Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
11. apr 2012

@zalka dakujem za bleskovu reakciu 🙂 lebo sa mi uz pari z hlavy co nad tym rozmýšľam.takze ma narok ci nie?podla teba nie,ked bola nepretrzite zamestnana 3roky ako pise?lebo ked konecne dufam,ze som nieco pochopila tak tu niekto napise opak 😀

datanka
11. apr 2012

@izabela11 takze nárok nema ak nemenila zamestnanie pretoze do tych 270dni poistenia sa zaratava aj povinne z prace,ale ukoncene povinne poistenie.a ak pracovala posl.3roky v jednej firme nepretrzite tak z dnp narok nema.tak ako pisala zalka

angelika_2
11. apr 2012

@zalka @gapa @oskvarka Ked je človek PN - Je potebné nahlásiť na Sociálnu poisťovňu, ked je PN presuvaná k inému Dr?ďakujém 🙂

janka9900
11. apr 2012

@angelika_2 nie, ja som mala presunutu 2x a nemusela som nahlasovat 😉

marionett
11. apr 2012

ahojte, zapojím sa do debaty. ja som zamestnankyňou SP tak chcem pomôcť 🙂
správny názor bol, že ak za posledné dva roky máš nepretržite jeden pracovný pomer a dobrovoľné poistenie si platíš len od 31.1. - nárok na materskú máš až po 270 dňoch. aby sa ti tie dni narátali, musela by si mať počas tých dvoch rokoch aj iný - ukončený pracovný pomer

angelika_2
11. apr 2012

@janka9900
vážne 2x? a to sa dá? 😕 🙂 díky 😉

janka9900
11. apr 2012

myslela som tym, ze sa mi dvakrat stalo, ze mi dr. presunul PN k inemu. boli to dve rozne PN na dve rozne diagnozy 🙂

zalka
12. apr 2012

@datanka
Nepostrehla som na koho si ty reagovala.
Ale ak som zamestnaná, skončím PP 31.10.2011 a od 1.11.2011 mám iný PP a 31.1.2012 založím DNP.
A náhodou onemocniem dnes, tak mám nárok na PN z nového zamestnania ( tam sa pri PN neskúma 270 dní poistenia , len pri materskej )
a tiež mám nárok aj z DNP ale len z minima ( nemám ešte splnenú podmienku 26 týždňov poistenia, pre to aby mi bola PN z DNP vyplácaná zo skutočného VZ ) , nakoľko sa dni ukončeného zamestnania pripočítajú k DNP a tým pádom mám tam splnenú podmienku 270 dní.

saaskia
12. apr 2012

Ahojte, ja sa chcem spytať: ak som nezamestnaná ( som na urade )platím si DNP po 270 dnoch môžem ist na PN alebo očr? ktoré papiere od doktora dávam na Sociálku ?

zalka
12. apr 2012

@saaskia
Od kedy platíš DNP? Mala si aj zamestnanie?

saaskia
12. apr 2012

270 dni budem mať až v juli, predtým som bola 3 roky doma materska, rodičovska, a zamestnanie som mala ešte predtým

zalka
12. apr 2012

@saaskia
Počas rodičovskej dovolenky si bola zamestnanec alebo už vtedy si bola nezamestnaná. Treba mi napísať presnejšie dátumy ak chceš poradiť.

saaskia
12. apr 2012

@zalka počas materskej a rodičovskej som už bola nezamestnaná
od 16. oktobra si platim DNP, v januári 23. som sa odhlasila a znovu prihlasila od 24. aby mi tam nevznikla medzera,platím si z maxima ( platím si lebo sa snažíme o bábo a chcela som ešte využiť matersku z DNP )
takže 270 dni budem mat splnených niekedy v juli a zo zákona mi zanikne niekedy v oktobri ,
stačí takto, alebo ešte presnejšie ?
dakujeeem

zalka
12. apr 2012

@saaskia
Super, tak potom naskôr v júly môžeš ísť na platenú PN. Nakoľko až vtedy budeš mať splnenú podmienku 270 dní. Ale kedže si zrušila a novo založila DNP, tak až po 26 týždnoch od začiatku platenia nového poistného teda od 24.1. si narátaj 26 týždňov ..tj. až od 24.7. ak pôjdeš na PN tak bude vyplácaná z maxima.
Ak pôjdeš na PN medzi 12.7.-24.7. tak tvoja PN bude vyplácaná z maxima.

saaskia
12. apr 2012

@zalka dakujem ti krásne

zalka
12. apr 2012

@saaskia
A ako ktoré papiere dávaš na SP. Ak Ti lekár po splnení podmienky 270 dní vystaví PN tak si necháš zelený marodný lístok a zvyšné dva odnesieš na sociálku.

zalka
12. apr 2012

@saaskia
Prepáč pomýlila som sa ..
ak pôjdeš na PN medzi 12.7. - 24.7. tak tvoja PN bude vyplácaná z minima. Až po 24.7. bude tvoja PN vyplácaná z maxima.

