Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anib
5. nov 2009

gapa, standa - chcem Vas aj ja poprosit 1 otazku:
Som DNP od 1,2,2008 stale s VZ 726 eur /bola som aj SZCO s min.VZ predtym 8100sk, teraz uz SZCO nie som/ od 25,9,2009 som presla z materskej na RP, to DNP mam stale. Mam si ho platit az do konca tohto roka a ak mi babo ochorie,alebo ja PN, tak môzem stale cerpat OCR a PN v r. 2010 - z tohto roku 2009 ak tomu dobre chápem? A v decembri dat odhlasku platnu od 1,1,2010? dakujem

anib
6. nov 2009

baby, odpiste mi prosim 😕 😕 😕

gapa
6. nov 2009

anib,
ak si dáš odhlášku s dátumom ukončenia nem.poistenia DPO "31.12.09", tak ti týmto dnom DNP končí. Ak ochorieš ty alebo bábo a začne ti PN alebo očr najneskôr 11.2.2010 (t.j. 42-hý den od ukočenia DNP), tak budeš mať nárok na nem.dávky, ktoré sa budú rátať ale z vymeriavacieho základu roku 2008, tj. z obdobia 1.2.08-31.12.08 z DNP. Ak by si uviedla dátum ukončenia 1.1.2010, tak by sa už rátalo z VZ roku 2009. U teba je to jedno, ak si mala rovnaký VZ, ale napr. ak to chceš ozaj zrušiť, tak by som asi zrušila 31.12.08 a dala si zmenu VZ od 1.12.09 (aha, to je len mesiac, takže vela neušetríš).

Ak ale chceš čerpať prípadné nem.dávky celý rok 2010 (ak nebudú nejaké zmeny) z VZ roku 2009, tak si daj zmenu VZ od 1.1.2010 na min.mzdu a až do odhlásenia a uplynutia ochrannej lehoty môžeš poberať nem.dávky z VZ 726eur.

gapa
6. nov 2009

Ak by si skončila DNP dnom 1.1.2010, tak samozrejme za ten 1den treba zaplatiť poistné.

mimma17
6. nov 2009

ahojte holky citam citam o tom DNP a som s toho cim dalej somar...5. januara to bude rok co robim v plnom pracovnom zvazku....skoncila som skolu v maji 2008 robila som potom len na dohodu a brigadne az od toho 5.januara robim v pracovnom zvazku..od februara sa s mojim partnerom chceme snazit o babatko a rozmyslam nad tym DNP.....ja len potrebujem vediet od kedy mi je najlepsie sa dat poistit v tom dobrovolnom nemocenskom poisteni ci je to vyhodne a oplati sa a ake mate s tym skusenosti....moj plat v CISTOM je cca 15.000 sk chcela by som vediet kolko by som musela mesacne platit soc poistovni pri tom DNP a kolko by mi potom bola platena materska s toho DNP...a poprosim napisat mi to ako totalnemu laikovi..nozaj sa v tychto poisteniach nevyznam a nemam s tym skusenosti....a rada by som mala matersku viac akolo je cca 5000 ani to neviem presne kolko je ta materska....dakujeeem, 😉

zajacik...
7. nov 2009

Mimma dolezity je hruby prijem, nie cisty. Takze spocitaj si kolko mas hruby prijem, to je vlastne tvoj VZ zo zamestnania a materska sa z toho vypocita ako 55%. Na DNP sa oplati prihlasit rozhodne este pred otehotnenim, aby si stihla splnit podmienku byt dobrovolne nemocensky poistena 270 dni, aby si vobec mala narok na vyplatu materskej aj z DNP. Vymeriavaci zaklad (VZ) pre DNP si stanovis sama v prihlaske, a to ked z maximalneho mozneho VZ (1084.55 €) odpocitas VZ zo zamestnania. Teda VZ pre DNP = 1084,55 € - VZ za zam. Minimalna suma ktora ti vznikne vsa nesmie byt nizsia ako 295,5€ a od 1.1.2010 319,58€. Ak planujete snazilkovat od februara, tak ja by somsa na tvojom mieste prihlasila na DNP od januara (nemusi to byt hned od 1.1., ale niektory den v januari, lebo zrejme aj mzda sa ti bude od 1.1. zvysovat, nie?

