Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucka_o
20. sep 2012

Ahojte snazime sa o babo, som znovu pripoistena od 21.1.2012 , marodovlala som 6 mesiacov, kvoli zdr.problemom, myslite ze dostanem a mam narok na matersku ked otehotniem? musim otehotniet do 270 dni od pripoistenia cize teraz do konca oktobra? co ak sa dovtedy nepodari?
dakujem za odpovede🙂

katie.2906
20. sep 2012

@domeli Áno doplácam. Ale keď pôjdem na materskú a potom na RD a počas RD by som chceli čerpať PN alebo OČR, bude sa to rátať z čoho? Predpokladám, že z platu nie, ale iba z DNP, čiže z tých VZ 500 čo mám rozdiel. Alebo aj z platu?

katie.2906
20. sep 2012

@domeli Ešte ma napadlo. Ak by som ešte nešla na PN, skončí mi DNP v stredu. A potom pri nástupe na materskú by som sa dala znova na DNP z najvyššieho VZ, platiť by som nemusela a 26 týždňov nepretržite splním a 270 dní spätne za 2 roky tiež. Aj tak sa dá???

matula55
20. sep 2012

Ahoj. Vie niekto poradit?? Platim si DNP od konca januara 2012, koncit mi bude teraz v oktobri. Som tehotna, takze po zaniku budem v ochrannej lehote...plati sa nadalej poistne??
A ake potvrdenie doniest tetam na socialke ze som tehu?
Rozmyslam ze by som sa dala na PNku..uz vidim tie tety na socialke a ich neprijemne vyrazy..brr

janulap
21. sep 2012

@matula55 po zaniku ti uz DNP platit netreba,alebo sa mozes pripoistit na ten balik a ak budes PN,pripoitena budes ale platit nemusis 😉 Do SP donesies papier,kedy ta dr.vypise na MD(ak pojdes z OL na MD tak 6 tyzdnov pred terminom porodu-na to pozor,musi to byt presne!!!,ak by si sa pripostila na ten balik,tak vtedy mozes ist tusim aj 8 tyzdnov pred TP) a papier,kde ti dr.potvrdi ,ze v case zaniku DNP si bola tehu 🙂

ludmilaka
21. sep 2012

@lucka_o Luci, poistenie ti plynie aj počas PN, takže MD by si mala dostať. Po skončení si v 8 mesačnej ochrannej dobe - v prípade tehotenstva.

matula55
21. sep 2012

@janulap dakujem...ten papier ze som tehu ale musim priniest hned po zaniku DNP, ze? Bojim sa aby som nic nezanedbala aby to vsetko nebolo zbytocne.
Ja som na RD, aj v takomto pripade sa mozem dat PN??
Som strasny debil v tychto veciach, budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem 🙂)

janulap
21. sep 2012

@matula55 ten papier ti staci doniest,ked ta dr.vypise na MD.neviem,ako je to s DNP, ked je zena na RD,to ti poradia ine baby-bud gapa alebo janka9900.

silvuskaa
21. sep 2012

@matula55 aj ked si na RD mozes cerpat PN z DNP, ja som tiez cerpala....teraz mi uz RD skoncila a som dalej na PN z DNP a aj zo zamestnania.
Ale na socialku som zaniesla len papier ze som PN kvoli hroziacemu potratu, nic viac nepytali, ty spominas ze treba odovzdat papier od lekara ze si tehotna?

alicek14
21. sep 2012

@janka9900 ahoj, raz si mi uz pisala, tak sa chcem opytat este jednu otazku. 5.10.mi konci dnp, chcem sa prihláit najneskôr v ten 269. deň poistenia na dôch. + poist. v nezam. budem to asi platit len z rozdielu ako platim teraz len sa chcem opyta ze co ak zistim ze som tehotna napr. 20okt. cize v case skoncenia DNP uz som by som bola tehotna, avsak teraz sa prihlasim na ten balik, tak ked nechcem platit tych 120eur musim byt cely cas na PN??? co ked ma lekar nevypise?

janka9900
21. sep 2012

@alicek14 ahoj, ak by ta lekar nevypisal, tak by si mohla poistenie zrusit a ist na MD v ochrannej lehote, ci cerpas RD? 120€ mesacne je z VZ 340€, ak mas teraz na DNP vyssi VZ, tak si ho mozes zmenit, alebo nechat tak, ale bude to asi dost vysoka suma 😒 ...

tweetinka.co
21. sep 2012

ahojte Kočky.. Neviete mi poradiť ako si skúsiť ponechať pracovný pomer (či na dohodu alebo podobne), keď mi v decembri začína MD + v novembri mi uplynie 270 platenia DNP - aby mi sociálka nesiahla na peniazky od socialky? Teda je to vobec mozne mat pracovny pomer/dohodu alebo cokolvek + matersku a aj vyplacanie DNP? ..
Dakujem a príjemny den.

