Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anitab
29. mar 2011

@gapa @mima595 dakujem baby - ano, DNP uz nechcem platit - takze ak spravne chapem: DNP odhlasim najneskor posledny den trvania mojej MD podanim odhlasky, ale platit ho uz prestanem nastupom na MD

hm, Gapa, dochodkove poistenie - nieco som riesila pri prvej MD, ale voebc si nic nepamatam - takze na Soc. poistovni sa mam opat nahlasit na dochodkove poistenie ked ukoncim MD a zacnem RD? pocas MD nemam kryte dochodkove poistenie?

sun881
30. mar 2011

@gapa podľa mojich výpočtov som na PN nastúpila skôr :( Poistená som od júla 2010 a na PN som od 17.marca. PN som si uplatnila len ako zamestnanec (nevedela som že mám nárok aj na vyššiu PN) Chcela by som túto PN ukončiť a od 1. apríla nastúpiť na novú PN už aj ako DPO, bude to možné?

mimkao
30. mar 2011

Ahojte. Vie mi prosím niekto povedať, kedy sa nastupuje na materskú? Ja som nastupovala vždy od 34 tt. Ale teraz je kamarátka v sociálke a tam ju pracovníčka presviedča, že na materskú sa nastupuje až v 36 tt... 😕 😨

A ešte prosím, že ako si mám vysvetliť túto vetu:
"Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň) " .... ???

cicimon
30. mar 2011

@mimkao datum nastupu na MD urcuje lekar, tak na socialke nemaju velmi co do toho hovorit..

mima595
30. mar 2011

@mimkao - musis byt poistena VKUSE 26 tyzdnov... t.z. bez prerusenia...ak si poistena napr. 20 tyzdnov, potom si das 1.4. odhlasku a hned 2.4 prihlasku... tak to sa už nerata za poistenie trvajuce 26 tyzdnov vkuse, hoci ti tam ani den nechyba.....

myzma
30. mar 2011

@mimkao ahoj, draha, ja nastupujem v 34tt. a mohla som i skor... ale naco, prisla by som o jeden rodicovsky 😉

este ma napadlo, ze "doteraz" bol mozny termin nastupu od 32. tt zo zdravotnych dovodov do 34.tt, co sa tyka datumu, tak to bolo jedno kedy, po dohode s dr.

myzma
30. mar 2011

@mimkao akurat, ze materska je teraz dlhsia o "par" tyzdnov

milluska
30. mar 2011

@gapa ahojte, prepacte, ak sa opakujem a uz ste to tu x-krat preberali, ale je toho mooooc na citanie...
Takze, prosim poradte...
V juni si splnim podmienky DNP (doplacam si 27€ do maxima), no stale som neotehotnela a kludne sa moze stat, ze ani do juna sa nam nezadari ☹
Aky je dalsi postup?? Mam sa odhlasit a prihlasit az ked otehotniem, aj to az tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD? (Teda k som spravne pochopila, jedna z podmienok naroku na max MD je 26 tyznov platenia DNP nepretrzite do nastupu na MD, spravne?)
A este jedna otazocka, keby sa mi podari otehotniet, (napr aj skor ako splnim podmienky), mozem nastupit od jula na PN a mam narok aj na PN z DNP a potom este aj na max. matersku?? Ci treba si este DNP platit dalej??
A keby teda ani do juna neotehu a planujem ist aj neskor na rizikove tehu, mam si radsej platit DNP nadalej aj po splneni 270 dni?
Prepac za tolko otazok, ale mam v tom fakt zmatok.... 😕

cathryn
30. mar 2011

ahojte baby 🙂
takisto viem,ze moja otazka tu uz pravdepodobne bola zodpovedana asi milionkrat...ale predsa to len skusim... 😝
zila som 5 rokov v anglicku,kde som aj pracovala a v novembri 2009 porodila...zamestnana som bola do augusta 2010(vlasne som bola na materskej,ale potom som dala vypoved)
takze nemam ani ponatie ako to na svk funguje co sa tyka materskej alebo rodicovskeho...sice rodicovsky poberam od marca 2010...
teraz by som chcela otehotniet o mesiac-dva a neviem,ci sa mi oplati platit nepovinne nemocenske...ci by som vobec mala narok na zvyseny matersky a kolko to vlasne je...dakujem

