Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
12. mar 2013

@fifomimi hm... no tak k tým papierom jej prišlo zamietavé stanovisko predpokladám že sú už zarchivované ...

suzi33
12. mar 2013

Baby, nečítala som si túto diskusiu, je to poriadne dlhé.Mám otázočku, ak by som si napríklad platila DNP tých 270 dní, či už z roboty alebo sama(čo asi nie je žiadna výhra) a potom napr. pol rok nebudem nič platiť a otehotniem, dostanem materskú, či nie? mám v tom poriadny chaos. ďakujem 🙂

fifomimi
12. mar 2013

@zalka Aha .ja sa tomu vobec nerozumiem.tak ešte raz vdaka.

zalka
12. mar 2013

@suzi33 ak máš splnenú podmienku 270 dní ... a o pol roka otehotnieš a nemáš žiadne aktívne poistenie tak nárok na MD nevznikne ..
ale ak si uzatvoríš po otehu nové DNP , tak nárok na PN a MD vznikne, lebo SP nájde v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia .

mimus33
12. mar 2013

@janka9900
Skor nepotrebujem nastupit. Zbieram 90prac dni v robote bez Pn. Cize sa pojdem prihlasit vypisem prihlasku z minima a na druhy den mozem marodit a ak 20.4 nastupim na MD tak si u lekara pytat aj papier na MD z DNP ci aky je postup?

suzi33
12. mar 2013

@zalka Ďakujem Ti veľmi krásne za radu. už som tomu konečne pochopila 🙂

zalka
12. mar 2013

@suzi33 rado sa stalo.

janka9900
13. mar 2013

@mimus33 ano, prihlasis sa v jeden den a na druhy mozes ist na PN. staci sa ti prihlasit z minima, ale ak by si chcela ist po materskej na PN, tak sa mozes prihlasit z VZ 1179 minus hruba mzda 😉
ano, ziadosti o materske budes od dr. potrebovat dve. aj PN-ky si pytaj dve- jednu pre zamestnavatela, jednu pre socialku ako dnp osoba 😉

jankasz
13. mar 2013

@janka9900 Dakujem ti a ako sa mi mozu zist dni poistenia v buducnosti? prepac,ze sa tak hlupo pytam ale nemam v tom momentalne prehlad... 😉

janka9900
13. mar 2013

@jankasz nemas zac 😉 ... dni sa ti mozu zist pre PN, OCR, pripadne dalsiu matersku 😉

wewe1
13. mar 2013

@zalka takže pekne po poriadku. Od 30.5.2012 si platím DNP z najnižšieho vymeriavacieho základu, som zamestnaná, nikdy predtým som DNP neplatila. Od 24.10. som PN nakoľko som tehotná, pn som čerpala zo zamestnania a DNP samozrejme platila ďalej. Podmienku 270 už mám splnenú. Radila si mi vtedy zrušiť pn a nastúpiť na novú, aby som mohla čerpať už pn aj z DNP, o čom môj doktor nechcel ani počuť, kedže nemá dobré skúsenosti so sociálnou poisťovňou. 27.3. ma chce vypísať na materskú, kedže som stále prihlásená z toho minuloročného vymeriavacieho balíka, samozrejme som platila už po novom, chcela som si tú materskú zvýšiť aspoň o tých cca 30€ čo je rozdiel medzi minulým a týmto rokom. Poradíš mi či sa to ešte dá ak by som ukončila pn odhlásila sa z DNP v robote si zobrala asi neplatené voľno, ak budú súhlasiť, kedže dovolenku mi už preplatili, a deň pred nástupom na MD by som sa prihlásila na nový balík, zaplatila by som za jeden deň. Vyšla by mi už tá materská 255€?
Veľmi pekne Ti ďakujem za radu.

zalka
13. mar 2013

@wewe1 joj si mala skončiť platenie DNP po 270 dnoch .. teraz zruš staré DNP z minulého roka, a založ nové DNP deň pred nástupom na MD:
Ty na PN zo zamestnania môžeš byť až do nástupu na MD, toto neriešiš. Lebo nemáš PN z DNP, tak DNP m ôžeš kludne zrušiť, a môžeš založiť nové .. a MD si treba dať vypísať zo zamestnania aj z DNP.

