Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ulala
13. dec 2009

Katka888, p.Mihal
dakujem za pomoc a za podrobne (mne konecne) pochopene info..
zelam Vam prijemnu nedelu
😵

janulap
13. dec 2009

standa82 • 1d • 11. dec 2009 o 20:46 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
OK, tak, ale som napísala príklad ako s tými 26 týždňami a tak to bude asi aj u teba (aby si zbytočne veľa neplatila).
Ak chceš otehotnieť v máji, na DNP sa prihlás už v apríli, aby si mala ten mesiac nejakú rezervu. Prihlás sa z minima a keď zistíš, že si tehotná,najneskôr do 8 t.t. sa odhlás a znovu sa prihlás ale z maxima.Aby si získala max.materskú.
No a tu je tých 26 týždňov. Keďže 270 dní ti začne plynúť od apríla (v decembri, začiatkom januára to máš splnené), ale urobíš odhlásenie a znovu prihlásenie a toto budeš platiť do konca (tu je tých 26 týždňov, lebo si zmenila VZ tým, že si sa odhlásila a znovu prihlásila).

standa82 • 1d • 11. dec 2009 o 20:49 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Alebo môžeš urobiť aj takto.
V máji sa prihlásiš z minima ( aby si zbytočne veľa neplatila) a ak ti stále bude trvať prac.pomer, keď zistíš že si tehotná (najneskôr do 8 t.t.), odhlásiš sa a na druhý deň sa prihlásiš z tých 660 eur.
Lenže (máš TPP? Nepostrehla som).
Ty si sama môžeš, keď zistíš že si tehotná, určiť VZ až do výšky 1084,55. Podľa toho akú vysokú chceš získať materskú.

Standa,nie nie som zamestnana.
Ako som pisala som na neplatenej predlznej RD.
A kolko € mesacne sa to plati z toho max VZ?

standa82
14. dec 2009

Janulap, max.VZ je 1084,55 eur a mesačne je to 47,7 eur.

kingstonka
14. dec 2009

Dobre rano.... mozete mi pradit? dasa odhlasit / prihlasit z DNP aj postou? Kde najdem odhlasku (na internete) a komu presne to inzerovat? dakujem...

standa82
14. dec 2009

Poštou to nie je možné Kingstonka. Musíš to spraviť len osobne (resp. tlačivo vypísať a poslať niekomu z rodiny aby ti to tam odniesol). Aj keby to bolo možné, asi by som to ja sama, tak neriešila.

janazuza
14. dec 2009

Ahojte. Potrebovala by som informáciu. Platím si DNP a mám preplatok za celý rok. musím požiadať o vrátenie do konca roka? ale stačí aj v januári, ale to urobiť tak, že nezaplatím poistné. či sa to takto dá urobiť.

standa82
14. dec 2009

Janazuza, o vrátenie preplatku musíš požiadaj písomne. Môžeš aj v januári za tento rok 2009. No poistné zaplatiť musíš, oni ti to neodrátajú.

janazuza
14. dec 2009

Ďakujem. 🙂

kingstonka
14. dec 2009

ahojte... tak by som si s tou odhlaskou chcela usetrit aspon jednu cestu na urad... nasla som na nete Registracny list FO...... len sa chcem uistit- pre odhlasku a prihlasku je ten isty formular len zaskrtne 'odhlasenie" ? odhlasena budem ku dnu podania alebo aky datum tam napisem?

bambulka7
14. dec 2009

Dobrý deň

prosím Vas o radu - som prihlasena na DNP z VZ 613 EUR (ako rozdiel max. VZ a mojej mzdy). Ale stalo sa mi to, že som dostala odmenu vo vyplate a tym sa mi VZ zo zamestnania zdvihol. Ako mi vypočítajú materskú keď sa mi VZ takto zdvihol?
Zo zamestnania to bolo presne zo 471 na 805 EUR. Ako to ovplyvni matersku? Dostanem stale cca maximum, ked podla mojho vypočtu s VZ z DNP 613 EUR mi maximum približne vychadzalo?

