Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lenka777
10. dec 2013

No ved uz na tom pracujem

evula71
10. dec 2013

@zalka mozem ta poprosit o radu,aj ked sa to mozno stale doookola spomina..mozem sa odhlasit z dobrovolneho a ten isty den hned doniest PN? a este MD mi zajtra konci a v piatok sa chcem odhlasit,bude mi ten jeden den platenia stacit nato ,aby mi priznali PN kedze aj pred MD som bola na Pn,alebo sa mam radsej odhlasit az v pondelok? dakujem vopred

zalka
10. dec 2013

@evula71 a prečo sa chceš odhlasovať z DNP ak ideš na PN ... na PN nárok máš , a DNP počas PN platiť nemusíš ...

evula71
10. dec 2013

@zalka ano viem,ale tak neviem na isto ci mi da dokt. PN ..aby som zbytocne neplatila z max.lebo je to dost a MD uz neplanujem,tak sa mi zda lepsie to zrusit a ist v OL na PN.

zalka
10. dec 2013

@evula71 jaj ... no je to riešenie .. OL je 7 dní .. od skončenia poistenia .. môžeš skončiť poistenie aj v posledný den MD a OL mať budeš.

evula71
10. dec 2013

@zalka tak dakujem a potom je tam aj OL tych 15 mes.vsak? ak som dobre citala,tak mozem sa neskor prihlasit na minimum a ist na PN ?

zalka
10. dec 2013

@evula71 no tých 15 mesiacov neni ochranná lehota ale lehota kedy môžeš DNP využiť :D prihlásiť sa a ísť na PN

klaudia2205
11. dec 2013

kolko sa teraz plati to dobrovolne?niekedy to bolo minimum 14e a teraz?

dnpo
11. dec 2013

@zalka ahoj.prosim ta ako si vypocitam DVZ ked som od 2.11.2012 bola na PN do 6.3.2013 ...od 20.12 mam ist zas? 6.3 som aj odhlasila DNP staci ak sa prihlasim 20 teho ci radsej skor aby som este dostala aj z dnp .dakujem pekne

zalka
11. dec 2013

@dnpo prihlás sa den pred PN na DNP za 1 den zaplatíš nebudú aspon na teba divno kukať na SP ...

dnpo
11. dec 2013

@zalka dik a vies mi povedat kolko by vysla pn ak do 2.11.2012 mi vysla spolu hruba mzda 4861eur .diky

zalka
11. dec 2013

@dnpo no zo mzdy 262 eur PN z DNP 216 e

dnpo
11. dec 2013

@zalka dakujem

zalka
11. dec 2013

@dnpo rado sa stalo

dnpo
11. dec 2013

@zalka este ma napadlo ,aky VZ si tam napisat ak by napr,PN trvala 26 tyzdnov(cisto teoreticky)aby som potom dalsiu pn cerpat z najvyssieho VZ.dik

zalka
11. dec 2013

@dnpo 1179 je maximum na PN a MD ... od tej sumy odrátaj hrubú mzdu ... a výsledok je tvoj VZ pre DNP

petrolejka82
12. dec 2013

@zalka mam prosbicku, ci mi viete odobrit postup pre kamaratku:
Uplynule dva roky az do 30.6.2013 platila poistne z minima ako SZCO. Od 1.7. zivnost pozastavena, ona je evidovana ako dobrovolne nezamestnana. Aktualne je v tretom mesiaci tehotenstva. Uvazujem tak, ze jej urobime pracovny pomer teraz v 12/2013, ktory bude trvat az do porodu v 5/2013, pricom hruba mzda v decembri by bola z maxima a od januara jej to dodatkom upravim na skrateny PP, na hruby prijem napr. 100€. Vychadzam z toho, ze rozhodnym obdobim bude len december a teda nizzsi vymeriavaci zaklad v roku 2014 by to nemal ovplyvnit. Je to prosim tak, alebo mi nieco dolezite uslo? Dakujem krasne 😉

tatolu
12. dec 2013

@zalka viem, že to tu nepatrí, ale prosím Ťa vieš mi poradiť? Do apríla 2014 som na predĺženej RD zo dravotných dôvodov dieťaťa. Dieťa mi chodí do škôlky na celých 8 hod. Rysuje sa mi nejaká práca, ale asi tam bud podmienka, že musím byť evidovaná na UP (pre grandy, či čo...). Prosím Ťa, môžem byť súčasne evidovaná aj na UP aj byť na predĺženej RD? Ak áno, musím to ísť ešte niekde zahlásiť? Myslím zdravotnú poisťovňu...

