Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vieraj
16. jan 2010

prepacte, uz som si vas prispevok precitala v inej diskusii 🙂

jamama
17. jan 2010

Mam RL na prihlasenie na DNP,chcem ho odniesť v pondelok na SP,platiť si chcem zatiaľ z minima.Chcem sa opýtať,ak podam v pondelok,môžem čerpať OČR hned v pondelok,kedže prave ochorel syn,alebo od kedy by som mohla čerpať?Momentalne som na neplatenej predlženej RD.

jozefmihal
17. jan 2010

Z DNP je možné čerpať ošetrovné okamžite, tu sa nevyžaduje 270 dní trvania poistenia.

sonicc
17. jan 2010

dobry den...
chcem sa opytat... po uplynuti 270 dni DNP som hned nastupila na PN, na ktorej budem este niekolko mesiacov... znamena to, ze teraz vobec nemusim DNP platit?
Ako to bude potom ked o par mesiacov skoncim PN? Zacnem opat K 8.memu v mesiaci platit ako doteraz? Ked hned po PN nastupim na dalsiu PN alebo OCR budem mat stale narok na najvysiu? Aj ked cca 5 mesiacov po uplynuti 270 dni budem PN a nebudem nic platit?
dakujem

jozefmihal
17. jan 2010

Ak pberáte nemocenskú z DNP tak v čase PN na DNP neplatíte. Po skončení PN platíte ďalej. Doba počas ktorej neplatíte na DNP počas PN neovplyvní výšku budúcej nemocenskej alebo materskej.

sonicc
17. jan 2010

pan mihal dakujem

xpetka1x
17. jan 2010

pan Mihal mozte mi toto odobrit::? na DNp som sa prihl,19.10.09 z VZ 700 potom som sa k 19.11.odhlasila a prihlasila 23.11.09 z maxima teraz som v 6 tt termin mam na september mala by som stihat aj 26t aj 270 dni.. bude moja materska ratana z maxima?? ANO NIE??DAKUJEM

jozefmihal
17. jan 2010

xpetka:

ANO

luckam77
17. jan 2010

uz sa tento tyzden co bude chystam poistit na DNP...este tehu niesom....ak si budem platit to DNP zostanem neskôr tehotna a nechcem nastupit do prace kôli podmienkam napr. dlha prac.doba az 16hod. kazdy druhy den, stres atd.pojdem na rizikove budem mat narok na vyssiu matersku ak budem uz splnat tych 270dni pred nastupom na to rizikove tehotenstvo???chcem si to platit v plnej vyske....a este jedna otazka...ak uz budem na materskej cize po pôrode si ked uz budem "dostavat" matersku tak to DNP musim nadalej platit????aj pocas rizikoveho tehu musim platit dnp???dakujem

marianinka
17. jan 2010

p.Mihal

ako je to pri PN a chcem si uplatnit narok z DNP. musim mat tiež splnených 270dni NP + aj 26týždnov, alebo sa da cerpat hned 1den prihlasenia?

povedzme, ze si platim z maxima , ak pojdemna PN bude moja nemocenska max. cca 600eur????

dakujem

silvia123
17. jan 2010

Dobrý deň pán Mihál, píšete že počas PN nemusím platiť DNP, to viem. Ale nie je mi jasné či musí byť splnená nejaká podmienka zaplatenia DNP -teda tých 26tt či musí byť riadne zaplatené, takže ak by som tých 26tt nemala riadne zaplatené, že by som sa poistila napr.tesne pred otehotnením, tak by som si radšej platila aj počas tejto PN, len aby som mala max.materskú. Lebo inak by to znamenalo, že sa prihlásim na DNP z max. VZ, mesiac-dva zaplatím a potom pôjdem na rizikové -tým pádom nemusím platiť DNP, poistenie sa mi rátať bude aj keď nebudem teda platiť a aj tak dostanem max.materskú??? Veď to by sa zneužívalo veľmi. To asi nie? Podľa všetkého musím splniť tú podmienku mať zaplatené 26tt? Prepáčte ak sa pýtam nejakú hlúposť, ale ja som teda počas 11 rokov práce ešte nemaródila, takže moc sa v tom nevyznám, to ma len tak napadlo. V podstate ja si platím z max. VZ od októbra a tehotná ešte nie som, takže ja sa nebojím že by som to nestíhala platiť, to len zo zaujímavosti som chcela vedieť ako to vlastne je.

gapa
17. jan 2010

marianinka,
z DNP musíš mať splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (zarátajú sa aj dni akéhokolvek "ukončeného" nem.poistenia).

