Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

h.a.i.n.y
6. aug 2010

Ahojte chcem sa vas opytat ak uvazujeme ze sa nic nebude menit v zakonoch: ak budem nezamestnana a budem si platit DNP z max. VZ pocas roku 2011 a porodim v roku 2012 tak za rozhodujuce obdobie sa mi bude brat rok 2011 a preto si to mozem zaciatkom roka 2012 zmenit tak ze budem platit z min. VZ? A ked nebudem zamestnana tak mam narok na matersku alebo nie? Myslim to co sa vyplaca pocas 6 mesiacov od narodenia dietata. A ked nie som zamestnana tak mi staci splnit podmienku 270 dni platenia DNP do porodu a nie pred odchodom na matersku? Lebo odchod nebude ked budem doma. A v tom 26 tt nepreruseneho platenie DNP. Ale tych 26 tt je jedno ci si budem platit z max. alebo z min. VZ? A tych 26 tt moze plynut sucasne s tymi 270 dnami?
Napisala som to polopate tak dufam ze mi niekto poradi a ocakavam tiez taku odpoved polopate 🙂 ze tomu porozumiem 🙂

standa82
6. aug 2010

@helenkasabinka ...nevie sa ako to bude s DNP. Pre mamičky, ktoré si ho platili v roku 2010 sa rušiť nebude. Ale čo bude pre mamičky v roku 2011 ?
@h.a.i.n.y ...áno RO je rok 2011, teda od kedy si platíš.Nárok na materskú budeš mať z DNP po splnení podmienky 270 dní platenia do pôrodu. 26 týždňov platenia znamená, keby si si počas prihlásenia v DNP menila VZ, z nového VZ musíš do dňa nástupu na MD platiť 26 týždňov.

emogeon
6. aug 2010

podmienka 270 dni platenia je do porodu alebo do nastupu na MD?

standa82
6. aug 2010

@emogeon ...podmienka 270 dní je do pôrodu

helenkasabinka
6. aug 2010

@standa82 aha dakujem co je RO a VZ? 😕 😅

standa82
6. aug 2010

@helenkasabinka ...RO je rozhodujúce obdobie a VZ je vymeriavací základ 😉

helenkasabinka
6. aug 2010

@standa82 aha dakujem,tak uz len zalezi od poslancov,co s nami spravia,je moznost,ze si zacnem platit DNP a nakoenic aj tak v roku 2011 figu borovu dostanem? 😕 😅

standa82
6. aug 2010

@helenkasabinka ....myslím si, že pokia by si si to začala platiť v tomto roku od septembra, mohli by to brať ako platenie mamičiek, ktoré si platia celý rok 2010 (alebo väčšinu z roka 2010).

helenkasabinka
6. aug 2010

aha dakujem za super odpovede 🙂 tak v tyzdni tam pojdem a podam ziadost 🙂

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82 Ale to je jedno ci tych 26 tt si budem platit z maxima alebo minima? A musim si ich platit vkuse bez zmeny? Myslim tym to ze ak budem mat napr. termin porodu marec 2012 tak aby som splnila podmienku 26 tt tak tych 26 tt mi zacne plynut uz v roku 2011. Takze potom v roku 2012 sa to uz neda zmenit? Stale budem musiet platit z max. az do porodu?

standa82
6. aug 2010

@h.a.i.n.y ....Ak by si si začala platiť v septembri z VZ 600 eur a v januári by si si to zmenila na VZ 300 eur, tak z tohoto VZ musíš do nástupu na MD splniť podmienku platenia 26 t, ale 270 dní sa ti ráta už od septembra. A tieto dni musíš splniť do pôrodu.

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82 Ale ja si chcem zacat platit uz v maji 2011. Dajme tomu ze termin porodu bude v marci 2012. Tak ako by som si to mala platit? Cely cas z max. VZ? Kedze tych 26 tt bude plynut uz od roku 2011. Pocas tych 26 tt si to mozem zmenit aj na min. VZ alebo nie???
A ak budem nezamestnana tak aj vtedy sa mi bude vyplacat max. materska poca 6 mesiacov od narodenia babatka?

standa82
6. aug 2010

@h.a.i.n.y ... keďže si to chceš začať platiť až v máji, potom do vtedy by sa malo vedieť čo nová vláda spraví z DNP. Ak to ostene tak ako teraz, začala by som si to platiť z minim.VZ a do 8 tt by som si to zmenila na max.VZ, aby som splnila podmienku 26 t do pôrodu. Ak budeš nezamestnaná, materskú ti vyplatia z DNP takú aký si mala VZ. Ak max., tak aj materská bude max. Ale ak budeš aj v roku 2011 zamestnaná, tak ti bude stačiť prihlásiť sa na DNP z rozdielu VZ max. - VZ zo zamestnania, aby si zbytočne veľa neplatila.

gapa
6. aug 2010

@lalia21
som sa cca po týždni dostala k svojmu počítaču na chvílu (televíziu velmi nesledujem), tak sa len rozpozerávam, o čom sa ševelí.
O tom DNP som ešte nečítala. Ak by som plánovala tehotenstvo, tak neviem, čo spravím.

Ale aj ja som napr. platila dob.poist. v nezam. a chýba mi ešte platiť cca 7mesiacov, lebo som prišla počas RD o prácu. No ja neplatím ani z minima ani z maxima, lebo beriem to tak, že možno si aj prácu najdem hned (aj ked tomu neverím) a môže sa stať, že sa zmenia zákony a nárok mať aj tak nebudem. By ma to síce naštvalo, ale preto neplatím z vyššej sumy.

