Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
27. jan 2012

@gapa, nevenuj môjmu príspevku pozornosť - trochu som sa unáhlila, už som si odpoveď našla v inej téme 🙂

domeli
27. jan 2012

@gapa bola si rýchlejšia... dík 🙂

vaneska83
27. jan 2012

VEDELI BY STE MI PROSIM ESTE NIEKTO PORADIT?OD SEPTEMBRA 2011 SI PLATIM POISTENIE V NEZAMESTNANOSTI,ALE MUSIM SI ZACAT PLATIT OD 1.2. CELY BALIK,ABY SOM MALA NAROK PO DVOCH ROKOCH NA PODPORU,CO JE TEDA NEREALNE...PRI TAKEJ SUME.... NEDA SA S TYM NIC ROBIT- A PLATILA SOM TO ZBYTOCNE 😠 😠 😠

gapa
27. jan 2012

@pata31
ak
- v zamestnaní čerpáš RD aj po 30.1.12 (tj. trvá ti prac.pomer)
- si z dnp na pn (poberáš nemocenské z dnp) a to až do nástupu na md
- máš z dnp 270dní do 31.1. splnených, tj. ti zozákona zanikne dnp 31.1,
- predpokladám nejde ti len o minimálnu materskú z dnp (to by stačilo aj sa odhlásiť 30.1 a prihlásiť nanovo od 31.1 na dnp) ale o vyšší vym.základ z dnp
!!! tak jednoznačne sa prihlás na balík poistení od 1.2, inak ti zo zamestnania nárok na materské z dnp nevznikne!!! je podstatné, aby ti trvalo dnp v den nástupu na md!!!

katuska24
27. jan 2012

Maminky mám ešte jednu otázku mala som jedno DNP ktoré mi skončilo 26.1.2012 (platila som si to od juna 2010) a od dnes som prihlásená na nové DNP začína mi plynúť 270 dní.... som stále zamestná ale som na RP.... keby som otehotnela napr do augusta bola by som po skončení tých 270 čo je 22.10 v ochrannej dobe 8 mesiacov.. keby som mala termín porodu napr. začiatkom juna 2013 syn by mal 3 ročky 10.2 .2013 kedy by som mala nastúpiť do práce tým by mi vzniklo nové nemocenské poistenie a 8 mesačná ochranná doba by mi tým pádom zanikla?

pata31
27. jan 2012

@gapa mam PN z dnp, 270 dni mam splnenych...zamestnana nie som...takze sa musim prihlasit od 1.2., aby som dostala MD, na nu nastupim 7.3.2012...?

danielita13
27. jan 2012

@gapa prepac ze ta otravujem ale pre nas co sme zamestnane a na RD, nieje nejaka sanca ? ked nestihnem byt v case zaniku dnp na materskej? ja vie ze mi tam zanika ten narok ale neda sa to nejak ? 😉

domeli
27. jan 2012

@vaneska83 v prvom rade Ti poradím, aby si nepísala veľkými písmenami (kvôli pravidlám mk, zle sa to číta - nemyslím to v zlom). A odpoveď k 1. otázke: ak sa odhlásiš v pondelok a prihlásiš v utorok, ako plánuješ, ráta sa to ako nové DNP, čo znamená, že PN či OČR Ti prvých 26 týždňov bude vyplácané len z minima, aj keď si dáš max. VZ. Až po 26 týždňoch Ti bude vyplácaná PN či OČR z VZ, ktorý uvedieš teraz v prihláške (teda ak maximálny, tak maximálna PN a OČR).

petraslov
27. jan 2012

@katka9900 ešte ma napadlo, či nevieš, či sa dá z DNP odhlásiť a znovu sa naň prihlásiť, aj keď z neho momentálne čerpám PN. A ak sa to tak dá urobiť, musím znovu splniť tú podmienku 270 dní odo dňa znovuprihlásenia, aby som mala nárok na PN či OČR?

karinkaeich
27. jan 2012

@ gapa prosim ta, aky si mam dat vz, ked chcem dostavat max.matersku. som na rd, prac.pomer stale trva. dat si tym 50 eur alebo staci tak ako pri prvom, tj max. vz minus moja hruba mzda? (vsetko o ochrannej lehote a bla bla viem). a ked som na rd, z ktorej pojdem hned na novu md, tak mi vznika narok na matersku aj zo zamestnanie, ked pomer nezanikne? 65% z platu? ci?