hasky1526
7. nov 2009

ahojte, citala som si tieto prispevky a som podobny pripad ako asan, tiez som sa prihlasila z minima 2.11. na DNPO, ale chceli by sme sa snazit o druhe babo teraz od decembra a tak neviem, ci mi potom nebudu brat RO ako rok 2009 z minima, hoci by som sa chcela po 6tich mesiacoch nanovo prihlasit z maxima (1.maja) a 1.jula dat zmenu z noveho VZ. podmienku 270dni by som mala mat slpnenu v juli 2010,co mam teda robit ako mam postupovat, kedze ak by som teraz otehotnela napr. v decembri, tak to RO bude fakt minimum??

hasky1526
7. nov 2009

a este sa chcem opytat, som an predlzenej MD zo zdravotnych dovodov, ale maleho davam na 4 hod do skolky podla zakona mozem. ale vraj to treba oznamit SP najneskor do 8 dni, co som nestihla, lebo som to nevedela a teraz neviem co robit.

zajacik...
7. nov 2009

Hasky ano ak by si nastupila na MD v roku 2010, tak sa ti bude pocitat materska z minima. A tiez sa nemozes prihlasit z maxima od 1.5. a od 1.7. zmenit VZ, lebo teraz sa da zmenit VZ az po 6 mesiacoch... Takze radsej si zrus DNP, nanovo sa prihlas, bud v tomto roku alebo v buducom, to je jedno, len nezabudni ze nove prihlasenie musi byt najneskor do 8tt, ak sa da aj skor, aby si stihla splnit podmienku okrem 270 dni aj 26 tyzdnov nepretrziteho platenia, aby ti vypocitavali matersku z maxima.
A ked si teraz na predlzenej MD, tak v tom sa nevyznam... poberas aj materske? V tom pripade sa kludne uz teraz prihlas z maxima, ale odvody nebudes musiet platit. Snad ti tu poradi kto sa v tom vyzna viac, ja som poradila aspon daco 🙂

gapa
7. nov 2009

hasky,
to že chodí do škôlky netreba hlásiť na SP ale na UPSVaR odd. soc.vecí a rodiny. Ak sa v r.2010 odhlásiš a prihlásiš nanovo s max. VZ a na MD nastúpiš až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia, tak nebude tvoje RO r.2009 ale obdobie od nového prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD (ak nastúpiš na MD v r.2010 a samozrejme splníš 270dn)

hasky1526
7. nov 2009

dakujem gapa,takze mam to nahlasit na urad alebo nie, ked uz od septembra som to nestihla s tym nahlasenim,ze chodi do skolky.alebo aku sancu to maju zistit.

mimma17
7. nov 2009

ahoj zajacik
uz som trosku mudrejsia moja hruba mzda je 615 eur cize nejakych cca 18.500 sk to je teda moj VZ???ale citala som este tu neviem ci som to dobre pochopila ze sa odhlasujete z toho DNP a zase prihlasujete pre vyssiu matersku alebo co to je o tom odhlasovani a prihlasovani.....vedela by si mi s tej mojej hrubej mzdy vypocitat tu matersku keby sa poistim od januara a vo februari sa chceme snazit....a este otazka keby porodim da sa mi odhlasit v pohode s toho DNP alebo to budem musiet stale platit a dokedy???dakujem ti moc...vidim ze ty sa vyznas ja apsoltne

