Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
27. dec 2011

@gapa nevies mi prosim ta poradit...? ja som si dala od 1.1.2012 DNP z maxima, lebo by som mala zostat skor ci neskor nezamestnana, tak aby som bola kryta...doteraz som si platila z minima...mam potom narok na preplatok, ak mi nejaky vznikne? ako to tam vlastne je, ked som na PN z povinneho NP, a zaroven si budem platit DNP z maxima? PN budem pravdepodobne az do materskej, ak sa mi podari co najskor otehotniet...

poisonblu
27. dec 2011

@lucianak zalozi si to radsej k 1.1., prip. v januari...kvoli tomu co pise gapa..VZ sa ti bude potom pocitat z roku 2012, inak by sa ti pocital z roku 2011....

gapa
27. dec 2011

@katie.2906
radšj sa prihlás v r.2012, kedy už budeš mať nižší vz v zam.

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu No ja mám ofic. mzdu skoro minimum a doplácam si do maxima, Odmeny máme stále, ale to všetko si berieme mimo výplatnej pásky. Takže by som si to mohla založiť aj teraz, nie?

poisonblu
27. dec 2011

@lucianak tak to hej, ked ti to neovplyvni

gapa
27. dec 2011

@poisonblu
v takom prípade počas poberania nemocesnkého len zo zamestnania nemáš z povinného vym. základ, tj. nevzniká ti preplatok z dnp. Tj. nevrátia ti poistné.

poisonblu
27. dec 2011

@gapa aha, ok..diky....takze vlastne sa mi bude materske pocitat iba z DNP z toho maxima

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu VEEEEEEEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA RADU. Určite pôjdem na socku a ešte sa popýtam aj tých tiet. Keď som si to zakladala, tak boli milé, tak snáď budú aj teraz také.
A koľko je teraz max. VZ? cca 1120, či už je to inak?

poisonblu
27. dec 2011

@lucianak 1153,50 a plati sa 50,75 eur mesacne

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu Ešte raz ďakujem a určite to pôjdem poriešiť ešte tento týždeň. Potom sa ozvem ako som dopadla. Držte palceee 😉

majuik
27. dec 2011

dobry vecer od 7.4.2010 som dnp chcem vediet ked nastupim v januari na pn ci mam narok aj dalsie mesiace na vyplacanie pn ked od 1.2.2012je zmena dnp

katie.2906
27. dec 2011

@gapa OK. Ďakujem za radu.

romy01
27. dec 2011

Ahojte dievčatá
@gapa
mohla by si mi poradiť?
Platila som si DNP od 23.10.2009 do 5.1.2011 ( V tom období som z neho aj čeprala ( 6 mesiacov som bola na materskej. )Teraz som zistila, že som tehu a bábo čakám až 24.8. Ak si DNP znova založím teraz, už nestihnem tých 270 dní, no dočítala som sa v zákone, že sa posudzujú 2 roky pred pôrodom teda by to bolo od 24.8.2010 do 24.8.2012 a to by mi tých 270 dní vyšlo. Je to problém, žeby to bolo prerušovane ? Mám si ho založiť ? Ďakujem vopred, si náš anjelik, bez toho DNP sme s dvoma malými bábami na mizine, normálne socky

veeron
27. dec 2011

Ahojte, rada by som sa spytala na nejaku vec. Momentalne nie som tehotna... ale uz si platim DNP od 16.8.2011. Vychadza mi to v maji 2012 aby som dosiahla 270 dni. Ak by som prerusila v januari 2012 poistenie a zaroven by som sa nanovo poistila, tak sa mi pocita dalsich 270 dni? Totiz bojim sa, ze ak do maja 2012 neotehotniem, tak mi zanikne poistenie a takto by som to poietenie mala predlzene s tym ze by som stale platila len 4,4% z vzmeriavaceho zakladu. Co by ste mi poradili.. Radsej to nerusit a dufat ze do maja otehotniem, alebo mam prerusit poistenie, teda odhlasit sa a nasledujuci den znova prihlasit, este v meciaci januar. Alebo sa to da, odhlasit k datumu 31.1.2012 a prihlasit 1.2.2012? dakujem.