sashabb
27. jan 2012

@domeli ale ona píše o poistení v nezamestnanosti nie dobrovolné nemocenské poistenie

@vaneska83 môžeš sa zahlásiť na ten balík od 1.2 ale podľa mňa sa to neoplatí, keďže minumum je tušim okolo 120€ mesačne 😒 Inak si myslím, že nič iné sa s tým nedá urobiť a peniaze prepadnú ak to zrušíš 😒

alebo potom sa zahlásiť na DNP a po uplynutí 270dní sa dať na PN alebo OČR aby sa ti nejaké peniaze vrátili. Aj keď teda budeš musieť opäť do toho investovať

vaneska83
27. jan 2012

@domeli a kedy by mi bolo vyplacane z max.dakujem

karinkaeich
27. jan 2012

@gapa toto som nasla, dufam, ze je to pravda. potom budem 🙂 Nakoľko osobe, ktorá má prerušené nemocenské poistenie pre čerpanie rodičovskej dovolenky, vznikne nárok na materské aj z povinného nemocenského poistenia, netreba platiť maximálne poistné. Ak chce získať maximálne materské, stačí sa poistiť na rozdiel maximálneho vymeriavacieho základu (1153,50 eur) a vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia (z poslednej hrubej mzdy).

domeli
27. jan 2012

@sashabb moja rekacia bola na otázku k DNP, ktorá je na predošlej strane, ešte pred touto k poisteniu v nezamestnanosti... Teda aspoň dúfam, že som to DNPO, ktoré je tam uvedené, je DNP, hm... @vaneska83 ?

sashabb
27. jan 2012

@domeli aha sorry 😅 nevšimla som si

vaneska83
27. jan 2012

@domeli ano k tomu dnpo..

gapa
27. jan 2012

@danielita13
A) (predlžiť trvanie dnp až do nástupu na md) tj.
podla terajších vyjadrení (zákon o tom ale nehovorí) sa prilásiť na balík poistení najneskôr v 270den starého dnp (aby trvalo staré dnp súbežne s novým balíkom ) a aby trval tento balík postení:
- do nástupu na md (ak RD potrva do nástupu na md)
- aspon do dna, kedy mamina ukončí čerpanie RD (ukončí prerušenie nem.poistenia zamestnanca), tj. prípad, ak mamina ukončí Rd ešte pred nástupom na druhú MD a už do nástupu na md nebude mať žiadne prerušenie nem.poistenia zamestnanca (pnka nie je prerušenie, prerušenie je napr. neplat.volno, rodič.dovolenka, očr dlhšia ako 10dní )

B)
alebo ukončiť rodič.dovolenku ešte pred ukončením dnp (tými 270timi dnami) a až do nástupu na md žiadne prerušenie nem.poistenia.

C)
možno??? požiadať o materské zo zamestnania až 5týž. + 6dní pred očakávaným dnom pôrodu, tj. o 1den neskôr ako z dnp. No toto neviem, ako bude riešiť soc.poistovna, niektoré pracovníčky tvrdia, že to nejde, aj ked to je na soc.poistovni bežné

domeli
27. jan 2012

@vaneska83 ak sa teda pýtaš na DNP, tak max. PN a OČR môžeš dostať v dvoch prípadoch:
1. ak sa neodhlásiš a neprihlásiš - proste necháš zaniknúť DNP k 1.2. a do 7 dní (teda do 7.2.) nastúpiš na PN alebo OČR (OČR však SP zaplatí najviac 10 dní) - vtedy sa Ti bude rátať PN a OČR z minulého roku, kedy si si platila maximum, uplatní sa Ti to ale iba z ochrannej sedemdňovej lehoty. Po ukončení PN alebo OČR už DNP nebude existovať v tejto podobe, ale iba ako súčasť balíka soc. poistení, platiacich od 1.2.2012
2. ak sa odhlásiš a prihlásiš, tak ako som písala, na max. PN a OČR budeš mať nárok až po 26 týždňoch od prihlásenia. Dovtedy je nárok iba na to minimum (samozrejme po splenneí podmienky 270 dní DNP spolu za posledné 2 roky)

gapa
27. jan 2012

@pata31
ak nie si zamestnnaá, tak nečerpáš RD ale len poberáš RP, takže nemáš prerušené nem.poistenie (predpokladám že nie si ani szčo),
preto netreba sa prihlasovať na balík, vznikne ti nárok na materské z dnp v ochrannej lehote. Je podstatné, že ti do nástupu na md nevznikne nové nem.poistenie.

