Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

r1000
28. jan 2016

@mijo53 kolko je to dni prosim ta cca 360, rok ma 365dni. alebo radcej budem ratat 350dni. dakujem idem pocitat.pekny den

dena1973
28. jan 2016

@r1000 PN môžeš byť 52 týždňov t.j. 364 kal. dní. No ak si mala od poslednej PN (terajšej PN) pol roka dozadu nejakú inú PN, tak sa od terajšej PN odpočítavajú všetky PN-ky (dni PN) rok dozadu.
Ak si od poslednej PN (terajšej PN) pol roka dozadu nemala žiadnu PN iba vtedy máš nárok na plných 52 týždňov od terajšej PN.

moniqueeee
31. jan 2016

@zalka ahoj Zalkaprepac ze pisem az teraz no bola som mimo SR a nemala som tie papiere so sebou.To su moje poistenia ze rok2015: 5.5.-17.6. z max., 13.7.-25.8. z min., 14.12.-18.12. z min. Dokopy je to 93 dni zaplateneho dnpoistenia. Teraz som asi v 5 tt.buduci tyzden idem na kontrolu prosim porad mi co by som mala urobit . Dakujem vopred

katherine82
31. jan 2016

@zalka ahoj prosim ta vies mi poradit som pol roka zamestnana ak by som zostala tehotna a isla by som na PN vyjde mi materska ? predtym som bola na RD a pol roka nezamestnana. A dalsia otazka ak by som si chcela zvysit matersku mozem si platit DNP?

evittam
31. jan 2016

@katherine82 Ak sa nenahneváš odpoviem - aby si mala nárok na MD musíš mať splnenú podmienku 270 dní NP posledné dva roky pred pôrodom - čo ty splníš v novej práci za cca 3 mesiace....Platiť si DNP nemôžeš , nakoľko si zamestnanec a súbeh zamestnanec a DNP už nie je možné.

katherine82
31. jan 2016

@evittam dakujem pekne🙂 cize narok na MD by som uz mala a v pripade ak dam vypoved kolko sa plati teraz z maxima DNP? ak napr.budem platit 2 mesiace a pojdem na PN dostaanem uz PN z DNP alebo musim mat zaplatenych 270 dni?

evittam
31. jan 2016

@katherine82 No ak by si chcela mať nárok na MD z DNP, tak tiež musíš mať splnených 270 dní NP....Ale dalo by sa to stihnúť takto - musíš prísť na to, že si tehu dosť skoro cca okolo 5.tt-6.tt aby si stihla 26.týždňov pred nástupom na MD sa poistiť DNP z maxima, potom sa môžeš dať PN a dostaneš max.MD, teraz sa platí z maxima cez 400,- Eur. Nemusíš ani platiť 2 mesiace - stačí týždeň-dva....len fakt stihnúť tých 26 týždňov pred nástupom na MD! Ale pozor PN nedostaneš - jedine, že by si sa dala PN do 7 dní od ukončenia PP - to by si mala PN z toho, ale potom už neviem ako funguje to prihlásenie na DNP - no asi takto - nemôžeš mať všetko.....

katherine82
31. jan 2016

@evittam dakujem🙂

evittam
31. jan 2016

@katherine82 Rado sa stalo. 😉

zalka
1. feb 2016

@moniqueeee prepáč neviem o čo ide, nepamätám si ... napíš bajočkom o čom sme písali predtým, lebo ti neviem poradiť ... a čo bolo pred 5.5.15 ?

moniqueeee
1. feb 2016

@zalka aharozumiem. Takze som szco od 1.1.2015 ale odvody este neplatim. Roky pred tym som si platila dnp no nedarilo da nam otehotiet. No za min. Rok mam zaplatene tie tri poistenia dokopy je to 93 dni zaplateneho dnp. To kvoli tomu aby ked teraz pocas tych 26 tyz. Nepretrziteho dnp mi vysla aspon nejaka pnka a nemusela
platit to dnp. Som tehotna asi 5 tt.

moniqueeee
1. feb 2016

@zalka len neviem ci tomu dobre rozumiem ked mam za min. Rok 90 dni dnp tento rok ked by som isla na pnku tak by mi aspon nejaku minimalnu sumu soc. Poistovna vyplacala a ja by som sa mohla dnp poistit max. A nemusela by som ho platit. A potom by som mohla mat max. matersku??

