Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzik262626
10. nov 2014

@zalka Dakujem za odpoved. Vies ja som verila ze sa bude dat spiaatocne mesiac. No nic. Dakujem ze si 🙂

zalka
11. nov 2014

@zuzik262626 spätne sa nikdy nedalo prihlásiť na DNP ... len výnimkou v roku 2012 čo trvala mesiac. Ak chceš MD, potrebuješ 2 zamestnania, z toho 1 z nich ti musí skončiť pred MD. A z toho čo bude trvať do pôrodu minimálne si vieš požiadať o MD:

zuzik262626
11. nov 2014

@zalka praca u mna nnepripada v uvahu kedze som po havarii a mam poruchanu krcnu chrbticu chodim len s tym hnusnym salom. Daako to uz prezijeme 🙂

zalka
11. nov 2014

@zuzik262626 hm... dá sa byť v práci a ísť na PN ... v tom prípade by si mohla mať PN cca 440e a MD cca 260e .. ak by si spravila s tými 2 zamestnaniami.

miruska7979
12. nov 2014

@zalka Ahojko..,poradis aj mne prosim ta.. ?
bola som pripoistena ano?
brala som matersku krasnu,syn ma teraz 1rok a 7 mesiacou a som znova tehu
Budem aj pri druhom dietati brat taku matersku krasnu ako pri prvom?
nezrusilo sa to,ze pokial otehotniem a porodim do 3 rokou prveho dietata,teda z materskej na matersku mam narokna taku krasnu matersku ako som brala pri prvom ??
Dakujem moooc

zalka
12. nov 2014

@miruska7979 nie nebudeš mať takú materskú, ak si zamestnaná tak budeš mať materskú zo zamestnania. Ak zamestnaná nie si ... tj. že tvoja MD pri prvom dieťati bola len z DNP tak je dôležité kedy ti DNP skončilo

miruska7979
12. nov 2014

@zalka a neni som v ziadnej ochrannej lehote?
dakujem
som zamestnana...

miruska7979
12. nov 2014

@zalka auz to teda neplati,ze ked do 3 rokou dietata ostanem znovu tehu a porodim,ze mam narok na taku krasnu matersku?
a co mam robit,aby som mala zase taku krasnu matersku?
dakujem..

zalka
12. nov 2014

@miruska7979 predtým si platila DNP tak z toho si mala MD, teraz DNP neplatíš tak z toho MD mať nebudeš. A nedá sa už poistiť na DNP lebo si zamestnanec. Môžeš si nájsť dalšiu robotu , odpracovať aj v novej robote 270 dní a dostaneš MD z novej roboty a aj zo starej kde si teraz na RD.

whiteflower87
16. nov 2014

@zalka ahoj, ja som sa ta uz raz pytala ked sme zacinali platit DNP. Od 11. maja 2014 som sa prihlasila na DNP z minima, v septembri som menila pracu. Cize zamestnana som. Prisiel mi papier z poistovne po zmene DNP ze zanika dnom 10.2.2015. Tento týždeň sme zistili ze cakame bábätko. Aky je teraz postup? Do konca DNP(t.j. Februar) ho musim zacat cerpat alebo som v ochrannej lehote a mozem pracovat az do normalnej MD?

zalka
16. nov 2014

@whiteflower87 no DNP ti zanikne vo februári, odhlás sa aj z ostatných poistení ... vznikne ti OL kt. je pre tehotné 8 mes.... kedykoľvek od februára môžeš ísť na PN ale nemusíš ... a o MD môžeš požiadať z oboch poistení teda zo zamestnania aj z DNP ... ak by si potrebovala ísť teraz na PN tak kludne môžeš ísť na PN zo zamestnania a aj DNP .. tj. lekára pýtať 2x tlačivko

whiteflower87
16. nov 2014

@zalka dakujeem za radu 🙂

zalka
16. nov 2014

@whiteflower87 rado sa stalo

babatko77
24. nov 2014

ahojte dnes som volala do socialky mam splnenych 379 dni DNP poslednych 14 dni nemam zaplatene este lebo som nevedela ze aj pocas PN to musim platit a dnes mi zahlasili ze nemam narok na matersku ani ked zaplatim tych 100 eur nedoplatok. Akoze sila nie? ze kvoli tomu ze som nezaplatila na cas sa mi rusi cele DNP a nedostanem vyplatenu matersku.
a pritom pred dvoma rokmi ked som mala nedoplatok (a ten bol vyse 2000eur) a zaplatila som do nastupu na MD nebol problem viete mi poradit co mam robit?

poisonblu
26. nov 2014

Ahojte, ake mam moznosti na max.matersku? Som teraz na rd do 6.11.2015. Som szco, ale mam ju pozastavenu, zamestnana nie som. Pri prvom dietati som poberala materske z DNP, ma som maximalnu. Druhe dieta by sme chceli pocat okolo maja az decembra 2015...takze budem asi potrebovat platit dnp tych 270 dni...kolko to robi pre max.matersku a ktore poistenia musim platit spolu s nemocenskym?

