Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

r1000
4. okt 2015

@zalka ahoj zalka viem ze to tu nepatri ale nevies nam pomoct, kamarat mal pozastavenu zivnost, teraz k oktobru si ju chce obnovit a vyuzit buduci rok na uver. nevies kolko musi mat otovrenu zivnost aby mal narok na uver aby mu to uznali so zivnosti. ak by si urobil k marcu 2016 danove tak si mislim ze by mu to ratali a mohol to pouzit na uver? tak som mu ja poradila ale vobec neviem ako to chodi to bol len moj nazor. tak som sa rozhodla ti napisat, ked si v roznych veciach sikulka. ale ak nevies nevadi aj tak dakujem ze som to mohla aspon napisat. pekny den ti prajem

zalka
4. okt 2015

@moninka1 270 dní by musela byť poistená aj v druhom zamestnaní aby mala nárok na MD z toho zamestnania

@alexis14 áno môžeš

bekynka30
4. okt 2015

Koľko sa oplatí dobrovoľne poistenie

zalka
4. okt 2015

@r1000 záleží od príjmov .. od podaného DP .. a nie od toho ako dlho má otvorenú živnosť .. ak ju mal napr. pozastavenú pol roka ...

bekynka30
4. okt 2015

@zalka prosím vás koľko stoji dobrovoľne poistenie mam živnosť momentálne neplatim ,z daňového mi to nevislo dopredu ďakujem

zalka
4. okt 2015

@bekynka30 33,15% alebo 35,15% z VZ
VZ 412 až 1236 eur volíš si sama ...

bekynka30
4. okt 2015

@zalka tak som to pochopila na stránke soc.p je tam z minima to vychádza 144ecka?

zalka
4. okt 2015

@bekynka30 áno

r1000
8. okt 2015

@zalka zalka ahoj prosim ta ak je predlzeny rodicovsky do 4rokov dietatka, moze sa popri tom pracovat, ten na ktoreho je rodicovsky. ci je tam vyhradene a moze chodit dieta do skolky?dakujeme

zalka
8. okt 2015

@r1000 ak je platený môže pracovať a dieťa chodiť do škôlky

r1000
9. okt 2015

@zalka ahoj zalka moze byt s dnp na pn 356dni ci kolko to bolo presne dni, prosim ta? a kamaratka v 14septembra zrusila dnp mala ho asi tri roky. a chcela by ho vyuzit neskor este na babetko. prosim ta moze ho vyuzit dva roky teda do 14septebra 2017 , musi uz porodit alebo som jej povedala nech sa da na pn ale neviem od ktoreho mesiaca jej pn uznaju . dakujem

zalka
9. okt 2015

@r1000 15 mesiacov môže byť bez poistenia ... tj. 460 dní

r1000
9. okt 2015

@zalka takze od 14septembra 2015 si pripocita tych 15mesiacov, takze posledny mesiac ma potom oktober 2016 aby vyuzila este na pn a neskor matersku.
prosim ta a kolko sa moze byt na pn 360dni?a dakujeme

zalka
9. okt 2015

@r1000 to je asi tak do 10.12.16 ak jej vznikne poistenie tak má nárok na PN ... 15 mesiacov je rok a 3 mesiace .. len tak mimochodom ... a na PN 52 týždnov ... inié pravidlá nesú.... nič sa v tomto nezmenilo

berinka42
11. okt 2015

AHojte, chcela by som poprosit o radu. Prechadzam z RD opat na MD niekedy koncom januara cca. Neviem, ci sa mam dobrovolne pripoistit, nakolko som pred 1. nastupom na MD pracovala 2 roky, avsak ked sa maly narodil v juni, na konci novembra mi skoncila pracovna zmluva na dobu urcitu. Cize do 1.12.2014 som akoze nezamestnana, ale na RD. Teraz ked prechadzam opat na MD, mam narok na MD v takej vyske ako prvykrat, aj po ukonceni PP? Niektori hovoria, ze pokial nie som zamestnana, nemam narok na MD, niekto vravi, ze pokial som neprerusila RD, maly ma 17m, mam taky isty narok, teda v tej istej vyske ako 1.krat. Pytam sa aj preto, nakolko od februara pracujem z domu na dohodu, konci mi teraz v oktobri, je to len par drobnych, tak by som sa rada pripoistila, ale iba v tom pripade, ze by som nemala narok na MD v takej vyske ako pri 1.krat 🙂 snad som to napisala zrozumitelne. Dakujem vopred za radu.

oskvarka
12. okt 2015

@berinka42 pokial si neotehotnela v case ked este tvoj PP trval narok na MD z tohoto zamestnania nemas... ak sa ale prihlasim na DNP kedze uz nestihnes mat 26 tyzdnou poistenia bude sa ti ratat len z minimalneho zakladu MD (ale stale viac ako ma len RP pripadne MD z dohody ktora neviem kolko ti vychadza... to si uz musis vyratat ci ti vyde viac ako ta z minima alebo nie) - podla toho budes vediet ci sa ti oplati sa pripoistovat ci nie... MD mozes cerpat len z jednej veci bud z DNP alebo z dohody ktora ti teraz konci... ale pocas nej si uz tehu bola takze si v ochrannej lehote...

