Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

simivaneska
2. aug 2016

@pegass takže 1.8. som sa prihlasila na SP presne podla vašej rady 🙂 VELKA VDAKA. Napísali a poradili ste mi ovela viac ako mi ,,ochotna,, pani pri okienku povedala 😒
A môžem ešte jednu otazku 😉 ?
Ak by som si počas trvania dobr. poistenia našla pracu, ako to potom je s platením? Platil by za mna zamestnavatel aj ja? Alebo len on? Alebo len ja? Treba to zamestnavatelovi oznamiť? Ak by som si platila DP aj počas zamestnania, ake su vyhody? Alebo ked sa zamestnam, je lepšie sa odhlasiť z DP?

anickami
2. aug 2016

@simivaneska ak sa zamestnas, tak DNP treba ukoncit, nakolko subeh zamestnania a dobrovolneho poistenia uz nie je mozny

papalinka7
3. aug 2016

dievčatá od septembra 2015 si platim DNP a 21.6 som mala uz 270 dni a od 1.7 do 1.8 som bola PN a od 2.8 som na materskej - len nemam zo socialky este ziadne rozhodnutie ze mi schvalili PN aj matersku (podmienky mam podla mna splnene) - ako je to s platenim DNP za jul?plati ho za mna stat?co ak mi PN neuznaju?potom to doplatim?dakujem

pegass
3. aug 2016

@simivaneska dnp si môžeš platiť iba ak nie si povinne nemocensky poistena - t.j. pokiaľ sa zamestnáš, zamestnávateľ za teba hradí nemocenské poistenie... súbeh z dnp nie je možný.... dnp odo dňa zamestnania zanikne...
dnp si môžeš platiť ak poberáš štátne dávky napr. rod. príspevok, opatrovateľské a pod, alebo ak si szčo, alebo ak si nezamestnaná... t.j. dôchodkové poistenie môže byť súbežné ale nemocenské poistenie nie...

pegass
3. aug 2016

@papalinka7 tak na pn mas narok.. no pn vyplacaju bud 15 alebo 26 v mesiaci... bolo by dobré sa informovat na sociálke ci ti pn uznali... alebo uhradiť za júl do 8augusta, a ak ti pridu peniaze za pn alebo rozhodnutie požiadaš o vrátenie peňazí....pokial si pn poistne za obdobie pn neplatis...

papalinka7
3. aug 2016

@pegass bola som koncom mesiaca na socialke odniest matersku a este mi nevedela povedat, ze to akurat spracuvaju..

katrenka18
4. aug 2016

Ahojte prosím vás vie mi niekto poradiť aké treba splniť podmienky pre maximálnu materskú z DNP? Dakujem

gapa
4. aug 2016

@simivaneska ešte trochu doplním info pre teba:
1. nárok na PODPORU ako je písané, sleduje sa obdobie 3roky pred ZAEVIDOVANíM A musíš tam mať aspon 2roky trvajúce poistenie v nezam. (ak budeš pn počas trvania dobrov.poistenia v nezam, aj to sa ráta) a podora sa ráta zo skutočne zaplateného vym.základu v obd.2roky pred ZAEVIDOVANíM.
-- TJ. ak budeš chcieť podporu, tak sa budeš musieť nanovo zaevidovať po dosiahnutí 730dní poistenia (2roky), tj. ukončiť evidovanie- napr. vznik pp (ak dobrovolne, tak až po nejakej dobe nanovo zaevidujú, neviem či po 6 či 3mesiacoch)
-- POZOR!! AK zaplatíš po splatenosti alebo menej ako máš, tak dni dobrovol. poistenia v nezam, sa ti nezarátajú do tých 730dní!!!!!!
-- dobrovolné poistenie nemusíš platiť počas poberania nemocenského z dobrov.poistenia (nestačí samotná pn), tj. treba mať zaplatené poistné včas, aby vznikol nárok na nemocnské, lebo inak treba platiť poistné aj počas pn, ak by si mala napr. dlh na dobrov.poistení (je istá hranica do pár eur no nie pri prvom a poslednom období... to už je na dlhšie)
----------------------
ak pôjdeš na pn teraz ok, ak až o pár mesiacov, tak stačilo sa poistiť nejaký čas pred vznikom pn (ak neberiem do úvahy že chceš aj podporu to treba zrátať a či sa nanovo zaeviduješ), aby si vela neplatila. Len si treba sledovať dobu nem.poistenia v obd. 2roky pred pn, aby bolo aspon 270dní tj. ak pn od 1.10.2016, tak sa sleduje obdobie 1.10.201-30.9.2016.
--------------------
suma poisteného nie je 100eur ale viac, je to pri platení komplet balíka z minima 35,15% z 429eur, nejako cca 150eur sa mi zdá, tak bacha na to!
-------------------
ak by si si počas trvania dobr.poistenia -celého balíka , našla prácu s nem.poistením (dohoda s neprav. príjmom nemá nem.poistenie ale tá by nemala trvať viac ako v jednom kalend.mesiaci), automaticky už by si nemohla byť poistená v nezam. ani nemocensky dobrovolne. Ale dobrov.poistenie dôchodkové by pokračovalo, čo je myslím cca 29% z 429eur, tj. vela!!! tj. potom odhlášku. Odhláška sa nedá dať ani 1den spätne, tj. najskôr ťa odhlásia dnom, kedy tam zájdeš.

