Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
27. jan 2012

@erika12345 preto hned otehotniet aby si este bola v tej dobe poistenia v case nastupu na MD tj aby si na MD nastupila skorej ako 27.10 kedy ti poistenie zanikne a zacne ti ochranna lehota (lebo prave s tou lehotou je v pripade RD problém....) lebo nastupom na dalsiu matersku ty zanika ta ochranna lehota a tym vlastne nemas narok na nic aj ked logicky by si mala mat... ak chces otehotniet az neskorej tak by som sa asi prihlasila z minima na tvojom mieste.. ale tiez zalezi od toho ze kolko zarabas... mozno by sa ti oplatilo napriklad v oktobri ukoncit RD a nastupit do prace este prv ako poistenie zanikne a tym padom by problem z ochrannou lehotou nebol len neviem ako dlho si na RD a ake stare je tvoje prve dietatko.. a tiez to zavisi od toho ze ci by si uz bola tehotna... ak zase zarabas dost viac (ze tvoj rozdiel od maxima sa velmi nelisi od toho minima) tak je zase potom asi jedno ci si platis max. ci minimum... (myslim ako financna zataz pre teba) s tym ze sa k tomu maximu este da potom nejakymi tymito moznostami dopracovat ale je treba spekulovat trochu... no tazko povedat ak chces napis mi do IP mozme este cosi pospekupovat do pondelka... lebo v pondelok najneskorej uz sa musis odhlasit a v utorok prihlasit ina moznost uz nieje.. ale teda urcite by som si aspon to minimum dala ak si pracujuca (tj tvoj prac. pomer trva a budes mat narok na MD aj zo zamestnania)

nikolino
27. jan 2012

Ahojte potrebujem poradiť prihlásená na dnp som od 17.5.11 všetky platby som robila vždy do 8.dňa v mesiaci z tohoto DNP som sa odhlásila 5.1.12 a znova prihlásila k 9.1.12 niesom tehu ale ak by som zostala tehu napr.v polovici februára 2012 budem mať nárok na maxi.materskú + pn a očer. ako to prosím je.Som zamestnaná a platím si ten rozdiel.

agalia
27. jan 2012

ahojte, citam, ze ste tu naozaj sikovne babenky, budem vdacna ak poradite aj mne:
Mala som pozastavenu zivnost od 1.1.2010-31.12.2011 a bola som na RD (nar.102008) do 31.12.2011.
od 10/2010 si platim DNP z maxima doteraz - cize uz 270dni
teraz som tehulka 3mesiac - predpokladany termin 82012 - cize nastup na MD niekedy 62012.
Od 1.2.2012 viem,ze sa menia tie balicky poistenia a to uz nechcem platit, lebo udajne budem spadat do tej 8mes.ochrannej lehoty - a vypocitaju mi MD z maxima. Je to pravda? Aka to bude vysoka MD ked som si platila DNP za maxima? A co potom ked ta 8mes.ochranna doba skonci?
Od 1.1.2012 som znovu obnovila zivnost - bude to mat nejaky vplyv na MD - do 1.7.2013 by som nemala nic platit.
Snad som to nenapisala privelmi zlozito, a budem naozaj vdacna ak mi poradite. Zelam pekny den a krasny vikend - vdaka!!!!

