Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
14. jún 2014

@tiska1 oni ťa odhlásia tuším po pôrode

jalucija
14. jún 2014

baby ako sa vypocita pn z dpn?

lubkagro
14. jún 2014

@zalka Ahoj, neviem ako to bude z DNP po novom, moj pripad je taky ze som teraz na PN aj zo zamestnania aj z DNP, ale ako SZCO sa musim prihlasit na platenie odvodov od 1.7. ako to bude potom, budem dostavat PN z DNP aj nadalej ? do skoncenia PN ?? Lebo pani na socialke mi tvrdila ze vsetkym konci DNP 30.6 ci maju 270 dni alebo nie ... tak teraz neviem ..

tiska1
14. jún 2014

a teda moj najblizsi prijem bude teda az rodicovski,,,neda sa este nieco spravit s PN nkou?dik

zalka
15. jún 2014

@lubkagro skús napísať na SP cez formulár ... a ked si na PN tak tú budeš nadalej dostávať tak ako si dostávala až do skončenia PN ...

@tiska1 musela by si sa zamestnať a tak ísť na PN .. len tak vieš získať aspon PN

cattthhy
19. jún 2014

@roberta31 ahoj presne to iste riesim aj ja. Vcera som pisala mail p. Mihalovi v zneni:
Dobry vecer, p. Mihal. Mam otazku ohladom zmien v dnp od jula 2014. V novele zakona sa uvadza, ze nebude mozny subeh povinneho a dobrovolneho nem.poistenia, to mi je jasne, ale teraz neviem ci sa zrusenie dnp bude tykat aj mna ak som zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke? Niekde som citala, ze by sa ma to tykat nemalo a ze dnp mi zanikne az po opatovnom nastupe do zamestnania. Odpoved :Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála
Počas prerušenia povinného nem. poistenia daní osoba nie je povinne nem. poistená, čiže podľa novely DNP nezanikne, ak daná osoba má prerušené povinné nem. poistenie ale zanikne až pri skončení prerušenia povinného nem. poistenia, teda pri ukončení RD a návrate do zamestnania.

cattthhy
19. jún 2014

@roberta31 cize nas by sa to tykat nemalo. Dufam, ze mu mozeme verit. Popripade este buduci tyzden zavolame na tu infolinku? Ci?

roberta31
19. jún 2014

@cattthhy Ahoj.No super že to niekto rieši so mnou 🙂)).Ja som pisala aj do poistovne,odpislai mi a aj volali,že to poslali na metodiku a odpovedia mi asi do týždna.Pýtala som sa aj v HN poradni pani Navratilovej a ta tvrdi,že tiež nam to zanikne až nastupom do zamestnania.
Ak by neodpisali do konca týždna,tak by si mohla este buduci ty.
Vies,mne ide o to,že ak by som v najbližsej dobe nastupila na PN,tak by som ju teraz mala maximalnu.Ale ak by som ju zrusila a nanovo sa k 1.7. pripoistila,tak by už bola minimalna,lebo by som nesplnala 26týždnov.

oskvarka
20. jún 2014

@roberta31
@cattthhy jeeej baby super ste kolko ste pozistovali .. ja v poslednej dobe neviem kde mi hlava stoji a sa bojim ze sa spametam az ked bude neskoro....baby a nezanikne nahodou nastupom na druhu MD ved uz vtedy opet poistenie zo zamestnania bezi ci nie?...

cattthhy
20. jún 2014

@oskvarka tak to netusim musim zistit 🙂

oskvarka
20. jún 2014

@cattthhy lebo ja mam v plane este jedno babo po kope len mm ma vyhana do prace ze mam ponorkovu nemoc doma ale ak je to takto tak ak by sa nam zadarilo tak sa mi veru neoplati ist do prace na par mesiasou a mat po tom o 250 eur nizsiu matersku a este drobca stresovat ze ma cely den neuvidi...

roberta31
20. jún 2014

@zalka vies nam prosim v tomto poradit? 4 posledne prispevky...dakujeme

roberta31
20. jún 2014

@oskvarka urcite zanikne,ale ja myslim,že materska z DNP este vyplacana bude...

oskvarka
20. jún 2014

@roberta31 no to by som brala uz v pohode. este by ma zaujimalo ze ci ked teraz poistena niesom ale som RD teda by som sa mohla aj po 1.7 prihlasit (teda teoreticky ak to teda bude platit) ci aj pre mna bude platit ze mi poistenie nezrusia kym nebude trvat 270 dni ci pre take poistenie vzniknute po 1.7 to uz platit nebude a automaticky zanikne hned ako vznikne ine poistenie(pripadne sa ukonci prerusenie) co asi bude logicke... lebo sa mi zrovna nechce teraz prihlasovat z rodicaku si velmi vyskakovat nemozem...

roberta31
20. jún 2014

@oskvarka ja si myslim,že ty sa budes moct prihlasit kedykolvek,kým nenastupis do prace.

