Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia20
30. júl 2010

@lubica69 ja som do nastupu na MD nemala splnenu podmienku 270dni, takze mi budu matersku ratat az po tomto splneni, ovsem ak dovtedy neporodim a potom ak to splnim tak mi vyplatia jul - august v septembri naraz...

@momoyka to iste mam aj ja, pisala som to teraz lubici69. tak to riesili u mna.

lubica69
30. júl 2010

Tých 270dní musí byť do dňa pôrodu Ak pôjdete na MD skôr nevadí Počas MD poistenie stále trvá len ste oslobodené od platenia A dávku vám vyplatia spätne

lucia20
30. júl 2010

@lubica69 to teoreticky znamena, ze ak som od 11.7. na MD, tak si zaplatim uz len v auguste a v septembri uz nemusim??? ci ako to mam chapat?

lubica69
30. júl 2010

@lucia20 ak si od 11.7 na MD tak ti stačí zaplatiť si do toho 11.7 ak spĺňaš 270 dní Vtedy ti bude vyplácaná nem.dávka Ak podmienka splnená nie je treba si platiť do 270dňa

lubica69
30. júl 2010

Takže Lucka hore píšeš,že pri nástupe na MD splnenu podmienku nemáš tak si ju treba splniť a mať ukončených tých 270dní

lubica69
30. júl 2010

A áno počas vyplácania nem.dávky ti DNP stále plynie len si oslobodená od platenia Teda počas MD

mirmaj
30. júl 2010

@momoyka neviem či sa ti oplatilo to zvyšovať, lebo presne toto som urobila ja. od augusta 2009 som si platila z minima čiže 13EUR, po pol roku od februara 2010 som si začala platiť z maxima a 24.6.2010 som odchádzala na materskú a počítali mi ju len z roku 2009 (aj zo zamestnania aj z DNP), takže to max. čo som davala v tomto roku bolo úplne zbytočne a len som naplnila pokladňu socialnej poisťovne. na socialke mi povedala ta pani, že tento rok by sa mi počítal až vtedy, ked by som na matersku išla až v roku 2011 ☹

lubica69
30. júl 2010

@mirmaj tak to ma mrzí No ono treba poznať zákony keď sa do toho ide lebo mám skúsenosť,že na sociálke nik nepomôže

vladka84
30. júl 2010

@mirmaj mylsim, ze aj keby si sa odhlasila a znova prihlasila,ale uz s max platenim a splnila podmienku dlzky noveho platenia 26 tyzdnov...
alebo tak nejako to tu baby pisali 🙂

vladka84
30. júl 2010

ja mam na socialke taku znamu mojej znamej, isla som za nou, tak ona mi to urobila tak, aby bolo dobre, ale inak by mi asi nik nepomohol... aj teraz ked som bola odniest ziadost, tak som sa opytala pani pri okienku, ze ci je to pravda, ze pocas MD si nemusim platit, tak mi velmineochotne odpovedala, ze ano... to som uz mala informacie od gapy, inak by ma to ani nenapadlo a platila by som si veselo... a potom co? mozes poziadat o vratenie "preplatku"?

smejko26
30. júl 2010

@lubica69, @lucia20tých 26 týždňov sa týka prípadu, keď sa niekto odhlási, lebo platí minimum a zas sa prihlási z maxima. Vtedy sa do tých 270 dní v období dvoch rokov pred dňom pôrodu rátajú dni aj z predchádzajúceho poistenia, ale musí byť v prípade nového prihlásenia splnená podmienka DNP minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú.

Ale ak a niekto prihlási a neodhlasuje sa, tak je dôležité splniť len podmienku poistenia 270 dní pred dňom pôrodu
Odporúčam preštudovať si blog jozefa mihála www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrov... nemocenské poistenie

lubica69
30. júl 2010

Smejko áno ja viem Mám ho naštudovaný už dávno Len som vravela,že treba splniť obe podmienky Aj 270dní aj 26týždňov a to sa týka všetkých!

