Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

roberta31
14. mar 2012

@tyna1178 takže,ja som PN od leta minuleho roka.Momentalne,ak si na PN od obvodneho a už ti to bude chciet ukoncit,tak mu len povies že ides v Pn pokracovat,ale u ineho DR.On len na spodok napise meno ku kt.ides-len koli posudkovej kontrole.Pokracujes normalne v PN.Mam to odskusane a momentalne aj jedna moja kamoska.Nerobia s tým problem...

walta
14. mar 2012

@ursula5 ale nie, sak ten moj vymeriavaci zaklad je uz s tymi 65% a to krat pocet dni v mesiaci 🙂

tyna1178
14. mar 2012

@roberta31 Ano som od obvodneho,ale dozvedela som sa ze aj ked ukoncim Pn u obvodaka a zacnem u Gyn.tak mi davka bude vypocitana taka aku som platila minuly rok....ja som si myslela ze ak ukoncim a nanovo zacnem tak ze mi uz bude vypocitana z minima ktore si platim teraz.....ale aj tak Dakujem za odpoved ....🙂

oliverka
14. mar 2012

@mima595 Dnes som zaniesla OČR-ku do sociálky. Nenechávala som papiere v podateľni, išla som priamo k tým tetám, ktoré to majú na starosti. Pýtala som sa, či nie je treba znova doniesť potvrdenie o tom, že som bola k 31. januáru tehotná (to bol len maskovací manéver, viac mi išlo o to, či nebudú tvrdiť, že v ochrannej lehote mám nárok len na nemocenské z dôvodu choroby týkajúcej sa tehotenstva). Nič také netvrdili, tak to hádam bude v poriadku 😉

majuska55
14. mar 2012

@ gapa, @mima595, tak baby uz som od dnes na PN aj ja, bez problemov ma gynekolog vypisala, ani sa vela nevypytoval. Aspon viem, ze mam fajn doktora 🙂. Inak ta baba na tej pobocke bola prekvapena, ze je 8 mesacna ochranna lehota aj na PN a na OCR, ze ona si to musi este prekonzultovat, ale teda ja som v lehote do 7 dni, ale som jej ukazala ten mail, nech teda hovori zenam, tak ako to je a nech si nastuduje poriadne ten zakon. Inak baby chodili vam kontroly zo sp? A neviete nahodou co by sa stalo, keby ma nenasli doma, zoberu mi iba marodku, alebo by som musela platit aj nejaku pokutu? Ja mam teda vychadzky celkom fajn, doobeda 2 hod a poobede 2, ale tak moze sa stat ze sa niekde zdrzim a nerada by som bola ak by ma nenasli doma ak teda chodia na kontroly.

poisonblu
14. mar 2012

@majuska55 co ja viem, tak urcite ti na 30 dni pozastavia nemocensku..cize odo dna porusenia liec.rezimu do 30 dni...a pokuta neviem, ze vraj sa plati, ale asi to je na nich, ci ti ju daju

poisonblu
14. mar 2012

@roberta31 moja dr. obvodna mi povedala, ze toto nerada robi, teda prenesenie PN k inemu dr., lebo ze ju za to posudkova zdrbala....tak asi zalezi od posudkovej

jana201
14. mar 2012

@zalka ahoj mohla by ssi mi to vysvetlit blizsie ?? ako to je ze sa pripocita z predchadzajuceho ?? ale vypocitavat sa bude z noveho vz .. platenie nie ?? ne z predchadzajuceho .. vdaka za odpoved ... lebo ja som si predtym platila len 20,40 nizsi vymeriavaci zaklad ako teraz ked platim z maxima .... velka vdaka za odpoved

zalka
14. mar 2012

@jana201
Nerozumiem tvojim otázkam, prosím uved ma do deja, nenašla som ( neviem tu ešte hľadať staršie príspevky, kde by som si prečítala o čo ide ) .

jana201
14. mar 2012

ok ok prepac ja som naraz chccela povedat vsetko a tak to potom vyzera prepac 🙂) teda ja som na tom isto planujem dieta teraz ... a tiez keby ze mi to vyjde teraz tak termin pôrodu by som mala 20.11..2012 .. (tych 270 dni by som mala splnene 25.10.2012) lebo som sa prihlasila na novo... v predchadzajucom dnp som si platila 20,40 od jula 2009 do decembra 2011 .. a nanovo prihlasovala som sa 25. januara z max vz.. 50,75.. pytam sa ci by mi to vyslo ze .. ako si to myslela ze sa dni pripocitaaju z predchadzajuceho dnp ????

jana201
14. mar 2012

@zalka ok ok prepac ja som naraz chccela povedat vsetko a tak to potom vyzera prepac ) teda ja som na tom isto planujem dieta teraz ... a tiez keby ze mi to vyjde teraz tak termin pôrodu by som mala 20.11..2012 .. (tych 270 dni by som mala splnene 25.10.2012) lebo som sa prihlasila na novo... v predchadzajucom dnp som si platila 20,40 od jula 2009 do decembra 2011 .. a nanovo prihlasovala som sa 25. januara z max vz.. 50,75.. pytam sa ci by mi to vyslo ze .. ako si to myslela ze sa dni pripocitaaju z predchadzajuceho dnp ????

zalka
14. mar 2012

@jana201
Každý prípad je iný,
ale tvoja materská by bola maximálna z toho VZ čo platíš teraz teda z maxima. Ty aj teraz ak onemocnieš môžeš ísť na PN ale PN bude vyplácaná len z minima.