Ak si bola napr. celý rok 2008 zamestnaná= nem.poistená, potom celý rok 2009 nezamestnaná bez nem.poistenia a prihlásiš sa zajtra 18.1.2010 na DNP, tak máš hned nárok na nemocenské z DNP(dva roky dozadu máš 270dní NP z "ukončeného" zamestnania).

Ale rátať sa bude z minimálneho vym.základu t.č. 319,58eur, pokial vznikne PN/očr do 26týždnov od prihlásenia na DNP. Ak vznikne po 26týždnoch, tak zo "skutočného" vymeriavacieho základu v tzv. rozhodujúcom období.

Počas poberania nemocenského z DNP nemusíš platiť odvody na DNP.

marianinka
18. jan 2010

Dakujem Gapa, ja uz tých 270mam, no volala som do socialnej a platila som aj cely rok 2009 ale pani mi povedala, ze od septembra to tam neni uvedene, ale peniaze maju, som zvedava , ake my dnes daju vysvetlenie. uz ma cela socialna poitovna sere.

catherine214
18. jan 2010

AHojte, aj ja potrebujem poradit.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ale pracovny pomer mi uz netrva, takze som nezamestnana.Od 31.7.2009 si platim DNP z maximalneho VZ cize 47,70 eur kazdy mesiac, kedze planujeme druhe dieta. Buduci mesiac som si chcela znizit max VZ na minimum, kedze preslo 6 mesiacov, kedy mozem uskutocnit zmenu. A teraz ma zaujima, ako sa mi vyrata vyska materskeho. Cize ak sa mi narodi dieta este v tomto roku 2010, tak rozhodujuce obdobie je rok 2009, a to mi vychadza max. materska? A ak sa mi dieta narodi az 2011 a ja si od februara/marca 2010 budem platit DNP uz len z min. VZ tak moja materska bude minimalna alebo aka, nedokazem si to vyratat.
Budem vdacna za odpoved.

mima595
18. jan 2010

cat-presne, ako pises...
ak by si na matersku nastupila až v r.2011, tak by sa ti to ratalo z platieb z r.2010 /urobil by sa priemer-napr.2*1084,55+10*310/ci kolko je teraz akt. min./deleno poctom dni-t.j.365-takže by ti vyslo trosku viac ako minimum.

luckam77
18. jan 2010

este sa chcem opytat prosim o radu...ak som na rodicovskej dovolenke a prejdem na matersku a budem mat uz platene 270dni dnp na aku matersku mam narok???a ako sa mi to bude ratat z prace???stale som evidovana ako zamestnankyna, ale z coho mi budu ratat matersku???pred nastupom na prvu matersku som dostavala 7700sk a robila som 16ty kazdy druhy den a v strese...v obchode co sa da cakat...a je to malo natie podmienky co som znasala tak chcem vediet ci by som dostavala viac ak si budem platit to DNP???a ked nestihnem prejst na druhu matersku ale uz budem mat zaplatenych tych 270dni dnp a pojdem na rizikove mam narok aj tak na vyssiu matersku???

nana11
18. jan 2010

ahojte, aj ja si platim DNP uz 2 roky aj som ho vyuzila, ale pocula som uz viacej krat ze vraj sa to ma rusit, co ma dost rozculilo, lebo sa chystam na operacie a chcem to este vyuzit. Neviete niekto o tom? dufam ze to je len nejaky bluf.

hankky
18. jan 2010

nana11 ahoj, ja som bola dnes na SP sa prihlasit na DNP lebo planujeme druhe dieta a rada by som poberala najvyssiu matersku....a nezavisle od seba mi dve pracovnicky naznacili ze v auguste sa bude menit zakon, pretoze niektory obcania si rozne priplacaju poistne a potom maju aj 5 prijmov a to sa im nepaci (pani mi aj menovala tych 5 prijmov ale nezapamatala som si) Ked som sa jej opytala ci sa budu sadzby znizovat tak povedala ze pravdepodobne ano lebo je to neusnosne.... Tak teraz tiez neviem ako si to mam vysvetlit a dufam ze si nebudem mesiace zbytocne platit 47 eur a nakoniec nic z toho nebude....
Pan Mihal asi o tom bude vediet nieco viac 😉

xpetka1x
18. jan 2010

tak ak to tak bude tak potom iba od augusta si budes zbyt, platit a to co je zaplatene sa dostane alebo to vratia.. hadam nebudu taki.... ved od nas by vymahali kazde ue

