Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katp
30. mar 2010

Gapa, ďakujem za radu.
Ale ešte ma zaujíma, prečo je PP t. č. istejší? Keď si to tak vezmem, keby som za zamestnala na max. výšku VZ, určite by som musela na odvodoch zaplatiť min. takú istú sumu, ako v prípade DNP za celú dobu do nástupu na MD, lebo PP by trval min. 10-15 dní. Tak či tak by mi skončil, a počas MD a poberania RP by som nebola taktiež v PP, ako aj keď by som išla na MD v rámci DNP. Ak sa rozhodnem pre DPN, je to jednoduchšie najmä z admin. hľadiska. V prípade PP by išlo o viac papierovania, neskôr o daň. priznanie, a pod. A mám nárok aj na zvýšený RP, keď nebudem na MD z prac. pomeru, ale bude mi vyplácaná z DPN? Ďakujem za super rady a čas.

zuzanaca
30. mar 2010

gapa......aj mňa by zaujímalo to čo katp.....prečo je PP t.č. istejší ako DNP.....cítiš v kostiach nejaké zmeny? 😕 😉 Ohrozia prípadné zmeny aj nás, už zaregistrovaných? 😕 🙂

marion
30. mar 2010

Ahojte, pomozete aj mne niekto? V januari 2010 mi skoncila materska. Teraz som evidovana na UPSVaR, pretoze pocas MD som bola nezamestnana, lebo mi skoncila zmluva. V roku 2009 som si dobrovolne zaplatila 4mesiace DNPO. Potom som to ale zrusila lebo som potratila. A koncom roka 2009 som sa opat prihlasila na DNPO. Zaujima ma, ci aj pri DPNO sa spocitavaju tie dni prerusene a opat zacate platenie NP...nakolko na stranke Sp som sa toto docitala: Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti sa jednotlivé druhy dobrovoľného sociálneho poistenia neprerušujú...neviem co to znamena...

Ja vlastne na davku v nezamestnanosti nemam narok lebo o pracu som prisla pocas MD, tak som myslela ze v maji ked budem mat splnenu podmienku 270dni (ak sa to teda spocitava, aj prerusene platenie) tak by som mohla ist aspon na PN, nakolko mam rizikove tehu a budem mat narok na nejake peniaze. Tak vlastne potrebujem vediet ci pri dobrovolnom plateni NP sa tie dni tiez spocitavaju, lebo som sa prihlasila, odhlasila a opat prihlasila...Dakujem krasne vopred...

zuzanaca
30. mar 2010

marion......dni sa ti spočítajú 🙂 a na PN máš nárok po uplnynutí 270 dní poistenia, no musis splnit aj podmienku 26 týždňov od posledného prihlásenia, aby si mala nemocenskú dávku nie minimálnu, ale 55% z tvojho VZ, z ktorého teraz platíš..... 😉

marion
30. mar 2010

ahoj zuzi, dakujem. Mne ide o to, ci teda sa rata aj to co som platila a prerusila a opat zacala, zlakla som sa ci to pri dobrovolnom nie je podmienene ze vkuse 270 dni za sebou nepretrzite. 🙂

zuzanaca
30. mar 2010

ráta sa ti to, nemusi byt 270 dni vkuse.... 🙂

marion
30. mar 2010

tak dakujem zuzi...som rada....ja inac toho 3.5. budem splnat podm. 270 dni, ale 26 tyzd. este nie, takze dostanem minimum. Vies od februara byt bez penazi je tazke. A preto budem rada aj tomu minimu od maja. 🙂 Ale kamoska mi vravela ze tiez ma teraz minimum, a neskor ked splni podm. 26t. tak pojde poziadata zvysenie, tak neviem co je na tom pravdy... 😒 Lebo ja bude splnat podn. 26.t nepretrzite 1.6. ( cize rozdiel medzi min a max su necele 4 tyzdne) ☹

bentleey
30. mar 2010

prosim o pomoc gapa alebo p. Mihala...planujeme babatko...som zamestnana viac ako 1 rok na dobu neurcitu u toho isteho zamestnavatela...rozmyslam o dobrovolnom nemocenskom poisteni (DNP) aby som poberala vyssiu MD...je moznost aby som z toho cerpala vyhody uz pred MD napr. pri rizikovom tehotenstve ak budem na marodke??? kedy by bolo idealne sa dat poistit a na aku sumu...a suma z DNP sa nacitava k materskej ktora mi vyjde z hrubeho platu???dakujem za odpoved

