Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lea1333
13. júl 2011

@lucia.kl AHA DAKUJEM ZA ODPOVED 😉

mirkaove
13. júl 2011

@sandruska81 možno aj to🙂) ale chcela som vedieť, keby mi neuznali materskú z DNP,teda zamestnávateľ by mi potvrdil najvyššií vymeriavací základ, tak by som musela asi ďalej platiť, aj počas MD, keby som potom neskôr chcela čerpať OČR na deti alebo PN...

zuzika251
13. júl 2011

@cigaretka5 jéééj, super, si ma potešila, veľmi krásne ti ďakujem.

murinko82
13. júl 2011

@sandruska81 takze ak tomu dobre rozumiem tak si to mam ist len navysit z 18,51 na 32,20 ale potom ako to bude pocitane pocas PN alebo materske ked som si platila pol roka tu nizsiu ciastku co je potom vyhodnejsie . nehnevajte sa ale teraz mam uz v tom hokej

miriamr
13. júl 2011

@sandruska81 bohužiaľ 😒 , potom na to doplácajú tí, ktorí to potrebujú, ako vo všetkom u nás

hamilka
13. júl 2011

@cigaretka5 ale ja budem mat podmienku 26 tyzdnov splnenu uz pri nastupe na PN,ja uz si to platim viac ako 26 tyzdnov,tak aka bude moja PN a materska?A mozem nastupit hned z PN na matersku,ze?

hamilka
13. júl 2011

@lucia.kl dakujem,a nevies ci chodia aj tehotnym kontroly cez PN?

lucia.kl
13. júl 2011

@hamilka PN ku by si mala mať okolo 614€ za celý mesiac - prvý mesiac to bude inak, je tam za prvé tri dni len 25% a až potom 55% MD by si mala mať okolo 650€ mesačne - to sú maximálne dávky.. a áno, jeden deň ukončíš PN a druhý deň nastupuješ na MD a nezabudni si ak pracuješ pýtať dve PNky a aj dve žiadosti o materskú...
a ja som mala kontrolu na PN - bolo to druhý týždeň a potom už 7mesiacov nič... takže je to lotéria...

lucia.kl
13. júl 2011

@murinko82 ak si len urobíš zmenu, tak budeš mať VZ z minulého roka - čo by bolo minimum, preto ak chceš aby si mala počítané z nového VZ tak sa treba odhlásiť a zasa prihlásiť, ale potom treba zas splniť podmienku 26tt platenia poistného aby sa VZ rátal z tohoto obdobia...

lucia.kl
13. júl 2011

@zuzika251 ahoj, neviem či ti niekto odpísal, ale pokial viem, tak počas MD sa pracovať nesmie - nemala by si inak nárok na MD pracovať môžeš len počas RP

sandruska81
13. júl 2011

@mirkaove ktovie ako to bude od nového roka, ty nastupuješ na MD z RD, že? Takže ak ti potvrdí zamestnávateľ najvyšší VZ, tak budeš mať maximálne materské. A na to, čo nás čaká v budúcom roku, si ešte chvíľu počkáme.

sandruska81
13. júl 2011

@murinko82 ak zrušíte a založíte nové vzápätí, tak musí uplynúť 26 týždňov, aby sa bral ten nový VZ (pri podmienke 270 dní NP počas 2 rokov)

aduskatt
13. júl 2011

@hamilka ano, chodia aj tehotnym, niekedy aj dvakrat do tyzdna a tak zakerne, ze 5 minut pred vychadzkou alebo 5 minut po nej, aby ta nacapali

mirkaove
13. júl 2011

@sandruska81 áno z RD pôjdem opäť na MD, no veru uvidíme....ďakujem

gapa
13. júl 2011

@jaya47
čo sa týka výšky materského, u teba by som uvažovala o nástupe na md ešte v r.2011. No záleží, či ti vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, lebo ak zo zamestnania nárok nevznikne, tak nebudeš mať max. materské (o kolko menej, to záleží aká je tvoja mzda v zamestnaní, príp. či si bola aj pn, očr v r.2011).
či ti nárok na materské zo zamestnania vznikne záleží na nem.poisteniach v obd. cca 2/2010-2/2012.

