Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

makami07
14. jan 2013

@zalka Ahoj tak pišem ti tie terminy od kedy do kedy som bola na PN.1PN bola od 16.3 2011 trvala cca 3mesiace.2PN bola od 22.8 2011 trvala cca 3mesiace.3PN bola od 7.12 2011 trvala cca 3mesiace.Momentalne tieš som na PN od 15.10 2012 ktora trva.Za skoru odpoved dakujem Maja.

zalka
14. jan 2013

@lydka8855 neuraz sa " ty si trubka " 😀 ked pôjdeš na PN a PN budeš dostávať z DNP , tak DNP z minima platiť nemusíš ...
a ako SZCO môžeš faktúrovať aj počas PN, lebo môže namiesto teba robiť tvoj manžel, brat , mama, otec, stará mama , starý otec ... ale musia to byť rodinný príslušníci v priamom rade .. a tiež musia byť dôchodkovo poistení , takže ak je stará mama na dôchodku tak ti "môže " zadarmo pomáhať, ak je mama zamestnaná tak ti môže zadarmo pomátať , ak je otec nezamestnaný tak on nemôže zadarmo pomáhať ...
už chápeš? Ako SZCO môžeš faktúrovať aj počas MD, odvody platiť nebudeš. Dúfam že Ti moje odpovede pomohli a fakt neuraz sa za ten úvod 😝
Ty dostaneš zo SP 275 eur , ale už neplatíš nič, ani do SP ani do ZP žiadne odvody ( do ZP treba potvrdenie o poberaní nemocenských dávok )

zalka
14. jan 2013

@tinkapinka teraz si ťa už nepamätám, ale ak si tehotná a zrušíš DNP. Tak nič dokladovať nemusíš, len ak by si šla na PN tak donesieš spolu s PN potvrdenie od gynekologa, že si v čase skončenia DNP bola tehotná. Ale to len ak by si šla na PN alebo na MD ... pri zrušení DNP nedokladuješ tehotenstvo.

zalka
14. jan 2013

@makami07 mala si napísať presné termíny,
začiatok PN 16.3.2011 koniec PN .... ?
bez toho ukončenia to nepôjde vyrátať.

makami07
14. jan 2013

@zalka 1PN 16.3 2011 do 25.6 2011 2PN od 22.8 2011 do 20.11 2011 3PN od 7.12 2011 do 3.3 2012 A posledna PN je od 15.10 2012 a stale trva

zalka
14. jan 2013

@makami07 no v podstate medzi PN čo ti končila 3.3.2012 a novou PN čo ti začala 15.10.2012 je cca 32 týždňov ( viac ako 26 týždňov ) vzniká Ti nárok na ročnú PN teda na PN v trvaní 52 týždňov. Tie predošlé Pn sa k tomu nezapočítavajú, a na PN môžeš byť nepretržite do 14.10.2013.

zalka
14. jan 2013

@dejna20 no to máš nejako málo papierov, asi TI vypísali PN len pre zamestnávateľa, z DNP si si nepýtala?
Lebo z každej PN máš rovnaký počet papierov, zelené si necháš a musíš ich mať 2 jeden DNP a jeden zamestnávateľ.

Ked sa vrátiš z nemocnice domov tak zrejme pôjdeš k svojmu lekárovi, lebo podla počtov Ti v nemocnici dali papiere aj pre lekára, on to TI vytriedi a dá ti do rúk jeden čierny, červený pre zamestnávateľa a zelený pre teba.
A pýtaj v nemocnici hned nech Ti vypíšu PN aj z DNP .... s takým istým dátumom ako Ti vypísali PN pre zamestnávateľa.

makami07
14. jan 2013

@zalka Dakujem pekne sa skoru odpoved prajem pekny večer

lydka8855
14. jan 2013

@zalka to je v pohode, ide o to, ze si pisala ze po nastupe na PN mam najskor zrusit doterajsie DNP a na druhy den zalozit nove na minimum...🙂 nie je lepsie sa uz nepoistit vobec, ved uz budem spadat pod ochrannu dobu 8 mes. tak naco bude dobre to poistenie z minima? Este pls odpis ci na tej PNke uz musim byt do 30.6., ak opat nastupim do prace zmeni sa nieco? Dakujem

zalka
14. jan 2013

@lydka8855 vôbec si nepochopila o čom som písala, ak nezrušíš a nezaložíš nové DNP tak nevyužiješ poistenie SZCO , a ani to predošlé zamestnanie ... prečítaj si ešte raz o čom som písala a askús si to predstaviť ...

