Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mufffinka
1. jan 2012

@janka_pd Aj ja sa chystam v januari urobit to iste, tak som zvedava, ako sa mi to podari vybavit. Myslela som si, ze sa musim v jeden den odhlasit a druhy den znovu prist a tak sa prihlasit. Tak to je pre mna usetreny jeden den vdaka Tvojej osobnej skusenosti. Dakujem. 😉 VZ si si davala z maxima 1 153,50 €?

verushkokav
1. jan 2012

@mufffinka

Ahoj - kuk Mihál blok -z 15.12.11 úplne jasne stručne a výstižne vysvetlené ..... 😉

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

Pani Alica je dobrovoľne nemocensky poistená od 1. marca 2011. K 1. februáru 2012 dosiahla viac ako 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak chce byť poistená aj naďalej, po 1. februári 2012 sa musí v Sociálnej poisťovni znova prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie a súčasne aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie. Ak tak urobí v čase medzi 1. až 29. februárom 2012, bude na dobrovoľné poistenie prihlásená odo dňa, ktorý uvedie na prihláške. S tým, že sa môže v priebehu februára 2012 prihlásiť aj spätne k 1. februáru 2012 – ak tak urobí, bude sa jej dobrovoľné nemocenské poistenie považovať za nepretržité.
Osoba, ktorá chce byť dobrovoľne poistená po 1. februári 2012, si môže vymeriavací základ určiť rovnaký, z akého platila poistné do konca januára 2012. Môže si však vymeriavací základ určiť aj nanovo. Podstatné je, že vymeriavací základ musí byť rovnaký pre všetky tri dobrovoľné poistenia. Poistné, ktoré bude platiť po 1. februári 2012, sa určí podľa § 129 až 137 zákona.
Ak sa osoba, ktorá bola dobrovoľne nemocensky poistená do 31. januára 2012, prihlási na dobrovoľné poistenie počas februára 2012 – napríklad ak sa prihlási 23. februára 2012 a uvedie dátum prihlášky k 1. februáru 2012 – tak sa bude jej dobrovoľné nemocenské poistenie považovať za nepretržité. To je dôležité pre stanovenie rozhodujúceho obdobia pre výpočet denného vymeriavacieho základu, aby nestratila nárok na výpočet nemocenskej dávky zo základu, z ktorého si doteraz platila poistné (pravidlo “26 týždňov” trvania dobrovoľného nemocenského poistenia).

mufffinka
1. jan 2012

@tessinka Presne tak.. 😀 Ja to idem tak urobit aj bez tehotenskeho testu a budem dufat, ze rok 2012 bude konecne pre nas konecne uspesny.
Pan Mihal bohuzial asi netusi ako sa maju slusni a pracoviti ludia vo vynimocnych zivotnych situaciach. Ale ked sa hladaju peniaze pre spoluobcanov vtedy im nase odvody padnu vhod. 😠

janka_pd
1. jan 2012

muffinka, áno dala som si z max. 1153,50 EUR, mesačne budem platiť 50, 75

mufffinka
1. jan 2012

@verushkokav Dakujem, citala som sice tento blog.. Ale asi som nie vsetko spravne pochopila. Do 31. 1. 2012 budem nepretrzite druhykrat DNP, tak teda PN z maxima. Super! 😉

mufffinka
1. jan 2012

@janka_pd Oky.. Tak si to idem preratat, ako mi to vyjde s novym VZ.
Juj, keby pan minister vedel kolko casu musim travit na nete zhananim informacii.. 😉

racik
1. jan 2012

@mufffinka nemyslim si, ze budes mat PN z toho co platis, po tejto zmene co urobis budeś mat prvych 26 tyzdnov PN a OCR vyplacanu z minima a potom z VZ co platis

mufffinka
1. jan 2012

@racik Uz som si zacala mysliet, ze prihlasenie na DNP do 31. 1. 2012 sa bude brat ako nepretrzite poistenie.. No vyzera to tak, ze sa to tyka len noveho balika DNP od 1. 2. 2012. Skoda. ☹
Dakujem za reakciu.

poisonblu
1. jan 2012

baby, co je toto:

Dobrý deň pán Mihál,
chápem to správne (príklad pani Dana), ak chcem pokračovať v DNP aj po uplynutí 270 dni (DNP od 1.8.2011 zánik DNP 26.4.2012)a chcem aby išlo o nepretržité poistenie, stačí ak sa na DDP a DPvN prihlásim pred uplynutím tých 270 dni napr. 20.4.2012 alebo tak musím urobiť najneskôr do konca 2/2012.