gapa
30. mar 2010

katp, zuzaneca,
nechcem predpovedávat zmeny, ale obávam sa ich. Aj ked nakoniec môžu byť úplne iné, ako očakávame. Tiež si myslím, že t.č. je lepšie DNP do 8tt ako krátkodobý PP. Do budúcna sa mi zdálo byť istejšie zamestnanie, no možno sa mýlim. 😒

petka5050
30. mar 2010

Ahoj Gapa, ďakujem za odpoveď,ale ešte by som potrebovala poradiť.zajtra sa chcem ísť prihlásiť do SP na DZP, ale včera, keď som tam bola mi povedali, že výšku si mám určiť sama. Ak mi od zamestnávateľa platia zdravotné okolo 27 Eur, mám si doplácať do 47,70, teda okolo 20 Eur? Aspoň tak som to pochopila z otázok tu zodpovedaných.Ak by mi tam vznikol nejaký preplatok, robí sa aj v SP nejaké ročné zúčtovanie ako v zdravotnej poisťovni alebo mám smolu ak sa netrafím sumu?

gulicka55
30. mar 2010

Ďakujem Gapa za odpoveď.

vivianaba
30. mar 2010

Gapa - vidim ze sa dobre vyznas v teme, ak budes mat cas napises co si myslis o mojom pripade, stretla si sa s tym uz? Ja si platim DNP uz cez 2 roky bez prerusenia, akurat som po zistenu tehu zmenila vymeriavaci zaklad z minima na maximum aby som mala tych 26 tyzdnov do nastupu na matersku z maxima. Cely minuly rok som vsak bola 'kryta', najprv pracovnom pomere (1.1.-30.6.) a potom ako nezamestnana v zahranici (EU) do 15.12.2009. Od 12.1.2010 do 20.6. 2010 som zase v pracovnom pomere v zahranici (EU), pytala som sa v SocPoist co s DNP a materskou a odporucili mi platit to nadalej a potom doniest doklad zo zahranicia (aky? to este neviem) a poziadat o subeh poisteni, vraj mi vratia preplatok. Lebo aj zo zamestnania aj z DNP by mi mala vyjst max. materska a je mi jasne ze mi 2materske nebudu vyplacat 🙂 Pocula si uz o takomto rieseni?

Dalsia vec - ked mi skonci PP na dobu urcitu a nastupim na matersku cca. v tom case, musim sa zaroven registrovat ako nezamestnana? Alebo ako co? Planujem byt na MD a potom na RD, nemam sa kam vratit do prace. Po RD zacnem zase pracovat, bud na projektoch (moznosti mam viac) alebo si najdem PP.

Vopred dakujem!

misica24
30. mar 2010

zuzanaca... ďakujem za radu 🙂

zuzin78
31. mar 2010

ahojte holky.
mam jednu otazocku na vas, poradite mi?
chcem sa dat DNP poistit, zatial nie som tehotna, ale v lete planujeme. to by som si platila zmaxima, nakolko som na RD. teraz keby som sa poistila z minima, potom o tri mesiace ,ked by som zistila, ze som tehotna, mohla by som si to zmenit na max. 47€ ?
dakujem za odpoved

emily76
31. mar 2010

bentleey.. aby si mala narok na vyplacanie z DNP, musis splnat podmieku poistenia minimalne 270 dni pred nastupom na matersku, resp. PN. To znamena, ze ak by si si zacala platit poistenie napr. teraz, otehotnela by si skor ako uplynie tato doba a isla na rizikove, tak by sa ti vyplacala iba z platu. A potom, ked ti vznikne narok aj na vyplacanie z DPN, tak by si si vybavila u lekara este jeden listok na PN a potom by ti vyplacali aj to. Potom ti budu vyplacat jednu davku ako sucet PN z prijmu a PN z DNP.. to iste aj materska...

