Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
9. mar 2013

baby, je niekde uvedené, že platby za mesiac február museli byť zaplatené najneskôr do 28.02.2013?

dejna20
11. mar 2013

@zalka vies mi prosim ta, povedat, ci sa to rodenie presne na termin tyka aj mna?
Som zamestnana, dnp som si platila po starom, zaniklo 26.10.2012 automaticky.
Nastup na md mam 21.5.2013, termin porodu 2.7.2013.
Som v ochrannej lehote, toho casu na pn - bola mi priznana aj s dnp.
Pn pravdepodobne ukoncim este pred nastupom na md, budem cerpat 3 dni starej dovci. Potom
Nastupim na md. Priznaju mi md z dnp ak porodim neskor ako 2.7. ?
Na rd niesom, ziadne deti zatial nemam.

sisa163
11. mar 2013

ahojte baby, čím viac to tu študujem tým väčší nie hokej ale ping-pong z toho mám 🙂
chcela by som vás poprosit o radu ,ktorá z vás mi vie poradit konkrétne v mojom prípade, lebo sa neviem vymotať z toho či musím porodiť do termínu pôrodu alebo môžem aj neskôr aby mi bola platená materská aj z DNP??????

- takže DNP mi zaniklo 26.10.2012 automaticky, otehotnela som približne okolo 4.10.2012 čiže som v OL
- do konca roka 2012 som bola zamestnaná(vyše 3 rokov), od 1.1.2013 som nezamestnaná
- termín pôrodu mám podľa posledného menzesu 28.6.2013 ale podľa pohybov 21.6.2013
viem že na materskú sa nastupuje 6 týždňov pred pôrodom len neviem podľa ktorého dátumu pôrodu sa treba riadiť???

- ale moja hlavná otázka je či keď chcem mať vyplácanú materskú aj z DNP musím porodiť do termínu pôrodu??? alebo ako to je??? veď prirodzený pôrod neviem ovplyvniť ???? a ak by som porodila až po termíne to akože by mi nič z DNP nedali????
Vopred veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď a prajem pekný deň. 🙂

zalka
11. mar 2013

@dejna20 ak nie si na RD tak samozrejme termín pôrodu u teba nezohráva úlohu.

@sisa163 no teda aký ping pong žiaden, v pohode ak Ti nevznikne nové poistenie . Tak lekár Ti určí termín pôrodu a podľa toho sa dáš 6t pred termínom vypísať na MD z OL zo zamestnania a z OL z DNP. Ja problém nevidím ak si zamestnaná.

dejna20
11. mar 2013

@zalka dakujem za odpoved. Je tu jedna tema "mozno nedostanete matersku z dnp ak neporodite na termin" alebo taka nejaka a tam dost baby stresuju. Lebo su tam take co idu z rd na md ale aj take ako ja a uz je z toho fakt kasa.

zalka
11. mar 2013

@dejna20 no áno to je problém mamičiek čo sú na RD ... im nemusí vzniknúť nárok na MD z DNP z OL ... ale ty ideš zo zamestnania tak tam problém nie je...
nestresuj.

bubinko83
11. mar 2013

@zalka a prečo nemusi vzniknut narok na MD ak je žena pobera RP? To ma RP nejaky vlyv na vyplacanie materskej?

zalka
11. mar 2013

@bubinko83 ak je mamička zamestnaná a je na RD, a nastúpi na MD tak nástupom na MD zo zamestnania sa jej obnoví nemocenské poistenie. A zákon hovorí nárok na MD alebo PN z OL je len kým nevznikne nové nemocenské poistenie. A tým obnovením jej vznikne nové poistenie. Preto je pre mamičku na RD zamestnanú mamičku na RD, dôležité porodiť do termínu pôrodu aby mala nárok na MD z DNP z OL ... ak porodí den neskôr .. tak nárok jej nevznikne.

bubinko83
11. mar 2013

@zalka takže len zamestnanych poberajucich RP sa to tyka.

zalka
11. mar 2013

@bubinko83 áno

sisa163
11. mar 2013

@zalka ale ja som od 1.1.2013 nezamestnaná, pracovný pomer mi skončil 31.12.2012 - potom tu je nejaká zmena (problém??) vopred vďaka za odpoveď 🙂

zalka
11. mar 2013

@sisa163 ved ti píšem že nemáš problém kým ti nevznikne nové poistenie ... ak ostaneš nezamestnaná do nástupu na MD tak dostaneš MD z OL zo zamestnania a MD z OL z DNP

sisa163
11. mar 2013

@zalka ďakujem veľmi pekne ( a sory, možno som bola pri tomto trošku menej chápavá 🙂 ) ešte raz veľké díky 😉

zalka
11. mar 2013

@sisa163 ved ak teraz dostaneš PN z oboch tak dostaneš aj MD . 😀

sisa163
11. mar 2013

@zalka ja teraz nie som PN, poberám tých 50% zo mzdy čo mi vyrátali ( to mi vychádza cca. tak isto ako by mi vyšla PN-ka)

zalka
11. mar 2013

@sisa163 si si istá_? lebo PN je 55% a ked si si platila DNP tak to bude určite vyššie .. počty neoklameš 😝

sisa163
11. mar 2013

@zalka no ja som platila len nejakých 22 eur mesačne, myslíš že to vyjde lepšie ???