1.) dnp od 10/2010 doteraz bez odhlášky?, len zmenou (príp. bez zmeny) alebo s odhlásením a novou prihláškou od 1.7.2011? trvajúce doteraz (toto je podstatné, ak nemáš iné nem.poistenie)
2.) 1.7.11-2/2012 zamestnanie

natyi25
14. júl 2011

@gapa ahoj, potrebovala by som poradiť, nárok na odchod na PN mám od 15.7.2011, chystám sa od 19.7.2011, viem, že je potrebné si od lekára vypýtať 2xPN(zamestnávateľ + SP)DNP si platím od 10/2011, TP je 19.12.2011.
Ako sa postupuje pri PN? každý mesiac sa robí "obnova" a každý mesiac nosím papiere aj zamestnávateľovi aj SP? DNP si asi ďalej platiť nemusím, keďže budem PN, bude ho za mna platiť štát, ale je potrebné nejaké pozastavenie,alebo niečo???či ho len tak prestanem platiť??? je potrebné, aby lekár uviedol na PN "rizikové tehotenstvo" ? ďakujem veľmi pekne, na PN som nikdy nebola, tak preto toľko zvedavých otázok 😉

lucia.kl
14. júl 2011

@natyi25 predpokladám, že to malo byť od 10/1010 🙂 PN si pýtaš dve, tak ako píšeš, na jednu sa zaškrtne zamestnanec a na druhú dobrovolne nemocensky poistená osoba... do sociálky a aj zamestnávatelovi sa potom vždy na konci mesiaca - ak pokračuješ v Pnke nosí papier na peniaze - ten ti dá obvodná lekárka ( respektíve dr. čo ti vypísala PN) to čo ti napíše dr. na PN je už na ňom. nemusí tam byť ryzikové ale asi to tam dá, keďže budeš doma z tohoto dôvodu...
čo sa týka platenia DNP tak za júl treba ešte zaplatiť za obdobie do 19. potom jednoducho prestaneš platiť a po MD sa rozhodneš, či dáš odhlášku alebo si ponecháš...

usjak
14. júl 2011

@lucia.kl chcem nadviazat na kredchadzajucu odpoved, ze DNP netreba platit pocas PN, nevies mi poradit ako to je s platenim DNP pocas obdobia ked som nezamestnana a mam narok na podporu v nezamestnanosti?

jaya47
14. júl 2011

@gapa No, ja mam od 10/2010 bez odhlasky. 1.7. som zmenila DNP na ten rozdiel (zmenila, neodhlasila), vtedy sa mi vyrobilo to robotove nemocenske.
Bola som sa pytat vtedy v socialke, co spravit, aby sa to povazovalo za neprerusene, tak hadam mi povedali dobre a nepokaslali sme nieco.
PN som bola iba tyzden v 6/2011.

Uvidime, kedy nastupim na matersku, neviem z ktoreho terminu porodu sa to rata, ci z toho podla menstruacie, alebo z toho, co sa zmeni neskor.

suezana
14. júl 2011

Prosím, vás neviete mi poradiť: sestra si platí DNP - 18.7. jej syn dovŕši 3 roky, je nezamestnaná a v decembri čakajú bábo - čo je najlepšie urobiť???? ísť na UP a zaregistrovať sa ako nezamestnaná, alebo niečo iné? Kamarátka jej poradila, nech si predĺži rodičovskú dovolenku (neplatenú), lebo sa jej to zaráta do odpracovaných rokov 😕 😕 😕 ja jej neviem poradiť, nemáte niekto skúsenosť? prosííííííííííííííííím

gapa
14. júl 2011

@jaya47
ak teda nemáš iné nem.poistenie, len tie dve, dnp +pp, z ktorého nedosiahneš 270dní do pôrodu (ak dobre rátam), tak ti nárok na materské vznikne len z dnp a nie zo zamestnia, tj.
- ak nastúpiš na md v r.2011, tak sa bude rátať z vym.základu z dnp v r.2010 (tj. maximum, teda mesačne cca 60% z toho maxima)
- ak nastúpiš namd v r.2012, tak sa bude rátať z vym.základu z dnp v r.2011, tj.zrátajú sa vym.základy za jednotlivé mesiace a vydelia sa počtom dní za ktoré si dnp platila (predpokladám v žiadnom mesiaci nedošlo k prekročeniu max. vym.základu v súčte z dnp+zamestnania, napr. ak ste mali premie), z toho 60% je tvoje materské na den (podla teraz účinného zákonona)