oskvarka
21. jún 2014

@roberta31 jj to si aj ja myslim ale keby ze sa prihlasim pred 1.7 tak mi bude poistenie platit aj keby nastupim este 270 ak sa az potom tak uz len kym nepojdem do prace alebo na dalsiu MD asi.. teda dufam.. to by som bola velmi rada... hlavne ked netusim ci sa nam babo tak lahko podari na prve sme cakali rok... teraz zase cakame na cyklus :D a ak mame cakat dalsi rok tak to este bude dlho.. no uvidime

roberta31
21. jún 2014

@oskvarka ano,je to tak ako pises...270 dni je cca do marca 2015.Mne konci RD maj 2015 tak ja to necham na osud a prihlasovat sa od juna asi nejdem...

oskvarka
21. jún 2014

@roberta31 no ja asi tiez tak lebo 120 ecok sa mi zide 🙂

lubkasungirl
22. jún 2014

babenky,bacha na dezinformacie,precitajte si toto: http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/nejasn...

skajkaze
22. jún 2014

Baby ako to bude prosím vás,ked si k 30.6. Založím Dnp z minima,budem si môcť po pol roku zmeniť VZ na maximum?alebo sa to nebude dať počas Pn a keď prerušim Pn,tak zase mi poistenie zanikne? Ďakujem

raketka25
22. jún 2014

Studujem tieto zmeny, ale neviem sa z toho vysomarit... Chcem vas preto poprosit o radu - od 25.9.2013 som na DNP z minima a zaroven som bola aj povinne poistena zo zamestnania a tiez som od 26.9. bola na PN, ktore som cerpala aj z povinneho a aj z DNP, rovnako ako aj matersku. Na tej som od 3.11.2013 a konci mi 28.6.2014.
Otazka je - s ukoncenim MD sa odhlasim z DNP a v pripade dalsieho tehotenstva pocas RD budem moct vyuzit este toto DNP (ak dobre ratam, 270 dni by som splnenych mala mat). Alebo to uz nebude v ziadnom pripade mozne resp. ak ano, tak ako na to? Dakujem vam velmi pekne...

zabka79
24. jún 2014

@zalka Ahoj zalka už si mi viac krát dobre poradila tak prosím o radu znova 🙂 Som nezamestnaná, som dlhodobo PN na rizikovom, som DNP a od 5.8.2014 nastupujem na materskú. Podmienky na vyplatenie spĺňam. Kedy si mám odhlásiť DNP? dňom nástupu na materskú? Deň pred nástupom na materskú - čiže 4.8.2014 by som mala aj ukončiť PN? Ďakujem.

oskvarka
24. jún 2014

@raketka25 ak je naozaj pravda ze pocas RD sa to nerata zamestnanemu ako subeh poisteni kedze poistenie zo zamestnania je prerusene tak potom sa to na RD da vyuzit tak ze ked pojdes na PNku alebo OCR ze je tvoje dieta chore tak si vypytas u doktorky normalne PNku listok a hned v ten den (alebo aj den dopredu ale staci v ten den len to treba stihnut) sa treba prihlasit z minima .. tym padom budes mat narok na PNku z minima... cca 200 eur mesacne to je OCSR je menej neviem kolko ale potesi
rovnako ak budes tehu ak budes splnat podmienku 270 dni za posledne dva roky tak si mozes prilepsit k materskej dalsej ale len z minima uz ako plus k materskej s prace tak ze sa v den alebo den dopredu prihlasis na poistenie... ale neplati to ak uz nastupis do prace jedine ze by si uz bola tehu a aj prihlasena a mala by si ochrannu lehotu

oskvarka
24. jún 2014

@raketka25 ale s tou ochrannou lehotou to tiez nieje istota lebo zase nastupom do zamestnania sa ti ochranna lehota rusi takze to nie

oskvarka
24. jún 2014

@lubkasungirl diki za odkaz takze na RD sa podla ministerstva bude dat prihlasit som rada aj ked teda chaos v tom maju riadny...

roberta31
24. jún 2014

http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/ad-nej...

tie co ste na rodicovskej,pripadne materskej tak tu mate vysvetlene priklady.Otazky od p.Navratilovej a odpovede ministerstva.

lucya89
24. jún 2014

@oskvarka no len pozor pri tej materskej pri nastupe pocas RD. nie je to nahodou tak, ze v den nastupu na matersku sa rusi RD a tym padom sa obnovuje povinne poistenie zo zamestnania? a tak sa ti ukonci dobrovolne poistenie a narok na matersku z Dobrovolneho poistenia nebudes mat, ak porodis v den terminu alebo neskor. ???

To ja len tak na zvazenie!

@zalka

raketka25
24. jún 2014

@oskvarka aha, takze teoreticky by som to vyuzit mohla. A ked teraz uvazujem o tom, ze si po skonceni materskej vycerpam dovolenku a az tak nastupim na RD, potom si tym padom zrusim tu ochrannu lehotu a nebudem moct v buducnosti uz vyuzit DNP? Spravne tomu rozumiem?
Dakujem velmi pekne

lubkasungirl
24. jún 2014

Baby ja uz som normalne nasr...dena ako na kolene prijali tento zakon.Pisem na poradnu sp,za dva dni mi nevedia odpisat.P.Navratilova tvrdi jedno,oni druhe,no des... 😒

zalka
24. jún 2014

@zabka79 na ukončení PN budeš mať napísané práce schopná od 5.8.14
@lucya89 áno je to presne tak ako píšeš