wewe1
11. mar 2013

@zalka ahoj, už si mi síce radila, ale chcem si len ujastniť jednu vec. Som zamestnaná, od 30. mája som si platila DNP z najnižšieho vymeriavacieho základu, momentálne som stále na PN. 27.3. nastupujem na materskú, radila si mi, aby som sa odhlásila keď mi uplynie 270 dní a pred nástupom na materskú znovu prihlásila a tým pádom by som už dostávala 255 € kedže sa vymeriavací základ zvyšoval. Samozrejme aj platby som navýšila. Pani v poisťovni mi tvrdila, že takýmto spôsobom môžem prísť o materskú, kedže nebudem mať z nového poistenia platených 26 týždňov, síce som ju presviedčala, že nemám prečo prísť o materskú, no pochybnosť vo mne ostala. Takže mi prosím potvrď, že keď sa teraz odhlásim a pred materskou znovu nahlásim z minima, neprídem o nič, len získam o pár eur viac. A ešte jedna vec, ja budem musieť zaplatiť za tých pár dní keď sa prihlásim a pokiaľ pôjdem na materskú? Alebo nemusím kedže som PN?
Veľmi pekne Ti ďakujem

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka ahojky,ja sa len chcem opytat,RD mi konci 1.2.2014,som zamestnana,v pripade tehotenstva pred nastupom do prace by som isla na PN,pracujem v zdravotnictve.aky je teda najvhodnejsi termin porodu,aby sa ma nedotkla mozna strata naroku na MD z DNP,mozno hlupa otazka,ale uz som aj ja z toho zmatena a vidim,ze si v tom poriadne "nadupana" tak ak sa bude dat poradit budem rada 😉

zalka
11. mar 2013

@sisa163 určite .. ved už len PN zo zamestnania je viac ako podpora ...
@wewe1 ak neukončíš PN tak odhlásenie a znovu prihlásenie sa nemá zmysel ... a ak si aj predtým platila z minima, tak odhlásením z DNP , a ukončením PN .. den dva pred nástupom na MD .. a novým DNP .. získaš vyššiu MD samozrejme len nesmieš dlhovať a čo to zaplatené aspon deň musíš mať.
@jankaferancova a kedy ti skončilo DNP ?

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka jaj vidis zakladna informacia 🙂 platila som od 7.4.2010 - 31.1.2012 - vtedy automaticky zaniklo

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova už som to pár krát písala, ak vznikne nové DNP do 30.4. tak ho vieš využiť na PN a aj na MD potom ...
samozrejme to DNP musí trvať. Takže asi by som sa poponáhľala .. s tehu .. alebo aspon nejakou PN ...

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka ked ja nechapem preco mi tie pracovnicky na soc.poistovni vobec neodporucaju zacat platit ten balik...fakt nechapem 😒 stale hovoria,aby som sa neponahlala s poistenim,pokial nie som tehotna a ked uz budem,tak az vtedy mam prist a nieco vobec s nimi riesit...zakon je este v plienkach a take veci....pridu zmeny,ja si budem platit a nakoniec ani nic nedostanem....tak teraz neviem ci je to fakt nevedomost alebo naozaj neochota,ci ako inak to nazvat....a ze ked mam rodicak,tak som v nevyhode....a matersku z DNP vobec nemusim dostat...jaj mna uz hlava z toho boli ☹ takze podla teba co najskor tehu alebo nejaka PN,cize zacat platit balik,chcem z maxima,potom sa supnut na PN,napr.z dovodu rizikoveho a som tym padom oslobodena od platenia,ak to dobre rozumiem...

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova áno dobre tomu rozumieš, a pracovníčky zo SP nemôžu radiť .. interné predpisy .. a nie je to prvý raz čo vyslovene klamú a zavádzajú ... takže moc by som si ich slová k srdcu nebrala ...
a ked sa na MD nastupuje z aktívneho poistenia ... tak nárok na MD z DNP aj zo zamestnania vznikne úplne v pohode aj ked si na RD.

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka jaj ani nevies ako si ma teraz potesila.ja som si veru ich slova zobrala az moc k srdcu,dokonca som isla do ineho mesta "pre radu" a dopadla som este horsie a s inymi informaciami a samozrejme maximalne popletena,znechutena... 😒 takze ked mam hr.mzdu 620 eur,odpocitam od max.vym.zakladu,vyjde mi urcita suma a z toho rozdielu odvadzam mesacne cca 176 eur,aby som mala tu najvyssiu matersku.cize prihlasim sa,zacnem platit,otehotniem dufam,co najskor,idem na PN zo zdrav.dovodov....poistenie stale pretrvava,len som oslobodena od platenia,termin porodu je stanoveny este pred skoncenim RD,ja v pohode dostanem matersku aj z DNP aj zo zamestnania,pretoze mam aktivne poistenie....tak ak by to bolo nejak takto,bolo by to super a uz mam v tom jasno a nikoho sa nebudem viac pytat nic 😉

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova tak tak správne si to napísala ... len to poistenie treba stihnúť najneskôr v apríli ... a navyše ak budeš už poistená DNP a ochorieš na chrípku tak prečo neísť na 2 týždne na PN .. alebo dieťa onemocnie prečo neísť na 10 dní na OCR ... proste dá sa to ...

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka no esteze existuje modry konik a ty,kt.si ochotna poradit,mne napr.o OCR alebo,ze by som isla sama so sebou na PN absolutne nikto nepovedal.Dakujem velmi pekne za tvoj cas,velmi si to vazim!Nech si mile tety rozpravaju co chcu,ja si poistenie otvorim uz teraz v marci,nebudem zbytocne cakat....maly bude mat sople,idem sa OCR 😉 este raz dakujem

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova áno len nezabudni OCR nesmie byť dlhšia ako 10 dní aby sa neprerušilo poistenie . 🙂 a nie je začo

jankaferancova
11. mar 2013

@zalka jasne jasne,ak sa mi nieco nebude zdat,radsej sa obratim na teba 😉

zalka
11. mar 2013

@jankaferancova len tú OCR treba ustriehnuť a samozrejme ani počas OCR sa odvody neplatia ... 🙂