Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jozefmihal
15. jan 2010

Áno, zmeniť VZ na DNP je možné najskôr po polroku od poslednej zmeny.

Preto takto radšej nešpekulujte a ak snažilkujete, prihláste sa radšej na DNP okamžite s max. základom.

Okrem toho nikdy neviete, či DNP nepoužijete na získanie zaujímavej nemocenskej pri RT...

gabikasz
15. jan 2010

pekný večer všetkým,potrebujem poradiť,od 1.1.2009 do 17.7.2009 som bola na urade práce ako nezamestnaná,od 17.7.2009 som SZČO Od 15.9.2009 si platím nem.poist.z minima ak otehotniem vo februari a dlhodobo budem hospitalizovaná dostanem nemoc.dávky?akú dostanem materskú?ďakujem za odpoveď

jozefmihal
15. jan 2010

Boli ste nemocensky poistená pred 1.1.2009?

miah
15. jan 2010

pan mihal
odhlasit sa a prihlasit sa da kedykolvek nie? netreba dodrzat tych 6mesiacov?

gabikasz
15. jan 2010

bola som zamestnáná 8rokov nepretržite na tpp

jozefmihal
15. jan 2010

gabikasz: Nárok na nemocenské z DNP budete mať vtedy, ak splníte podmienku, že v posledných 2 rokoch pred PN ste boli aspoň 270 dní nemocensky poistená, pričom k dobe samotného DNP sa pripočíta doba predošlého poistenia, ktoré ste mali ako zamestnanec pred 1.1.2009.

Napr. ak by ste zajtra šli na PN, tak nárok na nemocenské máte, lebo v období 16.1.2008 - 15.1.2010 máte spolu hodne vyše 270 dní nem. poistenia.

Takže nárok na nemocenské budete mať aj vtedy, ak o pár dní otehotniete a pôjdete na RT. Budete mať nárok aj na materskú.

Odporúčanie ako získať čo najvyššiu materskú:

Keď zistíte, že ste tehotná, odhláste sa z DNP. Prihláste sa na DNP znova najneskôr v cca 6-8 týždni tehotenstva avšak už s maximálnym základom 1084,55 eur. Aby bola pre každý prípad dodržaná lehota 6 mesiacov pre zmenu VZ, prihláste sa znovu až po 15.3.2010.

Ak to všetko dodržíte, budete mať temer 600 eur materskú.

dagi76
16. jan 2010

Ahojte dievcata, cerpali ste uz nemocenske iba z DNP? Platia od 1. dna od kedy som na PN? Pytam sa preto ze zas mi nic neprislo, ani rozhodnutie ani peniaze 😒

xpetka1x
16. jan 2010

Pan Mihal alebo niekto iny nexapem tomu co ste pisali ze aby bola pre kazdy pripad dodrzana lehota 6 mesiacov pre zmenu Vz??

ked sa robi zmena ze sa nerobi na novo odhlasenie a prihlasenie tak sa to nerata ako nov e Ro a netreba v zmene dodrzat tych 26tt od nasstupu na Md??

mima595
16. jan 2010

dag76 - neboj, SP si dava nacas - mne zvycajne chodili peniazky od nich až okolo 20. - a rozhodnutie zvycajne prislo až potom, co boli peniažky na ucte 😉

jozefmihal
16. jan 2010

xpetka:

Zmeniť VZ na DNP je podľa zákona možné najskôr po 6 mesiacoch od poslednej zmeny VZ.

V niektorých pobočkých SP na tomto trvajú aj v prípade, že sa DNP zruší a znova založí - nové DNP musí byť s tým istým VZ ako predošlé, ak ešte neuplynulo 6 mesiacov od poslednej faktickej zmeny.

V niektorých pobočkách SP na tom netrvajú. Napríklad žena sa prvýkrát prihlási na DNP povedzme 1.12.2009 s min. VZ. K 31.1.2010 DNP zruší. 5.2.2010 sa na DNP znova prihlási ale už s max. VZ - niektoré pobočky SP tento postup akceptujú.

K tomuto má dobrý prehľad gapa, možno sa k tomu vyjadrí.

jozefmihal
16. jan 2010

xpetka:

zmena VZ je niečo iné, ako odhlásenie sa a nové prihlásenie sa na DNP.

jozefmihal
16. jan 2010

Zas a znova:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Skúste si nájsť čas a pomaly, sústredene a opakovane si to prečítať. Pochopíte viac, ako čítaním príspevkov v tejto diskusií ktoré sú pri všetkej úcte jeden veľký chaos.

bejkn01
16. jan 2010

Pán Mihal, gapa alebo niekto, poradte mi prosím niekto:
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som sa od 1.9.2009 zamestnala, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť. V najbližšej dobe sa chystám dať si upraviť výšku DNP ako rozdiel max.VZ a zo mzdy.
Prosím ťa poraďte mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím poraďte, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, vtedy by sa mi malo brať rozhodujúce obdobie 2009, ak dobre myslím, kde som platila od 1.6.2009 - 31.12.2009 DNP z najvyššieho VZ. Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce, ak by to bolo 2010 - ako mám postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú. To si mám celý rok 2010 platiť z najvyššieho VZ?

enika
16. jan 2010

Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za link na Váš blog, konečne sa mi podarilo vyriešiť otázky, na ktoré tu bolo niekoľko rôznych odpovedí 😉 .

enika
16. jan 2010

ešte by ma ale zaujímala jedna vec - som zamestnaná, momentálne na RD a z tohto titulu spĺňam podmienku, že som nemocensky poistená min. 270 dní do 2 rokov pred pôrodom zo zamestnaneckého pomeru. Chcem sa prihlásiť na DNP ale iba z rozdielu max. VZ a môjho pravdepodobného VZ, nech dostanem pri narodení druhého dieťatka maximálnu materskú. Tu si však chcem overiť, či musím byť aj DNP minimálne 270 dní pred pôrodom alebo stačí keď sa prihlásim najneskôr do 8tt a splním podmienku 26 týždňov do nástupu na materskú, keďže podminku 270 dní som splnila zo zamestnaneckého pomeru.