lydka8855
14. jan 2013

Uz chapem, nevedela som len ze pocas PN vlastne neplatim DNP aj ked som na neho prihlasena.🙂 teda preto mam ostat na PN, alebo ma to aj iny dovod? Dakujem ti, vazim si ze radis druhym, co nevedia ako na to, si super

zalka
14. jan 2013

@lydka8855 no lebo počas PN ak je platená z DNP sa odvody neplatia.
A preto prerušiť poistenie ... aby sa TI toto DNP čo máš teraz pripočítalo k SZCO čo vznikne v júli.
Budeš mať dosť dní poistenia.
A nové DNP, ktoré si založíš počas PN sa Ti pripočíta k ukončenému pracovnému pomeru, a tým pádom splníš podmienky pre obe poistenia. Ak to tak neurobíš tak MD budeš mať len z 1 poistenia.

lydka8855
14. jan 2013

Diik este jedna otazka🙂 musim to urobit teraz hned aby som mala dost dni, alebo dokedy najneskor to musim zrusit a zalozit nove?

ufa
14. jan 2013

Ahojte kocky prosím o radu i ked dookola čítam príspevky 🙂 dnes som sa prihlásila do DNP z minima ( v minulosti som bola poistená nepretržite cez 3 roky tiez z minima akurat od februara do októbra 2012 z max. potom mi poistenie zaniklo) planujeme umelé oplodnenie a od stredy by som mala byt na PN mesiac pokial sa dozviem či som tehu ak áno ostávam na PN až do materskej a neviem či som neurobila hlúposť a nemala som sa prihlásiť z maxima na sociálne nebola moc príjemná pani a úplne ma domotala 😒 keby som sa zajtra odhlásila a opäť prihlásila z max. Potom by mi aj cela PN a nasledovne materská bola vyplácania z maxima a zaplatila by som len dni pred nástupom na PN a počas celej PN neplatim? Dakujeeeem

zalka
14. jan 2013

@lydka8855 čím skôr, do konca marca ak Ti skončil PP 31.1.2012 už si nepamätám ...

tinkapinka
15. jan 2013

@zalka Ahoj Zalka, opat sa ta chcem nieco spytat. Kedze som DNP od decembra 2011 nepretrzite. Od septembra 2012 po novom, cize cely balik z maxima. A teraz som tehotna. Mozem teda bud pokracovat v DNP alebo ho zrusit. A bud porodim v ochrannej lehote, alebo nastupim na MD v ochrannej lehote. Moja otazka znie: Ak si DNP nerusim a pojdem na PN, cize nebudem musiet ten balik platit. Bude sa mi ta doba pocitat aj pre dochodok...asi nie, vsak? Pytam sa to preto, ze sa neviem rozhodnut, ci to zrusit alebo nie. 😖 Lebo ak nepojdem na PN, tak sa este naplatim. Cize chcela by som vediet, ci to platenie bude mat nejaky dalsi vyznam.
Vopred ti dakujem velmi pekne za odpoved.

makami07
15. jan 2013

@zalka Ešte by som sa chcela opytat či požem byt PN a zaroven poberat opatrovatelsky prispevok dakujem

zalka
15. jan 2013

@tinkapinka ak pôjdeš na PN a potom na MD, tak získaš dni poistenia pre prípad nejakej PN po MD, alebo aj pre druhé tehotenstvo ak by si otehotnela pomerne skoro po druhom dieťati. Ak máš problémy tak by som volila ísť na PN .

zalka
15. jan 2013

@makami07 tak na toto ti oodpovedať neviem, opatrovateľský vypláca UP? Skús sa informovať tam. Ale aj RP vypláca UP a mamičky majú platené PN počas RD .

kristy
15. jan 2013

Ahojte, som povinne nemocensky poistena ako SZCO a zaroven som si dlhodobo platila DNP. Lehotu 270 dni za dva roky splnam. DNP este podla starych zakonov mi zo zakona skoncilo 25.10.2012 (prihlasila som sa este 31.1.2012). Teraz som tehotna v 7.tyzdni. Kedze mi DNP zaniklo a cely balik som platit nezacala, nie som uz v ochrannej lehote. Ak spravne veci rozumiem, aj keby som teraz neplatila DNP, mam narok na materske aj z povinneho aj dobrovolneho poistenia z minimalnych vymeriavacih zakladov (samozrejme by som sa kratko pred nastupom na MD musela prihlasit na DNP, aby som splnila podmienku poistenia pri nastupe na MD) Oplati sa mi platit teraz 26 tyzdnov pred nastupom na matersku DNP z maxima? Ziskam tym nieco?