hankky
18. jan 2010

no neviem, zacinam v tom mat chaos...teraz sa snazim tym preluskat a zistit na co mam vlastne narok 😅 Myslim vyuzit to DNP este pred druhou materskou, napriklad na očr, len neviem ci sa mi potom neskrati tych 270 dni. A pletie ma aj to ze som sa docitala ze pri DNP sa vypocitava materska z predosleho roka, to ak porodim tento rok tak mi to budu ratat z roku 2009? lebo z toho vela nevyrataju, ved beriem len RP a nie som zamestnana 😒 lenze potom mi nedava zmysel platenia DNP, tak dufam ze som vsetko dobre pochopila a spravila som spravne ze som sa prihlasila a teraz uz len vyratat kedy najskor mozem otehotniet 😀

andzi
18. jan 2010

Chcem si aj ja overiť moju situáciu:
Platím si DNP vo výške rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou, DNP si platím od 18.11.2009, T pôrodu mám predbežne 10.9.2010. Z akého VZ sa bude počítať materské? Od 18.11.2009 súčty VZ z povinného NP aj dobrovoľného NP sa rovnakú max. VZ.

kisska
18. jan 2010

andzi - ak sa uz do porodu neodhlasis a znovu neprihlasis (u teba zbytocne), bude sa ti materska pocitat najprv zo zamestnanania za rok 2009 a z DNP od 18.11.-31.12.2009 😉

momoyka
18. jan 2010

ahojte, prosim o pomoc, platim si dnp od 20.11.2009 z minim. VZ, dnes som zistila, ze asi som tehula, nejaky 5+1 den, dokedy najneskor musim zmenit VZ na max?

emia
18. jan 2010

momoyka, najneskôr sa musiš prihlasiť nanovo do 8.týždňa tehotenstva, lebo si musiš platiť z maxima tých 26 týždňov aby si to stihla. 😉 Ale pozor musiš sa najprv odhlasiť z DNPa tak asi hneď na druhý deň sa prihlasiť nanovo z maximalného VZ.takže na príhlaške neuvádzaj zmenu, ale odhlasenie a prihlasenie sa. 😉

momoyka
18. jan 2010

oki, dakujem krasne, berie sa 8 ukonceny, alebo 7+?

mima595
18. jan 2010

momoyka - to zavisi od teba - to musis stihnut do nastupu na matersku dovolenku tych 26 tyzdnov platit v kuse, aby sa ti ratalo z toho VZ, co si platis.
takže utekaj na SP a zmen si to cim skor, aby si na to nakoniec nedoplatila.

kisska
18. jan 2010

momoyka - cim skor, tym lepsie 😉 a gratulujem 😀

luckam77
19. jan 2010

ahojte baby...vcera som vela premyslala ohladom DNP a neviem ci sa to mne oplati platit...ja ked si to zacnem platit tak najblizsi mozny termin na splatku mi urcite daju k 1.februaru a tych 270dni mi vychadza az do oktobra a mne v septembri konci materska cize sa nemôzem hodit na pn ani rizikove lebo vtedy sa nemoc.neplati a tym padom by som namala narok na vyssiu matersku 😔 😝 😠
ale keby som zostala tehu uz tento mesiac a zaregistrujem sa tak môzem ist 6-8tyzdnou pred pôrodom na matersku dovolenku cize by som splnala tych 270dni... 😀 neviem

vanj
19. jan 2010

Viete nam niekto poradit v nasledujucej veci?
Manzelka si plati DNP od 28.10.2009 vo vyske rozdielu hrubej mzdy a Max VZ. Od 1.1.2010 je ale nezamestnana takze si neplati nemocenske poistenie v sucte v max. vyske. Zmenit vysku DNP sa moze az po 6 mesiacoch. Co moze teraz urobit aby este dostala co najvysiu matersku? Teraz je priblizne v 12-13 tyzdni teh. takze uz je v tych 270 dnoch pred porodom.
Da sa vyuzit novy zakon, ze sa meni minimalny vymeriavaci zaklad od 1.1.2010, a poziadat o zmenu vysky DNP aj pred uplynutim 6 mesiacov, aj ked ona si platila viac?

standa82
19. jan 2010

Vanj, manželka môže sparviť toľko, aby sa išla odhlásiť a na druhý deň prihlásiť s novým VZ ( s max.VZ), lenže do nástupu na MD jej to musí vyjsť minim.26 týždňov platenia.