Pýtam sa hlavne preto, že na takúto otázku odpovedala sociálna poisťovňa takto:

Keďže k 31. januáru 2012 nezískate 270 dobrovoľného nemocenského poistenia, toto poistenie Vám 31. januára 2012 zo zákona nezaniká a budete dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012. K tomuto dobrovoľnému nemocenskému poisteniu je nevyhnutné sa prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti podaním prihlášky na tieto poistenia najneskôr do 29. februára 2012, s tým že musíte uviesť dátum vzniku 1. februára 2012. Ak Vám teda od 1. februára 2012 vznikne aj dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, budete sa od 1. februára 2012 považovať za poistenca, ktorý je súčasne dobrovoľne nemocensky poistený, dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti. Zdôrazňujeme, že s účinnosťou od 1. februára 2012 podmienkou je dobrovoľné sociálne poistenie na všetky tri fondy zároveň – teda súčasné trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia aj dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.

Ďakujem za odpoveď.

neviem, co to ta SP splieta, lebo mihal pise v tom priklade pani dany, ze sa ma prihlasit na komplexny balik az ked jej uplnynie 270 dni...tak o com toci SP?

poisonblu
1. jan 2012

kočky, je uz niekde ten novelizovany zakon o soc.poisteni v elektron.podobe...? rada by som si ho cely precitala

tessinka
1. jan 2012

A čo by sa stalo, keby sa napríklad muffinka odhlásila z DNP napríklad 20.1. 2012, potom by hneď išla na PN, čiže ešte v januári, napríklad 24.1. 2012, a teda by bola v ochrannej lehote 7 dní, takže by dostávala PN z toho, čo si platí doteraz, a potom by sa napríklad 30.1. 2012 prihlásila znova na DNP? Je vôbec možné prihlásiť sa na DNP cez PN? A dostávala by PN z DNP a zároveň by si mohla platiť nové DNP po starom a teda neskôr mať šancu na maximálnu materskú?

tessinka
1. jan 2012

@poisonblu , fíha, teda teraz si to čítam,a so zvedavá, to je presne to, čoho som sa obávala, v čo som videla ten háčik... Ale podľa toho, čo sa tu doteraz písalo na fóre, by to práve tak nemalo byť, nie? Tie, čo sa odhlásia a prihlásia do 31.1.2012 by mali mať šancu platiť si DNP po starom, a teda iba nemocenské poistenie... ?

lin123
1. jan 2012

ahojte, viete mi prosim poradit? Platim si DNP a k 31.1.2012 to bude presne 271 dni. Vo februari sa prihlasim na DNP spolu s balikom, aky je prosim min. vymeriavaci zaklad, ktory si budem musiet platit? Som zamestnana, tak predpokladam, ze si nebudem musiet platit z maxim. VZ.

poisonblu
1. jan 2012

@tessinka tiez si to tak myslim a to co pise mihal nasvedcuje tomu, ze to tak aj je...tak teraz neviem, ci su tety v SP neinformovane, alebo o co im ide...

ved ak by sme sa vsetky museli prihlasit na kompletny balik, tak by to ukoncili kazdemu a hotovo....zda sa mi to blbost

lin123
1. jan 2012

@poisonblu to, co uvadza SP je hlupost...citala som si blog Mihala, kde uvadza, ze sa treba prihalsit v tvojom pripade v posledný deň trvania dobrovoľného nemocenského poistenia cize najneskor 26.4.
Odpisala by som im teda SP, ze co uvadza Mihal a nech sa poucia., alebo nech sa tomu vyjadria.

