Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

fide
5. dec 2011

@uzovicka zaujimave je tiez to , ze niektore soc urady nepohnu prstom pretoze sami ani nevedia odkial mamicky maju ze ak nemame odplatenych 270 dni a sme tehotne ze si ich budeme moct v novom roku doplatit a dostat matersku.... prosim vas kde to je ??!! nech im to otrieskam o hlavu...dakujem

dadka28
5. dec 2011

@ivka1983 joooj booze nemam rada tu neistotu hroznu...ked clovek nevie co ma robit...a to ani nehovorim ze pocuvam od muza ze ci sme takí bohatí aby sme vyhadzovali prachy len tak...no nemam mat nervy...

ivka1983
5. dec 2011

@fide ja som dnes bola na soc.poisťovni a pani mi povedala,že ešte nemajú pokiny. Pri otázke,kde by som si to pozrela, odpovedala,že oni si to pozerajú na novela zákona 2012 a podotkla,že si netrúfa ani polemizovať. Tak to je všetko,čo viem. A z "modrého koníka" som skôr dopletená. Nech je ako bude,ale tak chcem vedieť,či si to platiť,alebo s tým tresnúť. Veď tie,čo sú tehotné..,tak aj pri tom "o to prídu" s tým rozrušením. 😝

gapa
5. dec 2011

@uzovicka
do ukončenia dnp, tj. stačí do uplynutia 270dní, potom vznikne nárok v ochrannej lehote (ak teda po ukončení dnp nevznikne akékolvek nové nem.poistenie)

ivka1983
5. dec 2011

@dadka28 No, veď ty si to DNP urobila pre to bábo a hlavne preto,aby sa tvoj manžel nemusela tak trápiť s "eurami" a bol pri Vás. Urobila si to s dobrým účelom,ale tak to nik netušil,keď si to začínal platiť. Môj spí a nejako ho to netrápi... Tiež tvrdím,že keby som vedela,či tak,alebo ona, nech len viem,či to bola hlúposť,alebo dobrý nápad. O poistení som počúvala roky a teraz som sa na to "odhodlala" a vidíš to.

gapa
5. dec 2011

@fide
Spoločná správa VSV tlač 597
klikni na tú správu v príspevku č.53 od xanti tu:
http://www.porada.sk/t181561-p6-dobrovolne-nemo...

silvuskaa
5. dec 2011

@gapa takze s tym ze treba byt tehotna do 1.2 je blbost? Staci do 270 dni od zacatia platenia?

uzovicka
5. dec 2011

@gapa Gapa zlata osoba si, dakujem za vsetky, ktore sa to tu pytaju, a myslim, ze si tu fundovane poradila mnohym uz na stovke stran, takze , mamicky, to, co povie gapa, je pravda. Teda uz len ak by v tom bol iny figel, ako nas osklbat. Ale ,gapa, verim Ti a potesila si ma. Lebo kazdy uzna, ze na povel sa deti pocat nedaju. Aj Pan Boh hore ma do toho co povedat. Este raz Ti gapka dakujem.

milena35
5. dec 2011

@mokilko ano....DPO..vzmeriavaci zaklad...podpis s datumom....

dadka28
5. dec 2011

@ivka1983 to iste..ved jasne ze sme to mysleli len takto aby sme si troska prilepsili a hlavne dopriali nasim detom vsetko to maximum co potrebuju...ale to clovek len zeby sa bal v dnesnej dobe nieco urobit,lebo kaz.rok sa vsetko meni...nechapem ako sa to vsetko moze len tak zmenit,lusknutim prsta...kazdu chvilu,ved to je neunosne..pekne mi je do placu

ivka1983
5. dec 2011

@dadka28 Rozumiem ti. Ja sa tiež niekedy divím,že ľudia si stále vyberajú niečo,pričom vedia,že im nevyhovuje,ale ..nemajú na výber. Už začínam mať pocit,že ľudia žijú,aby nesklamali rodinu,manžela...je to nepríjemná doba. Ak by to zmenili,tak ok,ale tak nech určia rozumné podmienky a DNP a ostatné poistenia pomali uplynú. Tak aspon "človek" poistení dostane to,čo si zvolil a ten,čo si to nezvolil,môže ľutovať,že to neskúsil. Ale tak, z ničoho nič? A čo s tými peniazmi,čo tam "išli"? na to nepozerajú? len na tie úniky? Ukracujú na zlom mieste. Mali by začať s veľkými sumami u seba.

ivka1983
5. dec 2011

@uzovicka Prosím ťa,ja som si to tiež naťukala,čo si sa tam dočítala? lebo ja tomu nerozumiem.

uzovicka
5. dec 2011

@ivka1983 A co sa pytas? Nepochopila som otazku

ivka1983
5. dec 2011

@uzovicka píšeš,že si pochopila ten zákon od gapy,ale ja nie. Ja som chcela vedieť,či sa bábo musí počať do toho konca januára,keď 270dní platenia budem mať v apríli.

