Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

slavka28
22. okt 2011

@martina28p Potom budem dostavat penieze z DNP le pocas MD, to je 6 mesiacov?

martina28p
22. okt 2011

asi áno,ale teraz je to dlhšie ako 6 mesiacov sa mi vidí,potom klesáme na tých 190 eur

poisonblu
22. okt 2011

@katuskaaa29 ale narok na materske z DNP ti vznika az ked mas zaplatenych min. 270 dni pocas poslednych 2 rokov pred porodom..mas? ja si to zacnem platit od 1.11., v novembri by sme mali zacat robit na babatku....ked by DNP zrusili, tak jednoducho ho zrusim aj ja....ja by som platila z minima, lebo teraz som aj zamestnana.

pipatko
22. okt 2011

Ahojte baby...je tu neskutočne veľa príspevkov na to aby som ich čítala všetky :o( Určite sa tu už niekto na toto pýtal..ale viete mi poradiť? Momentálne som na rodičovskej dovolenke s 21 mesačným synom. Na MD som odchádzala ako zamestnaná z čoho my vypočítali aj materskú. S manželom plánujeme druhé dieťa (už čoskoro) a chcela by som opäť poberať materské. Môžem si platiť DNP aj ked som momentálne na rodičovskej dovolenke, prípadne po ukončení rodičovskej dovolenky nenastúpim do práce? Ako to bude potom s vypočítaním materskej? Budem mať nárok na materskú? (samozrejeme v prípade platenia DNP 270 dní). Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpovede.

kikusa8
22. okt 2011

ahojte, ja by som potrebovala poradit. Moja situacia je nasledovna: od 1,5 rocneho syna som isla do prace, tzn. z rodicovskej dovolenky. Odpracovala som 4mesiace, zistila som ze som znova tehotna, takze som isla na PN. Pracovny pomer mi bude trvat do 31.12.2011. Do 270dni DP mi bude teda chybat nejakych ca.70dni. Oplati sa mi akoze zamestnat sa na toto chybajuce obdobie? Ako by sa mi pocital vymeriavaci zaklad? Kedze v tomto roku by som mala odrobene 4 mesiace, 3mesiace PN a ostatne som bola na rodicovskej. Dakujem vopred za radu.

katuskaaa29
22. okt 2011

@poisonblu ano ja viem, ze musim mat tych 270 dni, ja som to mala pred dvomi rokmi len som si to dala vtedy zrusit, lebo som dobre zarabala, a abolo to vtedy zbytocne platit, no od vtedy sa zmenila situacia, tak koncom juna som to dala zase, ako mi zstovali, aj ked sa zrataju tie dni spred dvoch rokov, tak by som na to mala mat narok nejako od februara, a ked, nie tak vlastne od 1.aprila, vtedy uz budem mat 270 dni, akurat mi to tak vychadza, ze nejako v aprili by som mala nastupi na matersku. Neplanovali sme to takto, ale tak sa nam to podarilo 🙂 Teraz pockam do decembra, ci sa to oplati zvysit, co ak to nahodou predsa len zrusia.

gapa
22. okt 2011

@kikusa8
uved dátum, kedy si nastúpila do práce, či je to rok 2011 alebo r2010, resp. či si mala v r.2010 nejaký vym.základ zo zamestnania, lebo to bude tvoje rozhod. obdobie, ak skončí pp 31.12.2011.
Aj dni RD sa rátajú do potrebných 270 dní nem.poistenia, ak trval prac.pomer.

zuzik1983
22. okt 2011

ahojte,tak aj ja mam otazocku,ak mi niekto moze poradit.planovali sme druhe babatko,dnp z maxima si platim od 1augusta,lenze teraz nastal problem a budeme to musiet odlozit zo zdravotnych problemov cca o trisvrte roka.uz sa mi dnp nechce rusit a tak som sa chcela spytat,ze keby sa mi teoreticky podarilo buduci rok otehotniet v juni a neskor,ci ked som na rodicaku mozem byt zaroven aj pn so sebou./keby sa mi podari vybavit u doktorky rizikove tehotenstvo/ a tak dostavat nejake peniazky,ked uz si to platim.dakujem velmi pekne za odpoved

lin123
22. okt 2011

@zuzik1983 Na RD mozes byt aj PN, takze DNP by som nerusila a potom ho mozes takto vyuzit. 🙂

