Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirka_aa
3. apr 2012

tak praveye ja som im nevravela ye si to cem platit koli materskej ani som nespominala ye som tehotna..tak mi aspon radili kamosky ze oni naschval povedia ze si to nemam platit ze su take ako keby to islo z ich vrecka..takze fakt neviem..ta zmena firmi bola myslim ze od noveho roku ale este 2010/2011 ...a zmluvu v roku 2010 som mala asi od septembra?neviem teraz presne..a volat sa im neoplati,oni su tam fakt take "ochotne" ze ked som bola podat papier o nastupe na MD som sa pytala ako to je ci my vijde maximalna materska,a ona ze pride mi rozhodnutie v aprili a hotovo..taze uz len cakat na rozhodnutie a ked mi neschvalia tak sa pojdem spytat ze preco a budem vediet...ale dikii 😉
@oskvarka

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa no to su teda kofi... ale tak aj ak by ti napisali ze ti nevysla zistuj si to lebo normalne niekedy to nezavisi od zakonou ale od toho na aku obmedzenu pracovnicku natrafis lebo mi naopak nastastie u nas mame taku milu mladu babenku co hned vie vsetko ochotne poradit a pritom tam ma kopec ludi stale... ale uz som pocula ze niektore pracovnicky o niektorych veciach ani len netusia ako funguju.. co je smutne... aj jednej znamej trvdili ze nema narok na PN ked je tehotna ze ochranna lehota je len na matersku... a pritom to je taka zakladna vec... 😕 hruza.. treba sa bit za svoje prava...
no ak to bolo od zaciatku septembra 2010 do konca roka 2010 tak to je cca 92 dni a spolu s tymi 182 co mas tych 26 tyzdnou ti to vychadza tak akurat ;) ...s tym ze mas este viac lebo 270 dni musis mat splnene az do porodu a nie do mastupu na MD... a ked vravis ze si mala novu zmluvu a ina firma viac menej to by mal teda byt ako ze novy zamestnavatel tak podla mna by to mohlo byt... ale je divne ze ti to nepovedali... ale ak ti napisu ze nemas narok tak by som na tvojom mieste zohnala pohladala tu novu zmluvu a nabeha by som tam robit poriadky ;) ... nech ti to patricne vysvetlia...

andrejkag
3. apr 2012

@oskvarka ahoj poradíš mi? švagrina 15.1. 2012 splnila 270 dní dnp, hned išla na pnku ktorú 15.2. 2012 ukončila, k 1.2.2012 jej dnp zaniklo, teraz zistila že je tehotná, ak by chcela ísť na pnku čo má spraviť? a na materskú má nárok? termín má koncom novembra

oskvarka
3. apr 2012

@andrejkag no ona 1.2 teda este tehotna urcite nebola takye skoncene DNP sa jej da zapocitat jedine do dni... takye teraz ak chce ist na PN a aspon nieco chce z toho mat tak sa musi znovu prihlait na balicek cely ale staci jej prihlasit sa len z minima lebo aj tak bude mat narok len na minimum... nech sa prihlasi den predtym ako nastupi na PN tym padom bude len za jeden den platit poistne v case PN jej bude poistenie trvat ale od platenia poistneho je oslobodena... s tym ze ak chce nastupit na PN (ma realne tu moynost) hned teraz a do nastupu na MD je to este viac ako 26 tzydnou tak by sa jej oplatilo prihlasit sa aj na maximum... PNku by mala minimalnu ale matersku uz maximalnu.. ;) od platenia by bola oslobodena za ten jeden den by platila cca 16 eur poistneho alebo tak nejak (ak by sa prihlasila na maximum..)...
nemam cas to teraz ratat ci jej to este vyde na tu maximalnu tak si to preratajte...

