Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
12. dec 2011

@h.a.i.n.y este som to neurobila lebo si stale niesom ista ze to naozaj umoznia ratat tie dni od zaciatku a ak by to nahodou neumoznili tak by som potom zase nesplnala podmienku platenia 26 tyzdnou v kuse a mohla by som cerpat len z minima aj to len PN ku asi alebo neviem ako to skratka je ked som zamestnana to vyplacanie a nemam splnenu tu podmienku.. tak zatial radsej neriskujem cakam kym to niekde bude napisane jednoznacne...

@mima595 si si ista ze je to tak isto aj ked som zamestnana a vlastne PNku dostavam z povinneho zdravotneho poistenia.. tj.. dostala by som s prace + minimum z DPN...lebo ak hej tak by to bolo fain... (a aj pri materskej to tak je ?)

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - nechapem, o co ti ide???? v com vidis problem??? lebo ja neviem cele tvoje datumy, ci mas splnene 270 dni.....

ale ano, som si ista...ak dostavas PN zo zamestnania, a mas splnenu podmienku 270 dni z DNP, tak ti prvych desat dni vyplatia PN z DNP z minima /tam sa neskuma subeh/ a dalsie dni, ked už plati PN socialka, tak ti doplatia PN z DNP do maxima...teda pr. ak tvoja PN zo zamestnania bude cca 300E/mesiac, tak ti vyplatia cele minimum
ale ak zo zamestnnaia dostanes PN cca. 500E, tak ti budu doplacat PN len do maxima

vani
12. dec 2011

@lill7 ďakujem ti veľmi pekne 🙂

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 prepac nechcela som ta vytocit aj ked viem ze som sa 3 krat pytala na to iste (takze je mi jasne ze je to moja chyba).. len sa mi to zdalo fakt neuveritelne.. dakujem ti velmi pekne za radu velmi si ma potesila (takze aj pri materskej by to tak malo byt) ... ja sa preto tak vypytujem lebo ja si doplacam do maxima ale teda to co doplacam je len asi o 1/3 viac ako keby platim z minima tak mi to nepride zase az taky rozdiel aby som sa musela nejako striktne snazit dodrzat tych 26 tyzdnou bez prestavky, alebo si z toho robit tazku hlavu...

a este sa ta chcem opytat to co pise mihal na svojom blogu ze ak mamicka bude pokracovat v poisteni balickom a potom ked zacne byt tehu tak si poistenie ukonci a je v ochrannej lehote 8 mesiacov je spravne?.. nemusi byt uz podla noveho platca v tom case ked jej vznika narok ?.. diki

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - ok, ja som len nerozumela, preco sa stale pytas to iste...som nevedela, ci mne nieco uslo....

no ono to plati aj teraz, že ked mas splnenu podmienku 270 dni a si v om case tehotna, tak možes DNP ukoncit a materska ti pojde z DNP, ked nastupis na MD v ochrannej lehote 8 mesiacov....
lenže sa to zvycajne nevyuzivalo, lebo vacsina si vollila sposob, zacat platit z minima a v 6-8tt zvysist na mavimum, aby stihli termin 26 tyzdnov...alebo potom pocas tehu cerpali PN, resp. OCR a na matersku isli z funkcneho poistenia

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 aha no ja kedze som z toho vyplacania hlupa a nerada beham po uradoch a rozdiel medzi max. a minimom som mala 7-8€ ci tak nejak tak som si povedala ze neidem spekulovat a idem platit z maxima do porodu (aj ked este ani tehu niesom 😖 )... a to ked teda ukoncis to poistenie v case tehu (ak si predtym teda vzdy platila maximum a dosiahla uz 270 dni) a to poistenie (toto co si ukoncila prv lebo si uz tehu - vlastne posledne poistenie) si mala viac ako 26 tyzdnou tak dostanes matersku z maxima ?.. wow.. zistujem ze som z toho DPN fakt blba.. (este ze som studovala techniku a nie pravo :D... lebo tie zakoni to je spanielska dedina)

bubinko83
12. dec 2011

Prosim ako je to ked by išiel niekto na napr. PN 1.2.2012 a splnene všetky podmienky takže mu k tomuto dnu DNP zanika ale je v ochrannej lehote dokedy mu može byt vyplacana PN ? Podla toho kolko bude trvat alebo len tych 7 dni? Dakujem

