Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

leishmania
3. okt 2010

@amaryllis inak to mas dost na fest...mne vychdza 270 dni koncom novembra a termin 18.dec podla poslednej mens. a podla mojho vypoctu ovulacie este o tyzden neskor, no tak dufam ze do decembra vydrzime 2v1...

jeinabe
4. okt 2010

@standa82 Dakujeeemmm.....a po materskej sa potom musim ist odhlasit alebo mozem pokracovat v platení? To uz je asi na mne vsak?

stanusa
4. okt 2010

@jeinabe ja pokracujem v poisteni, zide sa ked budem chora alebo budem s malym na ocr

martinak31
4. okt 2010

Baby ste fakt super, každý deň sa tu dozviem niečo nové, ja som vďaka vám od prvého na DNP aj keď z min. VZ a už so "naočkovala" aj ďalšie mamičky, nech vedia aké majú práva...

denne73
4. okt 2010

Ahojte prosim vás potrebujem poradiť. Môjmu manželovi prave skončila podpora a kázali mu vybaviť si sociálku.
ja som momentálne na rizikovom čiže PN , ale som normálne zamestnaná. Od decembra začnem poberať MD.
PN mi vychádza asi 300eur. Oplatí sa mu lietať po uradoch a nosiť kadejaké doklady ? pretože ja mám info že mu nevyjde absolutne nič. ďakujem

standa82
4. okt 2010

@jeinabe ...je to na tebe.

jeinabe
4. okt 2010

Dakujem dievcata za pomoc......pekny den....

bianka234
4. okt 2010

ahojte, taká netaktná otázka, že mám zrušené DNPO a keby som chclela ísť na marodku pri RP dá sa to spraviť tak, že zaplatím znova DNPO a o pár dní idem na marodku? Samozrejme ma zaujíma či mi vyjde aj takto max.marodka. Kedysi sa to tak dalo.

standa82
4. okt 2010

@bianka234 ...Musíš mať splnených 270 dní (spolu) a od nového prihlásenia ešte aj 26 týždňov a až potom môžeš čerpať PN.

kisska
4. okt 2010

@mima595 dakujem velmi pekne... takze pekne sup na dnp 🙂

zabka
4. okt 2010

@jeinabe AHojky odpovedam na tvoju ci staci len prestat platit DNP, nie je to tak, mne sa stalo ze som prestala platit, teda resp. ked som nastupila na matersku som to bola zrusit a a ta pani mi povedala ze pocas materskej som oslobodena ale zabudla mi povedat ze po materskej si to mam prist zrusit, tak som len prestala platit a po roku mi pri priesiel papier s nedoplatkom 160 Eur. Skoro som umrela... 😕... Tak som to hned letela zrusit....

bianka234
4. okt 2010

@zabka presne toto sa stalo mne

bianka234
4. okt 2010

@standa82 škoda, tak aspon marodku obyčanú dám.

mmmarta
4. okt 2010

@amaryllis Ja som sa presne na toto informovala na socialke, bolo mi povedane a hovori to aj zakon, ze 270 dni musi byt do porodu, teda matersku ti vyplatia az ked sa dieta narodi a ty budes mat splnene 270 dni platenia. Ak by sa stalo, ze nesplnis daju ti len to na co mas narok z poistenia od zamestnavatela alebo tych smiesnych 190 eur (pevne verim ze to neprejde, ak to uz nepreslo lebo zostalo akosi ticho). Inak mala by som otazku na teba.. Teraz mas jedno dieta, ktore ma rok a 9 mesiacov, preto si v podstate pocas 2 rokov nemohla byt socialne poistena 270 dni, lebo si nepracovala a teda ak by si si DPO neplatila dostanes 190 euro a nie matersku, alebo ked si na materskej alebo rodicovskej tak si v nejakej specialnej dobe kedy sa za teba poistenie neodvadza, ale berie sa to ze poistena si a preto dostanes matersku ak si pred 1.materskou pracovala?

alla
4. okt 2010

Ahojte! Neviete, prosím, ako to je s čerpaním DNP počas OČR keď som nezamestnaná a poberám podporu? Môžem čerpať podporu a zároveň si požiadať o peniažky za OČR z DNP? Nebude mi krátená podpora? A aký je postup keby som bola na OČR s dcérkou - treba to niekde nahlásiť keď som nezamestnaná?
A ešte jedna otázka - keď si platím DNP a aj DPvN môžem z oboch čerpať OČR alebo PN? ...sedím tu už 2,5 hodiny a mám z toho čím ďalej tým väčší chaos, asi si dám prestávku 😖

amaryllis
4. okt 2010

@leishmania Viem, ze to vychádza len tak tak, ale ani pri malej mi to nevyšlo... Termín som mala 15.12 a to bolo presne 271 dni a ona sa narodila už 9teho, ale keď dávaš žiadosť o materské, malo by to byť tých 6 týždňov pred pôrodom, tak lekár ti dá na to potvrdenie predpokladaný termín pôrodu a nie skutočný. Pri Lili som žiadala o materské až keď sa narodila, preto som chcela vedieť, či je to možné aj skorej ako uplynie tých 270 dní.... Vieš, ja som taká, že ešte by som aj mesiac počkala, ale potom by sme chceli hneď a ono je to tak, že to aj viacej mesiacov nemusí ísť, tak už to nechcem odkladať... Ďalšia vec, ktorá ma odrádza, že v 34tt by som mala štátnicovať, ale mám kamošku, ktorá to zvládla v 38tt. Takže ešte uvidíme... Len vždy som chcela mať malý rozdiel medzi deťmi a ten sa každým ďalším mesiacom zväčšuje...

