Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
15. jan 2013

@dejna20 zamestnávateľovi dávaš 2x papier, jeden červený druhý čierny, máš na nich napísaný názov zamestnávateľa, zelený ostáva tebe a ostatné dva dáš dr.
A z DNP to isté, červený a čierny dáš na SP, vzadu podpíšeš , napíšeš dátum a číslo účtu .. to isté na papiere od zamestnávateľa.
A práve 2 papiere sa dávajú na začiatku PN, a z tých dalších papierov čo ostanú dr. tak tá potom po ukončení PN ti napíše dátum skončenia PN. Do kedy budeš v nemocnici? Ak nevieš si potriediť sama papiere, tak to nechaj tak. Lekárka ak sa vrátiš z nemocnice a pôjdeš k nej ti ich potriedi.
Len si pamätaj tam kde máš napísané .. zamestávateľ ... to dáš v robote .. a tie ktoré sú napísané DPO alebo DNPO tak tie odnesieš na sociálku. A tebe počas PN doma ostanú zelené papiere, s tými budeš k dr. chodiť na kontrolu.

zalka
15. jan 2013

@ufa no mala si sa prihlásiť z maxima,
môžeš zrušiť toto DNP a prihlásiť sa z maxima pre nemocenské poistenie 1179 eur , a na další deň môžeš ísť na PN za jeden deň poistenia z maxima zaplatíš cca 13,36 eur treba zaplatiť aby si nemala dlh lebo je to viac ako 5e a nebola by vyplácaná PN.
PN bude minimálna, a ak sa podarí otehotnieť tak potom ak poistenie bude trvať viac ako 26 týždňov tak MD bude maximálna.

ufa
15. jan 2013

@zalka ďakujem hneď zajtra to pôjdem odhlásil a opäť prihlásiť a na PN teda pôjdem od štvrtka ešte raz ďakujem za info 🙂

zalka
15. jan 2013

@ufa no ja by som sa odhlásila zajtra, ale nahlásila by som sa deň dva pred nástupom na PN, lebo zajtra je streda, ak sa zajtra odhlásiš tak sa nemôžeš nahlásiť, nahlásiť sa môžeš až štvrtok .. a tým pádom na PN by si mohla ísť až v piatok , lebo ak by si 1 deň nezaplatila odvody tak by Ti nemali z čoho vyrátať MD, a dostala by si ju minimálnu.

kristy
16. jan 2013

@zalka dakujem pekne. Pri tom druhom variante mozem zvolit aj strednu cestu - ze by som platila nejaku dobu DNP z maxima a potom neskor isla na PN, vsak? Mala by som aj v takom pripade zachovanych 26 tyzdnov, dufam.

zalka
16. jan 2013

@kristy ale áno, môžeš platiť na PN ísť nemusíš ... 🙂 len je to dosť vysoká suma na platenie.
A môžeš si dať balík len z nemocenského a dôchodkového .. tam sa platí 33,15% z VZ
Ak dáš komplet teda nemocenské , dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti .. tam sa platí 35,15% z VZ

kristy
16. jan 2013

@zalka velka vdaka

foxinecka
16. jan 2013

@janka9900 mne bolo povedane, ze sa to preniest neda.Priamo od pani zo SP.

sendynka01
16. jan 2013

@janka9900 @zalka @domeli Baby 24.1. po skonceni OCR, som sa chcela ist odhlasit z DNP, kedze som tehotna, v ochrannej lehote na PN, OCR aj materske..Ale vcera ma napadlo, ze po skonceni materskej sa zatial na 90% chystam spat do prace..sice asi len na 4 hodinky, ale predsa. Teraz v marci asi pojdem na PN a na matersku pojdem potom 19.6. Ak by som sucastne DNP nezrusila, vedela by som potom este po skonceni MD nejako vyuzit? Lebo tento rok to uz platim z minima..To by sa mi vsetko v roku 2013 ratalo len z minima nie? Da sa s tym urobit este nieco, aby mi to v roku 2013 vychadzalo na viac ako z minima?

silviabn
16. jan 2013

@sherny ahoj.ja som uz posielala na socialku v takomto zneni:

Žiadosť o zaslanie potvrdenia:

Dovoľujem si vás požiadať o zaslanie potvrdenia ohľadom platenia DNP v roku 2012 v celkovom sumáre na hlavičkovom papieri. Potvrdenie Vás prosím zaslať v čo najkratšej dobe, potrebujem to ako doklad k ročnému zúčtovaniu dani pre zamestnávateľa .

Moje rodne číslo je:....................