ale samozrejme môžeš, ved ta to nič nebude stáť a dni positení ti budú trvať. Len sa potom nezabudnúť odhlásiť napr. posledným dnom pobebania materského)!!!

gapa
27. jan 2012

@karinkaeich
áno, to je pravda, ale pozri čo sa pýta danielita, je tam určitý záddrhel, no už je totu rozoberané, treba pohladať

pata31
27. jan 2012

@gapa aha, dakujem, bo si ma vystrasila 😝 zivnost mam momentalne prerusenu do aprila a potom ju chcem zrusit....a teda ak by som si dala od 1.2. ten balik, tak si dat z maxima?
a pises, ze aby mi nezvniklo nove nemoc.poistenie...tak ale keby som si dala, tak mi vznikne...tak pockat a dat si az ked nastupim na MD?
dikes moc!

karinkaeich
27. jan 2012

@gapa myslis to s tym, ze pre nas neplat ochranna lehota? to viem. mne sa jedna iba o to, ci som dala dobry vz, ked som odpocitala moju mzdu. nieze mi potom vyplatia matersku iba zo 600 eur (moj vz) a budem prekvapena. teda ak vznikne narok, kedze este nevieme, ako to bude v praxi sa nami. lebo baby, co su na rd a su zamestane si vraj dali celych 1153 a budu platit 50 eur.

gapa
27. jan 2012

@pata31
tak bacha aj s tým szčo, aby ti nevzniklo povinné np szčo dnom násutpu na md (v tom sa nevyznám ako to je, ale ak si bola predtým POVINNE poistená szčo, tak to treba overiť, v tom sa nevyznám a zdá sa mi ž e boli v tom zmeny)

na balík môžeš aj počas pn hned od 1.2, lebo ani počas poberania nemocenského z dnp neplatíš dobrovolné poistné.

gapa
27. jan 2012

@karinkaeich
to je rozumné, ak by im počas Rd skončil prac.pomer platiť z maxima a teda vznikol nárok na materské len z dnp.

pata31
27. jan 2012

@gapa tak ja som ani neplatila povinne np, tak ak to potom zrusim, tak by to malo byt ok...
tak dikes moc este raz, nech sa ti dari 🙂 a krasne meno ma malicka, aj my mame vybrate pre dievcatko, ak to bude teda dievcatko 😉

karinkaeich
27. jan 2012

@gapa aha, ale ked som si ista, ze mi pp nezanikne az do novej materskej, a aj potom bude stale trvat (sme dohodnuti, ze mi miesto podrzia), tak som urobila spravne, ano? s tym rozdielom, ze keby som isla nahodou na pn, tak sa mi zo zamestnania nebude vyplacat, ale len z dnp. dobre som pochopila, kde je rozdiel?

katka9900
27. jan 2012

@petraslov nemas zac a vies, ze po 270 dnoch ti poistenie automaticky zanikne a budes moct vyuzit ochrannu lehotu 7 dni pre PN a 8 mesiacov na matersku, hej? 😉

vaneska83
27. jan 2012

@domeli a po tych 26 si aj nadalej mozem platit dnpo z max.a nemusim si to platit ako balicek poistenia...

katka9900
27. jan 2012

@petraslov bude sa dat odhlasit a prihlasit pocas PN, ale neviem, ako ti budu ratat pn, co prave poberas. skus napisat niekomu skusenejsiemu, alebo napis na poradna@socpoist.sk 😉

vaneska83
27. jan 2012

@domeli dakujem ti velmi pekne za rady,mala som v tom trochu zmatok.... 😀