Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anella07
5. dec 2011

@matusko007 k 1.2. To zrušia automaticky tomu kto splnil 270 dni platenia. AK sa nechystate mať babatko, tak podla mna to nemá zmysel, lebo na rodicaku budeš este asi rok...

bmarcelab
5. dec 2011

@tricka otehotniet,alebo marodit aby sa peniažky vrátili

bmarcelab
5. dec 2011

@anella07 neviem ci to je stale tak,ale ja som to mala takto isla som na socialku povedala som im ze chcem DNP tak aby som pri PN alebo materskej dostavala maximum,platila som ako ty od aprila 2010 14,4eur,niekedy koncom roka 2010 som mala zaplatených 270dni,na matersku som isla 23.7.2011 matersku mi vyratali za rok 2010 ale ako to rataju z akej sumy netusim ale viem ze mam maximum.Neviem poradila som ti?

oktavia
5. dec 2011

@zuzanamatko to aj mne povedali, nakoľko ani ja nesplním podmienku 26 týždňov, a pani mi ešte povedala, že ak si budem po 1.2.2012 platiť ten balík poistení, musím platiť z toho istého VZ ako mám v starom poistení, ak chcem mať max. materskú. ČIže ak to bude tých 35 %, tak je to suma, ktorú si nemôžem dovoliť platiť mesačne. ☹

zuzanamatko
5. dec 2011

@oktavia a neda sa ti ist na pn-ku, ved vtedy sa neplati ani ked poberas matersku tak sa neplati.

tricka
5. dec 2011

@bmarcelab no ano, len mi je naozaj luto tych, co si platia dlhsie a maju podmienku splnenu a nestihnu otehotniet...

bmarcelab
5. dec 2011

@tricka ja to chapem a je mi ich tiez luto,ja viem co to je,o babo sme sa snažili 7rokov

anella07
5. dec 2011

@bmarcelab ďakujem ti, budem veriť, ze to bude maximum ako u teba ;) ked je to také skoro rovnake 😀

mima595
5. dec 2011

@zuzanamatko - tak na tvojom mieste by asi bolo fajn ist od 1.2 na PN, až do lehoty, kym ti neubehne 26tyzdnov...teda ak by sa to podarilo otehotniet /nemam teraz prehlad, ci si alebo nie si tehu/...a teda by si bola tehu k 1.2.2012, tak prihlasit sa na nove poistenie z balika, ale hned sa dat na PN...lehota 26 tyzdnov by ti bezala dalej, ale nebola by si povinna platit, kedže lehotu 270 dni splnenu mas, a mala by si narok na PN, sice z minima,a le mala.....

karinkaeich
5. dec 2011

poradi mi niekto? dnp som si uz platila v r. 2009 a 2010, splnila som vsetky podmienky a mala vyssiu matersku. potom som sa odhlasila. a zamyslala som sa opat prihlasit v polovici r. 2012, kedze planujeme druhe babatko. bude to este mozne? alebo to zrusili uz uplne? prihlasit sa este teraz v decembri? ci cakat ako sa to vsetko utrasie? dakujem za odpoved

oskvarka
5. dec 2011

@poisonblu moze to byt kludne tak ako pise peta je to vlastne jedno len sa im to predlzi o par mesiacou na tomto urcite neprerobia toho sa nebojim len je to trochu nespravodlive (ale asi spravodlivejsie ako ta druha moznost) ale dufam ze to co najviac mamiciek teraz vyuzije kym este maju moznost lebo ja to uz asi do toho 8.3 nedam aj tak... lebo takto si to vela dievcat zacne hned platit ale nie vsetkym sa podari otehotniet za ten cas... a takto by si to v momente 1.2 vseci co by neboli tehu prestali platit a to by podla mna tiez boli velke straty pre nich :D... takze to maju ais za jedno

oktavia
5. dec 2011

@zuzanamatko s tou PN ma to nenapadlo 😉 len neviem, či sa dá ísť na PN aj keď som na RD?

sasena033
5. dec 2011

@oktavia ano da sa ja som PN a som na RD 🙂

zuzanamatko
5. dec 2011

@mima595Ďakujem za radu,dufam ze uz budem tehu.

zuzanamatko
5. dec 2011

@oktavia jasne ze sa da, to vobec nevadi ze si na rd.

oktavia
5. dec 2011

@sasena033 fíha, tak to si ma potešila 😉 a vlastne teraz poberáš čo? RP či PNku?

poisonblu
5. dec 2011

@oskvarka jj, ved uvidime 🙂

oskvarka
5. dec 2011

@monika2606 ano zanikne ti to 1.2 a si v ochrannej lehote 8 mesiacov takze sa uz prihlasovat na novo nemusis...