simivaneska
5. aug 2016

@gapa tak skusim, či som pochopila🙂 pracovala som od 10.10.2014 do 12.7.2016(predtým UP). Od 13.7.2016 som evidovana na UP. Od 1.8.2016 som sa prihlasila na DP, ktoré vyplatím do 8. dna nasledujúceho mesiaca a ano 150,78 eur. Takže platiť si DP mi treba ešte 3 mesiace, aby som mala narok na podporu v nezamestnanosti, tak?
V pripade PN neplatim DP, alebo len alikvotnu časť a ako budem vedieť kolko mam zaplatiť, aby bolo všetko v poriadku?

pegass
5. aug 2016

@simivaneska ak máš vymer. základ 429,0eur... tak sa to delí počtom dní v mesiaci...napr. mes. aug. má 31dní čiže platíš sumu 150,78/31=4,86 je platba za deň... takže ak pôjdeš na pn napr 19aug. tak zaplatíš od 1-do 18teho za 18dní... 18x4,86=87,48 do 8septembra... prípadne je platba uznaná aj ak je uhradená do konca septembra - ale platí sa penále 0,05% z dlžnej sumy - sociálka si to potom písomne vyžiada...

pn ti bude vyplatená takto 429/31=13,83 a z toho 50% je denný vym. základ pri pn čo bude 6,9eur za deň pn...prvé 3dni pn je to menej ako 6,9eur... čiže ak budeš pn od 19augusta, tak ti za august vyplatia cca (3dni menej + 10dni x6,9=69,0 +niečo za 3dni v septembri)... no a potom v sept. 30dni x 6,90=207eur ti bude vyplatených v okt.

a čo sa týka podpory ak si teraz na urade prace... od 10.10.2014 do 12.7.2016 to je 641 dni - musiš mať 730dni nem. poistenia minimálne - od 1.8.-31.10= 91dni... čiže na úrade práce sa v takom prípade budeš musieť od 1.11. nanovo prihlásiť a od 1.11. potom môžeš na sociálke požiadať o podporu...ak by šla požiadať o podporu v oktobri - chybajú ti dni od 13.7-31.7... volíš mať zaplatené viac dní...takže možno ísť od 1.12. dovtedy to bude 121dní

pegass
5. aug 2016

@katrenka18 vym. základ 1320,-eur - mesačná platba 463,98 http://www.socpoist.sk/narodenie-dietata-a-naro... dieťaťa a nárok na dávku materské

gapa
5. aug 2016

@simivaneska
@pegass
pozor, ak by si išla na pn, očr v auguste, nestačí zaplatiť do konca septembra, nárok by nevznikol. Za prvé obdobie treba v splatnosti, inak nárok nevznikne (nebola si ešte dobrov. poistená predpokladám, to isté platí pri ukončení dnp!!! treba v splatnosti, ak by išlo o uplatnenie nároku v tzv. ochrannej lehote).
Len teda treba si rozmyslieť, ako spravíš to vyradenie a nové zaradenie, tj. prac.pomer nejaký.
no treba si vyrátať tie dni, či je v posledných 3rokoch aspon 730dní (nebola si predpokladám na neplatenom volne či pn dlhšia ako 52týž, či očr dlhšia ako 10dní)

simivaneska
5. aug 2016

@gapa panečku, kým toto dám do hlavy 😀 DAKUJEM MOC
ten ,,pracovný pomer nejaký,, dobre tomu rozumiem t.j. musim niekde nastupiť do zamestnania aspon na den? či ako ste to mysleli?
Prečo musim vystupiť z evidencie na UP a potom zasa sa prihlasiť?

pegass
5. aug 2016

@simivaneska nárok na podporu máš odo dňa evidencie na up... čiže už si na up a až teraz si začala platiť dnp a až o niekoľko mesiacov ti vznikne nárok na podporu.... nemôžeš byť predsa na up napr 5mesiacov a potom požiadať o podporu...

pegass
5. aug 2016

@simivaneska ja som ti uviedla iba priklad vypočtu pn... ako píše @gapa je potrebné na začiatku platenia dnp - platiť v správnej výške a včas... tvoje poistenie bolo za posledné 2roky viac ako 270dni... čiže máš nárok ísť na pn, keďže si aktuálne nem. poistená...

gapa
7. aug 2016

@simivaneska o podporu môžeš požiadať odo dna zaevidovania a to ti nárok nevznikol, ako si písala, nemáš potrebný počet dní. Ak chceš nanovo požiadať, tak len ak sa nanovo zaeviduješ. Ja viem len spôsob nájsť si prac.pomer (pri dohode neviem, tam je riziko doplácania zdr.poistenia a neviem kedy by si mohla nanovo sa prihlásiť.