romy01
27. dec 2011

a ešte jedna otázočka. Keď vezmem to obdobie dva roky tak od toho augusta 2010 do novembra 2010 som mala maximálny VZ a od novembra do 5.1.2011 som mala min vym základ. Teraz by som dala ten maximálny. Z čoho by mi materskú vypočítali ? Z toho min v jan 2011 alebo z maxima keby som si to dala ešte teraz v decembri ?

vavenecka
27. dec 2011

@veeron odpovedať ti neviem,len ma zaujalo,že máme takmer na deň presný začiatok DNP,len ja ho mám už od 15.8.,teraz sa s manželom snažíme o bábo,a máme čas do 10.5. kedy mi končí tých 270 dní...inak tiež by ma zaujímalo to prerušenie,že ak sa odhlásim a následne prihlásim,či sa to predlžuje...

veeron
27. dec 2011

@vavenecka Ved to... citala som niekde, ze sa to da.. no nemam to potvrdene... ak neviem... No a kedze mi sa budeme snazit az od januara a pochybujem, ze hned otehotniem, tak takto by som mala viac casu... 😉

tita201
27. dec 2011

ahoj kočky na stranke socialnej poistovne su už zverejnene nove informacie o socialnom poisteni kuknite možno budete mudrejšie ako ja jedna vec my nejde do hlavy že ked za mna teraz plati štat poistne na dôchodok lebo sa staram o dieťa ako to bude po novom lebo po novomm som sa dočitala že bude vyluka že teno druh poistenia nemusim platiť ak som dobre pochopila je tam aj vyluka pre invalidov že ty tiež nebudu pltiť tak ak som to dobre pochopila znamena že po novom mam povinosť platiť len nemocenske a nezamestnanecke ako to vydite vy skuste to preskumať možno spločne na niečo prideme a pomožeme si.

tita201
27. dec 2011

Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za
- fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území SR a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
- fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území SR najdlhšie do 18 rokov jeho veku a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
- fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok za opatrovanie a fyzickú osobu, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne, v rozsahu najviac 12 rokov a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie,
- zamestnanca povinne nemocensky poisteného, povinne dôchodkovo poisteného a povinne poisteného v nezamestnanosti s pravidelným mesačným príjmom, zamestnanca povinne dôchodkovo poisteného s nepravidelným príjmom a povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO v období, v ktorom sa im poskytuje materské.

6) V období od 1. januára 2012 zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie vo výške 0,8 % z vymeriavacieho základu zamestnanca.

7) K celkovej sume poistného je potrebné pripočítať aj poistné na úrazové poistenie, ktoré sa vypočíta zo skutočne dosiahnutého vymeriavacieho základu zamestnanca, z dôvodu, že vymeriavací základ na platenie poistného na úrazové poistenie nie je obmedzený najvyššou výškou.

* Na účely úrazového poistenia a garančného poistenia je zamestnávateľom aj fyzická osoba alebo právnická osoba, pre ktorú zamestnanec vykonáva prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

** Invalidné poistenie neplatí:

* poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku,
* zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

*** Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

1. zamestnanca podľa osobitného predpisu (napríklad § 102 ods. 2 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 517/2008 Z. z., § 146 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry),
2. obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody,
3. fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.

Poznámka: Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol. Suma poistného na jednotlivé druhy poistenia a poistného do rezervného fondu solidarity sa určuje z vymeriavacieho základu vždy samostatne. Jednotlivé sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol.

Dokument platný pre poistenia: Dôchodkové poistenie

tita201
27. dec 2011

Kočky toto som našla na stranke socialnej poistovne aby ste to nehladali lebo je to dosť zašite je to až pod tabulkou poistneho tak som zvedava na vaše nazory

daducha
27. dec 2011

Ahojte,
chcela by som Vas poprosit o radu.26.1.2012 mi konci rodicovska a aj musim dat v praci vypoved,kedze je to v BA a mi uz zijeme v KE.Isty cas budem urcite nezamestnana.Chcem si platit DNP.Ak sa prihlasim ku 27.1. pôjdem este podla stareho alebo uz podla noveho zakona?Aka vysoka je suma ktoru budem platit?Dakujem moc vopred za odpoved,nikdy som taketo nieco nemusela riesit,vzdy som bola zamestnana s dobrym platom,no teraz ma caka urad prace ☹ .