Ešte dodatok že platim si DNP od 2.11. 2009 a planujem matersku poberat v r. 2010. Tzn. počitam s tym že rozhodujuce obd. bude 11 a 12/2009. V 11 mesiaci došlo k tomu zvyšeniu VZ zo zamestnania ako vyššie pišem.

Viete mi niekto prosím poradiť ako to bude?

danteska
14. dec 2009

Ahojte,chcem sa spytat-platila som si DNP 25,70eur,tych 26 tyzdnov som stihla len tak tak 🙂 viete mi povedat kolko by mala byt moja materska a ci po 26 tyzdnoch to uz nemusim platit? dakujem

standa82
14. dec 2009

Kingstonka, áno je to jedno tlačivo. Len zaškrtneš odhláška/prihláška. Odhlásená budeš podľa dátumu aký napíšeš.

Bambulka, keď budeš mať začať poberať materskú, požiadaj si písomne o vrátenie preplatku. Materská ti aj tak vyjde max.

Danteska, odkedy si si platila DNP? Len 26 týždňov? A si zamestnaná alebo nie si. Ak nie si zamestnaná, potom musíš splniť 270 dní do pôrodu, nie len 26 týždňov aby si získala materskú z tvojho VZ v DNP. Ináč budeš mať nárok len na minimálnu materskú. Ak ti trvá prac.pomer, tiež musíš splniť 270 dní, nie len 26 týždňov. Pokiaľ si nezamestnaná a pracovala si v priebehu dvoch rokov, potom ti stačí 26 týždňov, lebo dni poistenia v zamstnaní ti pripočítajú k dňom poistenia v DNP.
Musíš platiť do nástupu na MD. Počas MD si oslobodená od platenia a keď ti skončí materská (keď prejdeš na RD), rozhodni sa, či zrušíš DNP alebo prejdeš na minim.platenie.

danteska
14. dec 2009

joj prepac-zabudla som upresnit ,ja si DNP platim asi 2 roky s tym ze akonahle som otehotnela som sa odhlasila z minima a znova prihlasila-ale uz neviem na aku sumu,platila som do natupu na MD tych 25,70... tak mi to vyratali.takze tych 270 dni mam splnenych a tu vyssiu ciastku som platila od 1.6.2009.

standa82
14. dec 2009

Danteska, tak potom je to všetko OK. Platila si si zrejme z VZ 585 eur. Od 27.11.si nastúpila na MD, áno?
6 x 585 = 3510 : 180= 19,5 x 55% = 10,73 eur /deň; na mesiac je to cca. 320 eur (9640,-Sk). Približná suma mmaterskej/mesiac.

emogeon
14. dec 2009

ahojte, obcas vas tu precitam ale nie uplne vsetko....
poradite ? tie zakony sa vazne menia kazdym dnom a tak zvazujem ci sa nepoistim z max. VZ uz teraz aj ked planujem baby az v lete 2010....
nechcem riskovat ze nedostanem ani ten zvyseny rodicak...

standa82
14. dec 2009

Emogeon, ak plánuješ otehotnieť až v lete roku 2010, potom je zbytočné aby si sa už teraz prihlásila na DNP. Stačí ti prihlásiť sa minim.mesiac pred plánovaným otehotnením.

emogeon
14. dec 2009

standa toto mam zistene...
ja len uvazujem pre pripad ze sa nejako zmenia zakony alebo nebodaj to DNP zrusia.....

janulap
14. dec 2009

standa82 • 1d • Dnes o 06:30 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Janulap, max.VZ je 1084,55 eur a mesačne je to 47,7 eur.