janulap
27. jan 2012

@nejka41 ty pocas tych 8 mesiacov musis nastupit na MD. 🙂

lenkacka
27. jan 2012

@danielita13 Ahoj!! Ja som taký istý prípad ako Ty 😉 . Tiež som momentálne na materskej -mám 21. mesačnú dcérku a rozmýšľali sme nad druhým-moj najskor nechcel,že až neskor,ale prehovorila som ho 😎 . Tiež som chcela využiť šancu mať väčšiu materskú,lebo pri prvom som dostávala hneď rodič.príspevok,lebo som nemala nárok na materskú-pracovali sme s manželom v zahraničí. A myslím si,že treba využiť pokiaľ sa dá - aj preto som manžela prehovorila 😀 ,veď naši čierny občania stále využívajú náš štát-tak prečoby sme my nemohli využiť pokiaľ sa ešte dá-no nie? Tak som sa bola v stredu prihlásiť. 270 dní budem platiť z max. VZ- tých 53,50 eur a teda by som mala mať nárok na max.materskú. Od októbra mi DNP zanikne a mám tú 8 .mesačnú lehotu (do júna)na nástup na MD. Nám by to tak aj vychádzalo-dúfam,že sa podarí ako pri prvom 😉 . My plánujeme narodenie druhého niekedy marec-apríl-máj ,tak dúfam,že sa podarííí. A Ty si sa už bola prihlásiť.? Našťastie,že som sa tu skor informovala čo a ako,lebo aj u nás na SP sú tak strašne "zlaté,ochotné ženy" až strach. Teraz mi zase povedala: Vy ste ale dobre informovaná-na čo ste sem vlastne prišli? -mala som jej 100 chutíí povedať,že na ho...!

karinkaeich
27. jan 2012

babeny, @gapa @oskarka a ine, tie co ste momentalne na rd, ale prac.pomer vam stale trva a prihlasili ste sa na dnp, aky vz ste si dali? tych 1153 minus hruby plat? tak mi to poradila znama. ale tu citam, ze ked sme na rd, tak zamestnavatel za nas neplati odvody, iba stat. tak ako to je? urobila som dobre?

lenkacka
27. jan 2012

@janulap Ahoj!! Tak som si to v stredu vybavila-prihlásila som sa na DNP. Žienka tam bola tak strašne "príjemná" ako vždy. Keď som jej povedala,že sa chcem prihlásiť a to z max. VZ- tak mi povedala,že som dobre informovaná, tak čo tu vlastne robím- proste úžas. Tak radšej si všetko vopred pozisťujem sama,aby som vedela čo a ako.Ona mi aj tak nič nového nepovedala,len to čo aj Ty a ani sa nemala v úmysle so mnou ďalej baviť-poslala ma za kolegyňou,kde som vypísala papiere na prihlásenie.Mám si tam o týždeň ešte zavolať,aby mi ženská povedala,že koľko budem platiť za január.Ale vlastne si to viem aj sama vypočítať,ale radšej si tam zavolám. Teraz sa snažiť ,aby som do tých 270 dňoch otehotnela 😅 😵 . Bábo by sme chceli,aby sa narodilo niekedy v apríly - máji,ale viem,že sa to nedá takto naplánovať. S prvou dcérkou nám to vyšlo na prvý pokus 😵 ,ale pri druhom nemusí. Tak ešte raz ďakujem,že si ma informovala.Si zlatááá

bubulka722
27. jan 2012

@maslarova Veď ty si písala, že sa chceš odhlásiť 30.1. a prihlásiť 31.1. z minima. Pre teba nebude tým pádom prihláška z minima z nového poistného, pretože to začína platiť až od 1.2., takže by si mala v podstate nové poistenie s min. poistným, takže tvoj nárok na PN alebo OČR by bol z minima a toto poistenie by automaticky zaniklo splnením 270 dní odo dňa prihlásenia a tvoje rozh. obdobie by bolo odo dňa nového prihlásenia, nie rok 2011. Tvoje momentálne DNP skončí 31.1. a 1.2. sa prihlás z min. VZ na nové poistenie a bude sa brať ako nepretržité, takže celý rok 2012 budeš mať dávky počítané z rozh. obdobia čo je rok 2011 z maxima. Asi sa ti to trochu mýli, len teda aby si neurobila blbosť.

petraslov
27. jan 2012

Ahojte, neviete mi povedať, ako je to s odhlásením a znovuprihlásením sa na DNP počas januára? Zaujíma ma, že či keď sa napr. k 30.1. odhlásim a k 31.1. znovu prihlásim, či si budem po 1. februári stále platiť takú výšku poplatku, ako som platila doteraz, alebo to automaticky prejde na tých 35,15% z vymeriavacieho základu. 270 dní mám už splnených. Vďaka za radu.