milluska
30. mar 2011

A este jedna otazocka, babenky... Ked som bola teraz v marci dva tyzdne PN, moze to nejako ovpyvnit to DNP - vysku, predlizenie platenia a pod.... Dakujem 🙂

ludike01
30. mar 2011

@miluska Ahoj, neviem Ti odpovedat na vsetky otazky, ale na tie ktore viem Ti s urcitostou odpoviem: takze ak sa Ti podari otehotniet skor a ty uz budes mat v juni doplatene to DNP, tak od jula mozes ist kludne na PN a budes dostavat peniazky z DNP a aj matersku z DNP...akonahle budes mat vyplatene tych 270 dni, uz nemusis dalej platit...ale netreba potom zabudnut si dat odhlasku do socialky, bud hned po ukonceni platenia, alebo az po materskej, ak by si nahodou este medzi tym rozmyslala ze hned chces mat aj druhe, tak sa ti odhlasku neoplati davat a mozes si potom dalej platit...

milluska
30. mar 2011

@ludike01 Ahoj, dakujem moc, takze ak dobre chapem, po splneni 270 dni uz nemusim nic platit, ak dovtedy otehotniem, spravne?

lucia.kl
30. mar 2011

@milluska ak splníš tých 270dní a pôjdeš na PN tak len vtedy si nemusíš platiť, pri poberaní PN alebo MD netreba platiť,

lucia.kl
30. mar 2011

@milluska to že si bola dva týždne PN nemá žiaden vplyv na dlžku ani výšku DNP, predpokladám, že si si stále platila DNP a PN si bola s práce...

milluska
30. mar 2011

@lucia.kl ano, PN bola zo zamestnania a DNP som si normalne platila...
A ako to je, keby do juna neotehotniem a teda nemam dovod ani ist na PN, ako mam dalej pokracovat, platit dalej ci pockat az do otehotnenia aby som mala splnenych tych 26 tyzdnov do MD, ci ako, nevies prosim??

lucia.kl
30. mar 2011

@milluska toto neviem, neviem ako je to s PN a tými 26 týždňami, to by bolo asi najlepšie sa opýtať v sociálke a tiež aby sa nestalo, že náhodou sa bábo narodí predčasne a nebudeš mať splnených tých 26 týždňov, no nechcem strašiť, ale náhoda je blbec... ja som si nehala DNP aj po materskej, kôli očr a PN počas RD, si myslým, že sa to oplatí, a ke´d nie teraz tak určite až mi deti nastúpia do MŠ

milluska
30. mar 2011

@lucia.kl hm, takze asi by bolo lepsie platit si to aj nadalej, vsak?? Pokial to financne zvladam, len dufam, ze to babatko raz mat budem 😖

tweety18
30. mar 2011

Ahojte... Chcela by som Vás poprosiť o radu... moja budúca švagriná zostala tehotná, pracuje, ale chcela by si doplácať DNP,aby mala vyššiu materskú... a chcela by som sa Vás spýtať,či sa jej to oplatí,či bude mať na vyššiu materskú,aj keď si DNP začne platiť asi v 6 tt???Vopred ďakujem za rady 😉 😉 😉 😉

gapa
30. mar 2011

@mimkao
to, že sa nastupuje na MD až v 36týž. je absolútna blbosť. Nárok na materské vzniká v období 6-8týždnov pred očakávaným dnom pôrodu, ktorý uvedie lekár do žiadosti o materské. Nástup na MD by si mala stanoviť sama mamička, aj ked to bežne vypisujú lekár alebo sestrička. Ale je to v časti poistenkyna, tj. stanovuje si to mamička.

Ak mamina nastúpi na MD len 4týž. pred očak.dnom pôrodu, tak sa môže ukrátiť a najpravdepodobnejšie aj ukráti na dobe poberania materského. Netreba veriť všetkému, čo ti POVIE (teda nedá ani na papieri, tj. hocikedy môže povedať, že nič také netvrdila) pracovníčka soc.poist. pri okienku. Zásadné veci treba vždy overovať. Ak by niečo, je určite istejšie si to overiť v poradni soc.poisťovne, odpíšu ti na mail a máš to aspon na papieri.

gapa
30. mar 2011

@anitab
ak máš podanú prihlášku na dôch. a staršie dieťa ešte nedosiahlo 6rokov, resp. nechodí ani do škôlky (aj ked podla terajšieho zákona ani to nevadí, no uvidíme dokedy), tak netreba odhlášku. Ale ak si v II:poiiery a si poistená aj ako zamestnanec (aleob povinne ako szčo), tak jedno oznámenie o účasti na dôch. sporení, časť A treba odniesť do SP do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského, aby aj počas poberania materského za teba štát odvádzal do II.piliera.