berinka42
12. okt 2015

@oskvarka dakujem pekne,toto.je akoze strašne,podpora mladych nulová...budem si aj tak musiet skocit do.socialky,prezistim si to platenie. Dakujem

oskvarka
13. okt 2015

@berinka42 oste ma napadla jedna vec.. ale neviem ako to pri dohodach funguje... ak by si nahodou mohla byt DPN popri dohode... to sa skus spytat tu bab,,, viem ze subeh so zamestnanim nejde ale mozno s dohodou ano tak ak splnas podmienku z tvojho stareho zamestnania 270 dni za posledne dva roky tak ak by si sa prihlasila DNP este v case dohody a platila ho az do nastupu na MD (co najneskorej kedy ti dohoda este trva ale nie potom lebo zalozenie noveho poistenia ti rusi ochrannu lehotu) lebo je to dost drahe... ale dala by si si len z minima lebo aj tak by si na viac Materskeho nemala narok... tak v case nastupu na MD by si mala mat narok aj na Materske z dohody aj z DNP takze by sa ti to priratalo.. len otazka znie ci moze byt ten subeh to neviem skus sa opytat @zalka

zalka
13. okt 2015

@oskvarka neni možný súbeh ak sa s dohody platí poistenie nemocenské .. čo sa pri dohodách s pravidelným príjmom platí ... čiže nedá sa to .. @berinka42

oskvarka
13. okt 2015

@zalka ach jaj vsetko zabite.... @berinka42 tak potom uz len zistit z coho ti to vychadza viac a poitit sa pred nastupom na MD...

alfa430
13. okt 2015

@zalkadobry den,prosim este raz o radu,Od 1.10.15mam ukoncenu dohodu,som na UP,270dni splnam,planujem otehotniet,tak aj preto som sa dnes bola, nahlasit na DNP z najvyssieho VZ 1236€,(balil nemocenskeho a dochodkoveho), zajtra idem k dotorke obvodacke,pretoze som chora a chcem ist na PN,aby som nemusela platit DNP,mozte mi prosim poradit kolko zaplatim za tento jeden den,ked za mesiac mi vyratali 409,73€?Akolko dostanem potom PN,a nadledne ak sa nam podari otehotniet aj MD?CHcela som si dat cely balik aj z tym poistenim v nezamestnanosti,ale ma presviedcsli ze to nemusim mat ak chcem totoDNP vyuzit len na PN,pripadne naslednuMD,je to pravda?dakujem

zalka
13. okt 2015

@alfa430 no poistenie v nezamestnanosti mať nemusíš ale mala si si dať, aby ti vznikol časom nárok aj na podporu ... a koľko zaplatíš za den ...
prepáč logika a matematika sú neznáme pojmy ? ak mám za 31 dní mesiaca oktober zaplatiť 409,73 eur tak koľko zaplatím za 1 den ... no predsa 409,73 / 31 = .....
a PN dostaneš zo sumy 412 eur ... tj. z minima ... a MD ka budeš poistená nepretržite 26 týždnov do nástupu na MD dostaneš zo sumy 1236 eur ...

alfa430
13. okt 2015

@zalka dakujem za odpoved.Len som nevedela kolkymi to mam vydelit,lebo oktober ma 30dni.vyratali mi kolko mam zaplatit od dnes do konca oktobra(okolo 250€)a potom mi vyratali za november tych 409,73€.Takze je to jedno ci ma mesiac 30dni,deli sa to 31?Dakujem este raz pekny vecer

zalka
13. okt 2015

@alfa430 a ty si nevidela že delím počtom dni 31 lebo oktober má 31 dní?
ak by to bolo za november tak by sa delilo 30 dnami

alfa430
13. okt 2015

@zalka jooj isto,asi mi to isto nepali chora som ako pes:(som si myslela ze ma 30dni,prepac za take hlupe otazky.A este jedna,na UP mam poslat len kopiu PN?a staci raz,ci aj ked budem dlhsie na PN tak prechodku?dakujem

zalka
13. okt 2015

@alfa430 no čo sa týka prechodky tak to neviem, to ti povedia na UP ak donesieš kopiu PN ... ja som nemusela prechodky nosiť ale neviem ako kde je ...

alfa430
13. okt 2015

@zalka dobre to sa spytam potom,planujem im PN poslat postou,lebo je to dost daleko,a budem rada ked zajtra zajdem k doktr.Dakujem moc este raz pekny vecer....

anickami
13. okt 2015

@alfa430 ja som prechodku nosila na socialnu poistovnu, ked som cerpala PN ale nebola som na UP. Ale sa mi zda, ze priechodka je kvôli nemocenskemu, cize koli peniazom.

alfa430
13. okt 2015

@anickami hej viem ze sa nosi prechodka na konci mesiaca na socialnu,len som si neni ista ci aj na UP...ale myslim si ze nie ved,oni ma nevyplacaju,ako vravis je to iba kvoli peniazom...

silviabn
13. okt 2015

@alfa430 ja som od maja na PN z DNP a som na UP,osobne som im zaniesla prefotenu PN a dali mi taky papier co som musela potvrdit u lekara ze zacinam PN, do par dni som im ho musela priniest ukazat spat, ten si tam na UP prefotili a zalozili.Prechodky som nemusela nosit.Tam mi povedala ze staci ked pridem az s ukoncenou PN.
V auguste som ale menila trvaly pobyt,takze som uz prihlasena na inom UP a tu im musim nosit(alebo partner),potvrdenie na konci mesiaca o pokracovani PN.. Takze zalezi od UP ci budes alebo nebudes nosit potvrdenie o pokracovani v PN.
Prechodku posielam na socialku postou na konci mesiaca.