katrenka18
8. aug 2016

@pegass dakujem krásne 😉

vemakri
14. aug 2016

ahojte, prosim vas o radu. do 29.2.2016 som bola nepretrzite zamestanana 8 rokov, potom firmu v ktorej som pracovala zrusili a dostala som vypoved. od 1.3.2016 som nezamestnana evidovana na urade prace. 1.9. by som mala nastupit do novej prace, avsak v polke januara mam termin porodu, cize zaciatkom decembra by som mala nastupit na matersku. Chcem sa spytat ci budem mat vobec narok na materske,ci sa mi oplati ist do prace alebo uz mam ostat doma? Dakujem za rady.

evittam
15. aug 2016

@vemakri Podmienku 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom spĺňaš, ale nie podmienku aktívneho NP alebo ochrannú lehotu - čiže zamestnať sa musíš - no a záleží od toho, z ktorého zamestnania budeš mať väčší príjem - či za r.2015 alebo z tohto nového. Ak z minulého roku tak nesmieš u nového zamestnávateľa odpracovať 90 dní bez PN a OČR ak sa ti to viac oplatí od nového zamestnávateľa tak je potrebné odpracovať minimálne 90 dní bez PN a OČR.

verte
15. aug 2016

@evittam ďakujem 2015 som bola pól roka na materskej a potom na rodičaku, tak potom asi z tohto platu? V predchádzajúcej robote som mala plat na max. materské.

evittam
15. aug 2016

@verte Tak to sa určite zamestnaj - na tých 90 dní bez PN a OČR - lebo to som si nie na 100% istá, ale určite potom nebudeš mať nárok na MD z bývalej práce - aspoň nie z toho platu.... Alebo sa teda možno stačí aj len zamestnať na pár dní a ísť na PN - toto fakt určite neviem....Čo poradíš @zalka? 😉

vemakri
15. aug 2016

@evittam dakujem. Tak od 1.9 do 4.12 keby som sla na matersku by to mohlo stacit. Myslim ide o 90 kalendarnych nie pracovnych dni?

evittam
15. aug 2016

@vemakri kalendárnych

r1000
19. aug 2016

Ahojte prosim vas viete mi poradit. Znami dostal k 31.8 vypoved kvoli zdravotnym problemom aj s odstupnym.od 1.9 ide na podporu no v decembri ho caka operacia moze ist s podpory na pn?teraz nemoze ist na pn. Da sa ist kked bude mat uz vypoved ist s podpory na pn. Pracoval 35r a nikdy nebol na podpore.dakujeme za pomoc viem ze sa tu radi len ohladom materskej.vie niekto poradit

marica61
19. aug 2016

@r1000
@r1000 Choď na stránku www.porada.sk a popros, nech ti poradia. Sú tam ľudiai, ktorí vedia dobre poradiť.

r1000
19. aug 2016

Prosim vas ak sa da po podpore na dobrovolne pripoistenie.rata sa mu ci bol spetne 270dni poisteny a ked je na podpore sa mu rata.takze by pn mohol vyuzit s dobrovolneho.ked bude na podpore moze si platit dobrovolne pripoistenie.

lillyen
6. sep 2016

Ahojte! Vedeli by ste mi proadiť?
V auguste 2015 sa mi skončila rodičovská dovolenka, pár dní potom sme sa so zamestnávateľom dohodli, že skončíme pracovný pomer. Odvtedy, čiže od septembra 2015 nepracujem, nie som evidovaná na ÚPSVaR, zdravotné poistenie si platím sama, do Sociálnej poisťovne som nič neuhrádzala. Myslela som si, že si ľahko nájdem nové zamestnanie, ale synček po nástupe do škôlky bol stále chorí: týždeň bol v škôlke, 2 týždne bol chorý doma so mnou. Teraz však s manželom rozmýšlame o ďalšom dieťatku a chcela by som sa informovať o dobrovolnom poistení. Ak sa teraz prihlásim, a stanem sa dobrovoľne nemocensky + dôchodkovo poistenou osobou, a trebárs o mesiac otehotniem, dobre to chápem a budem mať nárok na materskú dovolenku? A ďalšia otázka ak môžem: po nastúpení na materskú dovolenku do kedy sa platí dobrovoľné poistenie?
Za Vaše odpovede a rady vopred ďakujem! Prajem Vám pekný deň! 🙂

zaba9
21. sep 2016

@evittam Dobry den,chcela by som sa spytat,ci mi viete poradit,do 11/2015 som bola riadne zamestnana,Potom Evidencia na UP plus dohoda z ktorej boli robene aj odvody do zdr.poist.a soc.pois. Od 7/2016 mam DNP. Z coho mi bude ratana materska,ak mam na nu nastupit koncom decembra 2016? Dakujem za odpoved.

evittam
21. sep 2016

@zaba9 No ešte je potrebné vedieť či tá dohoda bola na pravidelný alebo nepravidelný príjem - či boli odvádzané odvody za NP. A z čoho ti bude počítaná MD to ti ja presne neporadím - mrzí ma to. Ale myslím si, že z DNP. Čo ty na to @zalka , prosím?