Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

suzanah23
23. mar 2010

Ahoj gapa a ostatní. Chcela som sa opýtať k tomu DNP, ako sa započítava tých 270 dní? Ide mi o to, že platím si DNP od 1/2010 a môj PTP určený lekárom zatiaľ je 31.10.2010. Nakoľko však pracujem v stresovom prostredí a chcela by som ísť na PN ešte pred nárokom na materskú d., vŕta mi v hlave, či mi vznikne nárok na DNP k materskej, ak budem maródovať, aj keď ešte bez nároku na príplatok k nemocenskej dávke. Zjednodušene povedané -chcem maródovať iba s nárokom na základnú nemocenskú dávku, lebo nárok na DNP mi vznikne až v septembri niekedy. Len neviem, či si nepokašlem tú dobu 270dní, ak budem maródovať pred nárokom na DNP, ale súčasne si DNP platiť budem a j počas PN. Hádam sa tomu dá rozumieť, čo chcem vedieť :O). Vopred ďakujem za vysvetlenie.

zuzanaca
23. mar 2010

suzanah23....výšku materskej ti PN neovplyvní...dobre tomu rozumieš 😉 - platiť treba aj počas PN 🙂

suzanah23
23. mar 2010

Dikes zuanaca:O), keby to tak bolo, bolo by to fajn, lebo človek nikdy nevie, či nakoniec nebude musieť byť na PN povinne, na rizikovom a potom by bola dosť smola, keby sa tá lehota 270 dňová kôli tomu pokašlala a nakoniec by nárok na DNP nevznikol. Máš s tým nejakú skúsenosť osobnú, že máš v tom istotu, že na PN sa môže ísť bez problémov a napriek tomu po 270 dňoch nárok na DNP k materskej vznikne?
Na socke moc o tom vraj nechcú rozprávať, čo sa týka konkrétnych vecí, okolo DNP, tak človek platí a platí a nakoniec ak povedia, že nič z toho milá pani, lebo ste zamaródili, to by ma dosť natoto...zlostilo....:O).

bobjan
23. mar 2010

Ahojte🙂

prosím o radu...a ak som splnila tých 270 dní a teraz som PN, tak potom si nič neplatím, dobre tomu rozumiem?

leteku
23. mar 2010

ahojky, tak toto by zaujímalo aj mňa. Teraz mám zaplatiť poslednú splátku alebo ako to nazvať. Potom sa môžem odhlásiť a nič neplatiť? Môžem si potom uplatniť aj PNku, teraz si ju neuplatňujem, teda len u zamestnávateľa.

xpetka1x
23. mar 2010

ano neplatis nic nemusis sa odhlasit plati za teba socka aj pocas materskej a po materskej sa sama rozhodnes ci chces v plat pokrac alebo ne

karinnka
23. mar 2010

Ahojte DNP si platim od 15.11.2009,chcela by som sa opytat teraz som na urade a dostavam z uradu nejake davky a som PN,marodku beriem z uradu,ked mi skonci tych povinnych 26tyzdnov platenie zacne sa mi ratat marodka s DNP?,platim si ho z maxima.Na matersku idem 4.6.Dakujem

zuzanaca
23. mar 2010

leteku....hlavne sa neodhlasuj! Musi ti trvat poistenie pred narokom na nemocenské. Ak nastupiš na matersku, DNP neplatiš, no dni sa ti rataju....odhlas sa až po materskej, ak nebudes chciet pokracovat....Po splnení podmienky 270 dní mozes cerpat davky aj z DNP. 🙂

zuzanaca
23. mar 2010

karinnka....mne to vychádza, že nárok na dávky z DNP by si mala splnit po dovŕšení 270 dní - okolo 15.8.2010 - asi to nesplníš a nárok nebudeš mať ☹ ak nemaš počas doby dvoch rokov späť žiadne iné ukončené nemocenské poistenie.....

zuzanaca
23. mar 2010

suzanah23....osobnu skusenost nemam 😉

fran
23. mar 2010

karinnka, na to dej radsi pozor, do tech 270 dni plneni DNP se nezapocitavaji dny, kdy clovek cerpa nemocenskou nebo jine davky od DNP odvisle. Nekdy je lepsi nic nepobirat a neprijit tak o materskou. Pokud tam nemas rezervu (dny).

leteku
24. mar 2010

Ďakujem za rady.