lubica69
30. júl 2010

Takže pri DNP si treba dať pozor na to,že zmena VZ je možná až po uplynutí pol roka a samozrejme aj to,že po znovu nahlásení je nutné mať tých 26 týždňov a samozrejme dokopy aj tých 270 dní

lubica69
30. júl 2010

Inak blogy pána Mihála sú super Vrelo odporúčam

lubica69
30. júl 2010

A áno o preplatok sa dá požiadať

smejko26
30. júl 2010

@lubica69, myslím, že niektoré baby tých 26 týždňov vôbec nemusí zaujímať. Teda tie, ktoré sú poistené s veľkým predstihom pred otehotnením bez zrušenia a následného prihlásenia.

smejko26
30. júl 2010

@lubica69, myslím, že zmena nie je vždy výhodná

katarina104
30. júl 2010

ešte otázočka. kedy môžem čerpať z DNP ?môžem aj keď je dieťa choré?Ďakujem

lubica69
30. júl 2010

Smejko áno presne tak Môj prípad Katarinka myslíš OČR?

smejko26
30. júl 2010

@lubica69, skoro to bol aj môj prípad, ale som si s predstihom všetko prerátala a stihla som sa odhlásiť a zas prihlásiť, keď som bola 6+1 t. Tak dúfam, že bábo nepríde na svet príliš skoro

vladka84
30. júl 2010

baby a kedy sa zacina vyplacat materska? ak som na MD od 25.7. tak prvu by som mala dostat v auguste za tych par dni (od 25.7. do 31.7.)? 😕

trinitka87
30. júl 2010

ahojte, napadla mi otazocka, kedze si platim dobrovolne poistenie, mozem alebo mam si buduci rok v marci podat danove?????
ci to sa dava len ked pracujem?

dik 🙂

lubica69
30. júl 2010

@smejko26 tak držím palčeky

lucia20
30. júl 2010

@lubica69 dakujem za odpoved....

@vladka84 ano pride ti aj za par dni. ja som nastupovala s dcerkou 29.8 a doslo mi za tri dni. 😀 😀 😀 😀

momoyka
31. júl 2010

ahojte, dakujem za rady, len este jedna dootazocka
teda na matersku ma vypise 9.8., ale 270 dni budem mat splnenych asi 17.8.
pani na socialke mi vcera povedala, ze to mi mozu potom peniazky vyplatit az ked porodim, termin mam 18.9., teda by som ich dostala az vlastne v oktobri... je to pravda? pani sa mi zdala dost neista pri odpovediach na moje otazky...
a hovorite, ze radsej si doplatit do 270 dni, teda aspon do toho 17.8.???
dakujem krasne

andzi
31. júl 2010

@momoyka ja som presne taký istý prípad ako ty a môžem ti na 100% povedať, že ak splníš tých 270 dní tak nárok na materské mať budeš, avšak hneď ako budeš mať rodný list dieťaťa, treba ho doručiť do sociálnej poisťovne. O materskej rozhodnú až po pôrode, čiže v podstate až do pôrodu budeš bez peňazí, no ale inak sa to nedá vyriešiť. Mne to nevadí, kedy mi to vyplatia.

momoyka
31. júl 2010

mne sa logicke zdalo, ze vlastne by sa mnou mohli zaoberat uz od toho 18.8., kedy budem mat splnenu podmienku...
v podstate, je jedno kedy mi to vyplatia, len aby mi to vyplatili....aj ked to bude trosku horsie, lebo akurat vtedy (v septembri) bude kopec vydavkov

a este raz dakujem velmi pekne za odpovede...

andzi
31. júl 2010

@momoyka no aj ja som si to myslela, ale ak sa nad tým reálne zamyslíš, ako by sa tá pani v sociálnej poisťovni mala dozvedieť, či si už 18.8. splnila 270 dní, teda či si už porodila alebo si ešte stále 2v1? Akože by si sa jej prišla ukázať s bruchom, či? 😀 😀 😀

katarina104
31. júl 2010

@lubica69 ahoj ľubica, môžeš mi poradiť ak chcem ísť z dieťaťom na OČR, čo mi k tomu treba?,kedy to nahlásiť,odhlásiť? ďakujem

lucia20
31. júl 2010

@momoyka ja som tiez taky pripad, ale ja budem mat splnene uz auguste, takze prva materska bude v septembri.