Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dejna20
3. máj 2013

@zalka dakujem za odpoved.

zalka
3. máj 2013

@dejna20 rado sa stalo .

micva
3. máj 2013

ahojte, potrebovala by som radu, momentalne som na rodicovskej dovolenke, som zamestnana ale uvazujem, ze by som si zacala platit DNP z maxima pre vyssiu matersku, len problem je v tom, ci uz nie je neskoro a ci sa to vobec oplati. termin porodu mam v novembri, cize sa mi bude materska ratat z minuleho roku? alebo oplati sa mi zalozit dobrovolne pripoistenie, aby som ziskala vyssiu matersku? vdaka za rady.

marekdani
3. máj 2013

maminky, chcela by som vás poprosiť o radu- počas zamestnania som si platila DNP, to bolo ešte v r. 2011, materskú som dostavala v r.2012 z DNP. Momentálne som na rodič.príspevku, ale skončila mi v práci pracovná zmluva :(. S manželom uvažujeme o druhom dieťatku niekedy v najbližšej dobe a tak sa vás chcem spýtať, ako to bude s materskou? Budem ju dostávať ako pri prvom dieťati( synček má 16m.) alebo nebudem dostavať vôbec? vdaka za info 😉

nanus83
3. máj 2013

@zalka, no presne túto sumu som dala, jasne som sa jej to spýtala ale ona mi tvrdila že musím dať túto sumu 3930 e VZ. Ešte som si to napísala na papierik aby som sa jej to správne mohla spýtať, ale ona tvrdila že musím dať túto sumu ☹ že inak sa to nedá... ach, zase som natrafila na tú pravú 😒

bubulka722
3. máj 2013

@zalka Ahoj! Tak dnes som bola zase na SP a pýtala som sa konkrétne na môj prípad. Natrafila som na veľmi milú a ochotnú pani, ktorá si pozrela ako to mám a nakoniec po prepočte mi povedala, že ak mi zamestnávateľ nechá vyčerpať jeden alebo pár dní dovolenky + k tomu odstupné, tak mi max. výška podpory vyjde bez ohľadu na to či som bola prihlásená z minim. VZ. Tento rok sa totiž poistné zvyšovalo ale paradoxne výška max. podpory sa znížila na 801,10 za 31 dní v mesiaci. Kuken sem http://www.podnikajte.sk/spravy/c/847/category/....
Len teda neviem či mám zo zákona nárok na odstupné aj pri ukončení prac. pomeru dohodou. Na UP mi nevedeli povedať a poslali ma na Národný inšpektorát práce.

zalka
3. máj 2013

@nanus83 bože ... ako divím sa .. nie si prvá čo ju oklamali na SP ... idem tam nič sa nepýtam .. dam papier naj mi potvrdia ... a idem hetka ... bez problémov ...
ak by si sa tam nepýtala a dala sumu 1179 eur tak by si to mala dobre ... a oni sa tam striedajú pri okienkach .. a moja skúsenosť je .. že neovládajú zákony a dalšia majú zakázané pomáhať a radiť ľuďom ...
ja som sa stretla s tým, že známej ..jej kamarátka pracujúca na SP povedala také dristy že som padala na riť ked som to počula ...
@bubulka722 pozri nárok na odstupné je aj pri dohode .. ak sa ťa chce zbaviť zamestnávateľ .. a dá ti skončenie PP dohodou § 60 s dôvodom podla §63 ...
ak dáš výpoved ty ... alebo žiadosť o dohodu ... tak nárok na odstupné nie je .. a u teba jeden den dovolenky čerpanie nestačí ... som o tom presvedčená ... lebo si treba uvedomiť .. že aj keby ti vyšlo odstupné 2000 e ... tak za den dovolenky sa platia odvody max. zo sumy 126,77 eur ... za dva dni sa platia odvody zo sumy 126,77 * 2
za 4 dni sa platia odvody zo sumy 126,77*4 a tak dalej ... to je maximum z čoho sa platia do SP odvody denné ...
a na max. podporu potrebuješ zaplatené odvody za den zo sumy 55 eur ... za všetky dni v priemere ...