katka9900
27. jan 2012

@karinkaeich ked si na rd, mozes si dat max. teda 1153, lebo zamestnavatel teraz za teba neplati

katka9900
27. jan 2012

@petraslov ked sa prihlasis od 31.1., budes platit, tak ako doteraz, teda si das len nemocenske poistenie. od februara by si sa musela prihlasit na cely balik, co je tych 35%

petraslov
27. jan 2012

@katka9900 ďakujem za info, toto som sa dozvedela len dnes, že je pravdepodobne takáto možnosť, len som si to potrebovala overiť. Ešte raz vďaka...

gabika7706
27. jan 2012

Ahojte, mozno sa tu o tom uz pisalo, ale nemam sancu to vsetko precitat...prosim, ak niektora viete -
je nejaky limit, po akom case sa da ten novy balik zrusit? Potrebujem si doplatit poist. v nezamestnanosti, na to aby som mala po RD narok na podporu, potrebujem platit este 4 mesiace.... Mozem ten balik po 4 mesiacoch platenia zrusit, alebo je nejaky limit, napr. ked sa VZ da menit po 6 mesiacoch, ci sa to vztahuje aj na to...?

zuzik1983
27. jan 2012

@gapa dakujem, tak po ukonceni tohto dnp uz neplanujem si dat ten balicek, tak nove nem.oistenie by som mat nemala. nechapem tomu "budes platit v splatnosti" 😕

spisiacka
27. jan 2012

tak uz som bola sa prihlasit. ason dufam ze vsetko ok a je tam len to nemocenske bo pani mi nic nepovedala... a na konci sa ma este pyta ze naco mi to je ked som zamestnana a na rodicaku... cize vobec nemalo zmysel sa pytat ze ako to je s tym...celym poistenim.

spisiacka
27. jan 2012

@karinkaeich ja som tam bola dnes a dala som maximum. Kvoli PN lebo z prace aj tak nedostanem ziadnu tak nech mam strop Pn. A ci sa dopracujeme aj k nejakej materskej z tohto poistenia ktovie... ked mna sa uradnicka dnes pytala ze naco to je dobre??? Ja som sa mala pytat naco mi to bude dobre a ne ona mna....

danielita13
27. jan 2012

@mariynka no ale kedze ja osm zanmestnana tak po skonceni platenia dnp, mi zanilka a musela by som platit nova balik, alebo byt v case zaniku dnp uz na materske to je 6 tyzdnov pred porodom, v tom je zadrhel, a nevim co s tym ☹

danielita13
27. jan 2012

@lenkacka no neviem ci sme na tom rovnako, ty si zamestnana? ja ano a v tom pripade sa namna ta 8 mes, nevztahuje teda nieje mi nic platna ☹ ☹

gapa
27. jan 2012

@katrenka111
nemusí byť presne, ale NAJMENEJ=ASPON 26týž. PRED nástupom na md, tj. den nástupu sa do toho už neráta.

katrenka111
27. jan 2012

@gapa no mne to vychádza presne na 21.1.2012. je možne že mi to uznaju z maxima?? ci budu ratať už len z minimalneho vymeriavacieho zakladu????

gapa
27. jan 2012

@zuzik1983
treba platiť v splatnosti, teda lepšie by bolo asi napísať do splatnosti? teda neplatiť po termíne to znamená. Podstatné je to za posledné obdobie, ak ide o dnp podla starého zákona

gapa
27. jan 2012

@katrenka111
ja neviem čo rátaš, ked dávaš len jeden dátum

domeli
27. jan 2012

@gapa, prosím Ťa, ak si tu a stihneš odpovedať aj mne (a možno aj iným, lebo holky sa tu na to pýtali, ako som si všimla): ako je to s uplatnením si DNP v daňovom priznaní? Koho sa to týka (myslím tým, či aj maminiek, ktoré sú na RD, ale pred nástupom na MD neboli zamestnané alebo iba tých, ktorým počas RD prac. pomer trvá)? Je lepšie podať si to samostatne v prípade, že som na RD a nezarábala som nič popri nej alebo nech ma do daň. priznania zahrnie manžel? Dík veľmi.

zuzik1983
27. jan 2012

@gapa chapem to dobre? teda platit si do podmienky tych 270 dni nie?ci myslis nejaky iny termin?

