Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

betuska30
1. apr 2012

ooo, fakt dievcata...este raz som si to precitala...a pochopila 🙂

datanka
1. apr 2012

@moni1007 akurat ak platis este teda po starom,nesmies zaplatit neskoro tu poslednu platbu!!!kamoska zaplatila posledny mesiac platenia nejakeho 20teho a neuznali jej ziadnu matersku,lebo ku skonceniu dnp mala viac ako 5eur dlh

moni1007
1. apr 2012

@datanka aha..dakujem za info 🙂

dadka28
1. apr 2012

kočky taka otazka...keby náhodou...
som na rizikovom PN z DNP...teraz som si dala ziadost o vratenie preplatku...lenze na mojom pismenku v SP sedi nova zienka,co mi urobila uz zopar kiksov,som od 31.1.2012 vypisana-doteraz mi zmatkuje s vyplatami PN...
co ak mi vyrata zle preplatok a vrati viac-cize budem tam mat nejake mínus??ja len ze ci viem nejak aj postupovat,ak nahodou by sa mi to stalo...kedze mi uz aj nieco zbabrala??viem ze potom by mi to mohlo ovplivnit aj matersku...

zalka
2. apr 2012

@dadka28
Je tam veľmi veľký preplatok? Ako nemalo by to mať vplyv na materskú, ale pre istotu by som šla sa opýtať za vedúcim oddelenia, či je to správne vypočítané nakoľko si si pár krát našla chyby.

poleva
3. apr 2012

31.1 .2012 mi zo zákona skončilo dnpo,nemám nejakú ochrannú lehotu? vdaka

gapa
3. apr 2012

@poleva
mala si, 7dnovú, ak nie si tehotná.
ak sa ale prihlásiš na dobr.poistneie a budeš pn, očr, tak nárok máš hned, no z minima a treba zaplatiť ten napr. 1den od prihlsáenia do vzniku očr/pn a nezabudnúť sa odhlásiť, ak už nechceš potom platiť.

poleva
3. apr 2012

@gapa juj dakujem ale celkom nechápem,ved po novom je to 120 eur a to je dosť,lenže som ochorela a vyzerá to na dlhšie 😢

gapa
3. apr 2012

@poleva
prihlásiš sa dnes 3.4., pn vznikne dajmetomu 4.4., zaplatíš ten jeden den v splatnosti a ak napr. skončí pn 30.4., tak od lekára pôjdeš priamo do sp sa odhlásiť dnom 30.4. a teda zaplatíš len za ten 1 den 3.4. a získaš nárok na nemocneské z minima, cca 55% z 339eur na mesiac (aj ked prvé 3dni sa platí len 25% nie 55%, tj. je to zhruba).

andrejkag
3. apr 2012

@gapa ahoj poradíš mi? švagrina 15.1. 2012 splnila 270 dní dnp, hned išla na pnku ktorú 15.2. 2012 ukončila, teraz zistila že je tehotná, ak by chcela ísť na pnku čo má spraviť? (tak ako si písala ,,poleva" ? stále je zamestnaná) a na materskú má nárok? termín má koncom novembra,

poleva
3. apr 2012

@gapa dakujem ti za radu 🙂)

poleva
3. apr 2012

@gapa a ešte sa ťa chcem opýtať dokedy by som sa mohla nahlásiť?? je tam nejaká lehota?? platila som si zhruba 5 rokov,,,čiže môžem tak spraviť aj o rok keby že som bola chorá,kebyže teraz nepôjdem na PN...DAKUJEM

stastna
3. apr 2012

Ahoj dievčatá, listovala som pár strán dozadu ale nikde som nenašla to čo by ma zaujímalo 🙂 ak mi viete niektorá poradiť: DNP som od 30.01.2012. Približne v polovici februára som otehotnela. Termín pôrodu mám 13.11.2012 a 270 dní mi uplynie 28.10.2012. čiže cca 2 týždne pred pôrodom. Ako môžem nastupiť na materskú? a z čoho sa mi bude počítať? A aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej zo zákonného poistenia a ké z dobrovoľného? Ďakujem krásne, ak niekto viete, poraďte prosímmm ... 😉