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - ano, lebo pre tehu plati ochranna lehota 8 mesiacov,,,,takže nastupis v ochrannej lehote

mima595
12. dec 2011

@bubinko83 max. 52 tyzdnov 🙂 ...teda dovtedy, kym mu ta PN trva

oktavia
12. dec 2011

@mima595 ahoj, a vieš poradiť aj mne?DNP platím od 25.mája 2011, ku dňu 1.novembru som si bola zvýšiť VZ. Keďže je pravdepodobné, že dôjde k zrušeniu DNP, budem môcť doplatiť do podmienky 270 dní, ktoré splním okolo 18.februára 2012. Nesplním však podmienku súvislého platenia 26 týždňov. Momentálne som tehotná, termín pôrodu mám okolo 22.júna 2012. Som v trvalom pracovnom pomere. Viem, že keďže nesplním podmienku 26 týždňov,tak sa mi materská z DNP bude rátať z min.VZ. Je môžný súbeh poistení aj v tomto prípade? Mám na mysli to, že ak mám VZ z práce okolo 400 € a VZ z DNP mi vznikne zo sumy 329 €, tieto VZ sa sčítajú a materská sa mi bude rátať z VZ /400 z práce +329 z DNP/ 729 €? Či v tomto prípade keď nesplním podmienku 26.týždňov súvislého platenia, tak súbeh poistení nieje možný?

kukucg
12. dec 2011

Citam diskusiu a je tam toto:
Tento Váš príspevok pomôže trochu sa zorientovať. No môžem sa spýtať, ako sa bude rátať tých 270dní? Podla toho, že píšete v časti 3: “Ide o osoby, ktoré sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie 8. mája 2011 a neskôr”, to vyzerá, že sa 270 ráta od “poslendého” prihlásenia na dnp. Ale dalej píšete: “počas trvania dobrovoľného nemocenského poistenia až do dosiahnutia doby 270 dní poistenec ešte nemá nárok na nemocenské dávky,” Ak ide napr. o osobu, ktorá bola v období dva roky späť (pred vznikom pn) DNP a toto dnp ukončila, tak nárok na nem.dávky jej vznikne. Preto si nie som istá, či sa predchádzajúce ukončené dnp ráta do 270dní a za aké obdobie späť, resp. za akých podmienok? Zákon v tomto nie je konkrétny.

Kedy zanikne dnp nasledovným poistencom, ktorí boli DNP osoby:
A) od 1.1.2011 do 31.7.2011 a nanovo od 1.8.2011 a DNP k 31.1.2012 trvá,
B) od 1.4.2010 do 31.8.2010 a nanovo po zistení tehotenstva 1.10.2011, k 31.1.2012 poistenie trvá, pravdep. termín pôrodu 15.5.2012?

kukucg
12. dec 2011

nenarazili ste teda niektora na to ci sa 270 dni rata od posledenho poistenia alebo teda za tie dva roky, ako to je????

vani
12. dec 2011

@lill7 a prosím ťa, ak by som zistila, že som tehotná budúci mesiac a pôjdem na rizikové, tak budem poberať aj PNku z maxima, keďže si DNP platím 49,13eur ?

mima595
12. dec 2011

@oktavia - subeh bude...ak nesplnis podmienku tyzdnov...tak matersku z DNP budes mat minimalnu....

oktavia
12. dec 2011

@mima595 to viem, že ak nesplním podmienku 26 týž. tak materskú z DNP budem mať rátanú z minVZ. Ale priráta sa mi tam aj VZ z práce,tak asko som písala, však?Či sa mýlim?

nayli2004
12. dec 2011

neviete náhodou kedy by sa to mohlo dostať k prezidentovi a kedy budeme vedieť či to podpísal?... jáj ako dobre by bolo keby nepodpísal...

