Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

merry_v
8. jan 2012

@l_ucia
V druhom prípade ukončí toto poistenie 30.1.2012 (ale môže aj skôr) a začne nové 31.1.2012. Určí si VZ podľa potreby. Toto nové DNP zanikne 27.10.2012. Na PN, OČR, materskú môže ísť kedykoľvek do 27.10.2012, alebo v ochrannej lehote. Ale ak pôjde na PN, OČR, materskú medzi 31.1. a 31.7.2012 (26 týždňov), dávka bude určená len z minimálneho základu. Ak nastúpi na PN, OČR, materskú po 31.7., dávka bude určená z VZ, z ktorého platil poistné od 31.1.2012. Navyše bude mať nárok na dávku aj v ochrannej lehote, ktorá začne plynúť 28.10.2012. Dávka v ochrannej lehote bude tiež platená z VZ, z ktorého platil poistné od 31.1.2012.

lill7
8. jan 2012

@l_ucia ak sa prihlásiš do konca mesiaca, 270 dní počas ktorých môžeš platiť po starom sa ti bude rátať od tohto prihlásenia, niečo iné je splnenie podmienky 270 dní za posledné dva roky - tam sa ráta aj tých 176 dní

uzovicka
8. jan 2012

zienky, poradte mi, prosim. Som na rodicovskom prispevku este do augusta 2012. DNP platim od oktobra 2011, doplacam do maxima. Nechcem to v januari rusit, planujem otehotniet, 270 dni mi vychadza zaciatkom juna 2012. Ak sa mi dovtedy nepodari otehu a dam sa do 7 dni na PN, dlhsiu, a podari sa mi otehotniet pocas tej PN, vyplatia mi max materske???
Poradte, kto viete, Dakujem pekne 🙂

veverka84
8. jan 2012

dievcata neviete mi poradit ked mam brat rodicovsky prispevok na 2.dieta do novembra 2012 a od jula 2012 mam nastupit na MD s 3 dietatom/platim si DNP/to pojdem na UPSVaR a tam jto zrusim nie je to problem???dakujem

lill7
8. jan 2012

@uzovicka len ak otehotnieš do júna, budeš v ochrannej lehote a bude sa ti rátať aj materské z DNP, inak len PN. Počas ochrannej lehoty ti však nesmie vzniknúť nové poistenie.

l_e_n_o_c_k_a
8. jan 2012

ako je to z DNP a uradom prace? moja znama si uz doplatila 270 dni, a momentalne je nezamestnana. Chce sa hodit na PN, pretoze neotehotnela a chce aby jej peniaze vyplatili. Co ma urobit? Nakolko je vedena na urade prace moze ist na PN? A treba lekarovi nahlasit ze si platila DNP? Aky je postup?

danbian
8. jan 2012

Takze, moze ist na pn, lekarovi samozrejme treba nahlasit, ze si priplaca, pretoze tam sa vypisuje este jedno tlacivko.
Ale!! Od tohto roka 2012 sa DNP uz neoplati, ved vlada schvalila kroky, kvoli ktorym sa to neoplati.

janulap
8. jan 2012

@elise,dakujem...a ohladom toho materskeho co sa pytaju tu kočky vyssie.....ked si budem platit DNP,tak o materske mam poziadat tych 6-8 tyzdnov pred porodom.Ked by ma dr.uz vypisala na MD.Da mi papier a ja s tym papierom pojdem do SP?A potom dalej bude co? 🙂

l_e_n_o_c_k_a
8. jan 2012

@danbian a ked bude na PN napr. 2 tyzdne, ako je to s vyplacanim? vyplatia vsetko?

adka12
8. jan 2012

@evina0 pochopila si to správne, malo by sa ti rátať od začiatku tých 270 dní, o tých 2 posledných rokoch som nepočula a neviem ti ani poradiť, lebo ja som pri dcérke poistená nebola. Ale viem, že aj jednej pani radili v poistovni ukončiť poistenie a nanovo sa prihlásiť, takže tá 2 ročná podmienka tam asi nie je.

evina0
8. jan 2012

@adka12 dakujem za odpoved skocim cim skor do socialky a popytam sa nato, len ked tie pani su take neochotne poradit.
este sa chcem spytat ked nejak v oktobri 2012 splnim tu podmienku 270 dni potom ked budem tehotna tak mam akusi ochrannu lehotu 8 mesiacov a vtedy uz nemusi bezat DNP?? ked vsade pisu ze az do nastupu na meterku musim mat stale DNP 😕 poradis mi?
chcela by som tento rok do toho oktobra otehotniet ale porod by bol az rok 2013 co dovtedy s tym dnp uz nemusi byt?

datanka
8. jan 2012

kocky,nechce sa mi tu citat vsetky prispevky,prosim,mozete mi poradit?nie som este tehotna,ale ja truba som pred mesiacom(po4mes.platenia)zrusila dnp,lebo som si myslela,ze to proste zanikne a naco to budem zbytocne platit.ale dozvedela som sa,ze ak si ho znova zalozim,do konca januara sa da este po starom,a ak do 9mes.otehotniem,budem dostavat tu vacsiu matersku.som zamestnana v jednej firme uz 5rokov,ale za min.mzdu.takze ak oteh.napriklad vo februari,mam to platit az kym nebudem mat podm.270dni a potom uz az do materskej platit nemam,lebo to zanikne?ale vyratavat sa mi bude materska aj s dnp?dobre som to pochopila?boze,ja som taka koza,naco som sa unahlila a rusila to 😠