Takže bohužial neporadím (nečítala som teraz ani posledné príspevky v tejto téme, ale predpokladám, niečo sa hovorí o pozastavení DNP, resp. súbehu povinného a dobrov.poistenia)

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82 Ano ano tomu rozumiem presne co si napisala. Dakujem. Ale chcem sa opytat ci pocas tych 26 tt musim stale platit z max. VZ? Lebo ak by bol porod v marci 2012 tak od januara do marca by som si mohla platit z min. VZ len neviem ci je to mozne a preto sa pytam.

standa82
6. aug 2010

@h.a.i.n.y ..počas tých 26 t musíš platiť tú jednu sumu, lebo tie dni do pôrodu musíš splniť.

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82
Takze este raz si to zhrnme: 🙂 V maji si zacnem platit z min. VZ, ked zistim ze som tehu pojdem si to zmenit na max. VZ do 8 tt a takto to budem platit az do porodu? Spravne tomu rozumiem?
A kedy potom zrusim platenie DNP?

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82 A este jedna otazocka. Ako sa robi ta zmena VZ z min. na max.?

standa82
6. aug 2010

@h.a.i.n.y ...správne. Počas MD (cca 6 mes.) si oslobodená od platenia, no poistenie ti beží. Po ukončení MD, pri začatí rodičovskej sa odhlás.
Zmenu vykonáš tak, že len prídeš do SP a v jeden deň sa odhlásiš a na druhý deň sa pôjdeš prihlásiť z nového VZ.

h.a.i.n.y
6. aug 2010

@standa82 Dakujem ti pekne. Velmi si mi pomohla 😉 Tak teraz uiz len dufat ze nam to DNP nezrusia 😒

sasettka
6. aug 2010

@h.a.i.n.y
co som teraz pocitala, tak si nie som ista, ci vies, ze sa MD vyplaca od nastupu na nu, co je 6 tyzdnov pred planovanym porodom, pretoze v prvom svojom prispevku pises, ze:
"A ked nie som zamestnana tak mi staci splnit podmienku 270 dni platenia DNP do porodu a nie pred odchodom na matersku? Lebo odchod nebude ked budem doma"
... takze odchod predsalen bude 🙂)) ale tak ci tak ked si raz zacnes platit z max., a to najneskor do 8tt, tak tych 26 tyzdnov do nastupu na MD by si mala stihnut 😉

helenkasabinka
6. aug 2010

baby takze este raz -ja planujem babatko koncom septembra,takze dajme ze zaciatkom oktobra aby sme to mali lahsie,ale,ked si zacnem platit DNP uz zaciatkom septembra a otehotniem v oktobri tak stiham do porodu tych 270 dni,ze?
to je od septembra do porodu (akoze jul) by som mala zaplatenych tych 9-10 mesiacov,tak by som mala mat narok na zvyseny RP 😕

xpetka1x
6. aug 2010

@helenkasabinka ak budes mat zaplatenych 270 dni tak ano..kludne si to zacni platit teraz z minyma aspon 2 mesiace ak nebudes este tehotna sa odhlasis a ked zistis ze si tehotna tak sa prihlasis s maxima...alebo podla toho akej vysky chces mat matersku...tie dva mesiace co si budes platit s mynyma sa ti k tomu prirataju a to uz urcite stihas

mnatasa
6. aug 2010

ahojte, ja si platim DNP od marca a z maxima ale stale nie som tehotna mozem sa odhlasit a prihlasit zas az ked budem tehotna? bolo mi povedane ze potom budem mat ale mensiu matersku ked sa odhlasim a nebudem si to v kuse paltit je to pravda?

standa82
6. aug 2010

@mnatasa ...môžeš sa odhlásiť a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr však do 8 tt, tak sa znovu prihlásiš.

emogeon
6. aug 2010

a ked sa odhlasi a potom prihlasi tak stiha tych 270 dni do porodu?

h.a.i.n.y
7. aug 2010

@sasettka Takze aj pre mna plati ten odchod na MD? Aj ked budem nezamestnana? Takze tu podmienku 270 dni musim splnit ale do odchodu na matersku ano? A mozes mi este poradit ako prebieha ten nastup na MD? Musim si ist po nejaky papier do socialky alebo ako? Kedze nebudem zamestnana?

sasettka
7. aug 2010

@h.a.i.n.y
jasnacka, aj ja som rovnaky "pripad", ako ty 🙂)) na MD sa ide 6 tyzdnov pred planovanym porodom a plati: 270dni platenia DNP pred porodom a 26tyzdnov nepretrziteho platenia pred nastupom na MD.
Este to nemam uplne nastudovane, ako to prebieha, ten nastup na matersku, ale predpokladam, ze mi da gynekolog nejaky papierik a s nim pojdem na socialku...

lubica69
7. aug 2010

Áno kočky Na MD sa nastupuje 6-8 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu Gynekológ vám dá papier ktorý treba zaniesť na sociálnu poisťovňu Ak podmienka 270 dní nebude splnená pri nástupe na MD treba ju splniť do dňa pôrodu Od toho dňa bude vyplácaná materská

katarina104
7. aug 2010

@standa82 nie je to tak ako vravíš bližšie som sa informovala,nech sa neodhlasujú, ale len nech si zvýšia VZ a to sa dá spraviť až od ďalšieho mesiaca, nie zo dňa na deň. Je rozdiel v tom,že potom by jej mohli začať počítať znova tých 270 dní, a tak to bude len 26 týždňov do pôrodu.