Standa,tak ked planujem otehotniet v auguste-septembri,tak mam ist do Sp nahlasit sa ako platca na to DNP?uz najlepsie mozno v juli,ze?Budem platit...dajme teda,ako som pisalal predtym tych cca 29€.Potom,ked budem mat 26 tyzdnov do nastupu na MD,mam sa odhlasit a na druhy den opat prihlasit,ale platit si to z toho maxima,ze??
Chcem sa teraz spytat.
1., Tych 26 tyzdnov musi byt presne do toho terminu na MD??Co ak neotenotniem v auguste,ani v septembri,ale napr.v oktobri,ale paltit si to budem uz od toho jula?
Mozem mat tych 26 tyzdnov splatenych napr.aj mesiac pred tym,ako nastupim na MD??
2.,Ak by som tych 26 tyzdnov neplatila z toho maxima,tak materska by mi bola vypocitana z toho minim. VZ??to je kolko??
a ak by som tych 26 tyzdnov nemala,ale mala by som tych 270dni...co potom?

danteska
14. dec 2009

standa82 dakujem moc za odpoved 🙂

sylvushik
14. dec 2009

Standa82, bola som zamestnana od augusta roku 2008 a pracovny pomer som ukoncila v juli tohto roku, cize tych 270 dni splnam. Teraz som v 4. mesiaci tehotenstva a dala som sa DNP - max. VZ, tak mi poradili v SP, avsak az od 9.12.09. Vobec som netusila, ze treba splnat limit 26 tyzdnov do nastupu na MD. Znizit VZ sa vsak da az po pol roku. Je nejaka moznost odhlasenia DNP? Existuje nejaka ina moznost na zvysenie MD? Dakujem za pomoc.

saxana7
14. dec 2009

Dobrý deň.Viem ,že to tu už odznelo niekoľkokrát, ale predsa by som sa rada opýtala. Momentálne som študentka , ale v roku 2010 končím a plánujem ísť na materskú.CHcela by som vedieť ,či aj my študentky máme nejakú možnosť ako poberať zvýšený rodičovský príspevok, keďže sme neboli zamestnané? ďakujem veľmi pekne a prajem všetkým krásny deň 🙂

katka888
14. dec 2009

ahoj saxana,
urcite si pozri stranku p. Mihala: http://www.jozefmihal.blogspot.com/ on tam ma pekne rozpisane info aj k studentkam + priklady.
v skratke, ak si nikdy nebola nemocensky poistena v priebehu poslednych 2 rokov, tj neodvadzal za teba zamestnavatel, ty alebo stat nemocenske poistenie, ak chces matersku, mala by si sa dobrovolne poistit ako DNPO a splnit:
1. 270 dni poistenia do porodu
2. 26 tyzdnov do nastupu na MD
z toho v tvojom pripade vyplyva, ze by si sa mala poistit, ESTE PRED otehotnenim / a doporucujem s rezervou, kedze nevies ci nahodou nebude porod skor - maminho kolegu manzelka rodila v 7mom mesiaci, nastastie vsetko oki ... /
sama si mozes urcit z akeho vymeriavacieho zakladu / VZ / budes platit poistne, plati sa stale 4,4% z VZ. Materska sa Ti vyrata ako 55% z VZ.
minimalne VZ teraz - cca 295,5 eur / tj poistne 4,4% je 13 eur mesacne, materska cca 162,5 eur mesacne / , maxim VZ - cca 1084,5 eur / tj poistne 4,4% je cca 47,7 eur mesacne, materska cca 596,5 eur mesacne / .
su dve moznosti, bud sa od zaciatku poistenia poistis na tebou urceny VZ a budes poistena min 270 dni do porodu a zaroven 26 tyzdnov do nastupu na MD, alebo sa poistis z minima a ked otehotnies, najneskor to vychadza do 8 tyzdna teho prides na socialku, zrusis poistenie a hned sa prihlasis nanovo s novym, vyssim VZ. tu musis opat davat pozor , aby si bola dokopy poistena 270 dni do porodu / rata sa tvoje prve a aj to druhe poistenie spolu / , A ZAROVEN aby tvoje druhe poistenie, tj to co sa nanovo prihlasis trvalo MINIM 26 tyzdnov do nastupu na MD. treba si to prekalkulovat, a ratat s rezervou, ak by babo chcelo na svet skor.
myslim, ze ak niekoho nieco napadne, tak ti baby este poradia, ale urcite si poriadne pozri tu stranku p. Mihala 🙂
drzim palceky
😉

gapa
14. dec 2009

kingstonka,
dátum odhlásenia môže byť najskôr den podania prihlášky/odhlášky alebo dátum neskorší. Ak to posielaš poštou (doporučene), tak v tom prípade neviem, či je to dátum odoslania alebo či berú až dátum kedy to prevzali. V niektorých podočkách nie je s tým problém podla dátumu odoslania, no to ti neviem zaručiť. Určite však si nechaj doručenku a by som si to neskôr overila v SP, či to prišlo a dátumy sú OK.