gabrielkabj
8. jan 2012

od 19.6.2008 si platím DPN z maxima oplatí sa mi brať ten balíček z minima cca 120eur na mesiac su vydavky alebo sa treba ako píšete odhlásiť a na novo nahlásiť k 31.1.2012? Čo je výhodnejšie môžte mi to vysvetliť a od 1.11.2011 som si začala platiť aj DPvN z maxima. Dík
😎

janulap
8. jan 2012

@evina,ked budes mat zaplatenych 270 dni tak ti DNP automaticky zrusia,ale ak v tom case budes tehu,tak plati na teba 8 mesacna ochranna lehota pocas ktorej musis nastupit na MD.Ty proste musis do oktobra otehotniet a do maja 2013 porodit,lebo inak z toho nebudes mat nic.

janulap
8. jan 2012
evina0
8. jan 2012

@janulap dakujem za odpoved, presne takto som to aj chcela aby sa nam druhe babo narodilo nejak v roku 2013
dufam ze vsetky tieto veci su spravne a letim do socialnej poistovne znovu sa prihlasit.
mala som uz hlavu v smutku ze peniaze co som doteraz dala do DNP,ktore som zrusila minuly rok v auguste boli zbytocne vyhodene.

nanku
8. jan 2012

@riami78 tak ok ked si zamestnana. no ak by si si platila z maxima tak po ukonceni materskej mozes potom cerpat davky PN alebo OCR z maxima

lesik
8. jan 2012

Zienky potrebujem radu. Som nezamestanana a do 31.1. si chcem zrusit terajsie DNP a zalozit nove DNP s maximalnym vymeriavacim zakladom .Ak si zvolim maximalny vymeriavaci zaklad a po case sa zamestnam, takze moj zamestnavatel bude tiez za mna platit odvody do socialnej poistovne...
Tym mi vznikne kazdy mesiac preplatok, pretoze zvolena suma mesacnych poplatkov za DNP bude vyssia ako som si urcila.Mam narok na vymahanie preplatku,ktory mi vznikne?
Ak nie,pri akej sitaucii mozno vymahat preplatky?
Diky.

datanka
8. jan 2012

prosim vas,chapem to spravne,ak sa teraz v januari prihlasim na DNP,tak vlastne nemozem otehotniet napr,vo februari,alebo marci,lebo to by som porodila este tento rok?a mala by som teda porodit az v roku 2113,aby rozhod.obdobie na vypocet z DNP,bol vlastne rok 2112?som s toho jelen 😒

annie6
8. jan 2012

@l_e_n_o_c_k_a ahoj, kludne moze ist na pn, len povie lekarovi aby jej vypisal tlacivo aj pre urad prace aj pre poistovnu

janulap
8. jan 2012

@lesik mozes poziadat o preplatok
@datanka bola si doteraz poistena DNP,alebo si zamestnana?

janulap
8. jan 2012

@elise ak by som zistila,ze som tehu,treba mi to potom povedat u dr?A musim aj nejake papiere zanist do SP?Alebo do Sp ist len ,ked by ma vypisala na MD?

kris1109
8. jan 2012

Caute baby,poprosím ešte raz o odpoved - DNP si platím od 4.Oktobra 2011,mám už jedno dieta a chceme druhé,som doma na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dovodov.Platím si minimum.Možem v januári to zrušit a na další den založit lebo si chcem platit maximum,a ked sa mi podarí otehotniet tak splnam všetky podmienky a budem mat potom tu vysoku matersku?Vlastne mám zaplatené len 3 mesiace zatial.Dakujem vopred za všetky odpovede.

kris1109
8. jan 2012

@kris1109 A ešte jedna otázočka,ak by som už bola tehotná a znáhodou by som bola na rizikovom nevadí to?vdaka🙂.

lesik
8. jan 2012

@janulap viem,ze to bolo sto krat omielane,ale chcem sa uistit, ci som pochopila spravne.Platim si DNP zhruba 11 mesiacov,do 31.1. chcem stihnut odhlasku a prihlasku na nove DNP...
Teraz som na PN, ktora bude trvat zhruba do februara.PN mi bude vyplacana z DNP ,ktore vlastne zrusim.
Je to tak?
A co nove DNP?Mam si ho platit aj ked vlastne budem na PN?
Prosim ta a este raz mi vysvetli ochrannu dobu ak by som otehotnela napr.v marci 2012 a DNP si budem platit od 31.1.2012.

elise
8. jan 2012

@janulap len ked budeš nastupovať na MD

adka12
8. jan 2012

@evina0 ak otehotnieš v októbri a splníš podmienku 270 dní, už nemusíš platiť DNP, lebo ti začne plynúť tá ochranná lehota 8 mesiacov, počas ktorej musíš nastúpiť na materskú 😉

datanka
8. jan 2012

@janulap som zamestnana a bola som dnp.ale len 3mes.do novembra,potom som to zrusila

l_e_n_o_c_k_a
8. jan 2012

@annie6 OK, dakujem pekne za informaciu, si zlatá

datanka
8. jan 2012

prosim vas,chapem to spravne,ak sa teraz v januari prihlasim na DNP,tak vlastne nemozem otehotniet napr,vo februari,alebo marci,lebo to by som porodila este tento rok?a mala by som teda porodit az v roku 2113,aby rozhod.obdobie na vypocet z DNP,bol vlastne rok 2112?som s toho jelen .prosim,vie mi niekto poradit?