zabka60
3. apr 2012

KOCKY PROSIM VAS O RADU..PLATIM SI DNP OD AUGUSTA 2011 A DO MARCA JE TO 244DNI,CHYBA MI 26 ABY SOM SPLNALA PODMIENKU 270 DNI...ALE ZO SP MI PRISLO VYJADRENIE,ZE 27.5.2012 MAM NAROK NA DNP..TAK NECHAPEM,AKO TO TEDA JE....MAM SOKY,ABY SOM TO NEPREMESKALA...PROSIM VAS PEKNE PORADTE MI...A POTOM SI MAM PYTAT 2X MARODNY LISTOK,JEDEN DO PRACE A DRUHY DO SP PRIAMO?????A KEDY MAM ZRUSIT DNP V SP?????DAKUJEM VAM VELMI PEKNE

dzabena11
3. apr 2012

Ahojte,boze ja mam z toho dpn zmiesane pocity momentalne, citala som tu vselico, ale mam z toho este vacsi zmatok v hlave 🙂 tak moj pripad platim dpn od 09 2010, ale k 30.01.2012 som sa odhlasila a 31.01.2012 som sa prihlasila, bolo mi poradene 🙂 no a kedze som po tolkych rokoch co sa snazime o babetko necakala, ze nastane tato situacia nejak som nepatrala po podrobnostiach, ale teraz by som ocenila vase rady...takze som tehotna a ptp je 20.11.2012 a od 27.3. som Pn mam rizikove tehotenstvo, no a teraz neviem z coho mi bude vyplacana nemocenska, viem , ze 10 dni zamestnavatel a potom ako? no a pn budem urcite az do porodu...a ako to je s materskou v mojom pripade? dakujem 😉

katka9900
3. apr 2012

@dzabena11 ahoj, PN budes mat ratanu z minima. az po 26 tyzdnoch platenia budes mat narok na PN z VZ, ktory si si uviedla na prihlaske v januari, ale to by si musela PN prerusit a nastupit na novu, inak budes mat min. PN az do nastupu na matersku. a matersku budes mat z VZ, ktory si uviedla v januari 😉

katka9900
3. apr 2012

@zabka60 ahoj, toho 27.5. budes mat asi zaplatenych 270 dni, nie? tak od 28.5. mozes nastupit na PN, OCR... alebo si tehotna?
a ano, od dr. si potom pytaj dve PN- jednu pre zamestnavatela, jednu pre soc. poistovnu.

dudus16
3. apr 2012

Prosim vas mohli by ste mi poradit? DNP si platim od januara a este niesom tehotna,len by ma zaujilo co by sa stalo kebyze ostanem nezamestnana alebo mi znizia mzdu. Ze co potom? Treba to ist na socialku nahlasit a vyrataju mi novu zalohovu platbu, alebo ako sa to bude brat? Dakujem za odpoved.

zabka60
3. apr 2012

@katka9900 lenze ked som ratala platenie ako platim od augusta 2011 do 26 aprila tak vtedy mam 270 dni,tak mi to vyslo,tak nechapem ze co mam robit..tehotna niesom iked som si to dala koli tomu,ale chcem to vyuzit aspon na pn caka ma kopec vysetreni....tak sa bojim,aby som to nepresvihla...v sp mi povedia presne,ako a kedy mam teda narok??kedze tam su tak strasne neochotne tety pracovnicky 😝 ...a potom ked budem pn tak mi pride nejake vyjadrenie,ze kolko budem dostavat pn??

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka tak dakujem pekne za poradensvo 😉 ked mi pride rozhodnutie a nahodou nieco nebudem vediet ze co jak,tak sa este ozvem..papaa 🙂

katka9900
3. apr 2012

@zabka60 ked si dobre ratala a 270 dni ti konci 26.4., na PN mozes nastupit od 27.4. ak budes na PN dlhsie, mozes vyuzit, ze sa 25.4. prihlasis na cely balik, pocas PN platit nebudes a bude sa ti ratat DNP ako nepretrzite. ak by si ostala tehotna pocas PN, tak by si mala potom aj narok na matersku. ak by si si balik nedavala, na PN musis nastupit do 7 dni od ukoncenia DNP. vyjadrenie ti potom pride, ale skor ti pridu asi peniaze na ucet 🙂 prve tri dni to je 25% z VZ,´a dalsie dni 55% z VZ, z ktoreho si DNP platis.
... a mozes sa na socialke opytat, kedy ti konci poistenie, to ti isto povedia 😉

