Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tehulka14
14. okt 2010

@katkak88 prosím ťa čo presne Mihál dnes zas vravel?díkes

vejkadu
14. okt 2010

TAK ESTE RAZ SEM SKOPIRUJEM, CO SOM PISALA LEBO VIDIM ZE STE TAK VYTOCENE ZE NEVNIMATE OKOLITY SVET 😀 :

baby počkajte, nestresujte. on chce len zmeniť, že sa nebude dať odhlásiť a následne prihlásiť z iného vymeriavacieho základu či ako to presne je. neviem to presne povedať, ale tu sa jedná o tie iné špekulácie, nie o tie čo sa prihlásili raz a proste platia. nebojte sa
teda dúfam...
on totiž radil predtým, že sa má odhlásiť, v robote si zmeniť plat či ako a z iného vym.základu sa nahlásiť. tak proti takýmto špekuláciám chce urobiť zmeny. chápen zie ? mna sa to inak tiežt týka, ale už mám dosť kvoli tomu rodičovskému, tak nech ho ani náááááhodou nenapadne....lebo budem zlá

VSETKY POVINNE PRECITAT !!!

smolka
14. okt 2010

@vejkadu no len to" len teda dufam"..bodaj by to tak bolo.

tehulka14
14. okt 2010

@vejkadu aha no tak toto už hej to bolo asi už špekulativnwe 😒 ale platit si dnp z vlastných penazi pre vlastnu potrebu to by bola blbost rušit

vejkadu
14. okt 2010

@smolka
@tehulka14 nebojte sa, chce len upravit tie spomínané špekulácie v zákone. toto je normálne poistenie, ktoré funguje aj v iných štátoch a na istú dobu nám má pomôcť.
takže kľud babuľky, naše maličké potrebujú klud 😉

pancake
14. okt 2010

@katkak88 to ti pripomeniem v decembri ked zmeni zakon 😉

a kolko su rodinne pridavky na 2 deti? raz tolko? teda 40 alebo nie??

pancake
14. okt 2010

lebo nebudem mat ani na plienky ☹

pancake
14. okt 2010

@vejkadu
otazocka prosim: ja si platim doplnkove z. poistenie a teraz ked chcem nastupit na matersku 2.12. 2010 tak kedy si mam to DZP zrusit??? uz v novembri??

katkak88
14. okt 2010

To neni o odhlásení a prihlásení...........hovorí sa tam o tom, že zabránia tomu aby sa systém zneužíval.....a to tak......................že ak tvoje poistenie bude trvať menej ako 31 dní...........tak sa ti bude rátať VZ za predchádzajúci kalendárny rok...................lebo že sú poctivé, ktoré si to platia celý čas......a sú aj také, ktoré platia minimum....a potom mesiac pred nástupom na materskú........sa dávaju zamestnať......za veľký peniaz......aby mali tú najväčšiu materskú............a tak isto to je aj s PN.......takže kľud......... 😎

nunusimi
14. okt 2010

@vejkadu no v ramci zachovania zdravia ti hadam budem verit, ale nie na 100% to az ked bude zmena prevedena.
lebo malo by to tak fungovat, ze ked chcem viac pripoistim sa, ved tak funguje aj zdravotne poistenie ak sa nemylim. teda v inych statoch isto.

sny
14. okt 2010

Baby,ja by som poprosila poradiť tiež-nestíham totiž prečítať všetky články.Na budúci mesiac plánujem otehotnieť a preto sa chcem ešte tento mesiac prihlásiť do SP.Prosím poraďte:
1:Nie je už neskoro tento meśiac,ak otehotniem len koncom novembra?
2:Budem môcť zaplatiť spatne aj za tento mesiac aby to bolo viac?
3:Keď budem platiť max.VP,koľko by som mohla poberať materskú a ako dlho je to tá vyššia suma?
Teraz som momentálne na rodičovskej,mám len minimum,predtým som pracovala v Írsku,takže to priznané nemám,pri prvej dcérke som sa nestihla dať na DNP,teraz to stihnúť chcem,len v našom meste sú také trubky,čo nechcú poradiť,preto sa obraciam s prosbou na Vás.Hlavne ma zaujíma koľko mám platiť a či mi to priznajú,keď som stále na materskej.Verím,že sa toho veľa v zákone nezmení,to by bol totálny zákon schválnosti 😠
Tak ak viete píšte prosím,budem vďačná za všetky odpovede 🙂

nunusimi
14. okt 2010

@katkak88 a nemusis byt nahodou 270 dni poistena a rata sa ti za posledny rok DVZ vo vyske 55%
Celkom nechapem to, ze sa zamestnam na jeden mesiac za maximum ved aj tak je to len mesiac z 9tich ci 12tich co sa rataju, ci sa mylim?

katkak88
14. okt 2010

@pancake prídavky sú na jedno dieťa 21,99............zákon sa zmeniť môže............ale zas nie všetko do vety............čo je v ňom napísané...........

vejkadu
14. okt 2010

@pancake juj moja ja sa v tomto inak vobec nevyznam, len ohladom tých Mihálových vyjadrení viem čo mal na mysli. ale ani to neviem správne vysvetliť 😉
@nunusimi tak tak veru 😉

vejkadu
14. okt 2010

@pancake máš na mysli DNP nie ? no premysli si, či ho chceš rušiť inak, viem že sú potom ešte nejaké výhody na RD. a počas materskej neplatíš, tak máš v každom prípade čas

katkak88
14. okt 2010

@nunusimi áno pred tým musíš byť poistená 270 dní.............ale čítala som že sa to dalo tak zneužiť.......proste po tých 9 mesiacoch....sa zamestnali na ten mesiac al dva a mali tu materskú..........