zalka
12. dec 2013

@petrolejka82 áno je to tak, pozor musí odpracovať 90 dní ... bez PN a bez OCR .. v opačnom prípade nebude RO december 2013 ale dostane minimum.

zalka
12. dec 2013

@tatolu nechápem otázke.... poberáš RP? alebo nie? či ako na čo sa pýtaš prepáč nepochopila som ..

petrolejka82
13. dec 2013

@zalka ano, bude zamestnana od decembra, v januari by sme koli odvodom znizili hrubu mzdu, po uplynuti 90 by sla v marci na PN a potom plynule by presla na matersku. Ide mi najma o to poistne, aby sa celych 90 dni neplatilo z maxima, lebo je to strasne vysoke, preto som sa potrebovala uistit, ci hrubu mzdu mozem v januari znizit bez toho, aby som pokazila DVZ. Dakujem moc 😉

tatolu
13. dec 2013

@zalka áno poberám RP do apríla 2014 (tedabudem dovtedy poberať) Z práce som dostala výpoveď a momenálne by som sa mohla zamestnať, ale zamestnávateľ chce prijať iba ých, ktorý budú evidovaní na úrade práce. Preto som chcela vedieť, či sa môžem prihlásiť na UP a zároveň poberať RP, keďže viem, že súbeh bežného pracovného pomeru a RP je možný... Tento súbeh by bol možno 1mesiac a možno 3mesiace, potom by ma už zamestnávateľ prijal na dobu neurčitú

zalka
14. dec 2013

@tatolu no zaevidovať sa môžeš ale nárok na podporu počas poberania RP nebudeš mať ... prepíš RP na mng. a tak sa zaeviduj a požiadaj o podporu v nezamestnanosti ...

zalka
14. dec 2013

@petrolejka82 áno môžeš .. lebo VZ saa bude brať rok 2013 pri splnení podmienky 90 dní zamestnania.

petrolejka82
14. dec 2013

@zalka super, dakujem za vzacne rady 😀

zalka
14. dec 2013

@petrolejka82 rado sa stalo

chlpacik
14. dec 2013

Zenušky mohli by ste aj mne poradit? DNP som si platila myslim ze cez rok, v roku 2012 v januari som ho zrusila, ale kedze som bola v lehote mohla som sa den pred materskou prihlasit, a teda 6.11.2012 som mala narok na matersku- Porodila som koncom decembra. Nakolko som mala pracovny pomer len na dobu urcitu ta vyprsala 30.12.2012- No a po ukonceni materskej, som ja hlupana 1.7 zrusila DNP. Nakolko som si myslela, ze uz nebudem moct otehotniet, nakolko aj prve dieta sa podarilo skor za pomoci liekov. Ale cuduj sa svete, som tehotna a v juni ocakavame druheho drobceka. Da sa z toho este nejako vykorculovat ako v prvom pripade? Ci uz niet sance? Nakolko uz z prace nemam narok urcite, tak aspon to DNP by ma zaujimalo. Alebo mam narok len na RP, ktory mam aj teraz?
Ďakujem Vám, velmi si vazim, ze si najde niekto cas a odpise ;)

zalka
14. dec 2013

@chlpacik kedy ti skončilo DNP 1.7.13? ak áno a si v 6-8 t tehu .. tak sa vieš prihlásiť na max. DNP balík 1179 eur .. mesačne sa platí 414,41 eur ( za den sa platí cca 14 eur ) a môžeš ísť hned na druhý den na PN , a potom na MD...
ak ti skončilo DNP v roku 2012 tak nárok na MD ani PN z DNP nemáš.

chlpacik
14. dec 2013

@zalka 1.7.2013 ale uz som v 14tt, takze asi nic z toho co?:/

zalka
14. dec 2013

@chlpacik hm... no nárok na MD môžeš mať ale len z minima... prihlás sa v januári na VZ 402,50 eur na 7 dní na DNP ... vznikne TI OL ... a môžeš v rámci OL ísť kedykoľvek na PN z minima ... a tiež aj MD budeš mať z minima. Alebo deň pred PN sa prihlás na taký VZ , alebo pred MD ... nárok budeš mať ale len z minima.