janka9900
21. sep 2012

@renitri ahoj, 8 mesacna OL by platila iba vtedy, keby si bola tehotna v case zaniku poistenia. ak otehotnies neskor mala by si narok iba v tom pripade, ze by si sa opat prihlasila na poistenie do 6-8tt, po 26 tyzdnoch poistenia by si mala narok na MD z VZ, akeho budes platit. pocas tych 26 tyzdnov by si mala narok na min. PN, poistenie by si platit nemusela.
ak by si isla teraz na PN, pocas ktorej by si otehotnela a nemala by si aktivne poistenie, tak by si sa musela opat prihlasit na balik, inak by si narok na matersku nemala.
ak pojdes teraz na PN, tak by si mala najlepsie prihlasit sa na balik od 12.10., pocas PN platit nebudes a ked otehotnies, tak bud poistenie zrusis a pojdes na matersku v ochrannej lehote, alebo budes pn az do materskej.... 😉

janka9900
21. sep 2012

@tweetinka.co ahoj, neviem presne, co sa pytas 😕 preco by ti mala socialka siahat na paniaze?? pracujes na TPP, ci na dohodu??? na matersku z DNP maju narok vsetci (zamestnani, nezamestnani) ked splnaju podmienky- 270 dni poistenia v uplynulych dvoch rokoch, 26 tyzdnov nepretrziteho platenia a zaplatene splatky v splatnosti a pokial cerpas RD, vtedy sa musi porodit pred terminom porodu (co asi nie je tvoj pripad 😉 )

tweetinka.co
21. sep 2012

@janka9900 pracujem na TPP. Ja v tom mam chaoz do tychto veci sa absolutne nevyznam, ze co a ako..
Tak skusim takto: 20.12 mi oficialne zacina materska dovolenka, aby som si vycerpala svoju aj staru dovolenku, tak nastupujem uz 9.11 na dovcu.
Je mozne (ako) sa so zamestnavatelom dohodnut, aby som ostala pracovat na TPP aj pocas dovolenky + materskej dovolenky? Ako to papierovo poriesit? Ak by som ostala zamestnana, tak by som mala narok na prispevok z materskej (co neviem kolko cini) + 24 ci 28 tyzdnov z DNP + vyplata? Odvody/zdravotne by v tomto pripade hradil zamestnavatel?

lepsie to neviem napisat, kedze sama v tom mam neuveritelny chaoz..

alicek14
21. sep 2012

@janka9900 dakujem za odpoved, som zamestnana a platim si z VZ 600 eur.. takkze asi by to bola riadna palka, mna len zaujimalo to, ze ked zistim ze som tehotna az po ukonceni DNP ci budem v ochrannej lehote, a nevadi ak sa zrusi DNP??? cize pootm by som dala odhlasku? nevadi ze DNP nebude plynut?

matula55
21. sep 2012

@janka9900 ahooj, mozem sa aj ja popytat?? Vidim ze mas prehlad a ja sa v tom nevyznam vobec 😝
Pripoistena som od konca januara 2012, 270dni upllynie v oktobri. Predtym som zamestana nebola a som od zaciatku co sa narodil moj syn na RD.a Momentalne som tehotna, kvoli comu som sa vlastne aj pripostila aby som mala narok na materske. 😝 chcem sa opytat ked mi zanikne DNP co a kedy musim dokladovat. A ci sa mozem dat na PN a ako je to s RD ak by som bola na PNke.
dakujeem

ludmilaka
21. sep 2012

Babule, poraďte! Som zamestnaná a platím si DNP, ktoré zanikne 26.9. Som tehotná a na rizikovom- PN už 2 týždne, keď som nastupovala na PN, plynul 36 týždeň poistenia. PN som zaniesla do práce aj do SP. Ale teraz som počula také názory, že musím PN ku dňu zániku DNP zrušiť a na druhý deň sa prihlásiť na novú PN, lebo mi PN nevyplatia. Nezdá sa mi to, ale už dvaja ľudia mi to povedali...

mazula
21. sep 2012

@janka9900
ahoj janka, vieš mi poradiť prosím ťa?v januári 2012 som sa poistila v sociálnej poisťovni ako DNP, platím si to z VZ 830eur.Poistenie mi zanikne 06.10.2012,plánovali sme bábo,ale nepodarilo sa nám.Chcela som sa opýtať, ako sa dá ďalej postupovať, ak by boli následujúce možnosti.Teraz poberám zatiaľ do polovice decembra podporu.
1,ak by som sa pripoistila ešte do konca roka, ale tým že sa už musí platiť celý balíček , by som si platila len z minimálneho VZ,keby som v 2013 porodila, ako by sa mi to počítalo, keďže 270dní som si platila z VZ 830eur a zbytok roka len z minimálneho?A aká by bola výška, keďže sa to platí už z celého balíčka?
2,ak by som sa už nepoistila alebo nestihla otehotnieť už tohto roku, môžem ešte nabudúci rok čerpať PN z toho DNP?Pretože keď otehotniem, určite budem PN hneď od začiatku, lebo pri prvom synovi som ležala 10t v nemocnici, a prednedávnom som spontánne potratila...Matreskú už asi nie, na tú sa vzťahuje tá lehota 8 mesiacov však?
Poradíte mi, čo by bolo asi najlepšie?Teraz som totiž nezamestaná, takže pri ďaľšom tehu by som nemala žiadnu PN ani materskú od štátu,všetkým veľmi pekne ďakujem

