Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
29. apr 2013

@peha81 ved po zrušení dohody sa prihlásiš na DNP ... dni tejto dohody sa pripočítajú k DNP a bude splnená podmienka 270 dní ... a MD bude vyplácaná z aktívneho poistenia DNP ... samozrejme. a aj z toho zamestnania čo máš teraz.

peha81
29. apr 2013

@zalka ahaa,,takze tu dohodu ukoncim len tak tak tesne pred nastupom na MD a na druhy den po skonceni sa pojdem zahlasit na DNP napr. na 2 dni a potom nastupim oficialne na MD? tak? chapem dobre 😕

peha81
29. apr 2013

a ta dohoda môze trvat aj viac ako 270dni, vsak. a z akej vysky sa bude potom vyplacat materska? neovplyvnuje ju vyska tej dohody? ("20e")

zalka
29. apr 2013

@peha81 ak dohoda bude trvať .. tak sa nič nepripočíta k DNP a MD bude rátaná z dohody ... teda MD 13 eur
k DNP sa pripočítava každé ukončené poistenie v posledných 2 rokoch ...

peha81
29. apr 2013

@zalka takze dohodu môzem ukoncit aj napr. pol roka pred nastupom na matersku,,,len je dôlezite aby trvala tých cca 270dni,,,a tesne pred nastupom na matersku sa ja pripoistim z minima DNP na 1-2 dni a potom idem na MD. to aka by bola potom vyska materskej?

zalka
29. apr 2013

@peha81 áno presne tak ... a MD by sa potom rátala z DNP .. cca 255 e

peha81
29. apr 2013

@zalka oooo dakujem,,pochopila som to 😀 si zlatá, že maš tolko trpezlivosti 😵 tak to urobim takto 😉 este raz Ďakujem 😵

zalka
29. apr 2013

@peha81 rado sa stalo ...

bubulka722
29. apr 2013

@zalka Reálne zaplatené mimo PN som mala len okolo 20 dní za celé obdobie z minima. Aký je max. a min. VZ pre nárok na podporu v nezamestnanosti? Môj zamestnávateľ nemá totiž rád mamičky s deťmi a ženy po RD späť nezvykne brať, tak preto sa pýtam. Ďakujem!!!

zalka
29. apr 2013

@bubulka722 vieš platila si z minima z 339,89 eur ... tj. denný VZ si mala cca 11,32 eur ... podpora je polovica denného VZ
a maximum je cca pri dennom VZ 55 eur ... takže potrebuješ dostať priemer ... aby si si dvihla to z min. roka z 11,32 na 55 eur ...
čiže 55-11,32 je 43,68 eur ...
a kedže si platila 20 dní z minima ... tak aby sa to dvihlo tak by trebalo platiť cca 20 dní zo sumy 55+43,68 eur .. čiže zo sumy 99 eur denne ... tj. z VZ 2970 eur mesačne ... tj. platba 1043,96 eur bajočko ... a navyše pri DNP sa ináč ráta podpora, tam musí byť dlhšie poistenie mám pocit 26t aby sa tá suma tam zarátala ...

biba
30. apr 2013

Damy, mam jednu otazku, ked som myslim k 31.12.2010 zrusila dobrovolne nemocenske poistenie, ale pred tym som ho platila asi cca 2 roky, rata sa mi to k tym pozadovanym 270 dnom??? S partneron uvazujeme, ze zacneme pracovat na dietati a ja teraz neviem na zaklade tych novych pravidiel a moznosti dobrovolneho pripostenia koli vyysej materskej, ci mam opat zacat nanovo platit aspon tych 270 dni, alebo staci, ked sa ku koncu prihlasim mozno na tu maximalnu sumu ? Ako je to vlastne od tohoto roku 2013, lebo na stranke socialnej poistovne som citala, ze je novy balik, DNP + :len:Dobrovolne dohochkove poistenie a nemusia v tom byt tie dalsie, ako je nezamestnanost a pod. a tym padom ta mesacna ciastka nie je az tak vysoka. . . viem, ze ste to tu uz skorej urcite rozoberali,ale nechcem to hladat a citat niekde od stredu kontextu. . . dakujem za pomoc a radu

zalka
30. apr 2013

@biba no kedže je rok 2013 a naposledy si platila v roku 2010 čo sú pomaly 3 roky ... tak ak chceš MD z DNP tak musíš nanovo platiť 270 dní ...
a z maximalneho VZ pre max. MD 1179 eur sa platí mesačne 414,41 eur ...