dnpo
28. dec 2011

ahojte.chcela by som pripoistit manzela,este nikdy nebol dnp .priemerny hruby zarobok 600 eur.kolko by som mala dat VZ.je lepsie dat prihlasku teraz alebo staci na dalsi rok.v pripade necakanej PN kedy by to bolo vyhodnejsie.dakujem

pancake
28. dec 2011

Prosím o radu::: milé mamičky platim si cely rok DNP maximum (pol roka som bola na materskej mala som prerušené a potom 49e mesačne) kôli očrkam na deti. mám si zrušit trvaly príkaz od 1.1? alebo nie ak chcem ešte čerpať na deti v januári očrky. alebo čo by ste mi radili? už viac deti neplánujem 😉

kape
28. dec 2011

Ahojte vie mi niekto poradit, mozno @gapa alebo tie ktore ste tu zbehle. Platim si uz rok DNP , kvoli synovi, ktori nastupil na detskeho kolektivu a teraz to mam aj kvoli tomu, ze chcem otehotniet, uz mam podmienku 270 dni splnenu, tehotna este nie som. Teraz som citala v Pravde, kde vcera ol k tomu clanok, ze takto poistena mozem byt uz len do 31.12.2011, Moja otazocka, mam prerusit poistenie a poistit sa odznovu. Bude sa mi nanovo pocitat 270 dni, alebo ak by som aj prerusila a zacaa si platit nanovo bude sa mi ratat do toho aj predosle platenie poistneho. Velmi pekne dakujem za radu.

mariynka
28. dec 2011

@kape uz sa neda nanovo,jedine, ze by si si platila ten cely balicek a ten je teda riadne mastny 😒 😒 😒

gapa
28. dec 2011

@romy01
aj dni ukončeného dnp dva roky pred pôrodom sa ti rátajúdo 270 dní nem.poistenia pre vznik nároku na materské. Presne ako píšeš. Ak si tehotná do 8tt, tj na matesrké nastúpiš až po uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, tak sa ti materské bude rátať z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.2011 (ak sa prihlásiš ešte tento rok, kedy platí ešte max. vz 1116,75eur).

dnp ti zanikne až 270dnom od prihlásenia teraz (to sa nerátajú dni ukončeného dnp dva roky späť), tj. niededy už počas poberania materského. To ale neovplyvní poberanie materského.

preto je pre teba podstatné sa čo najskôr prihlásiť a na md nastúpiť po uplynutí 26týž. od prihlásenia a ani neporodiť skôr ako po uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia.

gapa
28. dec 2011

@veeron
dá sa, ale bacha nové prihlásenie najneskôr 31.1.2012, lebo 1.2.2012 by už platili nové pravidlá pre teba a musela by si platiť celý balík. No pri prihlásení najneskôr 31.1.2012 platí starý zákon, tj. 4,4% z vym.základu. Samozrejme nanovo plynie 26týž.

gapa
28. dec 2011

@kape
podla vyjadrení čo som čítala zo soc.poistone dôjde k ukončeniu dnp dosiahnutím 270teho dna od posledného prihlásenia, tj. ak sa nanovo prihlásiš, bude ti trvať 270dní od tohto posledného prihlásenia (pri prihlásení najneskôr od 31.1.2012).

pre vznik nároku na nem.dávky sa samozrejme nadalej berú do 270 dní aj dni ukončeného nem.poistenia v období dva roky pred vznikom očr/pn/pôrodom.

gapa
28. dec 2011

@tita201
neviem, čo z toho ťa tak zaujalo, to sú nie velmi zaujímavé veci pre dnp

domeli
28. dec 2011

@gapa nevymenila si písmenká pri odpovedi pre @kape? V zátvorke - pri prihlásení najneskôr DO 31.1.2012. Teda ak by sa odhlásila hoci ešte aj v januári a prihlásila najneskôr do konca januára, tak sa počíta nanovo 270 dní a zanikne tým 271. dňom a potom plynú tie ochranné letohoy (7 dní pri PN, OČR a 8 mesiacov pri tehotenstve) Tak?