sasena033
5. dec 2011

@oktavia ano pobearm RP aj PN 🙂

oktavia
5. dec 2011

@sasena033 , ale PN nepober z DPN? A to mám ísť potom zaniesť Pnku zamestnávateľovi?
@zuzanamatko len či potom so mnou na sociálke nevybabrú, že som neplatila a žiadam o materskú z DNP, to by fakt chcelo sa z niekým zo sociálky poradiť, lenže keď sa ich to takto priamo opýtam, tak mi určite pravdivo odpovedia 😀

bianca2
5. dec 2011

ahojte baby, prave mi doslo zo socialky, tak uz mam potvrdenu matersku, ale je tam zaujimava informacia pre zeny ktore si este len zacali platit DNP:

Podľa schváleného posledného návrhu novely zákona o sociálnom poistení dňa 2. 12. 2011 tým osobám, ktoré si už platia dobrovoľné nemocenské poistenie, ale ešte nemajú splnených 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude umožnené, aby si platili samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj naďalej – až kým podmienku 270 dní nesplnia. Ak sú už tehotné alebo v tomto období otehotnejú, tak nárok na materské im ešte z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne. Ak žena má už splnenú podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a je už tehotná, dobrovoľné nemocenské poistenie jej v zmysle novely zanikne k 1. februáru 2012, ale nárok na materské jej ešte vznikne z ochrannej lehoty.
Vo Vašom prípade Vám nárok na dávku materské vznikne.
Upozorňujeme, že novela zákona o sociálnom poistení ešte nie je podpísaná prezidentom Slovenskej republiky, preto odporúčame overiť si uvedené údaje až po uverejnení novely v Zbierke zákonov SR.

sasena033
5. dec 2011

@oktavia no ano paltim si DNP..neviem ja nie som zamestnana takz eja som mala jednu PN a tu som si zaniesla na socilaku neviem ty asi zamestnavatelovi 🙂 skus sa opytat bab ktore tomu viac rozmeju

zuzanamatko
5. dec 2011

@oktavia ale ved to sa tu viac krat pisalo, ze obdobie sa ti rata,ked si na pn, ale nic neplatis.

oliverka
5. dec 2011

Dievčatá, vyskytol sa tu link na krásne PR Mihálovho ministerstva. Čo keby sme mu čo v najhojnejšom počte napísali príspevky na nástenku ohľadom zmien DNP? Samozrejme len slušne. 😉 Stránka je na FB prístupná všetkým, tak nech to všetci pekne vidia (samozrejme, okrem toho posielame listy Radičovej, prezidentovi + poslancom).
Pripájam link: http://www.facebook.com/mpsvar?sk=wall
HURÁ DO TOHO!!! 😀

mima595
5. dec 2011

@oktavia - staci, ak si zaplatis hoci len 1 den v lehote 26 tyzdnov...tam je podmienka, že poistenie musi trvat 26 tyzdnov, nie že musi byt platene....

uvediem priklad, ktory je overeny z praxe:
holka bola zamestnana, aj si doplacala DNP do maxima.....3.2.2010 nastupila na matersku, pre istotu pockala, kym jej pride rozhodnutie o materskej, nasledne...bolo to 4.3. sa odhlasila z DNP a nasledny den sa prihlasila z maxima, kedže bola na materskej a tu poberala aj z DNP, nebola povinna platit, po ukonceni materskej ...od prihlasenia jej ubehlo nejakych 24 tyzdnov, platila dalej z maxima a davka jej už aj z maxima isla......

zuzanamatko
5. dec 2011

@sasena033 , ale PN nepober z DPN? A to mám ísť potom zaniesť Pnku zamestnávateľovi? ano ked nepoberas z dnp tak nesies zamestnavatelovi.A pokial viem ze ked nepoberas pn z dnp,tak musis platit,lebo mas len pn zo zamestnania,ale radsej si to over na socialke.

nienna
5. dec 2011

@peta268 a nepovedali ti, že kedy to už budú vedieť na 100% ?? a nevieš, či sa to bude dať ešte začať platiť aj v januári? ty si to ideš teraz založiť? 🙂

kocica43
5. dec 2011

@oktavia na pnku sa da aj ked si na RD. navzajom sa nezlucuju.

oktavia
5. dec 2011

tak to ste ma potešili 😉 pri prvej dcérke som z DNP nevyčerpala ani cent, nakoľko sa narodila 13 týždňov skôr, a do podmienky 270 dní mi chýbalo 7 dní, vtedy ma išlo poraziť a teraz im to nedarujem, ak sa to dá využiť, a vyhnúť sa pleteniu tie posledné dva mesiace, čo my budú chýbať, tak sa hodím PN, aj tak mám rizikové tehotenstvo. Veď človek by zaplatil, ale to čo on chce tých 35 % to je neskutočne veľa

lubica69
5. dec 2011

kočky len nezabudnite,že počas PN na RD nesmiete byť na PN viac ako celý kalendárny mesiac