emia
14. okt 2010

ak to zrušia čo plánujú, tak prinajhoršom budeme môcť čerpať marodku čo najdlhšie aby sa nam vrátilo, to čo sme dali do DNP. 🙂 a to že si to platia len bohatý to je naozaj blbosť, lebo aj ked na to mamičky nemaju, no su schopné si na zaplatenie DNP požičať, šak potom to vrátia, nie? 😒

katkak88
14. okt 2010

Ja len nechápem prečo tu dookola to isté vypisujete..............najprv si to prečítajte...............a nepoužívajte informácie z druhej ruky.............len tu druhých zavádzate 😀 😀

veqa
14. okt 2010

@nunusimi ono sa to ráta za predchádazjúci rok, alebo z posledného prihlásenia v socke....vtedy sa do tých 270 dní zaráta aj to predchádzajúce obdobie DNP ale materské vyrátajú z toho posledného prihlásenia...

andrejkam
14. okt 2010

@gapa ďakujem veľmi pekne za radu....už sa na tom pracuje. 😉

kisska
14. okt 2010

@sny momentalne plati, ze poistne platis o mesiac pozadu, ale poistenie trva odo dna, ktory uvedies na prihlaske. Najskor vsak odo dna dorucenia prihlasky do SP. CIze spatne sa neda.
ALe kedze tehu trva cca 280dni a ty v tejto chvili este nie si, tak to v pohode stihas. Samozrejme ani otehotniet sa ti nemusi podarit na prvy krat (aj ked planujes 😉 )
MOmentalne je max. VZ 1116€ z toho materska je 55% a mozes si ho platit kedykolvek, na tom ci si na materskej alebo zamestnana nezalezi. POistne z maxima je v tejto chvili necelych 50€ mesacne. Ked zacnes platit tento rok, oplati sa ti zacat s max. VZ a po 6tich mesiacoch zmenit na min. . A ked otehotnies do pol maja 2011, budes mat stale max. matersku... drzim palce 😉

mariro
15. okt 2010

@katkak88 - suhlasim s tebou,kopu bab tu podava vselijake dezinformacie,ktore ostatne zavadzaju.Treba si pozorne citat clanky,spravne ich pochopit a nestresovat.
Tiez som to tu niekolko krat pisala,potom tu vznikne len zme klamlivych informacii a to predsa nechceme.Mame si tu pomahat a radit a nie panikarit. 😉 🙂

Tiez ked niecomu nerozumiem tak citam aj 5x,resp. sa opytam.....nic v zlom a nechcem sa tym nikoho dotknut ale pre dobro nas vsetkych na tomto fore to myslim. 😉

mariro
15. okt 2010

@lenuska20 - kludne si plat dalej,ziadna panika,matersku dostanes maximalnu.To co planuju spravit su len neskodne upravy,ktore nas co si poctivo platime nezasiahnu 😉.

mariro
15. okt 2010

@smolka - na matersku narok mas,preco nie...rodicak sa riesi a upravuje, o materskej nebolo ziadnej reci, okrem uprav a sprisneni podmienok DNP. 😉

oknosmas
15. okt 2010

suuuurneee
dievcata, vyzera, ze to bude velmi aktualne, preto vas poprosim o radu co najskor. platim si dnp z minima, z prace na polovicny uvazok sa mi odvadza okolo 13 eur aj dake drobne, cize spolu okolo 27 eur to bude. pracovat som zacala len teraz, druhy mesiac, neviem, ako zmenit ten zbytok a ci sa to da, aby som si dopalacala do maxima. co mam urobit? mam ist na soc.poistovnu a odhlasit sa a hned zasa prihlasit s vyssim vymeriavacim? bude to ok, ked sa to len teraz vlastne zmenilo? ja si dnp platim z minima uz asi tri roky.. takze toje dostatocny cas, len neviem, ako sa to rata, ked sa k tomu prida normalne zamestnanie.. a co ked ostanem na rizikovom? je tu velky prepoklad na to...

mima595
15. okt 2010

@mariro - aj ja s tebou suhlasim, ja rada poradim, ale pri 3 detoch fakt nemam cas sediet cele dni pri PC a vypisovat to iste....
takže by som odporucala fakt precitat aspon 2x, aj 10x, co sa pise... a teda hlavne asi vytvorit temu,kde by bolo na zaciatku vysvetleny pojem 270 dni a 26 tyzdnov.... lebo o tychto terminoch sa tu vedu neskutocne diskusie a ani sa necudujem, že z toho potom vznikaju nedorozumenia

mima595
15. okt 2010

@oknosmas - ak ostanes na rizikovom, bude ti vyplacat z minima..z DNP a z prace tiež z toho, co si platis... takže asi tiež vo vyske mminima....
ak si chces zmenit, tak chod na SP, podaj odhlasku a na druhhy den sa prihlas z rozdielu medzi 1116E a tvojou hrubou mzdou v praci.....
ak budes v tej praci pokracovat a nastupis na matersku, tak by si mala aj tak dostavat zhruba maximum: z prace + DNP

oknosmas
15. okt 2010

@mima595 cize keby idem na pn skor ako normalne na matersku, tak to bude z minima, hoci by som to teraz zmenila na maximum?

mima595
15. okt 2010

@oknosmas -ano, kedže nebudes mat splnenu podmienkku platenia z aktualneho VZ 26 tyzdnov

oknosmas
15. okt 2010

takze sa mi to v podsatate neoplati menit...