karinnka
24. mar 2010

zuzanca ale ja som do APRILA 2009 pracovala na TPP,mne vychaza rodicovsky prispevok,to splnam,a teraz nedostavam nemocensku ale som na urade prace a ta mi vyplaca socialne davkyˇplus 60eur doplatok,ze som PN,len som niekde citala,ze minimalne platenie DNP je 26tyzdnov a to budem mat zaciatkom maja,tak som sa chcela opytat ze ten mesiac o materskej keby som ostala PN a chcela marodku so socialnej poistovne,by sa mi vyratala z maxima.

xpetka1x
24. mar 2010

karinka veru nie su povinne len tych 26tt ale 270 dni platenia od porodu smerom do zadu max. dva roky..takze ak si platis od 15.11. 09 tak 270 dni budesmat splnenych az v septembri ak sa ti dieta narodi skor nezvnikne ti narok na max. matersku ale mynimalnu.. cize si zbytocne platis z maxima

xpetka1x
24. mar 2010

karinka 26tyzdnou ti musi ubehnut od noveho prihlasenia do nastupu na Md ale musiis splnat aj 270 dni nie len tych 26 tyzdnou

leteku
24. mar 2010

zuzanaca - ešte jedna otázočka. Mám sa teda odhlásiť po materskej alebo až po rodičovskej, vtedy mi tiež platia to poistenie ony? A ešte jedna možno hlúpa otázka, budem teda poberať materské z dvoch zdrojov, ako je to s rodičovským? Ten už poberám asi len 1.

xpetka1x
24. mar 2010

po materskej sa odhlas...potom si to budes musiet latit sama teda ak sa neodhlasis...rodicovsky budes poberat zvyseny do dvoch rokou dietata a potom od dvoch do troch ten 180eurovy

karinnka
24. mar 2010

xpetka 1x a to je novy zakon?pretoze mne tie slecny na Socialnej poistovne povedali,ze zapadam do skupiny,ze sa mi to oplati zacat platit v 5tyzdni....dufam,ze ma obabrali a platim si to zbytocne... 😒

leteku
24. mar 2010

xpetka1x - ďakujem za radu. Konečne začínam mať jasno. 🙂

karinnka
24. mar 2010

xpetka1 uz som si precitala tvoju druhu odpoved,tak to splnam,dakujem 🙂

nikaivka
24. mar 2010

dievčatá, mám jeden dotaz. Od 1.1.2010 som si začala platiť DNP. Prvú splátku som vyplatila 1.2.2010, no druhú splátku, čiže za február som vyplatila 27.2.. Nevadí to? Nemala som ju vyplatiť až toho 1.3 ? Dúfam, že som nič nepokazila. Nevadí ak som ju vyplatila trošku skôr? Ďakujem.

suzanah23
24. mar 2010

Baby, ktorá mala taký prípad, že maródovala bez nároku na DNP, len na základnej nemocenskej a až potom išla na materskú? Mne totiž vznikne nárok na DNP až v septembri, v októbri rodím, ale asi nevydržím chodiť do práce do polovice septembra, nakolko mám rizikové povolanie. Rada by som šla na PN časom, ale neviem, či sa mi potom budú započítavať dni cez PN, ak si budem platiť DNP aj počas PN. Bojím sa, že ak budem maródovať nakoniec mi nevznikne nárok na DNP k materskej. Má s tým niekto skúsenosť, alebo neviete niečo o tom, ako to bierie sociálka? Splním podmienku 270 dní, ak budem maródovať počas pracovného pomeru a platiť DNP? Nepokazím si to? Ktorá do toho vidí píšte prosím. Srdečná vďaka :O).

xpetka1x
24. mar 2010

karinka no tak som ti to pocitala ak si platis Dnp od 15,11 2009 to je nedela...tak ti musi ubehnut 26tt skor ako nastyupis na matersku to bude 10. maja vtedy ti ubehne 26 tyzdnou a 270 dni je podmienka platenia dnp aby si mala narok na maximalnu matersku ty splatis 270 den 11. augusta.. takze ak sa ti dieta narodi skor ako 11.8. vznikne ti narok na mynymalnu matesku a to znamena ze si to platis zbytocne... daj si to overit...

brumdinka
24. mar 2010

ahojte, holky nechce se mi číst celá diskuze, ale potřebovala bych poradit.