janka9900
21. sep 2012

@tweetinka.co aha, uz chapem, co si sa pytala 😅 no, pocas materskej by si nemohla pracovat na tpp, iba na dohodu, ale ked teraz menili zakon o dohode a zamestnavatel bude povinny platit odvody, tak uz sa pravdepodobne neda robit nijako oficialne od 1.1. pocas md 😒 jedine, ze by isiel na md otec a ty si pracovala. ale to by si nemlaa nic z dnp 😒 ci sa da pracovat pocas dovolenky...? neviem 😕 skus napisat na poradna@socpoist.sk 😉

janka9900
21. sep 2012

@alicek14 ak nebudes tehotna v case zaniku poistenia, tak nebudes mat 8 mesacnu ochrannu lehotu. ked zistis, ze si tehotna o mesiac, dva, tri, tak zo stareho dnp sa ti budu zaratavat uz iba dni poistenia, nie VZ. teda ak by si zalozila nove poistenie, musela by si splnit 26 tyzdnov, aby si mala narok na matersku z VZ, akeho sa prihlasis. dnp musi plynut, aby si mala narok na PN, matersku...

janka9900
21. sep 2012

@matula55 na pn mozes ist az ked mas zaplatenych 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. v januari si sa prihlasila prvykrat? ak pojdes na PN z aktivneho dnp, nemusis nosit nijake potvrdenie. ak pojdes v ochrannej lehote na PN, matersku, tak treba potvrdenie od dr., ze si bola tehotna v case zaniku poistenia.
rodicovsky prispevok budes dostavat aj pocas PN.

janka9900
21. sep 2012

@ludmilaka ak mas poistenie iba od januara a nemas ine ukoncene poistenie v poslednych dvoch rokoch, tak teraz nebudes mat este narok na PN z DNP. teda je to tak, ze ak chces PN z DNP, budes musiet zrusit staru PN a ist na novu. na MD pojdes potom v ochrannej lehote.

ludmilaka
21. sep 2012

@janka9900 Jani, takto....predtým som min. 2 roky platila DNP. Keď došlo ku zmene, odhlásila som si staré a hneď od druhého dňa dala nové.

janka9900
21. sep 2012

@mazula ahoj, je mi luto, ze tehotenstvo nedopadlo dobre 😔 ...
mohla by si sa prihlasit na balik den pred ukoncenim stareho pistenia, ale aby sa ti ratala materska z tohto roka, tak by si ho musela platit az kym neotehotnies, teda nie len do konca roka. otehotniet by si mala cas do cca maj-jun, aby si stihla nastupit na matersku do konca dec. 2013 a materska sa ratala z roku 2012.
min. sa teraz plati 120€, co je VZ 340€. ak by si to platila a na PN, matersku, isla na buduci rok, tak materska na den by ti vychadzala cca 15,2€ a PN od tretieho dna cca 12,8€/den. (ratalo by sa to z priemeru VZ za tento rok). ak by si vsak poistenie nechala zaniknut, tak by si mala ochrannu lehotu len 7 dni na nastup na PN, OCR.

ak by si chcela ist na buduci rok na PN a potom na matersku, tak by si mala narok iba vtedy, ak by si sa prihlasila na balik do 8tt., cim skor tym lepsie. PN by si mala od zaciatku min. poistenie by potom muselo trvat min. 26 tyzdnov, aby si mala narok na matersku zo skutocneho VZ... zatial to tak plati, nevedno, ci nebudu menit zakon 😕 ...
tak drzim palce, nech je buduce tehotenstvo bez problemov 😉

janka9900
21. sep 2012

@ludmilaka jaaaj, tak to mas v pohode, teraz ti stacilo splnit 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, aby si mala narok na PN z DNP, nemusis menit PN 😉 a nerozmyslas aj nad balikom, ked si PN, isla by si na md z aktivneho poistenia 🙂

ludmilaka
21. sep 2012

@janka9900 Jani, to som splnila, nastupovala so na PN keď plynul cca 34 týždeň. Už som napísala známej, nech sa popýta segry, tá robí na SP, ale stále ju otravujem, tak mi to už je trápne...

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silvuskaa
21. sep 2012

@ludmilaka tak toto je aj moj pripad a nezda sa mi to ze by to malo byt taketo komplikovane.....preco vypisovat novu PNku????

silvuskaa
21. sep 2012

@janka9900 prosim ta vies aj mne poradit? RD mi skoncila 18.9.2012 a na PN som z DNP od 3.9.2012.....DNP si platim od augusta min.roku s tym ze som to prerusila v januari aby som mohla platit az do oktobra 2012..... ale ide mi o to ze ci staci na SP zaniest moju PN a to je vsetko? Netreba novu PNku po ukonceni DNP ....co tu pisali baby?