spisiacka
27. jan 2012

@zuzik1983 myslim ze skor gapa mysli do doby splatnosti kazdy mesiac cize do 8 nasledujuceho masiaca musis mat zaplatene za uplynuly mesiac. Najlepsie platit v danom mesiaci a mas pokoj.

evickav
27. jan 2012

ahojte,,, možno môj prípad niekomu pomôže,,, volala som si do soc.p. a tam mi taká zlatá pani všetko vysvetlila,,,
som zamestnaná a už mám splnených 270 dní a platím si z max. VZ,,, k 31.1.2012 mi samo skončí DNP,,, keďže ideme na IVF,tak som sa dala už vypísať na PN,aby som neprišla o peniažky,,, po 1.2.2012 sa prihlásim na balíček v soc.p. a dám si ho zase z maxima,aby som ho mala nepretržité,,, počas PN sa nemusí nič platiť,ale poistenie trvá,,, terajšia PN sa mi počíta z roku 2011,,, ak zostanem tehotná,tak budem celé tehu PN a bude sa mi stále počítať z min.roka z maxima,,, ak by som šla na materskú ešte tento rok,tak aj materská sa mi bude počítať z min.roka, takže z maxima,,, ak by som šla na materskú až na budúci rok 2013,tak by sa mi počítala z roku 2012 a to z maxima,lebo za január 2012 mám odvedené z maxima ešte zo starej DNP a to by mi platilo,,, nemusím mať za rok 2012 odvedené nič z nového poistenia,ak by som bola stále PN,,, oni si skontrolujú ktorý mesiac mám najvyššie zaplatený a podľa toho dávajú materskú,,, u mňa by to bol práve ten január 2012,keďže ostatné platby by boli nulové,,,
snáď som to napísala,tak aby sa to dalo pochopiť,,,
moc všetkým držím palčeky,aby ste to každá využili maximálne

vaneska83
27. jan 2012

AHOJTE,MOZETE MI NIEKTO PORADIT SOM NA RODICOVSKOM A PLATIM SI DNPO Z MAXIMA.KED SA POJDEM K 30.1. ODHLASIT A K 31.1 PRIHLASIT,MOZEM SA PRIHLASIT Z MAX. ?AJ BY MI BOLA OCR NASLEDUJUCICH 9 MES.V PRIPADE CHOROBY VYPLACANA Z MAXIMA?DAKUJEM PEKNE

zuzik1983
27. jan 2012

@spisiacka jaaaj, no uz mi to doslo, som dobre nechapava. 😀 tak to mam poctivo zaplatene vzdy, ucty platim vzdy v prvy den v mesiaci.dakujem

pata31
27. jan 2012

@gapa Ahoj, chcem sa ta spytat, ak som teraz na RD a aj na PN, termin mam v aprili, mam sa prihlasit od 1.2. na dnp z minima...lebo vlastne pocas PN a MD mi to bude platit stat a potom by som to mohla este vyuzit na PN alebo ocr...?

gapa
27. jan 2012

@domeli
ak nemáš zdanitelný príjem (npar aj odstupné, odmeny, ...), tak nemáš čo dávať dan. priznanie.
Materské a RP, podpora, ošetrovné, nemocenské nie sú zdanitelný príjem.

Tj. ak si celý rok2011 bola len na md a rd, tak si uplatní manžel rozdiel medzi nezdanitelnou čiastokou a tvojim vlstným príjmom.
Do tvojho vlastného prijmu sa ráta napr. materské, ošetrovné, nemocneksé, podpora v nezam, mzda zo zamestnania a dohod príjmy. Od toho sa odráta zaplatené poistné v danom roku, napr. z dnp, či zo mzdy, zdravotné, ak si bola dobrov.nezamestnaná.

Do vlastného príjmu sa neráta napr. prídavky na deti, rodič.príspevok, prísp. pri narod. dieťaťa, príplatok k príspevku pri narod.
Suma vlastného príjmu však nemôže byť mínusová, ak by napr. poistné prevyšovalo príjmy.