katka9900
3. apr 2012

@dudus16 ahoj, ak by si ostala nezamestnana, alebo ti znizili mzdu, nemusis to nahlasovat, DNP budes platit stale z toho, co platis teraz, neda sa to navysit, jedine po pol roku platenia, ale to by ti asi bolo nanic 😖

zabka60
3. apr 2012

@katka9900 dakujem pekne teda skocim sa informovat do sp.. 😉 ...kedze som si platila 28 eciek vz tak s toho cely cas pn budem mat 55%??...ach ja madar 😅

dudus16
3. apr 2012

@katka9900 ok, som rada ze si mi to vyjasnila lebo som mala stoho chaos

katka9900
3. apr 2012

nemas zac 😉 ano, od 4. dna budes mat 15,4€/den 😉

katka9900
3. apr 2012

@zabka60 boze, ja uz nerozmyslam 😕 55% nie z 28€, ale z VZ- co mas cca 640€? takze na den budes mat cca 11,7€. prepac, ze som sa sekla 😕

ginepra
3. apr 2012

mile zienky, prosim vas o radu, ked som na RD a idem si od lekarky pytat OCR na ucely DNP, ona mi da tlacivo alebo si mam nieco doniest zo SP? Plato sa stale maximalne 10 dni OCR? za tieto dni neplatim DNP? a ked je choroba dietata dlhsia? dakujem krasne...
@katka9900
@oskvarka

gapa
3. apr 2012

@poleva
do 460dní od ukončenia dnp (lebo stále splnaš dovtedy podmienku aspon 270dní dva roky späť)

gapa
3. apr 2012

@andrejkag
ak jej ide len o minimálnu materskú či pn, tak áno, ako som písala poleve. Ak o viac, tak treba splniť podmienku trvania nového dobr.poistenia aspon 26týž.od vzniku do nástupu na md.

gapa
3. apr 2012

@ginepra
detská lekárka ti dá tlačivo. Ak by tvoja očr trvala napr. 17dní, tak ti bude vyplácané ošetrovné 10dní a od 11dna očr už treba platiť poistné, tj. neplatíš len prvých 10dní z tejto očr.

ginepra
3. apr 2012

@gapa dakujem pekne

ginepra
3. apr 2012

@gapa za odpoved (nemyslela som to nejako ironicky, ako teraz pozeram, ze to mohlo vyzniet 🙂 No, aaale konieckoncov, mohli zaplatit aj celu chorobu dietata 😀 )

gapa
3. apr 2012

@ginepra
to by sa nám žilo 🙂 napr. v týchto chrípkových časoch (mám tri deti a len si to vymienajú, teda dve staršie). Nie, to by bolo neúnosné pre štát, ak by to bolo ako pri pn.

zabka60
4. apr 2012

@katka9900 to budem akoze dostavat 340€????kedze 11@na den. nic viac?ja som myslela ze aspon 400-500€ to sa mi ani neoplati byt doma?!

katka9900
4. apr 2012

@zabka60 ved k tomu sa ti prirata aj PN zo zamestnania, 11€ budes mat len z DNP

nellie26
4. apr 2012

@oskvarka Dakujem Ti velmi pekne za odpoved...si zlata 🙂 Skusim si od lekara opytat take potvrdenie....

oskvarka
4. apr 2012

@nellie26 no teoreticky by ti to mohlo vyst (ale neviem presne kolko tyzdnou sa rata tehu ;))

oskvarka
4. apr 2012

@zabka60 pytat ci musis dve marodky... do 270 dni sa ti mohlo zaratat ine poistenie za posledne 2 roky poistenia ... neprislo ti nahodou ze 27.5 tvoje poistenie skonci ?... ak je to tak tak si to asi len o par dni zle vyratala....ak to tam tak pisu... a inak ochranna lehota je 7 dni aby si nastupila na PN takze v pohode sa trafis neboj.... a odhlasovat sa nemusis samo ti to zanikne ved to tusim aj v tom papieri bolo napisane...

nellie26
4. apr 2012

@oskvarka Tak malo by sa od prveho dna posl. menstruacie, co bolo 8.1...... Takze by to malo vychadzat...