Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dany85
2. jan 2012

@poisonblu no veď tak to aj ja chápem len keď sem tam tu čítam že odvody zamestnávateľa a DNP spolu nesúvisia a že musím mať z každého tých 270 dní.. takže teoreticky by som to teda mala stihnúť aj keby som teraz v januári otehotnela..

nevesticka21
2. jan 2012

Viete niekto??????

kočky ako je to ked už mam zaplatených tých 270 dní?31.12 mi skončilo 270 dni a chcela by som ist na PN ku. viem že na matersku mam narok lebo som v ochrannej lehote ale ako je to s PN? musím sa nahlásiť do 7 dní?alebo je to jedno a mám nárok?dakujem za každu odpoved

dany85
2. jan 2012

@svirky neviem koľko odpracované, možno sa aj ja zle vyjadrujem, myslím tým počet dní čo mi platil zamestnávateľ odvody

poisonblu
2. jan 2012

@dany85 ano, 270 dni z kazdeho, len ak ti bezia tie poistenia spolu..ak uz ti bezi iba DNP, tak z povinneho uz nemas narok na materske, lebo nie si v ochrannej lehote, tak to sa ti pocita iba do tych dni, nie do vysky materskej...ta sa ti bude pocitat iba z DNP....

odporucam prestudovat toto, tam to pochopis lepsie: http://www.jozefmihal.blogspot.com/search/label...

je to sice stare, ale princip zostal ten isty....

dany85
2. jan 2012

hej, to som študovala a z toho som pochopila že ak som niečo odrobila a teraz som nezamestnaná a nahlásim sa ako DNP tak mi do tých povinných 270 dní zarátajú aj tie dni čo odvádzal zamestnávateľ, tak potom mi dobre povedali 🙂

hijobanan
2. jan 2012

Moze mi niekto jasne odpovedat? Ak tomuto vsetkemu spravne rozumiem, pripoistenie na ucely materskej bude stale mozne ale vo forme balika sluzieb, kt. sa vypocitava na zaklade stanovenych % k jednotlivym castiam balika z vymeriavacieho zakladu. Z toho mi teda ale vyplyva jedna hrozna vec. Podla nasledujuceho clanku: www.cas.sk/clanok/213186/pozor-od-noveho-roka-b... vyplyva konkretna suma pri vypocte z minimalneho vymeriavacieho zakladu a z maximalneho... PYTAM SA!!!: KTO SI TO BUDE MOCT DOVOLIT? Uz len platit DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu je 119,45 EUR. Teda ak niekto zaraba 400 EUR mesacne, zostane mu z platu cca 281 EUR na zivobytie. To je normalne? Kto si bude moct dovolit maximalne pripoistenie? Nie je to chore?

dany85
2. jan 2012

@hijobanan je, preto som sa nato dala síce v poslednej chvíli ale za relatívne malé peniaze..

nevesticka21
2. jan 2012

Asi ste žiadna neni SZČO s podobnou situaciou hmm?neviem ako je to teraz s PN ked už mam zaplatených 270 dni ☹

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu ahoj, ešte by som sa ta chela opytat ci sa mam na novo prihlasit z minima alebo maxima?dakujem 🙂

chelonka
2. jan 2012

@hijobanan je to celé choré čo stým dorobili, velmi politici riešili ako to mamičky zneužívaju a pod kolko penazí tam unika, ale keby tak riešili iných zneužívačov systému a nie normánych ludi ktorí si chcu prilepšiť aby mali z čoho zabezpečiť bábo. tam tí nemenovaní osadníci štát vyciciavajú inými milionami € a ani centom neprispeli do štátneho rozpočtu a nie ako tu mamičky ktore pracuju len si chcu prilepšiť!

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 z maxima, kedze z tohto poistenia ti bude pocitana materska....

dany85
2. jan 2012

@poisonblu 🙂 ďakujem, ukludnila si ma

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu takže pre mna bude rozhodujuci r. 2012 a nie 2011 tak?
😉

poisonblu
2. jan 2012

@nevesticka21 do 7 dni mas narok naPN bez diskusie....ak by si sla neskor, tak som citala na nete, ze kedze si tehotna, tak mozes ist, mas tiez tam tu 8 mesacnu ochrannu lehotu, ale ze tam treba potvrdenie o tom, ze si tehotna, aby ti vyplatili nemocenske

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 ano, rozhodujuce obdobie je posledne poistenie....cize u teba to bude 2012

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu dakujem pekne za rady 🙂

nevesticka21
2. jan 2012

@poisonblu dakujem Ti velmi pekne, teraz neviem čo spravit...či radšej hned alebo môžem počkat do najbližšej poradne a to mam 16.januara ...

poisonblu
2. jan 2012

@nevesticka21 skus si to este vyhladat na nete....ja som toto citala na hn poradni...

poisonblu
2. jan 2012

@poisonblu a nemozes este mesiac platenia potiahnut?

