Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

floppy25
7. nov 2013

@zalka takze nakoniec mam na to narok, ale v soc. poist. jej povedali, ze zamestnavatel s tym nic nema spolocne, a ze si to mam sama zaniest do poistovne. Vraj aj tych prvych 10 dni mi bude platit poistovna. Tak som zvedava, rano tam pojdem. Zaujumava skusenost a vedomost 🙂. Dakujem.

zalka
7. nov 2013

@floppy25 jaj tak to som napr. nevedela že i toto od začiatku platí SP ale dáva to logiku ked to spomínaš ...

katkka08
7. nov 2013

žienky poradte mi ako si mam vypočitať dnp za oktober ked od1.10.2013.do 3.10.2013.som si platila z min. 138,13 som platila predtym na mesiac a od 4.10.2013. do 14.10.2013.si platim z max 414.14.Teraz som momentálne na PN. Kolko mam zaplatiť za oktober

szkyka
8. nov 2013

@zalka Ahoj,potrebujem poradiť. Dnp mám od roku 2011 a postupne som premarodovala 46 týždňov,toto poistenie idem zrušiť.Chcem sa ťa spýtať,keď si založím nové dnp,musím platiť 26 týždňov,aby som mala nárok na platenú pn?. ....Ďakujem veľmi pekne 🙂

mariamayi
8. nov 2013

@ zalka Prosím Ťa, vedela by si mi poradiť v mojej situácii? Som týždeň na materskej, rozhodnutie mi ešte neprišlo. Som zamestnaná a prihlásená na DNP. Od začiatku som na rizikovom; deň pred PN som sa prihlásila na DNP ako mi poradili a mám 26 týždňov nepretržitého poistenia. Ide o to, že do formulára som uviedla vymeriavací základ tuším 1200 eur a z toho som zaplatila za 1 deň. Napriek tomu, že som zamestnaná, nedala som sumu : max. vymeriavcí základ - moja hrubá mzda...Chcela by som sa opýtať, či budem mať materskú z maxima, alebo mi ju ponížia, keďže v SP majú nejaké vzorce na to ako sa vypočítava a keď presiahne ten maximálny denný VZ, tak to nejako ponížia ....Zaujíma ma to preto, lebo pred rokom keď som bola na operácii a po nej PN, napriek tomu, že som splnila všetky podmienky pre max. PN, aj tak nebola maximálna, kvôli tomu, že som presiahla tu dennú sumu a oni to rátali podľa nejakých vzorcov...aspoň takto mi to bolo povedané ...je to možné tak ponížiť aj ke´d mám splnené všetky podmienky pre max.? Ďakujem pekne

oskvarka
8. nov 2013

@mariamayi no oni ti daju maximalnu v sucte teda ked si spocitas materske s prace a materske za DNP (co ti oni v jednom rozhodnuti daju a budu ti to aj tak davat naraz) tak to ti spolu da maximum... ale viac aj ked si platis ti nedaju

mariamayi
8. nov 2013

@oskvarka Dakujem 🙂

zalka
8. nov 2013

@szkyka čo znamená postupne si premarodovala 46t ...dôležité je kedy si marodovala .. aké boli odstupy medzi marodkami ... a tak

szkyka
9. nov 2013

@zalka 1. pn 25. 7. 2012 do 1.1.2013 (operácia) ..... 2. pn 7.1,2013 do 1.5.2013 ( tehotenstvo následne abort.)......3. pn 8.9 .2013 do 1.11 .2013 (abort)

mimi36
9. nov 2013

@zalka ahoj možno mi poradíš. Končí mi MD 14.11.2013, a deň pred skončením sa mám odhlásiť? A potom do 7 dní môžem ísť na očr, alebo pn . Čiže to pn a očr nosím aj do zamestnania alebo len do SP. Takže dostanem z DNP aj zo zamestnania?

Ak pôjdem na PN a OČR neskôr ako 7 dní tak dostanem iba z DNP. a aká bude PN vysoká , nevieš mi povedať v obidvoch prípadoch.
Ďakujem veľmi pekne za radu.

zalka
9. nov 2013

@szkyka v podstate ani neviem na čo si sa ma pýtala ... ale ked chceš zrušiť DNP ... a založiť nové? to chceš urobiť kvôli zmene VZ ? ...
A medzi PNkami si platila DNP či si ho mala zrušené a len den pred PN si sa prihlásila na DNP?

zalka
9. nov 2013

@mimi36 no v posledný den MD môžeš zrušiť DNP ... potom máš 7 dní ... ked by si šla na PN alebo OCR tak si v priebehu týchto 7 dní dáš vypísať 2x PN alebo 2x OCR ... 1 zamestnávateľ a 1 DNP .. a obe zanesieš na SP.
Ak by si šla na PN napr. o mesiac tak sa treba na DNP den pred PN prihlásiť ... lebo ináč nárok na PN z DNP mať nebudeš.