oskvarka
3. apr 2012

@stastna na matersku nastupis 6 tyzdnou pred porodom a musis dufat ze neporodis skorej ako 28.10.2012 ak sa tak stane tak potom ti spetne priznaju a aj vyplatia matersku od prveho dna (poistne podla mna zaplatit musis az dokonca aj ked uz budes na materskej ale to si niesom ista ale ved ak aj nahodou zaplatis a nemala by si tak ti to vratia...) rozhodujuce obdobie pre DNP bude tento rok teda od 30.1.2012 (podla toho kolko si platis tak bude zaklad teda ak to nebude s tou druhov materskov presahovat maximum...) rozhodujuce obdobie pre matersku zo zamestnania bude rok 2011 ak si mala suvisle zamestnanie

stastna
3. apr 2012

@oskvarka jeeej ďakujem krásne, naozaj som nečakala tak rýchlu odpoveď!!!! Dúfam že budem rodiť až po tom 28. oktobri, prekrížim nohy 😝 . A čo v prípade ked nastúpim na MD tých 6 týždnou pred plánovaným porodom, to je 2.10. a porodim po 28. 10? Budú sa mi rátať aj tie 4 týždne z dobrovoľného poistenia?

oskvarka
3. apr 2012

@stastna rátat sa ti urcite budú a podla mna musis aj poistne zaplatit za ten cas aj ked budes uz na MD ale ista si niesom ale ako pisem to by ti vratili ak nie... a vyplatili by ti matersku aj z DNP uz od prveho dna MD ale az spetne ked bude iste ze narok mas. tj, ze porodis az neskorej...

mirka_aa
3. apr 2012

aj ja by som sa chcela uistit ako to vlastne je lebo pocula som a citala rozne nazory..cize,otehotnela som v juli 2011 a termin porodu mam 18.aprila.2012 cize nastup na matersku bol 7.marca.2012..pred otehotnenim som bola zamestnana viac ako 270 dni,cize za mna odvadzali do soc.poistovne zamestavatelia... DNP si platim od 6.septembra 2011..cize ku dnu nastupu na matersku som stihla mat zaplatene cca 26 tyzdnov DNP co je nejakych 182dni..otazka znie,ci budem mat narok na maximalnu matersku,alebo to este nejako suvisi s dnom kedy porodim...?a ci stacilo len to ze som podala papier na soc.poistovnu od lekara ze nastupujem na matersku a zaplatila som len tolko kolko som si vypocitala ze mam zaplatit do dna nastupu na MD..ono automaticky mi to sami stopnu tym ze som ten papier odniesla? totiz pracovnicky su tam "velmi ochotne" poradit pomoct... 😠 dakujem

stastna
3. apr 2012

@oskvarka veľmi pekne ďakujem, vážim si tvoje odpovede 🙂 prajem pekný deň

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa a predtym 6.septembrom si si niekedy platila DNP alebo si mala nejake ine ukoncene poistenie napriklad pracovny pomer v poslednych 2 rokoch (ktore musis kontorlovat spetne od predpokladaneho dna porodu) ?

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka DNP som si predtym neplatila nikdy,ale mala som pracovny pomer v poslednych dvoch rokoch viac ako 270 dni..

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa no ano ale nepreruseny alebo preruseny ?.. lebo zaratat sa da len ukonceny a spolu s tvojim zaplatenym DNP musis mat aspon 270 dni do dna porodu

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka neviem ako to myslis presne,ale mala som pracovnu zmluvu uz pred otehotnenim vkuse bez prerusenia viac ako 270 dni a pracovala som vkuse az do MD..jedine ze som mala zmluvu na jednu firmu a potom mi prehodili na inu lebo nieco menili,ale nemala som prerusene ani jeden den ze by som bola kvazi nezamestnana..

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka a ani PN-ku som nikdy nemala..

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa no ak tvoje zamestnanie bolo nepretrzite tak sa neda zaratat do DNP a tym padom je 182 dni (+6 tyzdnou je dtale malo) a budes mat matersku len zo zamestnania jedine ze by sa ta zmena z firmi do firmi povazovala za ukoncenie a nasledne znovuzacatie pracovneho pomeru... PNka nieje prerusenie zamestnania

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka vazne?to sa mi zda divne..take mi este nikto nevravel..no super,ked mas pravdu tak je to v riti 😖 a praveze ked som isla prvy krat na soc.poistovnu ze si chcem platit DNP tak zistovali ci mam 270 dni poistenia zo zamestnania..lebo ze inac by som nemohla cerpat z DNP..teraz uz fakt neviem komu comu mam verit.. 😒 ale dakujem za odpoved..