maminka142
2. jan 2012

@lill7 počaj teraz neviem, či som to spravne pochopila.. Takže to znamena, ak sa ja do konca tohto mesiaca odhlasim a do konca tohoto mesiaca zasa prihlasim na DNP z maxima. (to bude asi tych 49e?) Tak ked po prihlasení mi uplynie tych 270 dni a nepodarí sa mi dovtedy otehotnieť, tak to mi bude platiť aj na PN? Ide mi len o to, že či sa mi tie peniaze aspoň vratia, ak sa mi nepodarí otehotnieť 😢 Ďakujem si zlatá, že mi odpisuješ 🙂

janula42
2. jan 2012

poisonblu Ahoj, citam tu niejake zmeny o ktorych som nevedela.prosim poradte mi co by bolo pre mna najvyhodnejsie .
Teraz som na RD a konci mi v aprili. PP mi stale trva uz od roku 2005. Od 13.2.2011 som DNP z minima ale 2.8.2011 som sa odlasila a vzapeti aj prihlasila na max. DNP. Takze v podstate tych 270 dni uz splnenych mam.. ale od posledneho prihlasenia mi tych 270 dni ubehne az niekedy zac. maja.a co sa tyka 26 tyzdnov to splnim ak som dobre ratala 1.2.2012. snazime sa uz o druhe babo.
Mohli by ste aj mne poradit? Dakujem

nevesticka21
2. jan 2012

@poisonblu dakujem, všade to hladam len to akosi neviem nikde najst...ale dakujem aj tak

kristina15
2. jan 2012

ahojte. neviete mi niekto poradit, ak je niekto stale zamestnany (doba neurcita) teraz na rodicovskej dovolenke a pocas nej prejde s druhym dietatom na matersku dovolenku aka bude jej vyska? taka ista ako prva materska ci sa oplatilo platit DNP? dakujem

vladkapd
2. jan 2012

ahojte ako čítam, tak čítam ale vôbec to neviem pochopiť. viete mi poradiť. Som zamestnaná, nemám DNP . Chcem vedieť či sa mi oplatí ísť sa prihlásiť, keď už by mi to nevyšlo na vyššiu materskú ale či by som to mohla využiť na PN nakoľko ak ostanem tehotná musím ísť na tú PN. Ďakume

gapa
2. jan 2012

@dany85
tých 40dní ukončeného nem.poistenia zamestnanca sa ti zárátava na splnenie podmienky "dosiahnutia aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred skutočným dnom pôroru", lebo taký je terajší výklad zákona soc.poisťovnou (v zákone to nehladaj). Ak by si tých 40 dní nemala, tak by bolo treba s otehotnením počkať, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna posledn. menštr a trvá od tohto dna cca 280dní (no môže aj menej, npar. 266dní), tj. ak by si sa aj prihlásila na dnp v prvý den poslednej menštr. a porodila v 38tt (ja som tak porodila dve moje deti), tak by si nárok len zo samotných dní dnp neziskala. Ale to nie je tvoj prípad, ty tých 40dní máš.

darinka asi píše o tom, že tých 40dní sa neráta do 270dní, po uplynutí ktorých ti podla zákona účinného od 1.2.2012 zaniká dnp, ktoré vzniklo podla teraz účinného zákona (zákona účinnho do 31.1.2012). Tak to je pravda, že ti zanikne až po uplynutí 270dní od posledného prihlásenia na DNP (40dní ukonč. np sa do toho neráta podla info zo SP).
Ale tebe o zánik dnp nejde, ide ti o splnenie 270dní pre nárok na materské.

janula42
2. jan 2012

Ahoj gapa, citam tu niejake zmeny o ktorych som nevedela.prosim poradte mi co by bolo pre mna najvyhodnejsie .
Teraz som na RD a konci mi v aprili. PP mi stale trva uz od roku 2005. Od 13.2.2011 som DNP z minima ale 2.8.2011 som sa odlasila a vzapeti aj prihlasila na max. DNP. Takze v podstate tych 270 dni uz splnenych mam.. ale od posledneho prihlasenia mi tych 270 dni ubehne az niekedy zac. maja.a co sa tyka 26 tyzdnov to splnim ak som dobre ratala 1.2.2012. snazime sa uz o druhe babo.
Mohli by ste aj mne poradit? Dakujem

annieb
2. jan 2012

este otazka: ak by som sa nanovo prihlasila v januari a mam splnenych 270dni, staci mi platit npr. len tych 26tyzdnov? a potom si mozem aj zrusit (pripadne ist na pn) alebo cakat kym zanikne a platit do 270dni?

peuska
2. jan 2012

ahojte ja som ztoho asi tiez trosku somarik tak prosim poradte mi... momentalne som na RD a pracovny pomer mi trva... od 11.10.2011 som si zacala platit DNPz maxima 1116... Planujeme druhe dieta ale zatial nie som tehotna... Mam si to platit dalej alebo co vlastne mam robit aby som splnila tie podmienky a budem dostavat vyssiu matersku? Dakujem

poisonblu
2. jan 2012

@annieb staci ti tych 26 tyzdnov, ale musis byt tehu, ked to budes rusit, aby si mala tu 8 mesacnu ochrannu lehotu

kristina1818
2. jan 2012

@poisonblu ale tych 270 dni musis mat dokopy odplatenych?