saaskia
30. apr 2013

Ahojte , chcem poradiť prosím ......tento rok si už platim dnp z min, predtym som platila z maxima myslela som si že tento rok by som nastupila ma MD a pocitalo by sa mi z maxima z roho min roku, nepodarilo sa nam otehohniet takže tento rok isto nenastupim na md :( rok 2013 sa mi bude pocitat z minima kedže si platím min, chcem poradiť čo dalej

este jedna vec som nezamestnaná a ak by som sa teraz zamestnala a otehotniem nastupim na md uz v roku 2014 z coho sa bude ratat materska z dnp plus plat , alebo nebudem mat narok kedže mi vznikne nove poistenie v práci ?
( pre upresnenie DNP si platím skoro 2 roky , predtým som bola zamestnaná až v roku 2008 )
dakujem krásne

biba
30. apr 2013

Boze to je strasne vela, a da sa to spravit tak, ze teda budem platit z minima a pred koncom sa odhlasim a opatovne prihasim na maximum, tak mozno na dva tyzdne??? Ci to nema vyznam???

zalka
30. apr 2013

@biba no na to aby bola MD alebo PN platená z vyššieho VZ ako z minima je potrebné mať poistenie nepretržité aspon 26 týždnov .. takže 2 týždne ti iste nepomôžu

biba
30. apr 2013

@zalka Dakujem za radu, tak si to budem musiet premysliet lebo neviem ci ma vyznam platit 400 mesacne, aby som potom mala cca 700e mesacne a to nizsie uz vobec neviem ci sa opalti

zalka
30. apr 2013

@biba áno treba to riadne prepočítať .

pirhina
30. apr 2013

@saaskia ahoj no ak si si aj platila s maxima tak uz nemas narok podla noveho uz mas narok len z minima a ak by si otehotnela musis si zacat platit nanovo ale uz cely balik cca 400 e masacne a to 26 tyzdnou pred nastupom na matersku

pirhina
30. apr 2013

@saaskia ale ak by si sa zamestnala tak si daj v sp doratat do maxima napr: zarobis 600e tak dobrovolne si nehas doratat do 1200e co je 600e takze ti staci platit dobrovolne zo 600e

katkka08
30. apr 2013

Môžem sa spítať aj ja,ked si platím 2 roky z min.dnp.a by som oteh. a tak by som si chcela zvýšiť materskú tak by my stačilo platiť vyššie odvody tých 26 tyždn.pred.Neviem či sa to na mňa vzťahuje.

zalka
30. apr 2013

@katkka08 no min. DNP by si musela zrušiť a založiť max. DNP pre max. MD tj. 1179 eur VZ.

katkka08
1. máj 2013

A dostala by som mat. z max .z dnp?A stačilo by my platiť tých 26 tyžd?A koľko to vychádza na mesiac?Ja si platím iba dnp. lebo povin. my nevzniklo.

pirhina
1. máj 2013

@katkka08 no neviem ci sa oplati platit cca6 mes po cca 400e aby si potom mala pol roka matrsku cca 700e uz sa to tak neoplati ako kedysi.To co je dobre a mamicky si mozu aspon trochu pomoct zrusia je to smutne

katkka08
1. máj 2013

A VZ je iba bud z min. alebo z max?

pirhina
1. máj 2013

@katkka08 nie nie to je na tebe

simona645
1. máj 2013

ahojte poprosila by som Vás o radu...ja som si začala platiť DNP od 30.1.2012 teda v predposledný deň podľa starých pravidiel..doplatila som tých 9.mesiacov 25.oktobra..teraz idem na materskú 22.5.13 a zaujímalo by ma či sa tu ešte aj na mňa vzťahuje tá ochranná lehota 8 mesiacov...či teda mám nárok na tie peniažky...ďakujem za odpoveď

zalka
1. máj 2013

@simona645 bola si tehu ked skončilo DNP .. ak áno ... a od skončenia DNP do nástupu na MD Ti nevznikne žiadne poistenie ani nevzniklo tak máš nárok na MD z OL z DNP

simona645
1. máj 2013

jej, keby som tomu tak rozumela ☹...tehotná som už bola...a teraz idem na PN od dnes...niečo mi to ovplyvní? mrzí ma, že si stojím na kábli...

zalka
1. máj 2013

@simona645 ... nie neovplyvní ti to nič že ideš na PN .. si zamestnaná?

simona645
1. máj 2013

áno som ..