lekári obvykle dávajú termín podla posl. menštr. , príp. možno podla prvého uvz v 10tt,
na md môžeš nstúpiť kedykolvek v rozmedzi 6-8týž. pred očak. dátumom pôrodu, čo ti do žiadosti o materské napíše. Je to na tvojom rozhodnutí, aj ked niekedy to býva ťažké si presadiť.
Takže ak máš vysoký vym.základ v zaemstnaní a robí ti to velký rozdiel, by som nastúpila v r.2011 (ak ti nárok zo zamestnania nevjde)

na tvojom mieste si to aj overím zadaním otázky cez poradnu na stránke soc.poistovne, nech to máš z prvej ruky (nie pri okienku)

gapa
14. júl 2011

@natyi25
súhlsím s lucka. Na obe pn-ky treba uviesť, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia. Predpokladám, že ak máš dve pn, tak treb a aj dve tlačivá o pokračovní pn ku koncu mesiaca, zase jedno pre zamestnávatela a jedno pre dnp-priamo odnesieš do SP.
Ja ked som bola na pn (len zo zamestnania)a poznáme sa dobre so mzdárkou, som od lekára išla prefotiť pokračovanie pn (hned v budove) a kedže soc.poist. bola za rohom, sama som to odnášala do soc.poistovne na podatelnu myslím a na kopii som len nechala potvrdiť prevzatie, ktoré som neskôr dala mzdárke. Ale to nie je bežný postup, bežne sa to doručuje mzdárke, ktorá to doručí do sp.

jaya47
14. júl 2011

@gapa Fiiiha, necakala som, ze to bude takto, ja som to od tety pri okienku pochopila tak, ze tych 270 dni sa rata normalne - ze ked som bola DNP, tak sa to celkovo zarata aj s robotnym. To som si potom nemala menit ten VZ.
Tak to radsej nastupim v 2011, podla MS mam termin 10.2., tak to vyjde.
Velka vdaka za tieto rady.

gapa
14. júl 2011

@jaya47
ráta sa 270 dní z každého nem.poistenia zvlášť. Len dni AKéHOKOLVEK UKONčENéHO!! nem.poistenia sa ti môžu prirátať k trvajúcemu nem.poisteniu, ak by si mala odhlášku a novú prihlášku (nie dni trvajúceho nem.poistenia. Ale zase ak si platila z maxima, bolo velmi rozumné dať len zmenu a nie odhlášku a novú prihlášku.

Ak by si aj zmenu nedala, tak aj tak napr. ak máš rovnakú mes. mzdu dajemtomu 600eur, sa ti berie za každý mesiac ked bol maxim. vym.základ 1116,75eur a tvoja mzda=vym.základ v zaemstnaní 600eur, tak vym.základ z dnp je len 1116,75-600= 615,75eur, aj keby si bola prihlásená z 1116,75 a aj z toho platila, ten zvyšok by bol tvoj preplatok na dnp.

skús si to ozaj ešte aj cez tú poradnu overiť.

lucia.kl
14. júl 2011

@usjak tam treba DNP platiť dalej, oslobodenie od platenia je iba ak sa poberajú dávky z DNP na PN, OČR alebo MD..

usjak
14. júl 2011

@lucia.kl luci vdaka 🙂

cigaretka5
14. júl 2011

@lucia.kl luci a neni to nahodou taki ze RD a PN sa vylucuju teda na vyplatenie RD potrebujes splnit podmienku aspon jednehoda bez prijimu zo statu? idem kuknut zakon

lucia.kl
14. júl 2011

@cigaretka5 po novom môžeš byť počas RD PN nepretržite, už tam ten deň nemusí byť...

cigaretka5
14. júl 2011

@lucia.kl
@zuzika 251 to je hovsdina , ja som na MD a mam zivnost a nijako sa to nebije. Ide len o to ako bude mat ZUzka poriesenie ze bude robit pre zamestnavatela. JA som to pochopila, ze u neho pojde na MD a robit pre neho bude ako zivnostnica a s tym problem nie je

cigaretka5
14. júl 2011

@lucia.kl sa mi nezda, idem to kuk, lebo ja som v tek istej situacii a teda na UPSVar mi tvrdila ze to tam ostalo, pravdu povediac som jeje verila a nepozerala to