Ináč nie si aj zamestnaná?

jana201
14. mar 2012

nie nie nerobim som na rd .. do decembra 2012 .. mna len zaujalo to co si pisala ze sa zaratavaju dni este z predchadzajuceho ak by mi nastup vysiel par dni pred tym splnenim tych 270 dni ... (toho25
oktobra )

jana201
14. mar 2012

@zalka nie nie nerobim som na rd .. do decembra 2012 .. mna len zaujalo to co si pisala ze sa zaratavaju dni este z predchadzajuceho ak by mi nastup vysiel par dni pred tym splnenim tych 270 dni ... (toho25
oktobra )

zalka
14. mar 2012

@jana201
Hm... a si zamestnaná? Aj to je dôležité napr. pri posudzovaní materskej.
A áno z nového poistenia ti stačí 26 týžňov .. po nich budeš mať nárok na maximálnu PN a aj materskú.

jana201
14. mar 2012

@zalka nie nerobila som som nezamestnana .. aha a ja som tu citala aj co radia ze uz pred natupom na md tych 4-6 tyzdnov musim mat uhradenych 270 dni preto sa pytam vies ,,, lebo si vezmi termin pôrodu 20.11.2012 a 6 tyzdnov vopred to uz je v polke oktobra

zalka
14. mar 2012

@jana201
neboj sa, ty máš už teraz splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, u teba je teraz dôležité splniť podmienku 26 týždňov od nového poistenia a bude maximálna materská. 🙂

jana201
14. mar 2012

@zalka tak vdaka moja zlata vidis a ja som sa tak splasila a inac aj teba ked som si precitala co som ti poslala :D vdaka za odpoved 🙂 😉

zalka
14. mar 2012

@jana201
No hovorím, na každého sa iné vzťahuje. Treba rozlišovať čo sa týka danej osoby a čo sa dá prevziať :D Veľa šťastia prajem.

jana201
14. mar 2012

@zalka vdaka aj tebe 🙂 clovek uz si mysli ze vsetko chape a naraz sa docita nieco a zasa len panikari :D och 🙂 ale vdaka

milka24
14. mar 2012

som na OčR...moze mi prist kontola???

zalka
14. mar 2012

@milka24
A čo budú kontrolovať? 🙂 nepočula som o kontrolách počas OCR.

andrea27
14. mar 2012

@zalka ahoj dakujem za odpoved idem to upresnit 🙂 PP mi vznikol 1.10.2011 a konči mi 31.3.2012 nemocenske si platim od 27.1.2012 pôrod je 1.10.2012 dufam že to stači 🙂 dakujem

ursula5
15. mar 2012

@walta tak to neviem moja, lebo ak sa volá denný tak tam nie je tých 65% 😒 🙂 však uvidíš keď Ti to príde prepočítaš 🙂

roberta31
15. mar 2012

@poisonblu no neviem.mne to urobili bez problemov,prenasala som od jedneho gynekologa k druhemu (sice bol nahnevaný ako pes že beriem kartu) a teraz moja kamoska prenasala od obvodaka ku gynek.Ale ja si tiež myslim,že vsetko zaleži od doktora.Len urcite sa to da,ale niekto sa boji viac-iný menej...

walta
15. mar 2012

@ursula5 no, denny vymer. zaklad mam nejakych 36 € a tych 23€ je tych 65%- cize ten moj denny vymeriavaci zaklad, tak je to aj napisane v liste zo socialky... ved to by som dostavala velmi malo, keby mi este z tych 23€ vypocitali 65%, lebo ja som si platila to dobrovone pripoistenie. Taaaakze tak 🙂 🙂 🙂

brita
15. mar 2012

Ahojte, prosim vas pekne o radu, ak by ste niektora vedeli. Chcem sa opytat, ak by som isla na PN pred dosiahnutim 26. tyzdnov DNP, je jasne, ze by som mala minimalne PN. Keby som isla na PN az po dosiahnuti 26. tyzdnov DNP, mala yb som maximalnu, kedze platim z maxima. Moja otazka znie: Co sa stane, ak pojdem na PN napr. este len po 24 tyzdnoch na PN a budem PN v kuse dalsie dva- tri mesiace(rizikove tehu), tak potom ako mi to vyplatia? Najskor z minima za tie dva tyzdne, co mi chybaju do 26 tyzdnov a po dosiahnuti tych 26. tyzdnov uz len potom dalej z maxima? Dakujem pekne za pomoc a radu.

tanitta
15. mar 2012

@brita budes tam musiet mat ukoncenu pn a potom vystavenu nanovo.... opravte ma.... ja so to takto mala ale este v r2008 odvtedy sa zakony menili...

brita
15. mar 2012

@tanitta Dakujem. 😉 Aha, takze je lepsie asi vydrzat a ist na PN radsej po tych 26. tyzdnoch. 😉

tanitta
15. mar 2012

@brita ak mas v praci vyssi prijem a fyzicky to zvladas tak urcite;)....