standa82
15. dec 2009

Janulap, presne tak ako píšeš v prvom odstavci. Vždy je lepšie aspoň ,mesic mať rezervu, čo ak sa bábo vypýta na svet skôr ako by sa malo.
Tých 26 týždňov, môžeš mať aj skôr splnených ako nástup na MD, no platiť musíš až do nástupu na MD. Jeden mesiac bude navyše. Ale čo by si pre materskú neurobila?! To by nemalo až tak vadiť, že jeden mesiac zaplatíš naviac.
Ak by si nesplnila 26 týždňov po zmene VZ (t.j. z minima na max, alebo by si platila 29 eur a potom max.), vypočítali by ti materskú z minim.mzdy.Min.mzda je teraz 295,5 eur, od 1.1.2010 je okolo 307 eur.
Keď nebudeš meniť VZ, ale ponecháš si do pôrodu ten, z ktorého sa platí 29 eur, potom by ti počítali materskú z tohoto. Tu budeš mať splnených 270 dní a aj 26 týždňov.

standa82
15. dec 2009

Sylvushik, 270 dní splníš, lebo ti k DNP pripočítajú dni zo zamestnania. Lenže ak nesplníš 26 týždňov do nástupu na MD, nezískaš max.materskú. Budú ti ju počítať z minima. Čiže poriadne si prezri dátumi a ak to ozaj nesplníš, choď sa odhlásiť a na druhý deň prihlásiť z minima aby si mala nárok aspoň na mini.materskú (do výšky RP ti doplatí odb.soc.vecí na UPSVaR). Lebo keď získaš aspoň minim.materskú, budeš mať nárok na zvýšený RP. Pokiaľ nebude žiadna materská, nebudeš mať nárok na zvýšený RP ale len na taký ako je teraz. Aspoň niečo.

sylvushik
15. dec 2009

Velmi pekne dakujem🙂

marianinka
15. dec 2009

ahojte standa, gapa

mam na Vás velku prosbu, moja sestra si plati DNP z rozdielu uz 33týdnov a podmienku 270dni ma splnenu , TPP ma a stale jej aj pokracuje.

ak by teraz sla na OCR NA 3 DNI OPLATI SA JEJ TO? a ako by sa jej to pocitalo? jej HM je 331.94 a doplaca si na DNP 29eur.

dakujem za Vasu odpoved

standa82
15. dec 2009

Marianinka, ako môže mať tvoja sestra splnených 270 dní, keď platí len 33 týždňov?! (33 x 7 = 231 dní).
No určite má teda splnenú aspoň podmienku 26 týždňov, čiže PN by jej počítali z DNP z minima, nie z maxima lebo 270 dní ešte nemá splnených (len ak by pred uzatvorením DNP mala ukončený nejaký TPP).
Zo zamestnania by sa jej počítalo z priemernej HM 55% a z DNP (buď teda z minima alebo z rozdielu VZ) tiež 55%.

svetlankat
15. dec 2009

Čaute baby, len som chcela dať vedieť, že s posunutím dátupu porodu o tri dni, nebol žiaden problém. Presne ako ste písali môže sa to pohybovať od 38 do 42 týždňa, v tom prípade je to v poriadku. Tak dúfam, že bábätko v brušku vydrží do nástupu na materskú. Je riťulkou dolu, tak hádam áno. No dúfam, že sa umúdri a otočí sa. Tak držím Vám všetkým palce.

marianinka
15. dec 2009

cize musi mat 270dni aj v dnp? cize keby uz mala ukonceni nejaky PP tak k týmto dnom sa pripocita uz ukoncene nejake ine NP?