misenka0110
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
datanka
12. apr 2012

@zalka ano ano presne toto som myslela. 🙂 ona by mala narok jedine ak by menila pracu a mala nejake ukoncene poist.tak dobre som vravela.nerada by som tu niekomu povedala sprostost,preto si to radsej u teba overim.ty si zaruka spolahlivej odpovede 😉

datanka
12. apr 2012

@misenka0110 na druhu polovicu tvojej otazky-ano,mozes to tak urobit krstí uz zanikne.napr.zistis ze si tehotna,prihlasis sa na ten balík,zaplatis 2dni to mas nejakych 8 eur a potom sa das na pn a poistne pocas pn platit nemusis a mozes prejst z pn rovno na matersku a aj pn a matersku. Budes dostavat z dnp,ale len z minima myslim.a na tu prvu polovicu ti tu niekto skusenejsi odpovie,ale myslim ze sa to uz neda menit.oni ti to asi spriemeruju,co si platila akoze max.ked si bola zamestnana a potom ked si bola uz nezamestnana.na to sa opytaj zalky,alebo gapy.

datanka
12. apr 2012

@misenka0110 a v priebehu 2 rokov tak mozes urobit,neskor uz nie

zalka
12. apr 2012

@misenka0110
No v podstate už teraz môžeš ísť na PN, PN bude platená z VZ z DNP z roku 2011 teda zo sumy 613 eur. Výška tejto PN bude cca 337,5 eur.
Ak si nájdeš do 23.6. iné zamestnanie a zároveň otehotnieš, tak budeš mať platenú materskú z DNP aj zo zamestnania. Ak si nájdeš zamestnanie po 23.6. a aj otehotnieš po 23.6. tak bude treba podniknúť iné kroky. Ako napr. prihlásiť sa na balík DNP z minima na cca 7 dní, zaplatiť a potom dostaneš materskú zo zamestnania aj z DNP.
Možností máš veľa zatiaľ.

gapa
12. apr 2012

@datanka
ešte k tomu, čo si sa pýtala zalky (píšem všeobecne, nie o tej mamičke čo sa pýtala). Je podstatné, aby v tom ukončenom zamestnaní mala dostatočný počet dni nem.poistnia, teda nie len dni rodič.dovolenky v poseldných dvoch rokoch. Lebo dni RD počas trvania prac.pomeru sa rátajú do 270dní NP len pre nárok na "materské", ale nie pre nárok na nemocenské (z dnp). Aj to si treba uvedomiť.

aliby28
12. apr 2012

Ahojte, vie mi niekto poradiť? Od januára si platím DNP kvôli materskej, môžem počas prvých 26 týždňov ísť na PN? Neovplyvní mi to v budúcnosti nárok na materskú? ďakujem

zalka
12. apr 2012

@aliby28
a máš z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia? Ak nie tak na PN platenú z DNP ísť nemôžeš. Ak áno tak na PN môžeš ísť a tvoja PN bude minimálna nakoľko vznikne do 26 týždňa od začiatku poistenia DNP. A neovplyvní to nárok na materskú.

aliby28
12. apr 2012

nie nemám podmienku 270 dní, ale ani nechcem íst na pn platenú z dnp, platím si to iba kvôli materskej. bude sa mi tých 26 týždňov rátať nepretržite keď pôjdem na pn (tuším počas pn sa neplatí dnp).

aliby28
12. apr 2012

@zalka zabudla som ťa označiť 🙂 nie nemám podmienku 270 dní, ale ani nechcem íst na pn platenú z dnp, platím si to iba kvôli materskej. bude sa mi tých 26 týždňov rátať nepretržite keď pôjdem na pn (tuším počas pn sa neplatí dnp).

zalka
12. apr 2012

@aliby28
Ak pôjdeš na PN, a z DNP nemáš splnenú podmienku 270 dní, tak aj počas PN si povinná platiť odvody.

Ak by si mala platenú PN z DNP pri splnenej podmienke 270 dní, tak vtedy počas PN neplatíš odvody.

aliby28
12. apr 2012

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne.
Takže správne som to pochopila? Na PN môžem ísť aj počas tých prvých 26 týždňov, odvody si platiť musím, keďže nemám splnenú podmienku 270 dní a neovplyvní mi nárok na materskú z DNP po splnení podmienky 270 dní.

luci44
12. apr 2012

Baby ja by som potrebovala poradiť. Od januára 2012 si platím DNP z minima. Teraz som v 28 týždni tehotenstva. Pred dvoma týždňami som šla na PN. Som zamestnaná rok a pol a predtým som bola tiež zamestnaná, na úrade práce som nebola ani deň. Bude mi vyplácaná PN aj z DNP? A taktiež materská, dostanem niečo z DNP? Díky za odpoveď.