zalka
27. nov 2014

@poisonblu max. VZ 1236e od roku 2015, platí sa 33,15% z VZ .. poistenie nemocenské dôchodkové
35,15% z VZ poistenie nemocenské dôchodkové a v nezamestnanosti
a áno treba 270 dní poistenia
lepšie je sa zo začiatku prihlásiť na minimálne DNP .. a zbierať dni lacnejšie .. min. VZ rok 2015 je 412e ..
po otehotnení, zrušiť min. DNP a založiť nové, po získaní 270 dní ísť na PN ak bude treba.
Kým nie je 270 dní tak PN nie je platená, a DNP platiť treba.

5minonka5
27. nov 2014

Ahoj vsetkym,velmi pekne prosim o radu...DNP som si platila od januara 2014..270-ty deň pripadol na 11.10 2014-to bola sobota,tak som bola v piatok 10.10. podat odhlasenie,a teraz mi prislo zo SP ze mi chyba 1 den a nic mi neuznavaju.Avsak na odhlaske bol datum ukoncenia DNP 11.10. a aj som mala v termine vsetko zaplatene za 270 dni..V marci cakame babo.Este skusim dat odvolanie,alebo co s tym.Dakujem.

poisonblu
27. nov 2014

@zalka ja som na rd do 6.11.2015, takze vlastne za mna dochodkove plati stat..nestaci sa mi prihlasit len na nemocenske?

poisonblu
27. nov 2014

@5minonka5 a preco si radsej nezaplatila o par dni navyse? pre istotu..

zalka
27. nov 2014

@poisonblu vyskúšaj to ...
ale nestačí ...

zalka
27. nov 2014

@5minonka5 ak si dátum ukončenia DNP dala 11.10. tak mohla si to podať aj 1.10.14 a musia akceptovať ... ty formulár môžeš vypísať kedy chceš .. dôležitý je dátum ukončenia DNP .. takže ak máš na odhláške dátum zániku 11.10. tak sa odvolaj ... naj si to pekne porátajú

poisonblu
27. nov 2014

@zalka takze by som mohla platit spociatku z minima, a potom podla toho.kedy otehotniem zrusit a zalozit nove s VZmax., aby som z maxima platila min.tych 26tyzdnov?

zalka
27. nov 2014

@poisonblu no ani nie ...
ak budeš platiť z minima 270 dní .. a otehotnieš ... tak zrušíš z minima, prihlásiš z maxima ... zaplatíš 1 den a môžeš ísť na PN .... a PN sa ráta do 26t
ak zaplatíš z minima 150 dní ... a otehotnieš ... tak zrušíš z minima, prihlásiš sa na maximum ... zaplatíš 120dní z maxima a môžeš ísť na PN ...
zrušiť a založiť nové DNP sa pri otehotnení na DNP najneskôr v 6-8týždni tehu

petkakv
27. nov 2014

@zalka dobry vecer mozem sa spytat aj ja, momentalne som na MD s 21mesacnym syncekom, snazime sa o druhe babo, chceli by sme ho stihnut popri jednej materskej cize do 3rokov syna.Matersku som mala peknu okolo 690eur, platila som si DNP.este som to stihla za starych dobrych podmienok 🙂. Chcem sa spytat, aku mam moznost, aby som mala tiez peknu matersku????a nie tento zebracky prispevok.dakujeeem keby je nutne budem si platit aj dnp.dakujem za radu

zalka
27. nov 2014

@petkakv a si zamestnancom na RD?

mirkamurko
30. nov 2014

@zalka Ahoj,chcem sa spýtať,že momentálne som na RD,ktorý mi končí v januári,materskú som poberala z DNP z maxima a keby sa mi podarí otehotnieť,tak ako by som si mohlazvýšiť materskú,nestačilo by mi ísť na 1 deň v tomto roku-decembri na dohodu?alebo prosím porad.

zalka
30. nov 2014

@mirkamurko nie nestačilo, zmenil sa zákon. A navyše z každého dalšieho poistenia z ktorého chceš MD potrebuješ 270 dní poistenia.

mirkamurko
30. nov 2014

jaj díky,takže musí byť tých 270 dní,no škoda a materskú teraz budem mať z čoho rátanú v buducom roku ?

zalka
30. nov 2014

@mirkamurko no ak nemáš pracovný pomer tak nedostaneš MD, alebo sa prihlás na DNP a treba platiť 270 dní aby si mala nárok na MD ...alebo sa zamestnaj a po 270 dnoch bude nárok na MD.

mirkamurko
30. nov 2014

@zalka ja som zamestnaná len ak budem tehu tak asi pôjdem na PN a nič neodrobím,prestúpim z rodičovskej na PN a potom na materskú