Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzula77
23. apr 2012

@zibi nuz zatial som to neporiesila nijako, dnes budem volat mojej "referentke", ze co sa s tym da robit, az zbytocne neplatim vela a na konci mi budu musiet polovicu vratit kvoli vysokym preplatkom, uvidim este len.

toxity
23. apr 2012

Ahojte babky, mohli by ste mi poradiť? 30.4.prechadzam z pn z dnp na md z dnp. Musím platiť cez md dnp? Či si to mám zrušiť alebo sa mi to zruší samo po uplynutí tých 270 dní od posledného poistenia? Ďakujem pekne za odpoveď a vašu pomoc..

datanka
23. apr 2012

baby za ako dlho vam prisiel preplatok,ked ste on poziadali?

datanka
23. apr 2012

@toxity cez matersku platit urcite nemusis,nerus to,zanikne ti to samo.a po materskej si tam pre istotu brnkni,ci to poistenie zaniklo

toxity
23. apr 2012

@datanka ďakujem pekne za pomoc 😉

ivanka999
23. apr 2012

Ahojte
Chcela by som sa opýtať bola som DNP od 2/2011 a DNP zaniklo zo zákona 31.1:2012 v 6/2011 som nastúpila na MD. Od 15.2.12 som na RD. Ide mi o OČR. Je možnosť cerpať OČR aj keď to poistné už zanikla. Čosi som na tejto diskusii začula, že v prvý deň OČR sa treba prihlásiť a v posledný odhlásiť a vznikne aj nárok na OČR. Neviem prosím o radu vysvetlujem si to správne alebo je to hlúposť? Ďakujem pekne.

roberta31
23. apr 2012

@datanka mne po 3 týždnoch.Dala som papier koncom marca a 20.4. mi nabehli eurace 🙂

katkavan
23. apr 2012

@roberta31 ak sa mozem opytat,ako si formulovala ziadost o vratenie preplatku?len nejako strucne jasne? 😅 😅

oskvarka
23. apr 2012

@ivanka999 no da sa to tak ale je to birokraticky narocne trochu .. musis too skratka vzdy tak poriesi´t ako pise + budes musiet zaplatit za jeden den lebo prihlasit sa musis aspon 1 den dopredu (odhlasit sa uz potom mozes aj skorej ako ti skonci ta OCR) takze budes musiet zaplatit priblizne 1/30 z najnizsieho poistneho s tym ze nech sa prihlasis na akukolvek vysku vzdy budes mat narok len na minimalnu OCR (takze sa ti neoplati sa prihlasit na vysiu ako minimalnu...) s tym ze tam su nejake rpavidla tusim este ze OCR sa plati len 10 dni a tak... to neviem presne ako je lebo deti zatial nemam OCR som necerpala ...

oskvarka
23. apr 2012

ozaj baby co chodite na tie OCR to sa moze chodit len z detmi alebo aj z inymi rodinnymi prislusnikmi ktory potrebuju starostlivost dalsej osoby.?

datanka
23. apr 2012

@roberta31 dakujem 😉

datanka
23. apr 2012

@oskvarka ocr-osetrovanie clena rodiny.moja kamoska sa starala o mamu a brala ocr,tak asi to ide 🙂

roberta31
23. apr 2012

@katkavan nepisala som ju sama.Na socialke je na to papier,kt.len vypises 😉

sami51
23. apr 2012

ahojte, som DNP od 30,1,2012. Prave cerpm OCR....Avsak nieco som citala , ze Ocr mozem cerpat len 10 dni/vratane?/...ze viac nemozem,-,? MAM´dobre info?

datanka
23. apr 2012

@sami51 no,neviem presne ako to je,ci potom uz nie je platena,sa mi zda,len tych 10dni mas zaplatenych.ale jedine co viem,ze ked si v OL z dnp,nemozes cerpat ocr dlhsie

datanka
23. apr 2012

@datanka a cerpas ocr z dnp?

sami51
23. apr 2012

@datanka dakujem. takze to plati len pre OL?

datanka
23. apr 2012

no,viem,ze v OL by to bol pruser 🙂 ale normalne ak mas aktivne dnp,tak mozes cerpat aj ocr,no ale ako pisem,neviem len,ci uz nad 10dni bude platene

brita
23. apr 2012

Ahojte babulky, prosim vas o radu. Od zajtra idem na PN z DNP - rizikove tehu,(som nezamestnana), 26.tyzdnov mi uplynulo pred tyzdnom, cize by som asi mala dostat max. PN, kedze si platim z maxima.Chcem sa spytat, ci mam v maji zaplatit este za april, alebo uz nie? Tych 26.tyzdnov, aby som dostala maximalnu PN, musim mat akoze zaplatenych alebo staci, ze DNP trvalo aspon 26. tyzdnov? Ide mi o to, ze ak nahodou uz v maji nezaplatim DNP, lebo budem na PN, aby mi nepovedali, ze maximum mi nebudu vyplacat, lebo som tych presne 26. tyzdnov nemala zaplatenych,ale iba uplynutych. Dakujem krasne za pomoc.

