Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martina2001
25. feb 2013

@zalka DNP min. aj keď predtým to bolo max?

zalka
25. feb 2013

@martina2001 no bohužial, ak by si sa bola prihlásila na DNP v 6t tehotenstva tak si si mohla dať aj maximum , teraz už len minimum. Väčší nárok Ti nevznikne.

martina2001
25. feb 2013

@zalka ja som sa pýtala nato, že ak by som sa teraz prihlásila na DNP a čerpala PN, materskú som mala max.

zalka
25. feb 2013

@martina2001 ak si v 6-8t tehotenstva a prihlásiš sa na maximum 1179 eur ( pre DNP) , tak stihneš byť poistená 26 týždňov a tým pádom bude max. MD.

martina2001
25. feb 2013

@zalka ja nechcem materskú, ale chcem Pnku, nie som tehotná

zalka
25. feb 2013

@martina2001 hm... tak si mala všetko napísať v jednom príspevku, nie ja tu hádam a tipujem o čo asi ide .
Ak máš ukončené poistenie DNP a začne Ti nové tak prvých 26t je PN minimálna, potom ak skončíš PN a začneš novú tak môže byť maximálna ale len 26t ... lebo na platenej PN nemôžeš byť viac ako 364 dní.

Už stačí? A PN po prerušení by nemala byť na tú istú diagnozu, a ani od toho istého lekára. Lebo SP potom zvykne označiť také PN ako účelové a ruší ich.

martina2001
25. feb 2013

@zalka ďakujem

zitaje
25. feb 2013

@zalka ako to, ze PN nemoze byt od toho isteho lekara a na tu istu diagnozu??? Dobre ze pises, to som vobec netusila.

zalka
25. feb 2013

@zitaje lebo SP sprísnila pravidlá, a ani lekár nechce vypísať PN na to isté , ak v jeden den skončí PN a druhý deň má začať ...
a pochybujem že niekto kto sa prihlási na balík DNP z maxima .. si zaplatí taký mesiac 441,41 eur na odvodoch.

zitaje
25. feb 2013

@zalka hm, hm, dakujem za info.

alena11
25. feb 2013

@zalka dík za odpoveď. a ak sa neprihlásim na DNP, z toho čo som platila (2009-január 2012) nemám nárok na MD z DNP? a zabudla som napísať, že som aj zamestnanec.

zalka
25. feb 2013

@alena11 ak sa neprihlásiš na DNP tak nárok nemáš... lebo nárok z DNP vznikne len ak je aktívne poistenie ( samozrejme pri splnenej podmienke 270 dní ) alebo ak je ochranná 8 mes. lehota .. a ty momentálne nemáš ani aktívne poistenie ani ochrannú 8 mes. lehotu po skončení DNP skončilo ti pred rokom a nebola si vtedy tehotná.

alena11
26. feb 2013

@zalka ďakujem za pomoc 😉

benczovie
26. feb 2013

baby, som v 17. týždni tehotenstva, mozem este mat nejake vyhody z DNP, teda vyssiu matersku ?

zalka
26. feb 2013

@benczovie platila si niekedy DNP?

benczovie
26. feb 2013

@zalka sak to, ze nie....teraz som sa dozvedela, ze nieco take existuje :(

zalka
26. feb 2013

@benczovie a si zamestnaná? nemenila si v posledných 2 rokoch prácu?

sudabe
26. feb 2013

kočky kolko si mám doplácat dnp ak planujem otehotniet? ptacujem na dohodu v roku 2012 som tiež pracovala na dohodu a v roku 2011 som si platila dnp vo výške 49,aj nějaké drobné dakujem

zalka
26. feb 2013

@sudabe na akú dohodu pracuješ, s pravidelným príjmom alebo nepravidelným, nie si na ID? Všetko má vplyv ..

benczovie
26. feb 2013

som zamestnana, a nie nemenila som...
hladam na nete nieco, bo manzelov kolega to spomenul, ze sa da..ale neviem o tom nic blizsie...ako to funguje...

benczovie
26. feb 2013

@zalka som zamestnana, a nie nemenila som...
hladam na nete nieco, bo manzelov kolega to spomenul, ze sa da..ale neviem o tom nic blizsie...ako to funguje...
zabudla som dat odpoved🙂

zalka
26. feb 2013

@benczovie už je neskoro na platenie DNP, lebo by si musela platiť 9 mesiacov a to by si musela stihnúť do pôrodu, a kedže si v 17t a si človek a nie slon , tak to nestíhaš. :(

sudabe
26. feb 2013

@zalka dohoda o pracovnej činnosti maximálne 10hodin tyzden, 2 eur/hodina. a co je id? dakujem

benczovie
26. feb 2013

@zalka skoda! ale dakujem ti velmi pekne za odpovede...
som ani nevedela, ze nieco take existuje...musim sa viac informovat..

zalka
26. feb 2013

@benczovie no je to dosť drahé teraz ... takže sa to tak neoplatí ako pred rokom keby si si bola toto DNP platila

zalka
26. feb 2013

@sudabe ID je invalidný dôchodok , no fajn a aj tak som sa nedozvedela akú to dohodu máš či s pravidelným príjmom .. vtedy sú tam platené nemocenské odvody ... alebo nepravidelným príjmom .. tam odvody na nemocenské platené nie je.

benczovie
26. feb 2013

@zalka dakujem, mensia utecha...
nejake ine vyhody alebo nieco o com by som mala vediet? 🙂 ...vidim, ze v tom mas prehlad🙂

zalka
26. feb 2013

@benczovie keby si bola menila prácu tak by sa dačo dalo poriešiť . Ešte to je výhoda ... kt. sa dá využiť v správny čas.

sudabe
26. feb 2013

@zalka tak to neviem ani sama, lebo dohodu mám estelen od 8.2. ale ekonomka mi hovořila že za mna platia daco ale neviem kde a kolko, predtym co som malá dohodu sa platila len daň 4,75e si zlata díky za ochotu keď budem vediwt viac nápisem

katinka110
26. feb 2013

vedel by mi niekto povedat ked sa nastupuje na matersku 6 tyzdnov pred terminom berie sa uz vtedy materska alebo az ked na narodi babo?dakujem