahodou neporodim prilis skoro. Tak sa chcem opytat, kedze narok na matersku je tych 28 tyzdnov, ci musim na nu nastupit uz tych 6-8 tyzdnov pred alebo je mozne potiahnut PNku az do porodu a zacat si ju cerpat az po porode ?

lubica69
9. dec 2009

hainy ale nezabudni na to,že prvé eurá ti prídu najskôr mesiac po pôrode
aspoň u mňa to tak bolo Musíš dokladovať rodným listom a potvrdením od lekára po 28 dni po narodení dieťatka 🙂
A samozrejeme podmienka 270 dní platenia DNP až do pôrodu platí 😀

lubica69
9. dec 2009

fu romy tak v tomto fakt neporadím 😢 ale určite niekto áno 🙂

jedina30
9. dec 2009

Standa82 dakujem ti za odpoved.. 😉

chcela by som sa este spytat ak by mi to nevychadzalo s prekrytim medzi koncom RD a materskou a musela by som ist este na PNku...ako mi to ovplivni vysku mojej druhej materskej(ta PNka)..myslis,ze ked si zacnem od teraz platit nemocenske v socialnej poistovni,tak moja materska bude lepsia??

hore pises niekomu,ze si ma urcit vymeravaci zaklad v social. poistovni a na zaciatku staci platit len z minima t.j.z 295.5 eur..a ak zistim,ze som tehotna tak si potom zvysim ten zaklad,tak sa moja druha materska zvysi tiez???aj ked prvu matersku som nemala vysoku..je jedno kolko si zvysim zaklad alebo je najlepsie mat ten najvyssi??
asi mi to neskorsie "pali" a chcem to pochopit....Vdaka..

gapa
9. dec 2009

romy,
ak ti vznikne nárok na materské, tak nemáš nárok na nemocenské. A nárok na materské vzniká v období 8-6týždnov pred pravdepod.termínom pôrodu, ktorý určí lekár na žiadosti o materské. T.j. nedá sa to.

bambulka7
9. dec 2009

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala k tejto téme DNP.
Začala som si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie od 2.11.2009 z rozdielu medzi maximom a mojim VZ na výplate. Moj VZ byva na vyplate tak okolo 450 €. Lenže v decembrovej výplate boli odmeny a tým sa mi zvýšil VZ z výplaty až na cca 850 €.
Planujeme babätko tak (ak sa podarí 🙂 aby sa narodilo v r. 2010 tzn. VZ bude obdobie november, december 2009.

Tým že sa mi zvýšil VZ na vyplate dôjde podľa mňa k tomu, že budem mat preplatok na dobrovolnom poistení. Myslite, že mi tento preplatok vrátia?

Prosím niekoho kto sa vyzná o vysvetlenie, či preplatok vrátia a či dostanem max. materskú 🙂 véééľmi ďakujem za pomoc

gapa
9. dec 2009

bambulke,
na základe písomnej žiadosti ti preplatok vrátia. či bude materské maximálne, predpokladám nebude. Ale o kolko záleží od konkrétneho výpočtu, aký je tvoj DVZ za rok 2009 zo zamestnania a aký bude DVZ z DNP. Z DNP sa samozrejme berie obdobie 2.11.-31.12.09 a za každý mesiac najviac VZ v rozdiele maxima a tvojho vz zo zamestnania. Takže záleží o kolko bola tvoja odmena.

kisska
9. dec 2009

bambulka ak sa to podari ako planujete (otehotniet do maja 2010 a odist na MD este v roku 2010), tak by ti mohla vyjst max. materska.

A ak si pisomne poziadas, tak ti SP preplatok vrati 😉

bambulka7
9. dec 2009

odmena bola cca 240 €.
Chápem to správne že sa vypočíta priemer VZ za r. 2009 v zamestnaní a vypočíta sa to na deň a potom sa zoberie to čo som si platila - na deň a keď sa to sčíta tak z toho VZ dostanem na materskú 55%?

Nevadí že DNP som len 2 mesiace? Budem aj tak dostávať materskú na každý deň vypočítanú z vyššie uvedeného?

Ďakujem 🙂

romy01
9. dec 2009

gapa dakujem za odpoved
papa

standa82
9. dec 2009

Jediná, zby si získala materskú vyššiu, musela by si sa prihlásiť do SP na DNP a toto by si musela platiť (byť nemoc.poistená) minim. 270 dní do pôrodu. Keďže podľa toho čo som prečítala, ti zrejme prac,pomer trvá, ak ešte nie si tehotná, prihlásiť sa ti stačí z minim.VZ a keď zistíš, že si teghotná (najneskôr do 8 t.t.) prihlásiš sa z rozdielu VZ (no prac.pomer ti musí trvať). Ak budeš nezamestnaná, potom samusíš prihlásiť z max.VZ. No musíš do pôrodu splniť 270 dní.

stanusa
9. dec 2009

ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu, plati sa DNP aj pocas PN? od januara splnam podmienku poistenia 270 dni, teda mozem si narokovat na nemocenske aj z DNP, len neviem ci ho mam nadalej aj platit?
dakujem 🙂

standa82
9. dec 2009

Stanusa počas PN, nie si povinná platiť, no dni ti bežia.