uzovicka
5. dec 2011

@ivka1983 gapa pise, ze staci do konca uplynutia tvojich 270 dni, cize ty v tom aprili este mozes otehotniet.

mmaattuuss
5. dec 2011

Ahojte. V akej výške treba platiť DNP mesačne, keby som si chcela začať platiť? Ďakujem.

ivka1983
5. dec 2011

@uzovicka Dakujem, si milá. A je to isté,alebo ešte to ide na podpis? V správach hovorili,že novela je napísaná tak,že sa podpíše. Ja sa tam snažím preklikať...no chcem to tiež pozrieť.

luciankasebastianko
5. dec 2011

nooo nič ženičky ako tak sledujem nič iné mi neostáva len odložiť rodenie a plodenie na dobu neurčitú ,snáď
sa k moci dostane vláda ,ktorá bude myslieť aj do BUDÚCNOSTI

tita201
5. dec 2011

@milena35 ahoj chcem sa opytať mne konči materska 21 februara kedže počas materskej si nemožem nemocenske poistenie platiť a zanikne 1 februara a ak by ochorel syn nebudem mať narok na OčR? lebo začať platiť si možem až po nastupe na rodičovsky platim si 5 rokov a chcem vedieť či ak si od 21 februara začnem platiť balik tak sa to bude musieť počitať od znova alebo sa budu počitať aj dni za posledne dva roky myslela som že ked bude maly chory lebo chodi do školky tak budem mocť čerpať očr ale asi to nestihnem dakujem za odpoved

sara07
5. dec 2011

no v tak v Čechách to majú podstatne lepšie, páči sa mi že čerpat môže napr aj muž ak si žena neplatila poistné
http://finance.idnes.cz/rok-2012-rodicovska-220...

veonka
6. dec 2011

@zuzanamatko toto by zaujímalo aj mňa, mne končí 270 dní 9.2.2012 a keĎže nie som tehotná uvažovala som že dám odhlášku a potom prihlášku, či sa mi to bude rátať od novej prihlášky a budem môct znovu 270 dní platiť a byť tak poistená. Našla si o tom niekde niečo, či je to fakt tak alebo je to blud a nejde to? dík 🙂

zuzanamatko
6. dec 2011

@veonka podla toho co som si precitala na tejto strane, tak staci otehotniet az po uplynuti 270 dni,pozri prispevky od gapy.

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka to máš pravdu, mohli to len pozmeniť, u nás je veľa cigáňov, čo si platí DNP a potom sú pomaly rok na PN. Ja som tiež pri prvej dcérke platila a chýbali mi pár dní do tých 270 , nakoľko dcérka sa narodila 13 týždňov skôr, Keby dali matkám materskú ako má byť, aspoň 500 €, tak by sa mamičky nebúrili. Na iné kraviny peňazí v štáte je, keď je nejaký futbalový zápas, tak je tam pomali vojsko, veď to ide tiež z našich peňazí. A keď ti dá mateskú, tak ti ju zvýši o 5 %, koľko báb poznám, čo mali materskú nižšiu ako RP keď bol 256 €, veď je to smiešne.

zuzanamatko
6. dec 2011

@veonka1, zevraj ked podas odhlasku a potom prihlasku a mala si uz predtym splnenu podmienku 270 dni tak sa ti to ako nove poistenie nerata a od 1.2.2012 si musis platit cely ten balik, tak mi odpisala z porady soc. poistovne.
2, a potom vecer som to to nasla :Zaujimal by ma § 293cb prijatej novely, vychádza mi z toho, ze ak do 31.1.2012 dam odhlasku napr. 18.01.2012 a na dalsi den si dam prihlasku, tak sa mi, resp. mojej manzelke zacne pocitat od 19.01.2012 uvedených 270 dní, cize bude este dobrovolne nemocensky poistená do cca 18.09.2012, nakolko zakonodarca nehovori o dobe 270 dni v posledných dvoch rokoch, ako to je § 48 akutálne platného zákona o soc. poistení. Opravte ma prosím ak sa mýlim.Nieco taketo som nasla na HN,len tam este nie je k tomu odpoved
Tak teraz uz naozaj neviem ako to bude.
Počkám este tyzden a zavolam na socialku.

moon1979
6. dec 2011

@oskvarka podla mna ochranna lehota bude plynut od zaplatenia 270 dni ... inak by to nemalo vyznam davat moznost doplatit DNP a zrusili by to uplne k 1.2....

milena35
6. dec 2011

@moon1979 nemas celkom pravdu...ak ti budes mat splnenu podmienku trebars 20januara....poistne odvedies za cely mesiac januar.....dpo zanikne 1:2....odvtedy sa zacne pocitat ochranna lehota

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sara07
6. dec 2011

㤠293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

milena35
6. dec 2011

@evamarek77 Ano...

milena35
6. dec 2011

ak si aj nebudete dalej platit ten ich uzasny balik.....do 2rokov od prihlasenia sa to pocita,mozete cerpat aj pn aj ocr..ALE len z minima......