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa tak potom ak ti to na socialnej zistovali a ak si to vtedy splnala tak je pravdepodobne ze to v tom zamestnani sa bralo ako skoncenie povodneho a zacanie noveho zamestnania lebo v tom case si uz bola tehotna a oni to na socialnej vedia zistit richlo v databaze aj mne to pozerala ked som sa prihlasovala ale kedze som mala nepretrzite tak som nemala za posledne dva roky ako by ani jeden den.... a teraz si uz na materskej isla si na nu rovno z prace?... nechcla som ta vystrasit...
lebo zase ak si to splnala vtedy tak teraz to splnat urcite budes ... a ak si mala do nastupu na matersku 26 tyzdnou nepretrziteho DNP tak aj na maximum z toho co si platis...

nellie26
3. apr 2012

Ahojte baby...Mozno tu tato otazka uz padla, ale ja to neviem najst a potrebujem radu. Platila som si DNP a zaniklo mi k 1.2.2012. No som tehotna, termin mam asi 15.10 a nastup na matersku 2.9. Chcem sa opytat, ci budem mat narok na zvysenu matersku a ak ano, ci by som mala ist na SP a oznamit im tehotenstvo, alebo aky je postup?
A este jedna otazocka..Ak by som bola nahodou PN, tak ta sume je nejaka vyssia ako bezne? Alebo sa to neoplati? A mam na nu vobec narok? Som zamestnana, zatial v poriadku, pytam sa len pre pripad...
Velmi pekne dakujem za odpovede...Ja sa v tom fakt nevyznam...

mirka_aa
3. apr 2012

@oskvarka ja uz neviem nic,kazdy inac hovori a vsade sa inac pise...uz som na MD od 7.marca a do posledneho dna som pracovala..neviem ako to myslis ci som isla na nu rovno z prace.. a ked som podavala papier na soc.p. od lekara ze nastupujem na matersku tak vzadu na papieri bolo take miesto na vyplnenie,ze ci ziadam matersku aj od zamestnavatela,tak som dala ze ano..dufam ze tym som nic nepokazila...niekde citam ze 26 tyzdnov nestaci ze to znamena ze 26 tyzdnov nepretrzite ale 270 dni musi byt,niekde pisu ze staci do 8tyzdna tehu zacat platit..uz aj tak nic neporiesim,uvidime..

oskvarka
3. apr 2012

@nellie26 mas narok na vysiu PN urcite a aj na vysiu matersku pravdepodobne lebo v case nastupu na matersku budes este stale v ochrannej lehote... treba dokladovat ze si v case zaniku poistenia t.j. 1.2 uz bola tehotna a tiez si od doktorky v pripade PN pytat 2 marodkove listky... jeden do prace jeden do socialnej poistovne...

oskvarka
3. apr 2012

@mirka_aa no to neviem ake papiere sa podavaju ja som to este nerobila... 26 tyzdnou ti staci (teda staci zacat platit uz v case ked si tehu) ak mas nejake dni uz za posledne dva roky poplatene... (tak aby to s tymi 26 tyzdnami vyslo 270 dni) ale podla mna ty ak si v case ked si sa prihlasovala bola tehotna tak by hadam neboli na socialnej taky hlupy ze by im nebolo jasne o co ti ide a pre co sa prihlasujes... ale pre pokoj v dusi by som tam skusila zavolat... .. to je vlastne ten pripad ze ak vsetko vychadza ako ma tak ak zacinas od 8 tt platit tak ti tych 26 tyzdnou neoretrzite este vyde... (ale nesmies na MD nastupit skorej ani omylom...) a musis mat uz nejake dni nazbierane s tych inych poisteni ak tie dni nemas tak ti 26 tyzdnou nepretrzite nepomoze...ale podla mna je to normalne ze ti pozreli ci tie dni mas a pravdepodobne si ich mala takze ti to vide inak by ti preca rovno povedali ze si to ani nemas davat...
a kedy nastala ta zmena tej firmy ??