zuzik1983
22. okt 2011

@lin123 takze mozem byt?len som sa chcela uistit,dakujem velmi pekne

poleva
22. okt 2011

@lin123 dnp je super vec

pehapetra
22. okt 2011

Ahojte, prosim tiez o radu. Momentalne som na RD,platila som si DNP, no po skonceni MD som na platenie uplne zabudla a teraz po polroku mi prislo nemile prekvapenie☹ Je mozne aspon poziadat o odpustenie penalov z omeskania? Keby mi to aspon poslali skor, aby som tolko nedlhovala.. nerobia to oni nahodou naschval? 🙄

kikusa8
22. okt 2011

@gapa ahoj, maly sa narodil vo february 2010- PP mi uz netrval, ale poberala som rodicovsky. Pocas roku 2010 som nebola uz v ziadnom prac. pomere. Zamestnala som sa 17.5.2011 do 20.6.2011 v jednej firme a potom od 4.7.2011 v druhej firme. Tu mam zmluvu do 31.12.2011, ale od 6.10. som na rizikovom. Do 270dni bude chybat asi 70 dni, tak sa planujem akoze zamestnat a vsetko si platit...Z coho sa mi potom vyrata materska? Dakujem

poleva
22. okt 2011

@pehapetra zaplať čím skôr,hned dávajú exekútorovi

gapa
22. okt 2011

@kikusa8
záleží, či ti bude trvať prac.pomer pred nástupom na md aspon 90dní. Ak ti napíše lekár do žiadosti o materksé PTP 15.5.2012, tak najneskorší nástup na md je 3.4.2012, tj. ak sa zamestnáš od 1.1.2012, tak to bude do 2.4.2011vrátane 93dní (teda je to aspon 90dní) - ak dobre rátam.

v takom prípade sa ti bude rátať materksé z vym.základu v obd. 1.1.-31.3.2012.

Ak prac.pomer pred nástupom na md bude trvať menej ako 90dní, tak sa ti bude rátať materské z vym.základov v r.2011 - ak by si mala dnp, tak aj z neho a aj od všetkých zamestnávatelov, ale nie od zaemstnávatela, od ktorého nastupuješ na md (aspon tak tomu rozumiem ja, že ten istý zamestnávatel sa neráta, no to by som si overila cez poradnu soc.poistovne, ak by si bola taký prípad.

samozrejme, ak by stihli niečo zmeniť v zákone, tak to nemusí platiť, ale to nepredpokladám, že niečo zmenia do nástupu na md.

kikusa8
22. okt 2011

@gapa 15.5. mam termin, takze by to malo byt presne ako pises...tych 90dni by som splnila. Len teraz som na PN a na tie 3mesiace by som si ju musela zrusit, to je dost penazi ☹ Ale co uz... Dakujem ti velmi pekne za radu...pa

gapa
22. okt 2011

@kikusa8
pn môžeš byť aj po vzniku nového pp nanovo. Trvať ti bude prac.pomer=nem.poistenie aj počas pn, tj. tých 90dní nemusíš platiť, ale musí trvať prac.pomer. Samozrejme treba aby si pár dní platila a aby neskončil prac.pomer v skúšobnej lehote, ale to predpokladám nehrozí. a tiež aby to bol iný zamestnávatel.

katula77
22. okt 2011

tej saske to dnp stale neda pokoj, asi budeme mat obavy az do konca...
http://www.sme.sk/c/6108207/sulik-o-rozpocte-bu...

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pehapetra
23. okt 2011

@poleva dakujem, v piatok som dostala list, zajtra tam idem.Len nechapem, preco s tou upomienkou cakali az polroka. To je poucenie,dufam, ze aj pre ostatne mamicky.

kikusa8
23. okt 2011

@gapa ok to je super, ale z coho mi potom vypocitaju tu matersku? Z hrubeho zarobku ktory budem mat v "zmluve", alebo z tej PN-ky? A ta nova PN- ka sa mi vypocita z predchadzajucich 3mesiacov, co som vlastne na PNke? Teraz sa mi rata z 3mesiacov co som normalne robila...Prepac ze ta tolko otravujem, ale tvoje rady mi fakt pomahaju... 😉

minerwa
23. okt 2011

@kikusa8

materská sa počíta takto:
Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské.