zajacik...
7. nov 2009

Mima to odhlasovanie a prihlasovanie, to sa robi kvoli tomu, ked si niekto plati najprv z minima, a aby sa mu potom aj materska nepocitala z minima, tak sa odhlasi a nanovo prihlasi z maxima, samozrejme za splneni inych podmienok mu potom vyjde max. materska... u teba to nie je potrebne, rovno sa prihlas z maxima. Cize tvoj VZ z DNP bude (1084,55 - 615)= 469,55 €. Poistne z toho je 4,4% mesacne, cize budes platit poistne z DNP 20,66€/mesacne. Ak splnis podmienku 270 dni byt aj dobrovolne nemocensky prihlasena a aj 26 tyzdnov nepretrziteho DNP od posledneho prihlasenia, tak materska ti vyjde maximalna, cize 596,5 € 🙂

zajacik...
7. nov 2009

Este podotknem, ze keby si sa na DNP neprihlasila, tak tvoja materska by bola 338,25 €. Samozrejme z DNP sa mozes kedykolvek odhlasit, ale hned po porode je to zbytocne, pretoze v obdobi, ked poberas nemocenske davky, teda aj matersku, tak sice poistena si, ale odvody neplatis ziadne, tak by bola skoda sa odhlasovat. A ked uz prestanes poberat matersku, stale mozes DNP vyuzit napriklad pri cerpani PN alebo OCR 😵

hasky1526
7. nov 2009

zajacik preco by som sa nemohla prihlasit od 1. maja ´, ved to je po 6 mesiacoh a 1.7 by som si dala zmenu VZ podla noveho VZ tak v tom nevidim problem.

zajacik...
7. nov 2009

Hasky ako ty sa kludne mozes prihlasit 1.5. s akymkolvek VZ, ale bude sa ti to pocitat ako nove DNP a teda zmenu VZ mozes urobit az 6 mesiacov po prihlaseni na nove DNP, cize az 1.11.

zajacik...
7. nov 2009

A ked planujes otehotniet uz teraz v decembri, tak urob ako som ti napisala predtym, lebo ak by si sa prihlasila z maxima az 1.5., tak pokial od 1.5. do nastupu na matersku neubehne 26 tyzdnov, tak materska sa ti bude vypocitavat z minima...

hasky1526
7. nov 2009

ale toho 1.jula sa ten VZ meni tak to mozem urobit ako zmenu aj skor, ci nie? a to Dnpo sa mi bude pocitat ako podmienka 270dni,tak to chapem ze to ma byt rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej a to ze sa prihlasim nanovo od 1.maja ale z vyssieho VZ tak tie predosle dni od 2.novembra 2009 sa mi budu ratat do dnpo pre splneneie podmienky byt poistena 270 dni pred porodom.

zajacik...
7. nov 2009

Ty si si zrejme pomylila to, ze si si myslela, ze od prihlasenia (2.11.2009) sa mozes odhlasit a nanovo prihlasit az po 6 mesiacoch, ale to nieje pravda. Ty sa mozes odhlasit a prihlasit kedykolvek. Ta podmienka 6 mesiacov sa tyka len zmeny VZ.

zajacik...
7. nov 2009

270 dni je podmienka na vyplatu materskej, ale rozhodujuce obdobie je nieco uplne ine, RO nieje tych 270 dni...

hasky1526
7. nov 2009

ze to, ze si teraz platim z minima a po 6 mesiachoch chcem zmenit na maximum tak tie predosle dni od 2.11 sa mi budu ratat.

zajacik...
7. nov 2009

Hasky ano do 270 dni sa ti pocita aj uz ukoncene DNP, to mas pravdu. Ale ak si sa prihlasila teraz 2.11. a na MD pojdes v roku 2010, tak RO pre vypocet materskej bude u teba obdobie od 2.11.-31.12.2009, a kedze si v tomto obdobi platis z minima, tak aj materska bude minimalna. To nevadi ze si chces od 1.5. platit z maxima, proste RO je tento rok (od toho 2.11.) Cize preto kedze chces otehotniet este tento rok a je predpoklad ze na MD pojdes buduci rok, tak preto sa musis znova odhlasit a nanovo prihlasit, ale rovno s max. VZ. Ak to urobis este tento rok, tak tvoje RO bude odo dna noveho prihlasenia (napr. 15.11.) do konca tohto roka, cize maximum. Alebo to urobis buduci rok (najneskor do 8tt !) a RO bude odo dna noveho prihlasenia buduceho roka (napr. 1.3.) do dna nastupu na MD, teda zase z maxima, kedze to nove prihlasenie si musis dat s max. VZ. Uz chapes?