bianka234
4. okt 2010

baby volala som na soc.poisťovňu, či mám nejaký nárok na nemocenské keď: som na rodičovskom príspevku, nemám DPO a pani mi neochotne prezradila, že ak sa dnes prihlásim na DPO zajtra môžem marodiť, ale nie z maximálneho základu, ale... a to už jej zvonil druhý telefon a nedopovedala 🙂 Nevie mi to niekto dokončiť?Či sa to vôbec oplatí

amaryllis
4. okt 2010

@mmmarta Ja som sa odhlasila z DNP hneď po uplynutí materskej (vedela som, že nechceme hneď druhe) - lebo vtedy to nemusíš platiť a berie sa to ako keby si si platila, teda bola poistená. Ale to len tých 28 týždňov, či koľko to je 😝. Ak potom následne budeš pokračovať, tak sa to ráta, ako keby si to neprerušila. Ja som pred materskou nepracovala, preto som si platila DNP...

mariro
4. okt 2010

@bianka234 ked si neplatis DNP tak marodit nemozes,nemas platene nemocenske.Ale kde sa dnes prihlasis na DNP tak OCR na dieta mozes brat uz hned od 1 dna, vo vyske minima , ako ti spravne teta povedala.Ak by si chcela cerpat PN , tak az po 270 dnoch nemocenskeho poistenia v priebehu 2 rokov spetne.
Zalezi ci tvoj PP stale trva alebo si uz nezamestnana a na rodicaku.

nikaivka
4. okt 2010

dievčatá, ak ešte nemám zaplatených 270 dní DNP a s dcérou zajtra musím skočiť k lekárke, budem mať nárok na OČR?

mariro
4. okt 2010

@amaryllis - ale odhlasovat si sa nemusela,pretoze z DNP mozes cerpat nielen matersku ale po skonceni materskej a prechode na rodicak mozes predsa cerpat pripadne PNky alebo OCR.Takze platenie DNP ma svoj vyznam, je vsak na zvazeni kazdej ci to zrusi alebo bude platit nadalej a vyuzije to v takych pripadoch ako pisem. 😉

mariro
4. okt 2010

@nikaivka - ano mas narok na OCR 10 dni , i ked este nemas 270 dni poistenia 😉

bianka234
4. okt 2010

@mariro ona mi to povedala tak ako som napísala, dnes sa prihlásim a osobne si myslím že to nedopovedané bolo že z minimálneho základu mám zaplatiť a od zajtra môžem marodiť, som len na RD, nerobím, o OCR reč vôbec nebola, a tých 270 dní keď som mala nárok na materskú tak to splňam nie?Ak to je teda v priebehu 2 rokov

A aký je teraz vlastne minimálny základ, veď som mimo

poppy1
4. okt 2010

ahojte! prosim vas viete mi poradit? Som nezamestnana ( pocas piateho rocnika na vyske som otehotnela), DNP si platim od augusta 2009 a to najvyssiu moznu sumu 48 eur. Termin porodu mam 28.12., cize nastup na matersku bude niekedy v polke novembra. Doteraz som chodila na absolv. prax, ale teraz od zac. oktobra som doma, takze by som sa chcela nechat mojou doktorkou vypisat na PN, aby som za oktober a polku novembra nemusela zaplatit DNP a aby mi prisli aj nejake peniazky za PN. Moja prva otazka je, ked ma dr. vypise (idem k dr. 14.10) kedy mi pridu peniazky za PN a v akej sume? Tych 13 oktobrovych dni budem musiet vyplatit este v oktobri, kedze uz chcem byt na PN az do nastupu na matersku, cize uz by som nemala platit potom nic? Kedy by mi mala prist prva materska? Treba si o nu nejako poziadat, ci to pride automaticky? Ostava ta najvyssia mozna suma ako doteraz? Ze ci sa opat nieco nezmenilo, ako sa zmenilo s RD. No a posledna otazka je, co mi odporucate urobit po materskej? nadalej si platit najvyssie DNP? My ale druhe babo neplanujeme, az za nejake styri roky... ale zasa hodilo by sa mi dostavat nejake peniazky pocas OCR-ky. Alebo je lepsie sa na to vykaslat a neplatit nic? fakt sa v tom nevyznam.... DAKUJEM!!

mariro
4. okt 2010

@bianka234 no ale dalsou podmienkou je mat aktualne DNP 26 tyzdnov a to urcite nemas kedze nie si prihlasena na DNP , ak by sa ti zapocitavalo nejake nemocenske zo zamestnania ukonceneeho.A jedine co mozes cerpat ak sa dnes prihlasis tak to je OCR.Nic ine nedostanes bohuzial.

bianka234
4. okt 2010

@mariro tak a to čo mi potom trepala 🙄

denne73
4. okt 2010

No bábiky viem že píšem do temy DNP. no naozaj sa mi ešte nestalo aby ani jedna na prispevok nezareagovala. Hm?? vo vašej teme sa tak stalo. nevadi. 😲 😲 😲 😲

standa82
4. okt 2010

@denne73 ..nemusí mu vyjsť nič, ale zaevidovať nech sa ide. A potom uvidíte.

denne73
4. okt 2010

@standa82 tak ďakujem 😉

mariro
4. okt 2010

@bianka234 - tak zrejme nedopovedala to o OCR,jedine to mozes cerpat ihned a to nie je zle predsa tiez 🙂 .
A platit DNP je dobra vec, tak pouvazuj nad tym,staci ti teda tych 26 tyzdnov ak mas ukonceny PP v priebehu 2 rokov a spolu budes mat v sucte teda tych 270 dni s tymito co si zacnes platit. A potom mozes cerpat PN na seba alebo teda tie OCR na deti .Premysli a podla toho konaj, je to len na tebe ako sa rozhodnes.