zalka
1. feb 2016

@moniqueeee a pred 1.1.15 si bola zamestnaná? alebo kedy si predtým platila odvody DNP ... napíš dátumy
dôležité je všetko od 1.2.2014 do 31.1.2016

Bez odpovedí neviem ti poradiť ....

moniqueeee
1. feb 2016

Cely rok 2014 som mala pozastavenu zivnost cize ziedne odvody som neplatila ani ziadnu dohodu nic som nemala.

zalka
1. feb 2016

@moniqueeee tak ak chceš PN alebo MD treba mať 270 dní poistenia
máš 93 dní ...
ak sa prihlásiš na DNP .. tak 177 dní poistenia potrebuješ si zaplatiť
až na 178 den môžeš ísť na PN ... a budeš mať PN zaplatenú

ak by si sa prihlásila a šla na PN tak PN nedostaneš a odvody platiť musíš ...
najlacnejšíe je sa zamestnať ... po 90 dnoch ísť na PN a potom na MD a stále byť zamestnaná

moniqueeee
1. feb 2016

Aha ja som si myslela ze 90 dni z dnp je to iste ako 90 dni poistenia zo zamestnania(to len tak by mi vznikol narok na nejaku minimal pnku) !?? Takze ja uz nemam asi ziadnu sancu ziskat max. MD. A keby som si teraz doplatila tych 177 dni z minima dnp. Dokpoy by bolo 270 dni MD by bola minimalna to je kolko prosim ta?

mijo53
1. feb 2016

@moniqueeee nemocenské poistenie sa nedá doplatiť, ani poistenie v nezamestnanosti

r1000
3. feb 2016

dobry den poradite mi, akurat dnes idem na socialku, idem pitat o predlzeny neplateny rodicovsky. takze papiere zanesiem do zdravotnej poistovne ze za mna stat odvadza nadalej zdravotnu. a ked mam dnp, mam aj do socialky hlasit kvoli dochodkovemu aby stat za mna odvadzal nadalej. podstate si platim sa mi zda ze aj v dnp. uz si to nepametam ako som to mala musim tam zbehnut a opitat sa radcej.dakujem krasne a este otazocka ked budem na predlzenej rodicovskej moze dieta chodit do skolky na 4h ci 8h..... su tu rozne nazory a ja uz neviem ale sa mi zda len 4h.dakujeme

iris85
3. feb 2016

Ahojte, prosím o názor/ radu. Som momentálne nezamestnaná a dobrovoľne nemocenských poistená. Spĺňam podmienku odpracovaných 270 dni počas predchádzajúcich 2 rokov k dátumu pôrodu. Co však nespĺňam je 26 týždňov nepretržitého DNP. Ku dni nástup na MD to bude (6 týždňov pred pôrodom) 25 týždňov, čiže chyba mi 1 tyzden. Možem nastúpiť na MD neskôr a tak splniť podmienku 26 tyzdnov? Viem ze pri zamestnankyniach je to možné ale neviem ako je to pri DNP. Taktiež je mi jasne ze by som si tým skrátila MD z 34 týždňov na 28. Pre mna je však podstatne či by mi vôbec vznikol nárok na MD alebo nie. Ďakujem za info

anickami
4. feb 2016

@iris85 myslim, ze posunut nastup na MD, sa da jedine, ak ti gynekolog posunie termin porodu, ale ak porodis skor, tak asi nesplnis podmienku. tych 26tyzdnov ti vychadza do nastupu na MD alebo do porodu? Lebo sa mi zda, ze tych 26 tyzdnov sa rata ku dnu porodu, a ak to nevyjde ku dnu nastupu na MD tak sa to potom po porode opat prepocitava ku dnu porodu. Ale ak porodis skor ako uplynie tych 26t tak to aj tak neovplyvnis