jajka78
13. mar 2013

ahoj
@zalka, prosim ta, 17.3. mi konci pn. odhlasku dam s tymto datumom alebo od 18.3. dakujem

zalka
13. mar 2013

@jajka78 ak dáš 17.3. tak nič neplatíš .. ak 18.3. tak musíš zaplatiť za 1 deň

wewe1
13. mar 2013

@zalka ešte ťa poprosím, keď sa prihlásim na nové DNP deň pred nástupom na materskú, mám zaplatiť za tento jeden deň?

zalka
13. mar 2013

@wewe1 áno samozrejme a z toho 1 dna vyrátajú MD. a nesmieš mať dlžobu ... lebo MD nebude.

wewe1
13. mar 2013

@zalka si poklad, ďakujem že tak ochotne nám radíš. Čo by sme bez Teba robili 😉

zalka
13. mar 2013

@wewe1 no niekto by len iste odpovedal 😀

fifomimi
13. mar 2013

@zalka zdrvím..ja zase mam otazočku ohladne tej mojej kamošky.dnes bola na socialke sa prihlasit aj od doktorky mala novy papier s dnešnym datumom a le na socialkejej povedali,že nema narok lebo sa mala prihlasit den pred nastupom na matersku...zobrali síce papier ale že ma čakat že jej to zamietnu.

zalka
13. mar 2013

@fifomimi ked platia PN a OCR ak je človek prihlásený v ten istý den na DNP tak prečo by nemali MD platiť .. no pre istotu známa nech zajtra zruší DNP .. a nanovo sa prihlási až ked jej priznajú MD .. lebo ak by nepriznali tak by musela zaplatiť odvody ...

fifomimi
14. mar 2013

@zalka to stači že bola prihlasena iba jeden den?prečo by platila odvody?Ked je na MD nemusí platit DNP:či?ja ked som bola na MD nemusela som platit DNP.Som z toho riadny magor.Fakt,klobuk dole kto sa v tom vyzna.

zalka
14. mar 2013

@fifomimi ked nepriznajú MD z DNP .. z toho čo teraz založila a kým príde rozhodnutie , a náhodou to neschvália tak bude musieť doplatiť ... o tom píšem .. ak jej dajú MD z DNP tak potom sa znova nahlási na DNP ... aby počas MD jej šli dni poistenia. A po MD sa odhlási .. pred nástupom na RD.

jankaferancova
14. mar 2013

@zalka ahojky nasa poradkyna 🙂 ja len chcem opytat,zajtra idem zalozit to DNP,maly ma horucky,aj soplit zacal,mozem to urobit tak,ze naskor pojdem urobit DNP a potom k lekarovi po OCR a znova zaniest OCR na socialnu?ci aky je tam postup?informujem sa najskor u teba,aby ma tam tie nase mile pracovnicky zasa nejako nedostali.dakujem moc!

zalka
14. mar 2013

@jankaferancova áno môžeš tak urobiť ... alebo to stihneš aj dnes založiť DNP a ísť s chlapcom k lekárovi ...

jankaferancova
14. mar 2013

@zalka ja by som dnes isla rada,len nemaju uradne hodiny pre verejnost,cize ma tam ani nepustia,preto musim cakat az do zajtra 😒

zalka
14. mar 2013

@jankaferancova hm.. podateľňa aspon u nás funguje stále ... každý den ... nájdi si tu svoju pobočku a otváracie hodiny http://www.socpoist.sk/kontakty--xly/48023s

jankaferancova
14. mar 2013

@zalka no nasla som a dnes maju zavrete...dakujem si moc moc zlata!

zalka
14. mar 2013

@jankaferancova rado sa stalo 🙂

anett20
14. mar 2013

Ja sa chcem spýtať Zalky, môžem sa prihlásiť na DNP deň pred nástupom na materskú pokiaľ budem aj deň pred nástupom na materskú ešte PN?Alebo ma má doktor vypísať z PN deň pred nástupom na materskú a ešte v ten istý deň sa prihlásiť na DNP?
DNP som si platila od septembra 2011 do júna 2012,ale otehotnela som až v novembri, som zamestnaná, ale momentálne na PN . PN z DNP nedostávam lebo som sa nepríhlásila pred PN na DNP nakoľko som nevedela, že by bola možnosť ju dostávať aj z DNP keby som sa naň pred PN na pár dni prihlásila.

zalka
14. mar 2013

@anett20 stačí ak sa prihlásiš deň pred MD na DNP, a lekár Ti vypíše 2x MD .. zo zamestnania a z DNP ... treba zaplatiť ten 1 deň ... a potom zrušiť DNP po MD pred nástupom na RD.