PN v prvom prípade netuším .. koľko si mala príjem v zamestnaní ... ale z hrubej mzdy 55% + DNP 216e ...
a PN vdruhom prípade len z DNP 216e

mimi36
9. nov 2013

@zalka takže odhlásim sa 14.11. a do 7 dní nastúpim na PN /mám sa znova prihlásiť v ten deň a z akého vymeriav. základu?/ a obidve PN odnesiem iba do soc. poisťovne . Ďakujem

evickav
9. nov 2013

@zalka prosim ta, za aku dobu mozem zmenit VZ? Pravdepodobne mi lekar ukonci PN, tak si budem muset
dat dnp z minima, do teraz som mala z maxima,,,
dakujem

szkyka
10. nov 2013

@zalka Dnp mi nepretežite trvá od 1.8.2011, premarodovala som 46 týždňov,a pýtala som sa,že keď si založím nové dnp,či musím platiť 26týždňov ,aby mi vznikol nárok na platenú pn ? ..... ...................................................... rozpis pn szkyka @zalka 1. pn 25. 7. 2012 do 1.1.2013 (operácia) ..... 2. pn 7.1,2013 do 1.5.2013 ( tehotenstvo následne abort.)......3. pn 8.9 .2013 do 1.11 .2013 (abort)
Včera o 09:14 • Odpovedz • Pošli IP •

zalka
10. nov 2013

@szkyka ešte stále máš nárok na viac ako 6t platenej PN aj z toho poistenia čo máš teraz ... ak budeš platiť poistenie 26t nepretržite zase získaš možnosť 52t PN ...

zalka
10. nov 2013

@evickav no DNP sa dá meniť po 26t poistenia k prvému v mesiaci ... zrušiť DNP a založiť nové môžeš kedykoľvek ... ako dlho máš toto DNP čo ti lekár bude končiť PN-?

zalka
10. nov 2013

@mimi36 obe PN odnes do SP. a prihlás sa na DNP aby ti šli dni poistenia až po začatí PN .. nie skôr .. lebo si zrušíš OL zo zamestnania .

evickav
10. nov 2013

@zalka ja ho mam uz od februara 2011 a potom som presla na ten balicek z maxima vo februari 2012, co sa menilo zo zakona,,, od 23.1.2012 som bola PN, presla som na matersku a po jej skonceni mam znovu PN + rodicak,,, podstupujem ivf a aby som nemusela rusit dnp, tak som PN,,, ale nejak sa nam nedari, tak ma chce gyn. vypisat,,, ak by som otehu, tak by ma zase dal na PN,,, lenze ja mam teraz 35€ na den dnp a to by som musela platit, tak hladam riesenie ako mat potom zase PN z dnp a nasledne aj matersku,,, ak poradis, budem ti velmi vdacna 🙂

zalka
10. nov 2013

@evickav no najbližšie môžeš zmeniť VZ k 1.12.13 , bude zmena a ak by si šla na PN v roku 2014 tak sa to spriemeruje teda tie VZ za tento rok čo zaplatíš ... tak ti ostane vyšší VZ ak by trebalo riešiť PN ...

evickav
10. nov 2013

@zalka a mozem mat potom zase aj PN z prace aj z dnp? No snad si to moj dr rozmysli,,, dakujem

zalka
10. nov 2013

@evickav no neviem ak si zamestnaná tak samozrejme PN aj z práce aj z DNP

evickav
10. nov 2013

@zalka ano som, uz 20 rokov na jednom mieste,,,
este raz dakujem
prajem peknu nedelu

zalka
10. nov 2013

@evickav ale pozor ak si na RD tak nárok na PN zo zamestnania nemáš ..

evickav
10. nov 2013

@zalka aha, no ja som sa vratila do prace po ukonceni MD a na druhy den som sla na PN, zamestnavatel to vedel a umoznil mi to, takze som PN aj z prace aj z dnp,,, len si mam dat pozor, ci sa to od jamura nezmeni, ze mamicky mozu popri RD aj pracovat

zalka
10. nov 2013

@evickav no presne tak ... ak si zamestnanec a nič sa nezmení tak môžeš byť na PN aj zo zamestnania ... z akého VZ si doplácaš na DNP?

evickav
10. nov 2013

@zalka presne si to nepametam, ale na den to je asi 35€, takze okolo 900€ u mna z maxima,,,

zalka
10. nov 2013

@evickav čiže máš minimálnu mzdu v zamestnaní?

bobjan
10. nov 2013

Ahojte...takze je mozne, ze zrusia PNky zo zamestnania, ak mamicka pracuje popri RD?

evickav
10. nov 2013

@zalka uplne minimalna to nie je,,, cisty zarobok som mala asi 430€