Za vybavenie Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

S pozdravom

moon1979
16. jan 2013

@silviabn
toto počujem prvýkrát 🙂 čo má DNP spoločné s ročným zúčtovaním dane?

silviabn
16. jan 2013

@moon1979 ja som si už aj minulý rok priložila k ročnému zúčtovaniu a mala som vrátené.Tiež som sa to tu minulý rok o tom dočítala a uplatnila som si to.

sendynka01
16. jan 2013

@moon1979 @silviabn Podla mna to tiez nepotrebuje..ja som bola SZCO ked som si platila DNP a nikto to od mna nechcel..ani potom neskor ked som zivnost zrusila a platila som si DNP.. To musi byt nieco nowo 🙂

silviabn
16. jan 2013

@sendynka01 práveže ti to nikto len tak nepovie,to si musíš sama zistiť čo všetko sa dá.Keby si si našla príspevky takto z pred roka,tak dosť báb si to dávalo.

sendynka01
16. jan 2013

@silviabn ja nehovorim, ze to nemoze byt 😉 to mas v tomto state tak, co si sam nezistis nemas..ach jaj..

31ma
16. jan 2013

@lucia.kl PO ukončení materskéj mozem ist na PN len s dieťaťom aby som si predlzila materskú a dostala príspevok z DPN alebo mozem ist aj so sebou???

ufa
16. jan 2013

@zalka ahoj presne toto sa mi opat stalo myslela som ze sa da v jeden den poistit a aj odhlasit a PN som si dala vypisat od zajtra, samozrejme na poistovni som to zmenila s tym ze som poistena od zajtra 😒 takze aj tak som s nimi ,,nevybabrala,, no co uz...
Ale este sa chcem opytat ked som sa prihlasovala z maxima vraveli ze max. je 3930a tu vsade sa pise ze max je 1149, tak som sa poistila na 1200 E ale teda zbytocne...ked je to v jeden den

ufa
16. jan 2013

@silviabn ahoj a toto este normalne funguje? Myslim ziadost o vrtenie dane, lebo ja som sa o tom dozvedela min. rok aj som ziadala a davala vypis zamestnavatelovi k rocnemu zuctovaniu a u zamestnavatela mi povedali ze je to uz zrusene a nic sa z poistenia nevyplaca...

sherny
16. jan 2013

@silviabn dakujem za radu ;)

lucia.kl
16. jan 2013

@31ma netuším ako je to teraz, no ja keď som bola po skončení materskej tak som ešte asi 3/4 roka čerpala spolu z RP aj PN na mňa, ale ja som mala problémy, tak som bola rada, že tú DNP mám, s dieťaťom môžeš ísť len na očr a tá trvá max 10dní v kuse na jednu diagnózu...

silviabn
16. jan 2013

@ufa áno funguje.Životné poistenia sa už nedajú odpočítať z daní,ale toto áno.

silvuskaa
16. jan 2013

ahojte, som na PN a potrebovala by som vediet ci mozem z DNP nastupit na matersku 8tt pred terminom alebo len 6tt? Dr mi vypisal papier ze 8tt a na socialke mi robia problemy....opravnene? dakujem za kazdu odpoved

sendynka01
16. jan 2013

@silvuskaa a koli comu Ti robia problemy? Ved ak mas splnenu podmienku 270dni tak by to nemalo vobec vadit.

mmmarta
16. jan 2013

@silvuskaa myslim, ze neopravnene, lebo o tom termine rozhoduje lekar a 8 t dava kvoli zdravotnym dovodom a je to na jeho uvazeni

silvuskaa
16. jan 2013

@mmmarta @sendynka01
u nas na socialke maju strasny bordel vo vsetkom, odkedy som na Pn tak nic ine nerobim len tam lietam a vo vsetkom je chaos, dnes som zistila ze ma maju vedenu ako nezamestnanu, pritom som zamestnana.....aha takze neopravnene....v piatok tam znova idem, som zvedava co mi zasa povedia 😒

lucya89
16. jan 2013

@silvuskaa presne 6 tyzdnov pred porodom musis ist na MD vtedy ak ides na MD v ochrannej lehote !

silvuskaa
16. jan 2013

@lucya89 ale to bude zvlastne alebo nemozne aby som isla zo zamestnania 8tt a z DNP 6tt na MD Nie? ked som na rizikovom tak by som nemala ist 8tt?

lucya89
16. jan 2013

@silvuskaa a ides na MD vochrannej lehote z dnp ? .. no nemozes ist zo zamestnania 8 tyzdnov pred a z dnp 6 tyzdnov. to sa neda.. musis ist v rovnakej dobe.. ak ides v ochrannej lehote z dnp musis ist 6 tyzdnov pred lebo inak stracas narok na md z dnp.

cristi
16. jan 2013

@silvuskaa ahoj,citam tu tvoj prispevok o odchode na MD zo zamestnania aj z DNP v ochrannej lehote...ja som v case nastupu na MD bola zamestnana a isla som v 8tt a z DNP v ochrannej lehote v 6tt.,takze som mala dva terminy nastupu na MD...

silvuskaa
16. jan 2013

@lucya89 ano idem v ochrannej lehote.....a dr to nemoze zamietnut ked pojdem 6tt pred terminom na MD?