r1000
5. feb 2016

@dena1973 ahoj prosim ta vies mi v tomto poradit skoncil mi rodicovsky a mam ist na predlzeny neplateny rodicovsky. bola som na urade a ze mam sa iba nahlasit na zdravotnu ze pokracujem v predlzenom rodicovskom a tiez do socialky kvoli dochodkovemu. prosim ta ked mam dnp a tam mi platia do dochodku, tak toto mam zrusene alebo moze odvadzat aj stat aj ja si sama? co mam robit mam si to ist nahlasit aj tam alebo plati mi len s dnp? dakujem za radu

marccelina
5. feb 2016

@iris85 ano da sa to, podmienkou pre ziskanie vyssej materskej je:
270 dni DNPO
z toho podmienka je 140 dni riadne platcom DNPO
- gynekolog ti moze posunut nastup na MD
....ja som to mala sice uz 4 roky dozadu a dvojky sa mi narodili o 3 tyzdne skor... dieta sa samo vypyta na svet a ani gynekolog to neovplyvni....

miskab
5. feb 2016

@evittam Ahoj prosim ta mozem ta poprosit o radu ? Mam zivnost , bola som na materskej a teraz som na neplatenej rodicovskej , cize odvody za mna odvadza stat, chceli by sme druhe babo a chcem sa spytat keby si zacnem platit DNP a splnim tych 270 dni mam narok na metersku? ked hej z coho sa to vypocita kolko by som dostala matersku? dakujem velmi pekne za radu

zalka
5. feb 2016

@marccelina fúha ako si prišla k číslu 140 dní je zavádzajúce
podmienka nepretržitého poistenia je 26týždňov tj. 182 dní
l

evittam
5. feb 2016

@miskab Áno budeš mať nárok na MD a bude sa ti to rátať z toho nového VZ - teda aspoň si myslím. Skúsime sa spýtať
@zalka 😉
@marccelina To by aj mňa zaujímalo tých 140 dní kde si vzala? 🙂

zalka
5. feb 2016

@miskab ak sa prihlásiš z minima 429e tak platíš odvody 33,15% z VZ .. 270 dní .. tj. 9 mesiacov .. 9x 142,21 e = 1279,92e dáš na odvody
a MD ti dajú 300e x 7,5 mesiaca tj. = 2250e
a kedže MD je viac ako RP o 97 eur ... tak to ako keby si dostala 97x7,5 m = 727,50e ...
ty zaplatíš 1279,92e ... a dostaneš 727,50e ...
takže sa ti to vôbec ale vôbec neoplatí
rieš dohodu ... s pravidelným príjmom ... za pár eur mesačne a ak otehotnieš tak potom rieš bud zamestnanie
alebo DNP ale neoplatí sa ti platiť DNP kvôli minimálnej MD
Max. VZ 1287 e .. platba 33,15% mesačne zo sumy VZ ... MD potom 900e prerátaj si či sa ti oplatí investovať ...

marccelina
5. feb 2016

@evittam
@zalka ... ako som pisala, bola som DNPO pred narodenim dvojciat (4 roky dozadu)...moze byt - nehadam sa ani nechcem nikoho uviest do omylu...pravdepodobne bola novelizacia zakona...
podmienkou je tych spominanych 270 dni byt DNPO, aby vznikol narok na vyssiu matersku, ale z tych 270 (mozes napr.ochoriet , si PN - v tom case si oslobodena od platenia), 140 dni riadne platcom DNPO...nikde na stranke to samozrejme nepisu...ved kto by to nevyuzil🙂...je potrebne sa uistit na soc. poistovni, najlepsie telefonicky, tety pri okienkach tieto veci maju-li doslova zakazane hovorit.

dena1973
5. feb 2016

@r1000 Ked pojdes na pobocku SP, tak ti povedia, ci ta prihlasia resp. ci staci DNP. Alebo si tam zavolaj.

zalka
5. feb 2016

@marccelina v tomto novelizácia nebola žiadna, lebo 140 dní som nikdy nikde nepostrehla .. preto som to uvádzala na pravú mieru ... aby sa niekto toho nechytil ...

zabka
8. feb 2016

Dobry den, chcela by som poprosit informaciu, mam kamaratku ktora je tehotna a ma termin 2.9. naposledy pracovala pred rokom v aprili skoncila pracovny pomer odvtedy je nezamestnana oplati sa jej este dat dobrovolne? Dakujem za info