bubulka722
3. máj 2013

@zalka No pani pri okienku mi povedala, že vraj mi natlačia všetko teda prepl. dovču a odstupné do jedného alebo pár dní, vraj čím menej, tým lepšie a vraj mi vyjde max. podpora. Je mi jasné, že paničky pri okienku často nepoznajú zákony tak ako by sa patrilo alebo ani nechcú dobre radiť. Pre mňa je dôležité aby som presne vedela ako postupovať keď ma zamestnávateľ naspäť nebude chcieť prijať. Koľko dní dovolenky by som mala vyčerpať? Neviem či som rátala správne, ale cca 13 dní. Max. VZ pre podporu v nezam. sa od 1.1. 2013 znížil na 51,6822€ za deň. Ja budem rada ak ma prijme naspäť ale nie je to jeho štýl a mamičky po RD necháva doma. Z mojej strany výpoveď nehrozí. Už som si naštudovala nejaké zákony a ako tak viem ako postupovať. Predsa len pôjdem aj na NIP.

zalka
3. máj 2013

@bubulka722
ked máš 20 dní platené DNP z minima .. teda 339,89 eur mesačne ... teda denne 11,32 eur VZ pre podporu ...
a teraz to do 1 dna nasúkajú všetko ... odstupné + preplatenú dovolenku ... tak za ten den sa zaplatia odvody zo sumy 126,77 eur ..
A teraz rátajme spolu .... ( 20 dní x 11,32 eur + 126,77 eur ) deleno 21 dní = 16,81 eur .. tj. denná podpora by bola 8,41 eur za mesiac 252 eur ...

A teraz napr. že budeš čerpať 5 dní dovolenky ..... (( 20 dní x 11,32 eur + ( 126,77 eur x 5 dní )) deleno 25 d ní tj. denný VZ by bol 34,41 eur ... tju. podpora na den by bola 17,205 eur tj. za mesiac 516 eur ....

Už chápeš ten rozdiel ... prečo potrebuješ mať čo najdlhšie čerpanú dovolenku a preplatené odstupné , už rozumieš prečo som sa pýtala na to koľko dní poistenia si vlastne zaplatila? .... A vidíš akú pitchovinu ti tetuška na SP povedala .

tatolu
3. máj 2013

@bubulka722 ja som išla na výpoveď dohodou po skončení RD (r.2011) - preplatili mi dovolenku, vyplatili odstupné, ale do podpory sa mi to nezarátavalo ☹ Bolo mi vtedy povedané, že ma mali prijať do pracovného pomeru a potom vyplatiť odstupné... Viem, že sa menili zákony, ale v prospech nás asi nie ☹

bubulka722
3. máj 2013

@zalka Takže ak vyčerpám 11 dní dovolenky, ostatnú mi preplatia, tak by mi mal vyjsť max. VZ, nie?
@tatolu Neviem teraz je možno situácia iná, pretože som doteraz od nikoho nepočula, že by sa čerpaná dovolenka po RP nerátala ako obdobie prac. pomeru. Možno viac vie @zalka ...?

zalka
3. máj 2013

@bubulka722 no ani teraz ti odstupné nevstúpi do VZ ... ak neodpracuješ 1 den v práci alebo nevyčerpeš 1 den dovolenky ... a to @tatolu svojho času zrejme vôbec netušila ... preto tu riešim minimálne 1 den odpracovať alebo dovolenka .. ak nebol posledné 2 roky VZ.

bubulka722
3. máj 2013

@zalka Samozrejme, že 1 deň čerpania dovolenky už znamená, že prac. pomer pokračuje. Tak som to myslela aj ja, ale poriadne som si neperečítala, že @tatolu preplatili celú dovču. Ako dôvod ukončenia prac. pomeru dohodou asi z dôvodu nadbytočnosti... Začiatkom júna sa začnem pomaly hlásiť a pôjdem do práce na pokec na personálne, nech aspoň viem aká je atmosféra a čo sa dá čakať. Robotu som mala super a aj slušne platenú, takže ja by som sa najradšej vrátila.

zalka
3. máj 2013

@bubulka722 tak tak treba sa ukázať pripomenúť ...

bubulka722
3. máj 2013

@zalka Ďakujem za rady!!! Ozvem sa ak to bude aktuálne. Ajoj!

nanus83
4. máj 2013

@zalka tak to máš pravdu,prd sa rozumejú ☹ A ešte keby som jej nepovedala, že som sa radila s babou ktorá sa do toho rozumie, ale ona len svoje...to sa nedá a basta... Ale v pondelok sa tam chystám ísť a vysvetliť si to s ňou 😠 A prosím ťa a čo sa mi teraz tým pádom mení??? alebo čo sa mi teraz mení? ďakujem vopred za odpoveď.