mima595
12. dec 2011

@oktavia - ano, preco by nemal????

oktavia
12. dec 2011

@mima595 som nevedela, či platí ten súbeh aj v tom prípade. Lebo niektoré baby mi písali, že ten súbeh neplatí a materská sa mi bude rátať len z minVZ. ďakujem za radu.

toxity
12. dec 2011

@mima595 Ahoj, prosím, prosím poradis mi? Som tehu. Podmienku 270dni budem mať k 31.1.splnenu. Ale 26tyzdnov splním až v apríli.. Budem si to môcť doplatiť ako nepretržité poistenie z toho nového balíka? Ak áno, mám zrušiť Pnku ku 31.1.? Som totiž na rizikovom. Ďakujem moc,za pomoc.

mima595
12. dec 2011

@oktavia - a ake dovody ti uviedli, že subeh neplati??? budes splnat podmienku 270 dni osobitne aj z DNP aj z prace????

mima595
12. dec 2011

@toxity - ja by som nerusila PN, ale do daumu 29.2. by som sa prihlasila na balik z max. VZ...na prihlasku uviest datum 1.2.
tym, že budes na PN, tak platit nebudes musiet, ale lehota 26 yzdnov ti pobezi dalej....
odporucam vsak overit si toto vsetko koncom januara...vtedy budeme vediet konkretnejsie info

toxity
12. dec 2011

@mima595 ďakujem moc moc moc za radu, urobím to tak 🙂

oktavia
12. dec 2011

áno , DNP splním 270 dní 18.2.2012 a termín pôrodu mám 23.júna, to mám vlastne tú ochrannú lehotu, a keďže som v TPP , toho času na RD, , započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok.Čiže nárok z práce mám, to mi predtým povedali aj na sociálke

mima595
12. dec 2011

@oktavia - no ale preco ti napisali, že nebude subeh???

z.junasova
12. dec 2011

Hmmmmm, takže ako to tu čítam, prihlásiť sa na DNP (nikdy som si to neplatila) teraz sa mi oplatí jedine keby som plánovala otehotnieť. Ak deti minimálne ten rok, dva neplánujeme a tento zákon sa schváli, tak som v prd... 😖 To by som si musela platiť ten balík za 350€ ???????? 😲 Ak som to teda dobre pochopila......

oktavia
12. dec 2011

@mima595 no to neviem, prečo mi napísali, ja som sa to tu predtým niekoho pýtala, a napísali mi baby, že ak nesplním tú podmienku 26 t, tak sa mi ráta z min. a súbeh nieje, preto som sa pýtala teba, vidím, že som v tom trošku zbehlejšia

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 mna to zarazilo koli tomu ze potom ak uz nebudem stihat ochrannu lehotu (ze neotehotniem do konca platenia si) po skonceni tychto ich pravidiel ale casom (do 2 rokov mínus 270 dní (ktore musim mat zaplatene) minus doba tehotenstva do porodu (lebo v den porodu musim splnat 270 dni za posledne 2 roky ak to spravne chapem) - co vychadza nejakych 6 mesiacov cca) otehotniem tak by mi malo stacit sa prihlasit pocas tehotenstva na par dni (mozno len na jeden den) aby mi opet existovala ochranna lehota 8 mesiacov a mala by som hned zrazu narok na matersku z minima...
ale zase ked to takto ratam tak to fakt nieje a tak moc vela tych 6 mesiacov...ale aj tak potesi..

zabka132
12. dec 2011

ahojte...chcem sa spytat :
DNP si platim od 7.2.2011 z minima.
Od 2.8. 2011 mam maximum.
270 dni uz mam splnenych a 26 tt by som mala splnit presne 31.1. 2012, ak dobre ratam.

...mam v tom uplne chaos...ako mam potom postupovat, aby som si mohla uplatnit narok ma max. matersku ?

zabka132
12. dec 2011

a termin porodu cca 29.3. 2012