poisonblu
1. jan 2012

@lin123 ty si mozes zrusit DNP k 30.1.2012 a zalozit nove 31.1.2012 a mas zase 270 dni noveho DNP ktore budes platit este po starom....

silviabn
1. jan 2012

ahojte.ja len pripomeniem,že od 1.1.2012 sa nám zmenil minimálny VZ z 329,06€ na 339,89 € a maximálny z 1116,75€ na 1153,50€ ................

kikula13
1. jan 2012

čaute baby,tak ako tu hovoríte o tej odhláške a prihláške,je možné isť hned po novej prihláške ísť na PN,alebo si musím odznova platiť tých 270 dní? 😒

emogeon
1. jan 2012

@kikula13 ano budes dostavat Pn z minima

lin123
1. jan 2012

@poisonblu mas pravdu aj takato je moznost, ale zavrhla som ju, pevne verim, ze sa nam podari zadari a budem tehotna uz coskoro a keby som teraz zrusila a zalozila nove DNP tak riskujem, ze nesplnim 270 dni do porodu a plus ma to aj tu nevyhodu, ze nebudem moct cerpat PN z DNP a co ak budem musiet byt doma na rizikovom? V takom pripade by sa hodila lepsia PN.

emogeon
1. jan 2012

teda ak mas podm. 270 dni splnenu v 2 rokoch ak sa nemylim...

lin123
1. jan 2012

@kikula13 aby si mohla mat PN z DNP, musis najprv splnit podmienku 270dni. ak sa mylim, nech ma opravia

pancake
1. jan 2012

baby kolko je ten minimálny vymeriavaci základ od 1.2? a kolko je minimum keby som si to chcela platiť kôli očkam??? dakujeeeeem

poisonblu
1. jan 2012

@lin123 ale ty uz jednych 270 dni budes mat...mihal na blogu pise, ze sa posudzuje tych 270 dni 2 roky spatne...pre materske musis splnit iba tych 26 tyzdnov nepretrzitych....ale ano, kvoli PN mas pravdu....

bubulka722
1. jan 2012

Ahojte! Napadla ma jedna vec. Ja som na RD, takže som automaticky dôchodkovo poistená štátom. Ak sa od 1.2. 2012 prihlásim na DP z minimálneho VZ, budem musieť platiť aj dôchodkové poistenie??? Trochu sa to bije a nedáva to logiku.

lin123
1. jan 2012

@pancake minimalny je 339,89 a maximalny je 3076,0 eur.
suma z minimalneho je 119,47 eur.

darka3
1. jan 2012

potrebovala by som poradiť DNP si platím od 26.10.2011 mám chorú dcérku zajtra ideme k lekárovi môžem si dať vypísať OČR?

majoslava
1. jan 2012

baby ja vás tu tak čítam ale mám v tom zmätok... ja si platím DNP od júla 2010 a splnených 270 dní som mala od apríla 2011 a hned som išla na PN (rizikové tehotenstvo) čerpala som z DNP a od septembra som na materskej až do marca... takže DNP som využila maximálne ...
teraz neviem ako mám postupovať ked že mi materská končí v marci... neplánujem mať druhé dieťa v tejto chudobe...
pravdepodobne sa budem musieť vrátiť do práce kedže RP je len 190e ...
mohla by som isť popri RP na PN a čerpať z DNP? to by som si aspon kus prilepšila a mohla kus dlhšie ostať doma s malým... ani netuším kam ho dám... ale viem že zo 190e nevyžijeme...

lin123
1. jan 2012

@poisonblu aha, takze by mi stacilo 26 tyzdnov, dobre to som si neuvedomila...ale myslim, ze uz to necham tak..nechcem spekulovat aby som to nejak moc neprespekulovala. 🙂 a PN by sa hodila...ja verim, ze sa nam zadari..uz sa snazime naozaj dlhsie...tak by sa patrilo. 🙂 Mam taku pracu z ktorej ma preradia na inu a tam budem dostavat ovela horsi plat..tak predsalen vyuzijem tu PN. Pevne verim.

lin123
1. jan 2012

@bubulka722 myslim si, ze ano, lebo je to ako balik vcelku.