zalka
4. máj 2013

@nanus83 takže na prihlášku si dala sumu 3930eur? ... si na PN .. alebo ako? lebo pochybujem, že ti vystornuje tú prihlášku s takou sumou... a to bude treba za den poistenia zaplatiť 44,56 eur ... ak si si fakt dala túto sumu tak chod v pondelok do lekára, nech Ti vypíše PN spätne od piatku ... či od kedy si sa tak poistila ... lebo sa nedoplatíš ...

jaja654
4. máj 2013

Ja sa len chcem uistiť, ak som ukončila PP v 4/2011.Pracovný pomer mi trval 4 roky.Potom som brala podporu od 4/2011 do 1.10.2011. Otehotnela som v 12/2011. Mala som aj DNPO platené od 2/2011 z ktorého som si uplatnila MD v ochr. leh. 8/2012.Zo zamestnania som si MD neuplatnila. Viem, že sa už s tým nedá nič robiť, ale by ma zaujímalo, či by mi vznikol nárok aj na MD zo zamestnania.Teraz som už od 4/2013 na MD.

zalka
4. máj 2013

@jaja654 nejako nesedia dátumy ...

peha81
4. máj 2013

@zalka ahoj,,neviem ci si pamatas,,viem ze je tu vela bab čo potrebuju tvoju pomoc 🙂 ale mam otazocku,,,radila si mi aby som si nasla pracu na dohodu ked aj za 20e platenu 270dni a potom pred nastupom na MD ju ukoncila a prihlasila sa na DNP. to len na okraj. otazka teraz znie,,,,kebyze si viem vybaviť druhu pracu na lubovolnu sumu z ktorej by sa platili odvody, stacilo by mi v nej odpracovat, resp. zaplatit odvody aj za 1 mesiac, aby sa mi potom z nej pocitala MD? napr. by som sa zamestnala za 1000e na 1 mesiac a potom nasupila z tej roboty na MD vypocitali by mi materskú aj z tejto sumy + z tohto môjho 1.zamestnania? ci to by bolo malo odrobit len 1 mesiac? dufam ze si ma pochopila co myslim 😉

zalka
4. máj 2013

@peha81 nie nestačí ti odrobiť mesiac ... treba 270 dní poistenia z každého poistenia aby vznikol nárok na MD ...
a čo sa týka dohody ak by si mala 1000 e dohodu .. tak by si ju musela mať minimálne 3 mesiace tj. 90 dní ... a musela by si dať výpoved v starej práci aby sa ti MD rátala z tých 1000 e .

zitaje
4. máj 2013

@zalka preco 3 mesiace? Nie 26 tyzdnov?

peha81
4. máj 2013

@zalka aha a to sa nespocitavaju vymeriavacie základy z jedneho aj z druheho zamestnania?

zitaje
4. máj 2013

@zalka a mozem este, kolko sa ma mesacne platit, ked mam dnp z 1179,-? Ja som si pamatala nieco vyse 400 eur, ale teta mi povedala inu sumu, 390,83. Nechcem mat nedoplatok... Vdaka.

zalka
4. máj 2013

@zitaje
zamestnanie ak má byť z neho rátaná MD alebo PN musí trvať 90 dní .. a nielen trvať ale aj platiť poistné celých 90 dní ( bez PN a OCR ) ... a tiež treba mať splnenú podmienku 270 dní poistenia dokopy
DNP .. ak má byť z neho rátaná MD alebo PN musí trvať 26týždnov ... pri splnenej podmienke 270 dní poistenia ( PN a OCR nemajú vplyv)

zalka
4. máj 2013

@zitaje ak si si nedala poistenie v nezamestnanosti ... tak platíš 390,83 eur ....
ak máš komplet všetky poistenia .. tak sa platí 414,41 eur .
@peha81 nie nespočítavajú

zitaje
4. máj 2013

@zalka vdaka 🙂

peha81
4. máj 2013

@zalka aha takze tadialto cesta nevedie 😒 takze plati to prvé co som ti písala, tá dohoda na "20e" a potom sa na 1-2dni prihlasit na DNP pred nastupom na MD? lebo trochu ma zmiatla tato tvoja odpoved "DNP .. ak má byť z neho rátaná MD alebo PN musí trvať 26týždnov ... pri splnenej podmienke 270 dní poistenia "

zalka
4. máj 2013

@peha81 ak máš z DNP .. VZ 1000 eur ... a chceš MD z 1000 eur .. tj. 650 eur ... tak potrebuješ 26 t ýždnov poistenia .
Ak máš DNP z VZ 393 eur tj. minimom ... tak MD máš hned potom z minima ... tj. 255 eur ...

peha81
4. máj 2013

@zalka aha,,,dakujem 😉