marion
31. mar 2010

Babenky, neviete nahodou pre splnenie podm. 270 dni sa rataju len cele mesiace, alebo aj ked si zacnem platit napr.20.4 ci sa mi rata uz aj 10 dni v aprili. dakujem 🙂

vivianaba
31. mar 2010

Zuzin78 - musis si platit aspon tych 270 dni do vzniku naroku, tak ako pise Emily76. Ja som si platila z minima vyse 2 roky bez prerusenia (ale nielen kvoli materskej) a ked som zistila ze som tehotna zmenila som vymeriavaci zaklad na maximum aby som zase mala z maxima na 26 tyzdnov pred materskou. Pozor nesmies jedno DNP skoncit a nove zacat s novym vymer. zakladom, ale len si poziadaj o zmenu VZ. Mna v SocPoist chceli nahovorit na to aby som to povodne DNP zrusila a zacala nove, ale baby mi poradili nerobit to, ze staci zmenit vymeriavaci zaklad a vtedy ti vlastne bezi DNP dalej. Ak sa mylim prosim opravte ma niekto 🙂

marion
31. mar 2010

vivi ja som minuly rok si platila DNP spolu 112 dni, potom som potratila tak som to prestala platit. A v decembri 2009 som si opat zacala platit. A co teraz s tym, tych 112 dni sa mi nebude ratat, ked pises ze sa nema zrusit a opat zacat...dakujem 🙂

vivianaba
31. mar 2010

Marion - podla mna by sa ti to malo ratat, lide o to aby si mala zaroven splnene 2 podmienky: 270 dni (moze byt aj prerusovane) a aspon 26 tyzdnov spojite pred materskou. Mne hrozilo rizikove a VZ som si menila fakt na poslednu chvilu, tak som nechcela riskovat ze nesplnim tych 26 tyzdnov ak by ma nahodou poslali skor na matersku.

Teraz rozmyslam ci som to dobre napisala a tusim som to riadne poplietla: napisala som to vyssie presne naopak. Sorry! Takze v socpoist mi radili len si zmenit VZ v ramci existujuceho DNP ale to sa da len k celemu kalendarnemu mesiacu. Ja som menila 3.12., ekbyze cakam do 1.1. tak tych 26 tyzdnov nestihnem. Takze som sa k 3.12. odhlasila z minima a k 4.12. prihlasila z maxima. Do materskej by sa mal ratat VZ v rozhodujucom obdobi, t.j. od 4.12. do 31.12.2009, vtedy som uz platila z maxima takze dufam ze aj materska mi vyjde z maxima. Aj ked...kedze som zamestnana skor ma trapi to ze preplacam ale viac ako maximum aj tak nedostanem.

marianne
31. mar 2010

Gapa, prosim vies mi poradit?
Som na rodicovskej dovolenke do aprila, moj pracovny pomer trva.Len budem od maja do augusta na neplatenom volne.V septembri nastupujem do prace.Planujem este otehotniet a tiez si chcem platit DNP, len ma zaujima odkedy a kolko.Citala som, ze v mojom pripade ked som poistena aj zo zamestnania staci si zacat platit DNP do 8.tyzdna tehotenstva, cize netreba pred otehotnenim?Tiez neviem aka suma je stanovena na maximum.Dakujem

gapa
31. mar 2010

vivianaba,
ufffff, som si vydýchla za teba, že si sa odhlásila a nanovo prihlásila. Ak by si podala len zmenu, tak by si spravila riadnu blbosť. By sa ti aj tak rátala materská z VZ v roku 2009, t.j z MINIMA aj keby si dajmetomu nastupovala na MD v 12/2010 a celý rok 2010 platila z maxima.

môj názor na tvoj prípad je taký, že bud budeš poberať materské v zahraničí alebo na SK. V oboch krajinách to podla mna nejde, aj keby si poberala len polovičnú v zahraničí a polovičnú v SK. Podla mna je to tak, že nárok ti môže vzniknúť len v jednej krajine, zatial nie su podla mna riešené preplatky v prípade platenia v dvoch štátoch, ved čo ak v zahraničí je iné maximum alebo žiane maximum u nich nie je stanovené.

Tj. ak nebudeš poberať materské v zahraničí, tak ti vznikne nárok na materské na SK a to z DNP z rohod.obdobia ako píšeš, ak ti od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynie viac ako 26týždnov. P

Preplatok na poistnom ti podla mna nevzniká, lebo sa berú len dovody podla zákona o sociálnom poistení, t.j. odovdy do našej SP (a ty platíš podla iného zákona a v inej krajine). A tam žiadny preplatok nevzniká.