Ak by si potrebovala ešte niečo vysvetliť daj vedieť.

katarina104
23. okt 2011

babuľky ako dlho sa poberá materské? 😕

penelope10
23. okt 2011

@gapa no poberam teraz matesku - z DNP + z PP, ale riesim co bude, ci ma pre mna vyznam si po skonceni materskej nechat DNP...

kikusa8
23. okt 2011

@minerwa ahoj, mne by sa to ale ratalo pravdepodobne od posledneho zamestnavatela a to by bolo od 1.1.2012 do ca. 1.4.2012...ale ako mi pise @gapa, tak by som mohla ist znova na PN, aby som neprisla o peniaze...Len potom mi nie je jasne ci to, ze budem na PN mi neznizi vymeriavaci zaklad materskej...myslim ze ano, ale radsej sa pytam. Ja by som si to totiz predstavovala tak, ze by som si dala plat tych ca.1130EUR aby som mala co najvyssi VZ, par dni by som bola akoze v praci a potom by som isla znova na PNku. Ale potom ako by to vyzeralo financne s materskou a vlastne aj s druhou PN?Je to strasne zlozite, ale uradnicka mi urcite nebude radit v takychto veciach...aj mi to je blbe tam ist a vypytovat sa ked je to takto umelo 😒

poleva
23. okt 2011

@pehapetra ja som bola na materskej,,,vtedy si oslobodená,systéme to nebolo z ich dôvodu,proste na mna zabudli,poslali mi list a hned vyhrážka ak do 14 dní nezaplatím-exekútor,,,nabehla som tam,všetko sa dalo do poriadku,išla som domov a pani mi volala,a ma prosila aby som to nenahlásila na nu,a ospravedlnila sa,kedže som ju poznala,vždy mi pomohla s papiermi,tak som to neurobila,proste sa stalo,,,ale ked mi došiel list,ruky sa mi triasli,mne ho však poslali po nezaplatenej 1 splátke,,ktorú som vlaste ani platiť nemala,proste chaos,,,ale skús sa opýtať,ja si myslím,že splátkový kalendár sa s nimi dá spísať

odyseana
23. okt 2011

@gapa dakujem, za odpoved 🙂

veronika1982
23. okt 2011

@pehapetra ja som mala ten isty pripad ako ty. skoncila mi MD a nevedela som ze po skonceni si uz musim platit DNP ked som na RD. po polroku mi prislo ze nemam zaplatene poistne 164 eur. tak som tam sla ze preco ma neinformovali skor a bola by som to vyrovnala. odpoved ze oni neposielaju upomienky ze nemaju cas a take smiesne sumy nerisia. tak som sa odvolala a prislo mi rozhodnutie ze to musim zaplatit. o.k tak som to zaplatila a minuly mesiac po vyse roku mi prisli penale z omeskania platky. akoze no comment..oni maju na vsetko cas. ale ty musis platit nacas. takze zaplat to lebo este ti vyrubu penale z toho ked si budes s nimi dopisovat a odvolavat. a ziaden splatkovy kalendar ti nenavrhnu

zuzik1983
23. okt 2011

a este som sa chcela spytat, ked uz potom by som bola na pn, tak vtedy sa dnp asi neplati,ze?takze keby som na pn neplatila a dnp by trvalo nadalej a potom po pn by som isla na matersku, mala by som tu maximalnu aj tak? dajujem

poisonblu
23. okt 2011

kočky, tiež poprosím o radu:

Mojim cielom je mat max. matersku v roku 2012. Tu su rozne varianty, ktore mozu nastat. Potrebujem poradit, kedy zacat platit DNP.

Takze zamestnana som bez prerusenia od roku 2007. V roku 2011 v septembri som potratila, takze pravdepodobne pojdem pri dalsom tehotenstve na rizikove. Este poznamenam, ze v roku 2012 k 1.1. zostanem na 80 % nezamestnana, kedze sef ide zakladat novu firmu a sme tam 2 ekonomky, bude mu stacit uz iba jedna.

Moznosti:
1. zacat od 1.11.2011 platit DNP z z rozdielu VZ a pockat s otehotnenim do decembra, prip. januara, aby mi vyslo tych 270 dni DNP. Ak by ma vyhodil, tak by som si na DNP zmenila VZ na maximalny.
2. zacat DNP platit az ked ma zamestnavatel prepusti a to bez ohladu na to, ci otehotniem tento rok, alebo az buduci rok. AK budu poistenia na seba nadvazovat, je nutne mat z DNP 270 dni?
3. neplatit si DNP vobec, otehotniet co najskor..ale potom si nie som ista tym, ze ak by som ostala k 1.1.2012 nezamestnana, vznikol by mi narok na matersku, ak by som rodila v 08/2012?