tinkapinka
15. jan 2013

@zalka Dakujem pekne. Takze do dochodku sa to obdobie v case PN pocitat nebude?

zalka
15. jan 2013

@kristy
ak sa teraz prihlásiš na DNP z minima na 7 dní , zaplatíš cca 30eur . Získaš tým ochrannú lehotu, a kedykoľvek budeš potrebovať ísť na PN tak môžeš aj z DNP. A MD budeš mať rátanú z VZ 339,89+393 tj. bude vo výške cca 476 eur.
Deň pred nástupom na MD sa opäť poisti na DNP a toto DNP zruš po skončení MD pred nástupom na RD.
Táto varianta ťa výjde na cca 35e ... nebudeš obmedzovaná PNkou .. a MD bude vyššia o cca 255 e

Druhá varianta, hned sa prihlásiš na balík DNP z rozdielu maxima 1179 eur a minima 393 eur ... a môžeš byť na PN celé tehotenstvo, samoozrejme pred PN treba zaplatiť dni za prihlásenie na DNP, ... PN bude cca 400 e .. a MD bude 750 e .. alebo budeš platiť bajočko 270 eur mesačne ked nebudeš na PN na DNP.

Ty musíš vedieť čo chceš, kt. varianta je pre teba lepšia.

zalka
15. jan 2013

@tinkapinka bude to vylúčiteľná doba, nebudeš tam mať VZ z ktorého by sa dôchodok rátal. Takže výšku to neovplyvní, ale odpracované roky hej.

terezka
15. jan 2013

ahoj zalka, vidím, že sa vyznáš v novele, ale úplne nechápem tvoju odpoveď pre kristy. Keď sa dívam do zákona, tak nárok na materské z DNP vznikne len, ak DNP trvalo 26 týždňov. Má to byť 26 týždňov v kuse alebo 26 týždňov celkovo pred začatím MD? Ja som prakticky v identickej situácii ako kristy a neviem, či na to, aby som dostala materské aj DNP potrebujem byť poistená z DNP 26 týždňov v kuse alebo sa počíta 26 týždňov v posledných 2 rokoch? Vopred ďakujem za odpoveď!

zalka
15. jan 2013

@terezka no nárok na MD vznikne ak v posledných 2 rokoch je splnená podmienka 270 dní poistenia.
Kedže u @kristy končilo DNP 26.10.2012 tak v pohode stíha túto lehotu.
A má na výber, z tých dvoch možností čo som jej napísala. Ak jej stačí minimálna MD z DNP, tak nepotrebuje mať 26t nepretržitého poistenia.
Ak chce mať vyššiu MD tak jej poistenie musí trvať min. 26 t nepretržite aby mala nárok na MD zo skutočného VZ,
PN do 26 t je minimálna bezohľadu na VZ určený
PN po 26 t je zo skutočného VZ.

Tiež ti končilo poistenie 26.10.2012?

tinkapinka
15. jan 2013

@zalka A este jedna vec Zalka. Keby som sa teraz odhlasila. A pred PN znova prihlasila, tak sa mi zmeni vyska PN, kedze sa prihlasim v ochrannej lehote? A da sa to vobec?

zalka
15. jan 2013

@tinkapinka to čo si ... ak zrušíš maximálny balík čo máš teraz ,
a pred PN sa nahlásiš tak si zrušíš ochrannú lehotu a aj PN aj MD bude minimálna... nešpekuluj ... s takými riešeniami čo nie sú vhodné pre teba.

tinkapinka
15. jan 2013

@zalka Este, ze ta mam 🙂 Vidis, ja by som to tak prespekulovala, ze by som si zbytocne zrusila to, naco mam narok teraz.

dejna20
15. jan 2013

@zalka dakujem za odpoved zo vcera 20:06. Uz mam tie iste papiere aj pre dnp. Po prepusteni pojdem mojej dr(gyn) a pn by mi mala este pokracovat doma. Ten cerv papier pre zamest. mu mam kedy dat? Do dvoch dni? Lebo tam estenie je datum ukoncenia pn. A spcialnej poistovni to mam ja poslat ( myslim kvoli dnp) ?
Dik

sherny
15. jan 2013

kočky, potrebovala by som radu.
Chcela by som, aby mi z DPN niečo vrátili, pri ročnom zúčtovaní dane, kedže som ho dlho platila, ale už zrušila.
Neviete aký je nato formulár?

Žiadala som o to aj minulý rok, aj mi niečo vrátili, ale neviem nájsť ten formulár.
Vopred dakujem za pomoc.
🙂