Zo zahraničia sa inak byvavuje potvrdenie E104 o dnoch nem.poistenia, ktoré je možné prirátať ku dnom trvajúceho NP na SK. Ale to ty nebudeš potrebovať. Toto tlačivo som však nikdy nevidela a neviem, či je tam aj suma (podla mna nie, lebo nie je podstatná, no možno sa mýlim)

Tak mi daj vedieť, ak by si niečo zistila (teda ak chceš) alebo som sa v niečom mýlila. 😉 (ak by si písala do inej témy alebo IP, tak pripomen situáciu, lebo tých otázok je fuuuuuura)

Čítala som totiž raz aj niečo také, že nemožno byť nem.poistený aj na SK a aj v zahraničí, čo však nemyslím, že je správny názor. Toto podla mna platí len o zdravotnom poistení a nie o nemocenskom, ved myslím aj živnostníci sú toho dôkazom. Ale pripomínam, nemám skúsenosti so zahraničím, len čo čítam.

gapa
31. mar 2010

marion,
tých 112 dní sa ti samozrejme ráta. Možno ich podla teraz účinného zákona prirátať k trvajúcemu nem.poistniu. Samozrejme ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom alebo do obdobia dvoch rokov pred PN. T.j.ak by od odhlásenia do nového prihlásenia uplynulo viac myslím 15mesiacov (treba si prerátať, či ak sa prihlásiš o 15mesiacov a uplynie 5, či to vychádza), tak sa to už nebude rátať. Ale samozrejme, kvôli uplynutiu 26týž. treba sa prihlásiť do 8tt, resp. u teba radšej do 6tt.

gapa
31. mar 2010

mariane,
ty nemáš žiadne ukončené zamestanie/nem.poistnie. Jedine v takom prípade, ak máš potrebný počet dní ukonč.NP v období dvoch rokov pred pôrodom/vznikom PN, tak ti stačí sa prihlásiť do 8tt. A to asi nie je tvoj prípad. Treba pred otehotnením, tj. dosť pred prvým dnom posled.menštr.

gapa
31. mar 2010

marion,
a samozrejme sa berú kalend.dni a nie mesiace.

gapa
31. mar 2010

marianne,
max. VZ t.č. je 1084,55eur na mesiac, od 1.7. sa bude meniť ale výška by mala byť jasná už v apríly, kedy zverejnia priemernú mzdu za rok 2009 a max. bude 1,5násobok tejto priem.mzdy.

gapa
31. mar 2010

petka
hovoríš o zdravotnom alebo o nemocenskom poistení. To je zásadný rozdiel a treba si ujasniť a nemýliť názvy!!!

gapa
31. mar 2010

a tiež nehovoriť o výške poistného (to nie je až také zaujímavé pri určovaní VZ alebo výšky nem.dávky, len ho treba mať zaplatené) ale treba písať o VYMERIAVACOM ZáKLADE.

marion
31. mar 2010

Dakujem gapa si zlata. Ja som dnes bola na socialke, a ta pani (inac strasne neochotna) mi vyratala ze mam narok na minim. PN 24.5. Podla mojich vypoctov je to uz 3.5. Nechapem ako dosla k tomu cislu. Ale ked som si spocitala iba cele mesiace tak mi to vyslo 24.3.( tj. v aprili mam 10dni, a v auguste 14 dni ) ale ak sa to rata na dni tak mam narok skor.

Prosim ak budete niekto taky zlaty, skuste mi vyratat podla Vas, ci mam narok na min. Pn uz toho 3.5. Ja som to ratala ale chcem si byt 100% ista. Tu su udaje: minuly rok som si platila obdobie 21.4 -- 14.8.2009 ( mne vychadza 116 dni), a potom si platim od 1.12.2009 do teraz (3.5 by tam malo byt 154, cize spolu so 116 je 270 dni )....a ked teda pojdem toho 4.5. s vypisanou PN, musim mat urcite zaplatene za april, ci musia byt zaplatene aj tie 3 dni z maja? Dakujem krasne za Vasu pomoc...
🙂

andzi
31. mar 2010

Baby, mňa by zaujímala taká procesná vec - budem poberať materskú z PNP aj DNP, pričom v prípade DNP mám miestne príslušnú inú pobočku Sociálnej poisťovne. Ktorá poisťovňa bude rozhodovať o materskom?

gapa
31. mar 2010

marion,
ak si napísala dobré dátumy, tak tvoje výpočty sedia. Od 4.5.2010 vzniká nárok na nemocenské, a od 1.6.2010 zo skutočného VZ v 12/2009.
ak vznikne PN v máji, treba mať zaplatené poistné za apríl 2010, za máj ich nezaujíma, t.j. neovplyvnuje to nárok na nemocenské,ak NP trvá. Potom zaplatíš bud len za alikvotnú časť riadne v splatnosti alebo za celý mesiac (napr. ja mám trvalý príkaz nech sa o to nemusím starať) a vyžiadaš si vrátiť preplatok písomne.