Momentálně cca od října neberu Ha, s tím že to neřešíme a kdyby se povedlo druhé dítko, tak bysme se nezlobili - zatim nic, jelikož mám dost rozhašenej cyklus. Ale k tématu, bohužel od ledna sem bez práce a registrovaná na úřadě práce, mám ale po mateřský málo odpracováno, takže nemám nárok na jakoukoli podporu a kdybych otěhotněla tak automaticky mám tu čtyřletou variantu - jde mi o to, pokud bych si začala platit DNP těch 270 dní - netušim v jaké výši - zda bych pak měla nárok třeba na tu tříletou nebo i dvouletou variantu samozřejmě s větší mateřskou, rodičovskou? Prosim poradte. Díky moc.

zuzanaca
24. mar 2010

karinka, xpetka...ak nesplníš základnú podmienku 270 dní, nárok ti nevznikne vobec! 😒

zuzanaca
24. mar 2010

brumdinka....spýtaj sa na to na českom fóre, na slovensku máme iné zákony 😉

xpetka1x
24. mar 2010

zazanca ano mas pravdu nevznikne som sa sekla bude mat narok na rodicovsky prispevok...ale ten vyssi pokial bude mat odrobene aspon 9 mesiacou

angika
24. mar 2010

Ahoj gapa,
chcela by som Ta poziadat o radu. Poslednych 5 rokov pracujem, som zamestnana. Od 30.11.2009 som si zacala platit DNP, vratane toho 1 dna v novembri, ako doplnok do maxima vymer. zakladu, cize do 1084,nieco EUR. .
V januari som otehotnela a predbežný termín mám 2.10.2010. Ak mi vyjde tych 270 dni, z coho, teda ako sa mi bude pocitat rozhodujuce obdobie pre vysku materskeho? Bude sa mi to vypociatavat len z kalendarneho roka 2009 - co mi teda velmi nepomoze? Alebo sa to nejako spoji zo zamestnania a z DNP a mam teda nadej na vyssie materske? Dakujem pekne za odpoved.

gapa
24. mar 2010

karinka,
nesúhlasím s petka1,
ak tomu dobre rozumiem, tak si bola zamestnaná na prac.pomer do 4/2009 a od 15.11.2009 si platíš DNP z max.VZ. Ak tvoj PP (nem.poistenie) trval pred aprílom 2009 aspon 9mesiacov, tak ti vznikol nárok na nemocenské z DNP hned po jeho založení, aj ked z minimálnych odvodov, ktoré platia v den, kedy vznikne PN. T.j. ak PN vznikne v roku 2010, tak to vychádza cca 5,8 presnejšie cca 176,5Sk na kalendárny den (okrem prvých 3-och dní PN, to je trochu nižšie) t.j. cca 5295Sk na mesiac s 30dnami. Neviem kolko dostávaš teraz z UP, či je to viac. LEbo obe dávky poberať naraz nemôžeš. Bud nemocenské alebo to čo poberáš, predpokladám.
Ak nemocenské nepoberáš, tak prepdokladám si ani PN na soc.poistovnu neodniesla????

Ak máš ukončené nem.poistnie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak podla teraz účinného zákona sa ti tieto dni prirátajú ku dnom trvajúceho poistenia. Ak v súčte s trvajúcim NP dosiahneš aspon 270dní, tak ti vzniká nárok na materské. Ak si uplatnuješ nárok z DNP a sponíš aj podmienku aspon 26týž. od posledného prihlásenia na DNP, tak ti vzniká nárok na nem.dávku (materské) zo "skutočného" vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období. Ak podmienku 26týž. nesplníš, ale splníš 270dní, tak nárok na materské vzniká, ale ráta sa len z minimálneho VZ.

U teba problém s 270dnami a ani 26týž. nie je. Už keby si nastúpila na MD napr. 16.5. (ak si sa prihlásila od 15.11.2009), tak by bola materská rátaná z maximá. U teba je však najskorší nástup možný 21.5.2010 (pri PTP 16.7.2010), najneskôr 4.6., ako píšeš.

gapa
24. mar 2010

nikaivka,
ak si v prevodnom príkaze uviedla ako špecifický symbol mesiac, t.j. 22010, tak je to OK.

Ak nie, tak pre istotu teraz zaplať za marec až v apríly, resp. uved v špecific. symbole, že to je poistné za 32010. Ak by si totiž zase zaplatila koncom marca za marec (bez ŠS), tak ti môžu spárovať túto platbu s februárom. Mne sa to totiž stalo, ked som takto platila cca 5mesicov vždy koncom mesica (28-eho) za daný mesiac. Neudávala som špecific.symbol, lebo som si dala trvalý príkaz. A v SP som to mala všetko zle popárované (za prvý mesiac platenia som mala preplatok a potom opozdené platby), tak som musela dávať písomnú žiadosť s tým, že žiadam platbu z xx.xx.2010 priradiť ako platbu poistného za mesiac xx/2010 atd. Teraz som dala splatnosť na 3-tieho v mesiaci za predchádzajúci mesiac, nech s tým už nemám problémy.
😉