mirka_aa
23. apr 2012

@oskvarka iba ti pisem ze nakoniec mi to asi schvalili kedze mi prisla materska skoro 600€ 🙂 cize uz som v pluse kedze som len 6x zaplatila po cca 45€ a stacilo to..hlavna vec ze ked sa na to DNP pytas pracovniciek v soc.poistovni,tak urobia vsetko preto len aby ta odhovorili,ze to nestaci,to nevyjde.. 🙂 kolko mamiciek urcite tak odradili..

oskvarka
23. apr 2012

@mirka_aa tak to som rada 🙂

julinkaz
23. apr 2012

ahojte, aj ja by som potrebovala radu, teda dve:
1) som na rodičovskej dovolenke so synčekom a plánujeme druhé bábätko, ako sa mi potom bude rátať materská? rodičovský mi odoberú a dajú len materskú tých 28 týždňov a potom zasa rodičovskú do dovřšenia 3 rokov mladšieho dieťaťa? neposkytujú nejaký príspevok aj na to prvé? a z čoho sa mi vlastne bude počítať materská (platím si DNP skoro max.), počíta sa to z predchádzajúceho zamestnania?
2) v prípade, že by som bola na PN z DNP a prišla by mi kontrola v čase, keď nie som doma a ja by som si to nevedela zdôvodniť, zastavili by mi výplatu dávky a vzali by mi všetko spätne, alebo by mi len nevyplatili za ten jeden mesiac?
veľmi pekne ďakujem mamičky za vaše rady. 🙂 🙂 🙂

maruska22
23. apr 2012

@julinkaz ahoj...ak ti to pomoze, mozem ti odpovedat aspon na tvoju druhú otázku...ked by ti náhodou prisla kontrola a nevies to zdokladovat pozastavia ti vyplácanie PN na 30 dni...spätne ti nezoberu ziadne peniaze 🙂 aspon tak je uvedené na stránke SP

julinkaz
23. apr 2012

@maruska22 ďakujem pekne, myslela som si, že to bude asi tak, ako píšeš 🙂

maruska22
23. apr 2012

@julinkaz tiez som si to nedávno pozerala na stránke SP, lebo som tiez PN momentálne a tiez ma to zaujímalo 😀
inak co a týka tej tvojej prvej otázke, viem len, ze dlzka materskej je uz 34 týzdnov...myslím, ze materská a rodičovský príspevok súbezne nemozu byt vyplácané...ak si si platila DNP skoro z maxima, tak by si mala mat aj skoro max. matersku...viac ako 600 €
inak skús popozerat na stránke soc. poistovni:
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

mirka_aa
23. apr 2012

@brita tych 26 tyzdnou musis mat zaplatenych...

brita
23. apr 2012

@mirka_aa Dakujem ti krasne za info 😉

gapa
23. apr 2012

@brita
predpokadám 270dní máš splnených. Ak pôjdeš napr. od 24.4.2012 na pn a začneš poberať nemocneské z dnp, tak treba riadne do 8.5. zaplatiť za obdobie od 1.4. do 23.4. odvody na dnp. Síce to u teba samotný nárok na nemocneské neovplyvní, ale zaplatiť treba.

gapa
23. apr 2012

@sami51
neviem, či máš splnených 270dní z dnp (s príp. prirátaním dní ukončeného nem.poistenia v období dva roky pred vznikom očr), lebo ak nie, tak nárok na ošetrovné nemáš.

z dnp nie je problém, ak trvá očr dlhšie, ale ako z každého poistenia, je platená maximálne 10dní. Neplatíš len za prvých 10dní očr, od 11dna normálne treba poistené platiť, aj keby očr trvala dlhšie.

zabka60
23. apr 2012

AHOJTE dievcata,prosim vas surne o pomoc,mam vazny problem...od 1.5.2012 mam vypoved v praci dohodou,mam 24 rokov v maji budem mat 25 a mam 4 roky odrobene v poslednej firme teraz na dobu neurcitu...kedy mam narok na podporu s uradu prace?????a k tomu mam narok na dnp od 27.5.2012,to mi prislo zo sp..prosim pomozte mi,ja som s toho uplne mimo,dakujem vam velmi pekne