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Toto je posledná vec, ktorá mi chýba na poskladanie 😉

xpetka1x
16. jan 2010

pan Mihal dakujem..ja si platim Dnp od 19.10 09 z Vz 700 19-11.09 som sa odhlaslila a 23.11.09 prihlasila z maxima terz som tehotna a mala by som vsetko stihat aj 26 tt aj 270 dni... tak dufam ze materska bude maximalna...
a tu zmenu VZ som sa pytala len preto ze ci ju mozem podat po pol rokutak ze si zmenim Vz z maxima na minimum ci sa aj pri tomto kroku bymi ostala max materska.. ale asi nie ze?to by som aspon daco usetrila na plateni,, potom neviem naco je ta zmena raz za 6 mes.. ked to mozme zmenit prihl a odhl. aj 100 krat za 6 mesiacou 😕

enika
16. jan 2010

aha, už som to našla u pána Mihála, takže stačí sa prihlásiť aj neskôr 😉 , keďže 270 dní mám splnených. Konečne mám v tom poriadok.

enika
16. jan 2010

no, pravdupovediac, na začiatku bolo, že sa kumuluje s ukončeným (?) a na konci, že musím mať splnených 270 dní aj zo zamestnaneckého aj z dobrovoľného, takže stále som si nie istá, preto budem rada, ak mi niekto odpovie, či treba mať z oboch alebo stačí tých min. 26 týždňov. ďakujem pekne.

gabikasz
16. jan 2010

ďakujem velmi pekne za odpoveď pán Mihal 🙂

mima595
16. jan 2010

enika-ak chces dostavat matersku z oboch nem. poisteni-aj zo zamrstnania aj z DNP, musis z oboch splnat 270 dni.
teda ak ti trva PP, tak aj z DNP musis mat 270 dni.

janka0025
16. jan 2010

hello.aj ja mám dilemu. Mám 25 rokov, v septembri 11-teho by sa nám malo narodiť bábo. Som dobrovolne nezamestnaná už 2 roky, ale neplatím i nemocenské. Budúci manžel je podnikatel.... uvažujem, ako z toho vytĺcť čo možno najviac peňazí a či to vôbec je ešte možné...ďakujem za odpoveď

enika
16. jan 2010

mimi, ďakujem pekne 😉 . Trošku som sa tam domotala.

janka, keďže si už tehotná, poistiť sa nestíhaš.

janka0025
16. jan 2010

hmm, ďakujem za odpoveď enika

luckam77
16. jan 2010

chcem sa opytat...ak si budem platit to dnp a nezostanem tehu....az neskôr niekedy pred nastupom do prace, ale ja v tom pripade uz nechcem nastupit do prace, pretoze je to stresujuca a na nervy praca 😠 a robime 16hodin kazdy druhy den tak sa chcem opytat oplati sa mi ist na pn alebo na rizikove????a mam potom narok na zvysenu matersku ked si to nadalej budem platit???

mirka183
16. jan 2010

Chcem vas aj ja poprosit o malu radu. Platim si DNP a momentalne som PN. Mam pokracovat v plateni aj pocas poberanie nemocenskych davok? Nemocenske sa mi bude uplatnovat z DNP, aj ked len z minima, kedze som este nesplnila podmienku 26 tyzdnov. Nechcem aby mi to nejako ovplyvnilo matersku. Dakujem pekne

jozefmihal
16. jan 2010

Ak ste PN a poberáte nemocenskú z DNP, tak počas PN poistné na DNP neplatíte.

Poistné si vypočítate tak, že obvyklú sumu ktorú platíte mesačne vydelíte počtom kal. dní v mesiaci a vynásobíte počtom kal. dní práceschopnosti. Výsledok zaokrúhlite na desaťcent nadol.

Výšku budúcej materskej takáto PN-ka neovplyvní.

snezka11
16. jan 2010

ja sa chcem opytat ci ovplyní poberanie nemocenskej davky z DNP ak som na rodičovskej dovolenke?
Bude sa mi niečo krátit.Dakujem

jaja64
16. jan 2010

p. Mihál,
môžte mi prosím poradiť, som momentálne na MD od 1.6.2008, ku dňu 31.7.2008 mi skončil pracovný pomer. Ak by som otehotnela a platila si napr. 2-3 mesiace pred plánovaným otehotnením DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu, budem mať nárok na získanie najvyššej možnej materskej ? A ešte, čo ak budem mať termín tri mesiace po ukončení terajšej materskej. Ďakujem.

vieraj
16. jan 2010

pan Mihal, prepacte, citala som vas blog.
bola som na UPSVaR a tam bolo na nastenke, ze tento prispevok zanika 6. mesiacom od naroku. Tak teraz neviem co je pravda.