A to dôch. asi treba potom overiť, ako oznámiť, že sa staráš už o mladšie dieťa. Toto som nikde jednoznačne nečítala, ako to riešiť.

hababa
30. mar 2011

Ahojte, ospravedlnujem sa ak sa budem pytat nieco co uz bolo napisane...ale v pripade ze si teraz zacnem platit DNP, a povedzme o nejake 3-4 mesiace otehotniem, dokedy ho musim platit po narodeni dietatka?
A druha otazka, momentalne som na rodicovskej dovolenke, ale zaroven uz aj pracujem, bola som to ohlasit v SP, bude to mat nejaky vplyv na vysku materskeho, alebo sa to vypocita tak ako keby som bola zamestnanec a + dobrovolne nemocensky poistena? Dakujem za odpovede.

katkak88
1. apr 2011

Možno že sa to už riešilo,ale mám otázku:........26 týždňov mi uplynie 4.apríla...............od 1.3...........som na pn z dôvodu rizikové tehotenstvo.............mám si zaplatiť DNP za mesiac marec a ešte aj apríl..............alebo keď som na pn tak nemám platiť??????????????????????????????????????????????????????????????????vie mi niekto poradiť???????????????

katkak88
1. apr 2011

e ešte ze či sa mi to ráta do nástupu na md...................nezníži sa mi kvôli tomu materská????????????

cigaretka5
1. apr 2011

@katkak88 ak chces abz ti z dnp platili matersku, musis si ho platit aj v case nastupu na md

jonnie
1. apr 2011

Kolky den v mesiaci platite? napr. sa chcem dnes poistit, musim aj dnes uhradit? pošlem poštou, platí dnešná pečiatka, nie?
Som na to zabudla, ak vyjde IUI na bud.tyzden, tak by bola skoda...ak zas nic, ale tak uz nechcem rozmyslat

lietadlik
1. apr 2011

@gapa ahoj, chcela by som poprosit o radu. Od 14.3.11 som na PN a konci mi 11.4.11 - potom nastupujem do prace. Asi o 3 mes. by som chcela opät ostat tehu a byt na PN od zaciatku. Mozem byt na pn tak dlho ? okrm tejto to bude este min. 8mes.
Od dec. 2008 som DNP (na pn som od vtedy prvy-krat ) a pani v soc.poist. mi povedala, ze teraz si nemam platit do DNP ( pocas tejto pn ). Nebude to mat vplyv na vysku dalsej PN a nasledne z nej aj na vysku materskej ???
Mesacne si platim 29e, a moja priem.hruba mzda je 480e. DAKUJEM

mima595
1. apr 2011

@jonnie - uhradza sa do 8.nasledujuceho mesiaca...ak by si sa dnes poistila, tak by si platila do 8.5. za mesiac april....
ale keby ti vyslo to IUI /bodaj by 🙂 /..tak už DNP nestihas

jonnie
1. apr 2011

@mima595 nestiham? ako to? niekde to bolo povedane,ze ked zena zisti,ze je tehotna par dni, aj vtedy sa oplati - vysvetlite

mima595
1. apr 2011

@jonnie - aby si mala narok na davku z DNP, musis byt poistena min. 270 dni a kedze tehu trva cca. 266 dni a viac alebo menej, najistejsim sposobom je poistit sa, pockat na menstruaciu a potom otehotniet....vtedy by sa to malo stihnut..

to, co si pocula ty, plati vtedy, ak mas ukonceny iny PP a dni z toho poistenia by sa ti priratali k DNP, alebo si platis DNP z minima a do 6-8tt sa prihlasis z maxima.....

katkak88
1. apr 2011

@cigaretka5 a mohla by si mi vysvetliť že prečo to tak má byť???????nejako tomu nechápem