hasky1526
7. nov 2009

zajacik, ja viem, ze RO je tych 26 tyzdnov pre nastupom na MD, aj to,ze sa to prihlasenie na DNPO 2.11 bude ratat do podmienky tych splnenych 270 dni do porodu, ja len chcem vediet to,ze po 6mesiacoch platenia mimima sa nanovo prihlasim z maxima a budem platit najmenej 26 tyzdnov.

zajacik...
7. nov 2009

Inak keby si otehotnela v decembri, tak ten datum 1.3. co som uviedla hore v priklade by uz bolo neskoro, lebo by nebola splnena podmienka 26 tyzdnov nepretrziteho DNP ku dnu nastupu na MD, cize materska by bola minimalna... preto to nove prihlasenie, nech ho urobis kedykolvek,tak musi byt najneskor do 8tt!

zajacik...
7. nov 2009

RO nieje 26 tyzdnov!!! Mas to uplne popletene, ja ti to uz neviem jednoduchsie napisat ☹

hasky1526
7. nov 2009

my sme sa asi nepochopili, to som o tychto veciach vedela, len to,ze ked sa 1.jula meni VZ to som chcela vediet, ci to moze byt aj skor ako po 6 mesiacoh, ale asi nie, kedze to je zmena zo zakona. ale mne este jedna na urade hovorila, ze sa meni cosi aj v januari, a ze sa mam informovat,tak to som fakt nepochopila, ze co sa meni v januari.

hasky1526
7. nov 2009

zajacik, sory ja som zle napisala hore sa opravujem, to maximum aby som mala tak musim platit najmenej 26 tyzdnov pred nastupom na MD, sa opravujem 😉 to nie je RO, jasne,.)

zajacik...
7. nov 2009

Hasky od 1.1. sa meni minimum z 295,5 na 319,58€. Zmena max. VZ byva od 1.7., ale to nema vplyv na tvoje DNP, pretoze ty tam mas VZ stanoveny ako v prihlaske, a kedze sa z,eni max. VZ od jula, tak ty si nemozes zmenit svoj VZ na vyssi jedine keby ti DNP trvalo najmenej 6 meisacov.
A tych 26 tyzdnov platenia pred nastupom na MD nestaci k tomu, aby si mala matersku maximalnu. Pokial si si v RO platila z minima, tak hoci by si si poslednych 26 tyzdnov pred nastupom na MD aj platila z maxima, tvoja materska bude minimalna, lebo v RO si si platila z minima... Tych 26 tyzdnov je podmienka k tomu, aby sa ti materska vypocitaval z toho VZ, z ktoreho si si platila v RO. Cize ty si tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD mozes kludne platit aj z minima, ale dolezite je, aby si v RO platila z maxima. Dolezity je VZ v RO!!! (a samozrejme mat splnenu podmienku 270 dni DNP aj 26 tyzdnov nepretrziteho DNP pred nastupom na MD).

sandra3
8. nov 2009

Ahojte kočky, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som 6 týžd. a je mi jasné, že DNP nemá vôbec u mna význam, lebo nemám splenenú podmienku 270 dní DNP. Som riadne zamestnaná, ale poberám len minim. mzdu. Chcela by som sa opýtať, či by dalo mesiac alebo koľko pred nástupom na MD ukončič PP a zamestnať sa inde s max. VZ? Potom by sa materská rátala z tohto pracovného pomeru? Lebo už nemám asi žiadnu inú šancu si zvýšiť materskú, že? A ďakujem za odpoveď.

zajacik...
8. nov 2009

Sandra presne tak, pokial si pred nastupom na MD najdes pracu s max. VZ, tak aj materska by mala byt maximalna, hovori tak aj p. Mihal v tom svojom videu...